Skocz do zawartości

Powrót do konwersacji - brak lajków


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, po eksperymencie ze statusami, który uważam osobiście za udany, rozważam kolejny drastyczny ruch - usunięcie lajków. Wiem, jakie to budzi kontrowersje, więc nad motywacjami nie będę się wiele rozpisywał. Odsyłam do internetu i do badań. Lajki są odpowiedzialne bezpośrednio za wiele patologii związanych z Social Media i promują treści, które wcale nie są najcenniejsze w danych społecznościach. Na Astropolis oczywiście nigdy nie było tak źle, jak na Fb, czy Instagramie, ale ja pamiętam czasy, kiedy ich nie mieliśmy i jestem przekonany, że poziom interakcji był znacznie wyższy. Każdy napisany znak alfabetu pod postem jest potencjalnym przyczynkiem do dyskusji. Lajk nie. 

Powróćmy do czasów "konwersacji". Czas testu - 3 miesiące. Wyniki ocenię po współczynniku post/osoba.

Proszę o wyrozumiałość.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie usunięcia lajków, to mam bardzo mieszane uczucia. Może jestem osobą innego pokolenia? Gdy jadę pociągiem na uczelnię ściśnięty niczym śledzie w puszce to nie jestem w wygodny sposób odpisywać. Przeglądam forum i oglądam galerię, jak coś mi się spodoba to zalajkuję. Bo nie mam wtedy innej możliwości. Jeśli później mam czas, to napiszę coś w tym wątku. Obecnie jak nie będzie lajków to raczej nie będzie żadnej reakcji z mojej strony - będę podziwiać i pomyślę "ładne, piękne kolory, kompozycja, dynamika, gwiazdki...", ale chyba tego nie napiszę. Nie czuję się jeszcze ponadto na tyle pewnie w ocenianiu zdjęć, aby się rozpisywać.

 

Jeśli chodzi o inne formy pomocy na forum np. w doborze sprzętu czy rozwiązywania problemów to ja i tak nigdy nie zwracałem uwagę na lajki. Nie po to one istnieją. Czasem dałem, czasem cieszyłem się jak ktoś dał, ale nie przyporządkowywałbym do tej części forum żadnego zjawiska, patologii związanej z Social Media.

 

Pytanie - czy u kogoś także występuje problem, że widać na stronie głównej forum znacznie mniej ostatnich tematów i nie można w łatwy sposób dotrzeć do ostatniej przeczytanej odpowiedzi? Do dnia dzisiejszego mi to działało.

 

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem dobry pomysł. Lajki zostawmy cukierkowatym portalom.:P

 

Ja bym prosił o uporządkowanie działu "sprzętowego", obecnie ciężko coś znaleźć, a to jeden z najważniejszych aspektów naszej pasji. Co chwila ktoś pyta jaki ma kupic teleskop, chociaż odpowiedzi są zawsze takie same... Wystarczy zgapić z CN jak to ma wyglądać, tam jest perfekcyjnie. A więc wydzielenie tematu "Pierwszy teleskop" oraz podział reszty na: "Kamery", "Okulary", "Montaże", "Lornetki", "Teleskopy" (tutaj na Soczewkowe, Zwierciadlane, Mieszane)... itd itp...

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, astrokarol napisał:

Miałem o to pytać. Jakoś lista tematów zrobiła się nagle kompletnie dla mnie nieczytelna. 

Ten autorski moduł musiał chwilowo iść do "serwisu". Jest tam jakiś poważny błąd i mega obciąża serwer (okazało się, że odpowiada za te spowolnienia i błędy u niektórych użytkowników). W tej chwili zaadoptowany jest oryginalny moduł z silnika IPB i pokazuje ostatnie 24h. Pod nim jest link do rozbudowanego modułu aktywności na forum. Polecam zajrzeć.

PS. Powinniście odczuć na głównej znaczące przyspieszenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, JSC napisał:

Moim zdaniem dobry pomysł. Lajki zostawmy cukierkowatym portalom.:P

 

Ja bym prosił o uporządkowanie działu "sprzętowego", obecnie ciężko coś znaleźć, a to jeden z najważniejszych aspektów naszej pasji. Co chwila ktoś pyta jaki ma kupic teleskop, chociaż odpowiedzi są zawsze takie same... Wystarczy zgapić z CN jak to ma wyglądać, tam jest perfekcyjnie. A więc wydzielenie tematu "Pierwszy teleskop" oraz podział reszty na: "Kamery", "Okulary", "Montaże", "Lornetki", "Teleskopy" (tutaj na Soczewkowe, Zwierciadlane, Mieszane)... itd itp...

To też jest problematyczne, ponieważ często trzeba rozpatrywać kamerę i teleskop i montaż razem ;) Rozumiem sytuację gdy wiemy o co się pytamy np. gdy są testy TSAPO86Q i TSAPO71Q. Ale u nas pojawiają się dość często pytania co wybrać. Może po prostu oprócz wymienionych przez Cb jeszcze coś w stylu "Zestaw astrofotograficzny"? Ale to w kilku poddziałach będą powiązane ze sobą tematy. To nigdy nie jest proste...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, JSC napisał:

A więc wydzielenie tematu "Pierwszy teleskop" oraz podział reszty na: "Kamery", "Okulary", "Montaże", "Lornetki", "Teleskopy" (tutaj na Soczewkowe, Zwierciadlane, Mieszane)... itd itp...

Przyjrzę się, jak mają to rozwiązane na CN. Zwracam jedynie uwagę, że raczej w ostatnich latach szliśmy w stronę upraszczania struktury, a nie jej rozbudowywania.

PS. Ale przyznaję, że w tej płaskiej (jeden poziom) strukturze z CN jest coś dobrego. Muszę się nad tym pochylić i pomyśleć. https://www.cloudynights.com/index

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, ryszardo napisał:

To dobry pomysł. Lajki chyba trochę rozleniwiają. Zamiast napisać coś wartościowego, klikamy myszką...

Na tym dokładnie ma polegać ten eksperyment. Trochę utrudnić, żeby (a) odfiltrować płytkie interakcje, (b) zapłodnić głębsze interakcje. Nie stanie się to od razu, ale wierzę, że warto zobaczyć, jak to wpłynie.

PS. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że bilansowo zmniejszy to ilość interakcji, ale szczerze - nie jestem przekonany, czy tak naprawdę nam na nich zależy. Raczej będziemy premiować interakcje głębsze, czyli konwersacje i zaangażowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, ryszardo napisał:

P.S.

A jak będą kwalifikowane zdjęcia na "slajder"?.

To jest właśnie największy problem. O ile w samej astrofotografii widzę sens lajków (choć nie powinny premiować na całą społeczność, bo teraz jest trochę tak, że najlepsi astrofotograficy mogą być postrzegani jako najlepsi twórcy treści na AP), to niestety nie ma technicznej możliwości rozdzielenia systemu.

Na razie w promowanych zdjęciach na górze przejdziemy na ilość postów (min. 5). Możemy też użyć gwiazdek, ale nie wiem, czy jest sens kombinować, bo pewnie większość użytkowników nawet nie wie, że coś takiego istnieje. Innym rozwiązaniem jest "wystawianie" zdjęć na główną przez moderatorów. Szczerze mówiąc, taka "ludzka" kuracja astrofotografii nawet mi się podoba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Adam_Jesion napisał:

Na razie w promowanych zdjęciach na górze przejdziemy na ilość postów (min. 5).

Dotychczas chyba zdjęcia z niedociągnięciami miały pod sobą najwięcej postów. A więc w ciągu najbliższych dni będzie bardzo, ale to bardzo ciekawie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm ... pamiętam, że jednym z argumentów na rzecz lajków było zbędne wydłużanie wątków nic nie wnoszącymi wypowiedziami typu "zgadzam się" czy "ładna fotka"

lajki rozwiązały ten problem całkowicie

przyzwyczailiśmy się do nich i chyba wreszcie wiemy jak z nich korzystać

skąd pomysł, że likwidacja lajków zachęci do rzeczowych wypowiedzi?

 

pozdrawiam

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minutes ago, ZbyT said:

hmmm ... pamiętam, że jednym z argumentów na rzecz lajków było zbędne wydłużanie wątków nic nie wnoszącymi wypowiedziami typu "zgadzam się" czy "ładna fotka"

lajki rozwiązały ten problem całkowicie

przyzwyczailiśmy się do nich i chyba wreszcie wiemy jak z nich korzystać

skąd pomysł, że likwidacja lajków zachęci do rzeczowych wypowiedzi?

 

pozdrawiam

Zgadzam się, teraz zamiast pisać ten post mógłbym zostawić lajka i tym samy przekazać swoją opinię. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że konsultujecie takie zmiany z użytkownikami. Kiedyś administrowałem forum o dużej społeczności i również zdecydowaliśmy się na taki krok- usunięcie możliwości podziękowania i sam ich licznik. Spowodowało to znaczny wzrost ilości postów o małej wartości merytorycznej. No, ale być może było to podyktowane specyfiką grona, jakie tam przebywało i "branżą", a tu może będzie inaczej. 

Przyznam, że ja czasem patrzyłem na ilość lajków tu na forum, kiedy czytałem bardzo "specjalistyczne" odpowiedzi, których treść dodatkowo musiałem googlować, bo brakuje mi wiedzy. Wiadome było, że są to podziękowania za foty i za posty, a zatem doświadczenie poparte praktyką i teorią. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

próba zrozumienia tezy "lajki zniechącają do głębszych interakcji":

  • hipoteza 1: napisanie "fajne zdjęcie" jest głębszą interakcją, podczas gdy kliknięcie lajka nie jest
  • hipoteza 2: zastanawiam się czy napisać ciekawego długiego posta ale po namyśle stwierdzam że nie dostanę za niego dużo lajków więc rezygnuję
  • hipoteza 3: zastanawiam się czy napisać ciekawego długiego posta ale po namyśle stwierdzam że dostanę za niego tylko lajki zamiast ciekawych odpowiedzi więc rezygnuję

dawajcie lajki na hipotezę z którą się zgadzacie! :D zgadzacie się osobiście, a nie "...ja wiem że tak nie jest ale inni tak myślą bo są głupi i leniwi i stąd problemy". jesteśmy na elitarnym forum i nikt nie jest głupi i leniwy.

 

...a skoro konwersacja to kiedy migracja na discourse:szczerbaty:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja tam jestem za „like’ami”

- w głównym/pierwszym poście np prezentującym nowa fotke, tworzy sie niejako samo z siebie podsumowanie czy praca przypadła do gustu (czy nie do końca...)

- komentarze nt prac pojawiają sie tak czy siak, zwłaszcza jeśli autor poprosi o konstruktywna krytyke

- zupełnie z własnego doświadczenia, wole przejrzeć AP na koniec dnia, podziwiać twórczość (fotki, artykuły, wspierające komentarze w wątkach technicznych itd) i dawać lajki gdzie faktycznie czuje, ze warto. Otwarcie mogę powiedziec, ze raczej nie będę pisał komentarzy typu „fajna kolorystyka” pod nowymi fotkami bo takich w jednym pojedynczym wątku moze sie pojawic 30. Zdecydowanie wole (i wydaje mi sie to bardziej miarodajne) kliknąć emotikona i przejsć do kolejnego wątku.

- jednym z wazniejszych powodów, z których lubię AP i jestem tu codziennie od paru lat, jest „czysta atmosfera”, brak śmieci i jadowitych komentarzy jak to stało sie praktycznie na każdym forum/portalu informacyjnym. Tworzymy świetna społeczność i dbamy (oczywiście z pomocą szanownych moderatorów;) ) o jakość treści. Komentzarzy, wymiany opinii mamy sporo i dobrej!! i.e. nie czuje niedosytu czy patologicznych zachowań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.