Skocz do zawartości

Powrót do konwersacji - brak lajków


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

4 minuty temu, szuu napisał:
  • hipoteza 1: napisanie "fajne zdjęcie" jest głębszą interakcją, podczas gdy kliknięcie lajka nie jest
  • hipoteza 2: zastanawiam się czy napisać ciekawego długiego posta ale po namyśle stwierdzam że nie dostanę za niego dużo lajków więc rezygnuję
  • hipoteza 3: zastanawiam się czy napisać ciekawego długiego posta ale po namyśle stwierdzam że dostanę za niego tylko lajki zamiast ciekawych odpowiedzi więc rezygnuję

Czy brak lajków także będzie zniechęcał do głębszych interakcji?

  • hipoteza 1: zastanawiam się, czy dodać fajne zdjęcie, ale po namyśle stwierdzam, że nie dostanę za niego dużo lajków, skoro usunięto je na najbliższe 3 miesiące, więc rezygnuję
  • hipoteza 2: zastanawiam się, czy dodać fajne zdjęcie, ale nie chcę liczyć postów, aby wiedzieć jak bardzo zdjęcie przypadło do gustu, więc rezygnuję
  • hipoteza 3: nie chcę, aby pisać tylko puste słowa, krótkie wyrażenia, powtarzać w 30 odpowiedziach pod zdjęciem to samo co wszyscy napisali wcześniej (z tych 30 odpowiedzi wcześniej 25 skończyłoby się po prostu lajkiem), więc zamiast dać lajka nic nie zrobię

Ogólna aktywność forum może pod tym względem zamierać. Ponadto kiedy byłem początkującym na tym forum i nie wiedziałem jeszcze kto jest kim, to zwracałem uwagę bardziej na aktywność, niż na liczbę postów w ocenie, czy kogoś uwaga jest po prostu uwagą, czy też bardzo cenną uwagą zasłużonego astrofotografa. Mamy wiele osób na forum, które publikowały rzadko, ale bardzo konstruktywnie lub publikowały piękne prace. Teraz osobom nowym na forum będzie znacznie ciężej to wykryć. Jak ktoś ma 150 postów a 1500 aktywności, to podświadomie wiem, że należy przejrzeć profil tej osoby. Jak widzę 5000 postów i 5000 aktywności, to czasami ciężko jest coś znaleźć i ocenić.

 

Zastanawiam się, czy hipoteza 1 nie będzie czasem dla kilku osób na forum pretekstem wystarczającym, aby przeczekać te 3 miesiące ;)

 

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, astrokarol napisał:

I bym dał lajka za to a nie mogę :P Ciekawe jak zadziała odwyk ...

Możesz tak:

:like:

wyjdzie na to samo, ale będzie mniej przejrzyście.

 

 

Osobiście jestem za lajkami.

 

Jasne, że można pisać "podoba mi się Twoje zdjęcie", "zgadzam się z Tobą", "popieram" itp ale będzie to niepotrzebne rozwlekanie treści wątków.

Wyobraźmy sobie , że np @HAMAL wrzucił świetną fotkę M 57 za którą by dostał 50 lajków. Teraz te 50 osób też chce swój zachwyt wyrazić więc pisze "fajna fotka" i mamy 50 takich wpisów, zdjęcie wyróżnione na slajderze. Niby wszystko po staremu, tylko pytanie czy tak chcemy?

 

Przecież lajk jest nośnikiem pewnych istotnych treści, które chcemy przekazać bez rozwlekania wątków. Brak lajków spowoduję, że wielu z nas nie przekaże tych treści (a szkoda), a jeśli zdecyduje się je przekazać to wątek niepotrzebnie stanie się dłuższy. Wówczas inne, ciekawe informację zginą w szumie wpisów typu: "podoba mi się, zgadzam się, popieram, jestem za".

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz ten wątek by mógł szybko, łapkami pokazać odzew, która koncepcja lepiej (na dzień dzisiejszy bazując na dotychczasowym doświadczeniu) nam odpowiada.

ja juz bym dał lajka Grzedzielowi powyżej bo chyba sie zgadzamy.

mysle, ze bedzie cisza z komentarzami i zero laików, wiec nie wiadomo co nam sie „statystycznie” podoba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie obecnie głównym problemem jest fakt, że pod zdjęciami, które nie są idealne, nie udzielamy się, nie wskazujemy jak pomagać. Na entry-level często są oczywiste błędy i łatwo je wskazać. Na tym pośrednim mam wrażenie, że jest najmniej użytecznych odpowiedzi i bardzo ciężko w tym momencie się uczyć obróbki, rozwijać się. Na wyższym poziomie przychodzą zachwyty, lajki i słowa pochwał.

 

Żeby nie być gołosłownym, kilka przykładów z kwietnia:

https://astropolis.pl/topic/66595-whirpool-galaxy/

https://astropolis.pl/topic/66633-m31-canonjupiter-21m-fastron/

https://astropolis.pl/topic/66660-ic-1396/

https://astropolis.pl/topic/66680-m81/

https://astropolis.pl/topic/66825-testowy-crescent/

https://astropolis.pl/topic/66585-m-101-miejska-dla-sportu/

 

I z ostatniego dnia marca:

https://astropolis.pl/topic/66527-koi-fish-ngc-4559/

 

Z całą pewnością usunięcie lajków nie rozwiąże tego problemu. Usunięcie lajków zmieni tylko liczbę postów pod wątkami, ale i czasami obniży ich jakość.

 

Zgadzam się z Grzędzielem i Vaudem.

 

Tomek

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Grzędziel napisał:

...za którą by dostał 50 lajków. Teraz te 50 osób też chce swój zachwyt wyrazić więc pisze "fajna fotka" i mamy 50 takich wpisów, zdjęcie wyróżnione na slajderze. Niby wszystko po staremu, tylko pytanie czy tak chcemy?

było! :)

https://astropolis.pl/topic/62492-test-nowego-silnika-astropolis/?do=findComment&comment=714438

nielajki.jpg.35eb8ef6d330994092a140eac662b216.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to karkołomna decyzja zwłaszcza że podjęta bez konsultacji ze społecznością a moim zdaniem przynajmniej z punktu widzenia Galerii zupełnie nietrafiona:

- jeżeli ktoś miał coś pod zdjęciem napisać to i tak napisał

- jeżeli ktoś nic nie napisał to teraz i tak nie napisze

- statystycznie zdjęcia dostają od 20 do 50 polubień niespecjalnie wyobrażam sobie 30 postów w stylu ładne zdjęcie, ładne kolory, ładne gwiazdki - już po 3 postach temat się wyczerpuje a autor pozostaje bez feedbacku na temat jego zdjęcia.

- dla mnie zawsze najcenniejsze były posty krytyczne + like - to może przynajmniej włącz dislike.

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o mnie i zdjęcia to daje tylko "lajki", prawie w ogóle nie komentuje (nie znam się na aspektach technicznych).

W moim przypadku nic się nie zmieni. Jedynie zabraknie podziękowania/uznania za zdjęcia. 

 

Brak lajków to powrót do konwersacji "piękna fota" x 30.

Edytowane przez astrokarol
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przywykłem i polubiłem klikoreakcje na post.  Na początku trochę zżymałem się na ich facebook'owy charakter, ale teraz bez nich forum stało się ekspresyjnie  "płytsze" i co ważniejsze usunięcie ich odbiera możliwość (szczególnie nowym na forum) łatwego rozeznania się w kompetencji postującego. Usunięcie klikoreakcji jako sposób na podniesienie postowalności forumowiczów będzie raczej przeciwskuteczne.  

W statystykach forum wzrost liczby postów będzie wyglądać lepiej, ale czy na zależy nam na takiej statystyce. Co dla forum wniosą posty typu " "piękna fota" x 30." 

 

To dopiero będzie postolejstwo.

alec baldwin drinking GIF by Cheezburger

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja oprócz znikających lajków zauważyłem jeszcze jedną rzecz - na stronie głównej zniknęły strony. Nie można się przemieścić między nowymi, a starymi postami z posiomu strony głównej, co powoduje, że tematy, które były mniej aktywne spadają i zostaną szybko zapomniane.
Nie wiem do końca ile trwa absencja tych opcji zmiany strony, ostatnio rzadko wchodziłem na forum, ale to chyba nie najlepszy pomysł zmiany, nawet jeśli miałoby to jakoś zachęcić do pisania w temacie. Niedługo przez to może pojawić się facebookowy trend pisania "bump" i to masowo, co spowoduje więcej spamu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może ktoś po prostu dostanie więcej lajków bo:

- jest bardziej znany

- ma więcej kumpli na forum

- sam rozdaje  lajki , więc inni odwdzięczają mu się

- napisał " no i dupa" zamiast "nie wyszło najlepiej"

 

Nie uważam, aby na forach w poważnych dyskusjach lajki były potrzebne..., wręcz przeszkadzają w dyskusji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Tom-cio napisał:

Lajk jest dla wygodnych, ale czy osobiście będę miał czas na napisanie czegokolwiek pod postem w coraz szybciej pędzącym świecie... nie wiem. Niestety chyba nie, choć popieram koncepcję pisania, a nie lajkowania... ... ...

W tym miejscu warto zaznaczyć, że fajnie jak jest możliwość i pisania i lajkowania. Możliwość wyboru jest sama w sobie cenną wartością więc jej nie ograniczajmy. Ciekawe co byście powiedzieli jeśli nie było by możliwości komentowania a tylko lajki, dislajki, uśmiechy, podziękowania i inne tego typu emotikony.

 

I jeszcze jedna uwaga.

Pamiętam po sobie jak byłem jeszcze forumowym nowicjuczem ile radości człowiek miał jak dostał lajka od starego wyjadacza. Nie ukrywajmy tego, że dostanie lajka jest po prostu miłe. Po co pozbywać się tej drobnej przyjemności.

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Grzędziel napisał:

W tym miejscu warto zaznaczyć, że fajnie jak jest możliwość i pisania i lajkowania. Możliwość wyboru jest sama w sobie cenną wartością więc jej nie ograniczajmy. Ciekawe co byście powiedzieli jeśli nie było by możliwości komentowania a tylko lajki, dislajki, uśmiechy, podziękowania i inne tego typu emotikony.

 

I jeszcze jedna uwaga.

Pamiętam po sobie jak byłem jeszcze forumowym nowicjuczem ile radości człowiek miał jak dostał lajka od starego wyjadacza. Nie ukrywajmy tego, że dostanie lajka jest po prostu miłe. Po co pozbywać się tej drobnej przyjemności.

 

 

I tu teraz dałbym lajka, gdybym mógł :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, ANowak napisał:

na stronie głównej zniknęły strony. Nie można się przemieścić między nowymi, a starymi postami z posiomu strony głównej, co powoduje, że tematy, które były mniej aktywne spadają i zostaną szybko zapomniane.

strona główna jest teraz właściwie bezużyteczna ale jest tam wskazówka!

image.png.8612227c62fd9a72a52c6d43b46d1e4a.png

 

https://astropolis.pl/discover/unread/?&view=condensed

https://astropolis.pl/discover/?&view=condensed

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponownie zgadzam sie z @Grzędziel „i pisania i lajkowania” co wczesniej można było załatwić jednym kliknięciem a teraz „trzeba” pisać poematy.

@Adam_Jesion,

1. co tak naprawdę uważasz  za podobieństwo miedzy AP vs FB, które jednocześnie jest „zagrożeniem” dla jakości, poziomu merytorycznego na AP?

Wg mnie to kompletnie inne buty

2. Brak lajkow tj sprawnego single-click feedbacku wyciszy forum. Czy masz jakis pomysł jak zachęcić nas wszystkich do pisania więcej tj. ponad to co juz robimy(tak, tak, nie należę do najbardziej aktywnych ale jak jest coś ważkiego to biorę udział, vide Astrowizja czy nawet ta dyskusja)

 

3. Jestem jak najbardziej z usprawnieniami typu siła w prostocie, zobaczmy jaki bedzie rezultat za 3mce. Obawiam sie jednak, ze to strzał w kolano. Fajnie byłoby poznać pomysł/metodę oceny tego ćwiczenia za 3 mce i na tej podstawie decyzje co dalej...

 

 

PS. Lajkow juz mi brakuje jak diabli!!;)

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, nie widziałem niewłaściwego używania lajków. Funkcjonowały one w społeczności AP jako wizualizacja zainteresowania danym tematem oraz jako pewnie jako swego rodzaju "trofeum" dla niektórych.

Ich likwidacja moim zdaniem nie wpłynie na poziom dyskusji a przyczyni się do powstawania postów typu "WOW", "fajna fotka", "mega zdjęcia". Czyli słowno - postowy rynsztok który był elegancko katalizowany kciukami pucharami i buźkami.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

A może ktoś po prostu dostanie więcej lajków bo:

- jest bardziej znany

- ma więcej kumpli na forum

- sam rozdaje  lajki , więc inni odwdzięczają mu się

- napisał " no i dupa" zamiast "nie wyszło najlepiej"

 

Nie uważam, aby na forach w poważnych dyskusjach lajki były potrzebne..., wręcz przeszkadzają w dyskusji.

Popieram B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ja nie postrzegałem „like'ów” jako trofeum/mechanizmu uzależniającego itp. Dawałem je, gdy: 1) spodobało mi się czyjeś zdjęcie, ATM, …; 2) podzielałem czyjąś opinię w dyskusji, a nie miałem nic do dodania. Jestem za ich przywróceniem, bo po latach posty na jedno-dwa słowa typu „zgadzam się!”, „dobrze mówi”, „racja”, „ładne” w moich oczach tylko „zaszumiają” forum.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze taki scenariusz:

Ktoś wrzuca świetną fotkę albo bardzo ciekawy tekst. Dostawał by za to 40 lajków i 5 serduszek. Teraz czytelnicy chcąc wyrazić swój zachwyt umieszczają 45 wpisów o treści: ":like:"

 

Powstaje wątek - tasiemiec w którym wartości merytoryczne gdzieś giną. Mało kto się będzie przez to przekopywał.

 

Inny przykład: Slajder. 

Był pomysł, że zdjęcia na slajder trafiają po uzyskaniu co najmniej 5-ciu komentarzy. No to wrzucam w dziale astrofotografia fatalne zdjęcie z plamami na środku, zieloną galaktyką i piszę - pomóżcie, co zrobiłem źle, że nie wyszło. Wywiązuje się dyskusja, starzy wyjadacze pokazują błędy i radzą jak je wyeliminować  -zdjęcie po chwili trafia na slajder... Brrr....

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny przykład za lajkami:

Wątek - tasiemiec, np jednoklatkowce. Podoba mi się zdjęcie które ktoś wrzucił jakiś czas temu i po tym jest sporo innych wpisów. Chcę mu to zakomunikować - lajkuję. Teraz  muszę ten wpis zacytować, żeby dać "łapkę". Wątek staje się w ten sposób całkowicie nieczytelnym tasiemcem nieustannie przeplatanym cytatami.

Edytowane przez Grzędziel
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Grzędziel napisał:

Powstaje wątek - tasiemiec w którym wartości merytoryczne gdzieś giną. Mało kto się będzie przez to przekopywał.

są też wątki tasiemce, które mają sens głownie dzięki lajkom. Przykładem są "dzisiejszy Księżyc", "księżycowe zakamarki", "Jowisz 2019", "wschody i zachody Słońca" itp.

funkcjonują dzięki temu, że brak w nich bezsensownych komentarzy rozwalających wątki ... samo gęste ;)

 

1 godzinę temu, JSC napisał:

A może ktoś po prostu dostanie więcej lajków bo:

- jest bardziej znany

- ma więcej kumpli na forum

- sam rozdaje  lajki , więc inni odwdzięczają mu się

- napisał " no i dupa" zamiast "nie wyszło najlepiej"

 

Nie uważam, aby na forach w poważnych dyskusjach lajki były potrzebne..., wręcz przeszkadzają w dyskusji.

z tym kompletnie nie mogę się zgodzić

w merytorycznych wątkach np. sprzętowych lajki praktycznie nie miały żadnego wpływu na dyskusję. Ważne były głównie w wątkach fotograficznych lub relacjach, w których i tak dyskusji praktycznie nie było bo nie było potrzeby dyskutowania. Wystarczyło podziękowanie lub wyrażenie zachwytu

 

kolesiostwo też nie miało większego wpływu na lajki. Gdyby tak było to miałbym setki lajków pod każdym postem bo steki użytkowników AP poznałem osobiście i setki rozdawałbym codziennie swoim kumplom

 

oczywiście jest jakaś zależność między aktualną ilością lajków i postrzeganiem wypowiedzi czy zdjęcia ale jeśli jest ich dużo to dlatego, że post jest raczej wartościowy, a nie dlatego, że autor ma dużo kumpli

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja zgłoszę jeszcze jeden problem techniczny po tej ostatniej zmianie na forum. Będzie to ciężkie do udowodnienia, ale forum oznacza mi niektóre wątki jako przeczytane mimo, że ich nie odwiedzałem, a te wątki, które już przeczytałem to nadal mi się podświetlają jako nieodwiedzone. Czy tylko u mnie to występuje?

 

Edit: Teraz jak odwiedziłem stronę główną to wątki nieodwiedzone i odwiedzone nie pokrywają się o 1 temat z wektorem przesunięcia o 1. Forum wyświetla mi brak podświetlenia o 1 pozycję wyżej, niż w rzeczywistości odwiedzony wątek.

Edytowane przez Tomek96
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.