Skocz do zawartości

kamera pomoc


esiulek

Rekomendowane odpowiedzi

witam.

nie znalazłem na forum informacji związanych z tym urządzeniem :

https://www.astroshop.pl/aparaty-do-astrofotografii/touptek-aparat-fotograficzny-gp-2000-kpa-deep-sky-color/p,51866#tab_bar_3_select

w związku z tym pytanie do doświadczonych koleżanek i kolegów: czy ta kamerka sprawdzi się w fotografii DS, czy np. T7 i podobne okażą się lepsze ?

współpracować będzie z SW ED80, na razie na moncie eq3-2 w lecie wymiana montażu na HEQ5,

może jakieś alternatywy do 1k pln. z naciskiem na nowy sprzęt,

dzięki z góry za odpowiedzi.

pozdrawiam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie ciężko w założonym budżecie. Wydaje mi się że pozostaje ci używany Canon. Tu masz duży wybór , ale wolałbym żeby któryś kolegów od DSLR podpowiedział Ci który wybrać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, wessel napisał:

Używaną kamerkę z sensorem KAF 8300 wyszukaj sobie, może być niewiele droższa.

Niewiele?

 

Ponadto zwróć uwagę na to, czy potrzebujesz kolor czy mono. Jeśli mono i w przyszłości chciałbyś robić zdjęcia kolorowe, to musisz dołożyć wydatki na koło filtrowe i filtry. Z drugiej strony mono pozwala na narrowband ;) To wszystko jest także w zależności od miejsca zamieszkania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no też mi się trochę kolana zgięły jak polukałem na ceny takich sprzętów, miejscówka nie ma się co oszukiwać w Bieszczadach to ja nie mieszkam, jest lipnie albo i jeszcze gorzej, kamera raczej kolor, ze względu na właśnie dodatkowe pierdy w mono, a chyba w kolorach można włączyć tylko luminacje, choć na pewno nie wiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, esiulek napisał:

witam.

nie znalazłem na forum informacji związanych z tym urządzeniem :

https://www.astroshop.pl/aparaty-do-astrofotografii/touptek-aparat-fotograficzny-gp-2000-kpa-deep-sky-color/p,51866#tab_bar_3_select

w związku z tym pytanie do doświadczonych koleżanek i kolegów: czy ta kamerka sprawdzi się w fotografii DS, czy np. T7 i podobne okażą się lepsze ?

współpracować będzie z SW ED80, na razie na moncie eq3-2 w lecie wymiana montażu na HEQ5,

może jakieś alternatywy do 1k pln. z naciskiem na nowy sprzęt,

dzięki z góry za odpowiedzi.

pozdrawiam. 

Do 1000 zł to możesz co najwyżej kupić canona 1100d i go zmodyfikować. Kamera dla kogoś kto raczkuje w astrofotografii to rzucanie się z motyką na Księżyc. 

Edytowane przez peter5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, peter5 napisał:

Do 1000 zł to możesz co najwyżej kupić canona 1100d i go zmodyfikować. 

ale zabraknie na flatener

ten Toupek to odpowiednik ASI290, a ta kamera to nieco nowsza wersja ASI120 (T7). Ma mniejsze szumy ale i mniejszy piksel przy lepszej sprawności kwantowej

obie to kamerki planetarne ale na forum są też zdjęcia DSO robione tymi kamerkami lub podobnymi więc na pewno da się zrobić nimi zdjęcia nie tylko planet

pod słabym niebem lepiej mieć kamerę mono. Kolorową niewiele możesz zrobić by wyeliminować LP. Jedyne wyjście to wielokrotne wydłużenie ekspozycji

 

pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.04.2019 o 13:42, ZbyT napisał:

Jedyne wyjście to wielokrotne wydłużenie ekspozycji

 

widziałem zdjęcie Pav1007 w którym właśnie przez LP skracał czas ekspozycji do bodaj 10 s, to gdzie tu prawda leży ? chyba że chodzi o ilość klatek

Edytowane przez esiulek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, esiulek napisał:

widziałem zdjęcie Pav07 w którym właśnie przez LP skracał czas ekspozycji do bodaj 10 s, to gdzie tu prawda leży ? chyba że chodzi o ilość klatek

Wydłużamy wielokrotnie czas sumaryczny ekspozycji, przykładowo z 2h do 8h. Ale czasy subekspozycji mogą spaść, ponieważ mogą być zbyt jasne klatki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, nie róbmy człowiekowi wody z mózgu. Tym Touptekiem nie zrobi zdjęć DSO chyba że jako DSO traktujemy pojedyncze gwiazdy. Zobaczcie jaki to ma piksel i jaki rozmiar matrycy!

O chłodzeniu już nie wspomnę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wessel napisał:

Panowie, nie róbmy człowiekowi wody z mózgu. Tym Touptekiem nie zrobi zdjęć DSO chyba że jako DSO traktujemy pojedyncze gwiazdy. Zobaczcie jaki to ma piksel i jaki rozmiar matrycy!

Hamal ( i nie tylko on) robi zdjęcia kamerą z dokładnie tą samą matrycą więc chyba jednak da się zrobić zdjęcie czegoś więcej niż pojedyncze gwiazdy, a dla przypomnienia używa on Newtona 300/1500, a nie ED80 z ogniskową 600 mm

zresztą na forum mamy sporo zdjęć DSO robionych kamerami planetarnymi nawet z mniejszym pikselem więc Panowie, nie róbmy człowiekowi wody z mózgu :)

kamera planetarna nie wyklucza robienia zdjęć DSO, choć z pewnością kamera dedykowana do DSO będzie lepsza do tego celu ... i znacznie droższa

 

40 minut temu, esiulek napisał:

miałem się już zamknąć, ale co tam nie zjecie mnie tutaj, chyba :)takie coś ? 

https://www.astroshop.pl/aparaty-do-astrofotografii/orion-aparat-fotograficzny-starshoot-g3-deep-space-monochrome/p,21883 

 

kiedyś fotografowano takimi kamerami DSO ale to już czasy słusznie minione. Za niewiele większe pieniądze kupisz znacznie lepszą kamerę używaną dedykowaną do DSO lub znacznie tańszą kamerę planetarną, która pozwoli poznać podstawy tego hobby i tajniki zbierania i obróbki materiału. Nie musisz od razu kupować docelowej kamery za grubą kasę. Gdy poznasz podstawy sam będziesz wiedział na co zwrócić uwagę i co wybrać

 

pozdrawiam

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, dobrze że napisałeś KTO fotografuje- bo ma to znaczenie. I ma to znaczenie że jest to lucky imaging określonych obiektów. Ale- róbta co chceta czyli doradzajcie ludziom kamery planetarne z pikselem 2.4 um do DSO- gratuluję. Ja już nie będę dyskutował na te temat.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panowie jest tak: kolega Zbyt pokazał kierunek i dzieki za takie podejście, nie wydam pierdylionów kasy i przekonam się na koniec że nie trafiłem, jeśli kamera nie sprosta (albo ja) :) przeznaczę ją na guidera, do tego chyba będzie ok?  wiem że droga jest długa i wyboista, większość z Was poleca kamerę jako sprzęt do zapisu, więc chcę to pomacać, nie ograniczam się do tej jedynej jak też nie ograniczam sztywno budżetu, dowiedziałem się żeby zacząć od mono i czegoś takiego będę szukał.

dzięki wszystkim za rady i zaangażowanie.

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, count.neverest napisał:

No lekko niepasujące zestawienie Hamal i założyciel tematu, który na start chce 2,4um do DS. Ja też potrzebuję- wyjaśnienia. Co to są "dodatkowe pierdy w mono"?

gdybym chciał to nie zadawałbym pytań tylko kupił, a dodatkowe pierdy to np. siedzenie godzinami przed kompem i rozkminianie jak się dokłada kolory

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, esiulek napisał:

miałem się już zamknąć, ale co tam nie zjecie mnie tutaj, chyba :)takie coś ? 

https://www.astroshop.pl/aparaty-do-astrofotografii/orion-aparat-fotograficzny-starshoot-g3-deep-space-monochrome/p,21883 

 

Nie miałem tej kamery nigdy w ręku, ale z parametrów wynika, że jest ok.

Duży pixel -duża zaleta dla początkującego, przetwornik 16 bit -zaleta, studnia 50k to rewelacja, chłodzenie, wprawdzie o 10o ale dobre i to, mały chip to oczywistość w tym przedziale cenowym, ale za to flattener nie będzie potrzebny. Musisz się jednak liczyć z tym, że da się nią fotografować tylko niewielkie kątowo obiekty. Pole widzenia z ED 80 to 42 minuty kątowe czyli Księżyc się zmieści.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.