Skocz do zawartości

kamera pomoc


esiulek

Rekomendowane odpowiedzi

Podejrzanie "niska cena". Moje zdziwienie podyktowane jest z pewnością tym, że te kamery kosztowały koło 3000zł - to było dawno, a ja na tym etapie się zatrzymałem :hmm:

Z tym, że najpierw napisałem post, a potem doczytałem 1) że kamerę sprzedaje Kolega Tur, co już mi dało do myślenia :) apo 2) że te kamery to już trochę lat mają i ich ceny nie są za wysokie. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że to sprzedaje Tur to własnie dobrze. Paweł testuje wiele rozwiązań i bardzo często wymienia sprzęt, ale zawsze jest to sprzęt sprawny i zaufany. Wielokrotnie się o tym przekonałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, esiulek napisał:

miałem się już zamknąć, ale co tam nie zjecie mnie tutaj, chyba :)takie coś ? 

https://www.astroshop.pl/aparaty-do-astrofotografii/orion-aparat-fotograficzny-starshoot-g3-deep-space-monochrome/p,21883 

 

Mocną stroną tej kamery jest jej matryca - to to samo maleństwo która siedzi w legendzie kamer guidujących - lodestar

Mam jej (matrycy) następce - ICX829 i jest to prawdziwy odkurzacz na fotony.

 

Jeżeli astroshop nie kłamie i kamera faktycznie ma regulowaną temperaturę chłodzenia to 1500zł masz pełnoprawną kamerę DSO która nie będzie Cię ograniczać przez dłuższy czas i stawiać wyzwań nie do przeskoczenia. Możesz ją normalnie kalibrować tak jak każdą inną kamerę dedykowaną do astrofotografii czego nigdy w zadowalający sposób nie zrobisz z na przykład lustrzanką. W przeciwieństwie do proponowanego atika 314E (nie L! ) masz dobrą sprawność kwantową i ogromny piksel.

Istotnym problemem może być rozdzielczość, większość ludzi jest uczulona na wszystko co nie jest "4k hd w 3d", ale jeżeli, tak jak ja, do nich nie należysz to ten Orion jest naprawdę fajny za te pieniądze. Kupisz tylko na początek manualne koło filtrowe i filtr L galaktyki są twoje :) na jesień i zimę dokupisz filtr Ha i odkryjesz skarby Drogi Mlecznej.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam.

panowie teraz to już naprawdę mam mętlik, pierwszą kamerkę zdyskwalifikowaliście bo jest do doopy najnormalniej ok. na temat drugiej którą linkowałem dwa zdania hmmm lekko rzekłbym rozbieżne, trzecia propozycja ochy achy i zastanawiam się z jakiego powodu: że to Atik ? wg. danych które znalazłem przewagę ma generalnie w chłodzeniu i rozdziałce pozostałe parametry słabsze, że nie wspomnę że to zabytek technologiczny nie wspierany już softem, piszecie że mały piksel jest be, Orion ma dużo większy piksel, ale proponujecie Atika który ma znów mniejszy piksel, może to jakoś uporządkujecie??? nie mam zamiaru robić foto tapet czy plakatów ze zdjęć, na razie chcę się skupić na galaktykach,gromadach i wymyśliłem sobie że kamerą będzie  łatwiej, na dymki, mgiełki i opary przyjdzie czas.

jak do tej pory tylko koledzy Grzędziel i Zbyt napisali coś co pomaga.

dziękuję, pozdrawiam. 

p.s.

widzę ze kolega Krzychoo226 dodał konstruktywną odpowiedż.

dzięki.

pozdrawiam

Edytowane przez esiulek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież to proste.  Atik jest prawdziwą kamerą do dso, ma chłodzenie, powyżej 1 mp na matrycy, przyzwoita wielkość pixela(4.6*4.6) ale jest kamerą starą od kilku lat nieprodukowaną. Orion to nówka, ze sklepu, duży pixel ale bardzo mała rozdzielczość .   To wszystko są rozwiązania budżetowe i nie można od nich oczekiwać super rezultatów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, wessel napisał:

To że to sprzedaje Tur to własnie dobrze. Paweł testuje wiele rozwiązań i bardzo często wymienia sprzęt, ale zawsze jest to sprzęt sprawny i zaufany. Wielokrotnie się o tym przekonałem.

Właśnie to miałem na myśli i rozwiało to moje jakiekolwiek wątpliwości, gwoli ścisłości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Maro21 napisał:

Przecież to proste.  Atik jest prawdziwą kamerą do dso, ma chłodzenie, powyżej 1 mp na matrycy, przyzwoita wielkość pixela(4.6*4.6) ale jest kamerą starą od kilku lat nieprodukowaną. Orion to nówka, ze sklepu, duży pixel ale bardzo mała rozdzielczość .   To wszystko są rozwiązania budżetowe i nie można od nich oczekiwać super rezultatów. 

ten Orion raczej nadaje się jako kamerka guidująca do OAG-a gdy kamera główna fotografuje w wąskich pasmach. Można nią fotografować ale mała rozdzielczość pozwoli uzyskać miniaturki, a nie zdjęcia. I nie nazwałbym jej rozwiązaniem budżetowym bo po doliczeniu koła i filtrów wyjdzie nam cena w granicach 3-4 tys. zł. Kiedyś takie kamerki były używane do fotografowania jako budżetowe ale dzisiaj to już historia bo ceny kamer wyraźnie spadły oraz pojawiły się kamery o dużej rozdzielczości i lepszych parametrach

 

Atik 314E na pierwszy rzut oka robi lepsze wrażenie ale to też nie jest jakaś super kamera do DSO. Studnia zaledwie 18 tys. elektronów czyli bardzo mało. Bardziej przypomina pod tym względem planetarne kamery CMOS z maleńkim pikselem niż kamery do DSO. Jeśli dodamy do tego małą sprawność kwantową to czar pryska ;)

 

Atik też wymaga koła filtrowego i filtrów więc znowu robi się drogo. Poza tym zabawy z kołami, filtrami i guiderami dla początkującego? Na EQ3-2? Nawet na HEQ5 z ED80 będzie to zestaw dla zaawansowanego astrofotografa

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Maro21 napisał:

Przecież to proste.  Atik jest prawdziwą kamerą do dso, ma chłodzenie, powyżej 1 mp na matrycy, przyzwoita wielkość pixela(4.6*4.6) ale jest kamerą starą od kilku lat nieprodukowaną. Orion to nówka, ze sklepu, duży pixel ale bardzo mała rozdzielczość .   To wszystko są rozwiązania budżetowe i nie można od nich oczekiwać super rezultatów. 

nie to nie jest proste,: iphone to prawdziwy telefon reszta to podróbki???? nowe, tańsze sprzęty są niedobre bo są tańsze???? z rozdzielczościa jak najbardziej się zgadzam, ale pisałem że plakatów czy foto tapet nie mam zamiaru robić, chcę kupić kamerę którą ogarnę w miare szybko i bezproblemowo.

no i jeszcze Zbyt dołożył swoje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.