Skocz do zawartości

Wielkanocne Jajko M 13


Meiser

Rekomendowane odpowiedzi

Gromada Herkulesa (znana również jako Messier 13, M13 lub NGC 6205) – gromada kulista w gwiazdozbiorze Herkulesa. Została odkryta w 1724 roku przez Edmonda Halleya. 
M13 jest gromadą o średnicy około 146 lat świetlnych i znajduje się w odległości 25,1 tysiąca lat świetlnych od Ziemi. Jako obiekt o jasności 5,8 magnitudo, zajmująca na niebie obszar 20 minut łukowych, Gromada Herkulesa jest widoczna gołym okiem tylko w bardzo sprzyjających warunkach.

M13 jpg.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo lubię takie fotki od adeptów tego sportu. Masz coś krzywo w torze optycznym (Canon zwisa?) chyba widoczna na dole i w lewej stronie.

Poza tym jak dla mnie zbyt duży kontrast, zupełny brak nieba (choć to moźe być mój tandetny monitor)

Pozatym bardzo fajne, przypomina mi to zdjęcie jak pierwszy raz M13 "rozpadło" mi się na gwiazdki przed oczami w okularze 20 (czy 25?) cm Newtowa Warszawskiego PTMA... to było coś. Ale to dygresja.

Udane zdjęcie - zachęta do dalszego rozwoju.

Edytowane przez Agent Smith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Agent Smith napisał:

Bardzo lubię takie fotki od adeptów tego sportu. Masz coś krzywo w torze optycznym (Canon zwisa?) chyba widoczna na dole i w lewej stronie.

Poza tym jak dla mnie zbyt duży kontrast, zupełny brak nieba (choć to moźe być mój tandetny monitor)

Pozatym bardzo fajne, przypomina mi to zdjęcie jak pierwszy raz M13 "rozpadło" mi się na gwiazdki przed oczami w okularze 20 (czy 25?) cm Newtowa Warszawskiego PTMA... to było coś. Ale to dygresja.

Udane zdjęcie - zachęta do dalszego rozwoju.

Dzieki do idealu bardzo duzo brakuje w kazdym razie to jedna z kilku udanych expozycji . Wiesz co wlasnie nie moge wyczuc co jest nie tak Canon jest dosc ciezki osadzony w 2" zlaczu ktore jes zakonczone z jednej strony gwintem bezposrednio przymocowanym do SCT a z drugiej strony ta zlaczka dziala na zasadzie wsuwasz i klik na dol zamykanie , klik do gory otwieranie . To zapewne jak wiekszosc rzeczy jakies chinskie ustrojstwo co prawda zakupione w DeltaOptical i czasami wlasnie tak sie dzieje a czasami nie . Traf jak sie ta zlaczka spasuje z tulejka ktora jest przykrecona do T2 w aparacie . Musze przy najblizszej okazji przyjrzec sie temu dokladniej . Ale wydaje mi sie , ze problem lezy wlasnie tam .

Edytowane przez Meiser
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to może porób jakieś close-upy swojego setupu (okolice wyciągu) i pokaż na forum. Z Canonem i bez niego.

Teraz tylko nie obrażaj ludzi bez potrzeby i może coś z tego wątku wyniknie. :)

Pozdrawiam

Edytowane przez Agent Smith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Agent Smith napisał:

No to może porób jakieś close-upy swojego setupu (okolice wyciągu) i pokaż na forum. Z Canonem on/off.

Teraz tylko nie obrażaj ludzi bez potrzeby i może coś z tego wątku wyniknie. :)

Pozdrawiam

Ok jak znajde chwile to wrzuce do rozpatrzenia . O ile tam tkwi oczywiscie problem , ale trzeba wszystko przeanalizowac  po kolei , aby wykluczyc cos co jest bledem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie jestem po za zasiegiem sprzetu . Przechowuje go w miejscu gdzie mam miejscowke . Udalo mi sie znalesc foto wyglada to tak jak na foto z tym ze w miejscu gdzie jest nasadka katowa w czasie focenia umieszczony jest aparat z ringiem T2 do tego przykrecona jest 2" zlaczka dlugosci 3 cm i wszystko razem wsuniete w miejsce gdzie tak jak na zdjeciu obecnie znajduje sie nasadka katowa . Tam jest zlaczka klik zamykasz , klik otwierasz zapomnialem jej fachowej nazwy i moze wlasnie tam lezec problem braku osi toru .  (Po zrobieniu duzego powiekszenia fotki widac zlacze )

20190419_200241.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, count.neverest napisał:

Bardzo fajnie Ci to wyszło :) Zastanawiam się od czego pojawił się ten okrąg?

Ten pier to PCV zalana betonem? Jak ze stabilnością tego piera?

 

image.png.6158a1e7c60cf8188113559cc71a2966.png

 

 

 

Dzieki milo slyszec . W czasie chce postawic jeszcze ogrzewana bude na zimowe sesje , ale to w czasie . Co do Piera tak to 200 mm PCV zalana betonem ponizej poziomu gruntu jest 160 cm wykop mial metr x metr do poziomu gruntu wylana jest stopa cholernie stabilna i mocna powstal krotko mowiac blok 160 cm x 100 cm . Powyzej gruntu pod drewniana podstawa wypelnienie stanowia drobne kamienie pomieszane z suchym betonem , na samym styku gdzie rura laczy sie z drewniana plyta jest 2 cm szpara wypelniona silikonowa masa SIKA FLEX wiec absorbuje drgania wynikajace z chodzenia po plycie . Powiem szczerze ze wedlug mnie jest to bardzo stabilne . Zeby wprawic to w drgania trzeba zapalic skopa .Co do tego kola na zdjeciu hmm podejrzewam ze to od reduktora ogniskowej . Czasami jest to widoczne czasami nie i wlasnie nie wiem od czefo to zalezy . Czy od temperatury czy od dlugosci czasu naswietlania narazie probuje wybadac co jest powodem tego kola na zdjeciach i co jest powodem wedlug kolegi Agenta zlej torowosci .

Edytowane przez Meiser
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plusem tego miejsca jest raz ciemne niebo (w okolicy jest tylko kilka lamp bo to wiocha) nawet luny z miasta niewidac jak to ma sie nie raz do roznych miejsc , brak problemu z ustawianiem na polarna (potrzebna tylko przed kazda obserwacja mala korekta) spokoj bo okoliczni mieszkancy nie interesuja sie tym co robie . Minusem to tylko chyba dojazd 20 km od mojego miejsca zamieszkania i szczekajace psy  , ale to nie problem . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, wessel napisał:

Histogram jest prawidłowy, natomiast całej fotce brakuje nasycenia koloru i prawidłowej obróbki gwiazdek.

MM13.jpg.7270373fc02bb0b4f117db3a5013a3e4.jpg

Tego nie jestem pewien czy pokrywaja cala matryce hmm jak to najlepiej sprawdzic ? Co do nasycenia i obrobki gwiazdek uzywam Ps jutro sprobuje jeszcze raz podejsc do obrobki . Pewnie tez problem lezy w obrobce bo narazie kuleje u mnie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, wessel napisał:

Poczytaj dane korektora. Powinno być napisane jaką ma średnicę pola ostrości

No wlasnie szukam instrukcji do niego i opisu , ale nie wiem gdzie to posialem . Mysle tez aby wykrecic reduktor ze zlaczkami wsadzic aparat i zobaczyc czy aby cala matryca miesci sie w polu reduktora i zlaczki 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jedna zagadkowa sytuacja którą odkryłem zupełnie przypadkowo. Wczoraj  rozkrecilem wszystko i wyjalem  reduktor ogniskowej aby przyjrzeć mu się z bliska i co ? No właśnie to że : czy według Was to normalne że jak się nim potrzęsie to delikatnie szkiełko osadzone w pierscieniach słychać jak grzechocze  . Czy to normalny objaw ? Uwazam ze nie . Ma luz niewielki ale luz . Pierścień ktory dociska szkiełko jest na gwincie i ma fabryczne wycięcie najprawdopodobniej na specjalistyczny kluczyk którym ewentualnie można by to dokrecic lub odkręcić.  Może po umieszczeniu w teleskopie i po osadzenia aparatu  lub kamery szkiełko się przesunie o jakąś część mikronową milimetra co właśnie  może powodować brak prawidłowego toru. Przy okazji to muszę sprawdzić  zlapie jakiś jasny obiekt bez reduktora i zobaczę czy problem zniknie czy będzie dalej wystepowal  . Reduktor odkupilem nie był nowy to używka i może tu leży przyczyna. 

Edytowane przez Meiser
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Sebo_b napisał:

Dla niektórych 20km to byłby luksus- po 100km mam tylko lekką łunę od Warszawy. Po 20km byłbym wciąż w mieście :)

No wiem duze miasta maja to do siebie ze LP jest potezne . Ja mam tyle szczescia ze nie ma tam takiego duzego LP to zadupie wiec plus dla mnie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Sebo_b napisał:

Dla niektórych 20km to byłby luksus- po 100km mam tylko lekką łunę od Warszawy. Po 20km byłbym wciąż w mieście :)

No wiem duze miasta maja to do siebie ze LP jest potezne . Ja mam tyle szczescia ze nie ma tam takiego duzego LP to zadupie wiec plus dla mnie .

 

W dniu 27.04.2019 o 14:42, Meiser napisał:

Gromada Herkulesa (znana również jako Messier 13, M13 lub NGC 6205) – gromada kulista w gwiazdozbiorze Herkulesa. Została odkryta w 1724 roku przez Edmonda Halleya. 
M13 jest gromadą o średnicy około 146 lat świetlnych i znajduje się w odległości 25,1 tysiąca lat świetlnych od Ziemi. Jako obiekt o jasności 5,8 magnitudo, zajmująca na niebie obszar 20 minut łukowych, Gromada Herkulesa jest widoczna gołym okiem tylko w bardzo sprzyjających warunkach.

M13 jpg.jpg

Tu troche inne podejscie do obrobki . Okregu nie widac reszta skopana taj jak na pierwszym zdjeciu 

M13 jpg.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Tayson napisał:

nie wiem co Ty tu widzisz?? u mnie jest yylko czarna smola na monitorze.

dopeiro po jakims rozciagnieciu widac cokowliek.

 

jezeli cos widzisz na tym stacku w formie jaka dales na forum to mozesz miec cos nie tak z jasnoscia monitora.

Ja jakieś 9 gwiazdek widzę:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Tayson napisał:

nie wiem co Ty tu widzisz?? u mnie jest yylko czarna smola na monitorze.

dopeiro po jakims rozciagnieciu widac cokowliek.

 

jezeli cos widzisz na tym stacku w formie jaka dales na forum to mozesz miec cos nie tak z jasnoscia monitora.

Chodzi o ten okrag ktory jest widoczny i zaznaczony strzalkami 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.