Skocz do zawartości

Poprawność kolimacji


Radek1973

Rekomendowane odpowiedzi

Niedawno kupiłem nowy teleskop synta 8 i od razu zabrałem się do kolimacji pierwszy raz. Skolimowałem poprawnie laserem badder mark III i dla sprawdzenia użyłem jeszcze kolimatora optycznego. Niżej załączam zdjęcie zrobione przez kolimator optyczny. I mam pytanie czy kolimacja jest prawidłowa ?

 

58704195_1088536791331424_4474711604323155968_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ja walczyłem ostatnio ze swoim ...  masz rozjechne LW ewidentnie ...  offset to to zupełnie inna rzecz ... musisz najpierw wycentrować LW

Offset sam wyjdzie po poprawnej kolimacji.

Podłuż sobie kartkę papieru za LW patrząc w wyciąg powinieneś mieć wtedy ładne przejrzyste tło i będzie CI lepiej to skolimować kamerą.

Dodatkowo na początek polecałbym zasłonić LG lub je zdemontować i wtedy będziesz miał idealne warunki do kolimacji LW

Edytowane przez komprez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, komprez napisał:

Offset sam wyjdzie po poprawnej kolimacji.

nie ma żadnych szans

offset ustawiamy przez przesunięcie środka LW względem osi optycznej. Kręcenie śrubami zmienia wysokość LW wzdłuż osi tuby i jego pochylenie ale nie przesunie środka LW względem osi optycznej (no może bardzo delikatnie przy dużym pochyleniu). Offset wylicza się dla konkretnego (zakładanego) pola widzenia teleskopu więc właściwie to dla każdego okularu powinien być inny! Podobnie dla kamer. Nawet zmiana orientacji kamery powinna spowodować zmianę offsetu. Oczywiście nikt tego nie robi bo na ogół te zmiany są niewielkie i w dodatku nie zawsze da się to zrobić. Zwykle zakłada się pewne pole widzenia jako standardowe i do niego dobiera się offset

 

podstawa to ustawienie pająka i LG w osi. Potem offset LW i wreszcie kolimacja. W teleskopach fabrycznych zwykle nie ma możliwości przesunięcia pająka i LG więc te czynności odpadają. Wystarczy dobrać offset przez odklejenie i ponowne przyklejenie LW (jeśli zajdzie taka potrzeba), a później kolimacja za pomocą lasera. Jeśli kolimujemy za pomocą pudełka po kliszy trudno będzie to zrobić idealnie bo mamy pole widzenia bliskie 0 więc offset ustawiony dla pola 1* będzie utrudniał. Takie teleskopy lepiej by nie miały ustawionego offsetu

 

trzeba jeszcze pamiętać o zachowaniu osiowości wyciągu i samego kolimatora, co wcale nie jest takie oczywiste

 

sporo teleskopów wcale nie ma ustawionego offsetu. Takie można kolimować dowolnym sposobem. W wizualu nie zauważymy nierównomiernego oświetlenia pola. To wyjdzie dopiero po analizie zdjęć ale i wtedy można sobie z tym poradzić robiąc flaty lub sztucznym flatem

 

pozdrawiam

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Motloch Franciszek napisał:

Redukcje 2"/1,25",też nie są idealne.Kolimatory też maja luz i tu się zaczyna zła kolimacja.

Panowie ... nie popadajmy w paranoje ... jak zwykła zatyczka kolimacyjna może być nie osiowa ??

ja rozumiem że w teleskopie za 500zł to tam można się uczepić wyciągu ale w sprzęcie droższym ten błąd nie jest aż tak kosmiczny

aby kolimacji nie udało się wykonać...  najważniejsza zasada to wykonywać kolimację na maksymalnie wsuniętym wyciągu i to już da najmniejszy błąd (ugięcia)

 

46 minut temu, ZbyT napisał:

offset ustawiamy przez przesunięcie środka LW względem osi optycznej. Kręcenie śrubami zmienia wysokość LW wzdłuż osi tuby

Zgadza się - a czy ja pisałem o przestawianiu lustra środkową śrubą regulacyjną ? No nie .. tak więc jeśli offset był ustawiony "fabrycznie" to po korekcie powinien wyjść sam korygując delikatnie nastawy.

Niech kolega zrobi wyrównanie i dopiero wtedy można się bawić w ustawienie offsetu bo jak na razie to polecacie mu rozjechać całkowicie wszystko a wtedy to jak ktoś 

ma już problem z samą kolimacją to już sobie nie poradzi z niczym .... na prawdę .. nie popadajcie w paranoje ;) 

 

Wrzuć fotkę po wyrównaniu i zobaczymy jak to wygląda.

 

PS...  jak ja wstawiałem temat ze swoim problemem to niestety cisza - nikt nie pomógł ...  jednak po 2 tyg zabaw sam doszedłem do wprawy i mogę teraz się podzielić wiedzą

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, komprez napisał:

można się uczepić wyciągu ale w sprzęcie droższym ten błąd nie jest aż tak kosmiczny

Ta nieosiowość wyciągu daje się we znaki w GSO 10" DeLuxe, to znaczy przynajmniej w moi egzemplarzu. Żaden laser nie kręci się idealnie, nawet toczony, audiofilski Farpoint (patrz Farpoint 2" Collimation Set). Co do offsetu, to ja nic nie wyliczam tylko działam zgodnie z instrukcjami producenta (i Hamala). Efekt końcowy jest podobny jak u kolegi Radka, zdjęcia z Newtona w miarę ostre, czy jest poprawnie, chyba tak... :g:

 

gso10-kolimacja.jpg

 

/WS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie te lasery chyba nie są aż tak precyzyjne, bo według jego wskazań kolimacje mam poprawna. Kręcąc nim w wyciągu nie zatacza jakiś kół, kręci się niemal w miejscu. Jak zaglądam w wyciąg lusterko wtórne też wygląda że jest ustawione prawidłowo. Nieścisłości wychodzą dopiero przy kolimatorze optycznym, mam ten o długim profilu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I właśnie o to chodzi w tym kolimatorze laserowym że on tylko sprawdza CI osiowość luster jak i samego wyciągu , i on w zasadzie jest tylko potrzebny do ustawienia 

LW z LG ... reszta to kolimator optyczny który jest niezastąpiony ! ... ja miałem tak że laser pokazywał mi że jest super pięknie ... a w optycznym ... o zgrozo ...

 

Najlepiej to robi się tym programem od tego francuza (z tą nakładką z czerwonymi kołami) Als colimator chyba jakoś tak (to co wrzucałeś foto)

Tym sobie wyreguluj LW i sam zobaczysz ....  100% kolimacje sprawdzisz niestety tylko na gwieździe (i to nie sztucznej - próbowałem ... masarka) i prążki dyfrakcyjne 

 

Instrukcja Hamala jak najbardziej pomocna ;) Ja się na niej wzorowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Event Horizon napisał:

Ta nieosiowość wyciągu daje się we znaki w GSO 10" DeLuxe, to znaczy przynajmniej w moi egzemplarzu. Żaden laser nie kręci się idealnie, nawet toczony, audiofilski Farpoint (patrz Farpoint 2" Collimation Set). Co do offsetu, to ja nic nie wyliczam tylko działam zgodnie z instrukcjami producenta (i Hamala). Efekt końcowy jest podobny jak u kolegi Radka, zdjęcia z Newtona w miarę ostre, czy jest poprawnie, chyba tak... :g:

 

gso10-kolimacja.jpg

 

/WS

Nie jest poprawnie do końca. Wygląda na to że LW jest krzywo przyklejone. Znaczy się w płaszczyźnie powierzchni obrócone nieco albo szlif nie dokładnie eliptyczny. Widać to po "jajku" na twoim foto, a wyciąg jak mniemam masz dokładnie po lewej w odbiciu. Usterka z moich doświadczeń częsta. To pewno wa wpływ na rozbieżności laser vs. optyczny.

Zabrać sie za pełną kolimację z ustawianiem dokładnie każdego elementu teleskopu to bardzo skomplikowana sprawa, a azjatyckie zabawki z odkształceniami choćby blach tuby i opadającą nieco oprawą LG z osi tuby w tym nie pomagają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Radek1973 napisał:

Niedawno kupiłem nowy teleskop synta 8 i od razu zabrałem się do kolimacji pierwszy raz. Skolimowałem poprawnie laserem badder mark III i dla sprawdzenia użyłem jeszcze kolimatora optycznego. Niżej załączam zdjęcie zrobione przez kolimator optyczny. I mam pytanie czy kolimacja jest prawidłowa ?

 

58704195_1088536791331424_4474711604323155968_n.jpg

żaden prosty leserek nie skolimuje ci teleskopu ,ustawi w miarę dokładnie centrycznosc o ile wiesz jak to zrobić ale nie uchwyci nachylenia luster,kolimator optyczny jest przy nim dokładniejszy i to dużo...porównaj "ćwiartki" na tym zdjęciu? czy są równe? nawet uwzględniając  shift wykonanie zdjęcia nieosiowego z tzw." wolnej reki" .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, soczi napisał:

Znaczy się w płaszczyźnie powierzchni obrócone nieco albo szlif nie dokładnie eliptyczny. Widać to po "jajku" na twoim foto, a wyciąg jak mniemam masz dokładnie po lewej w odbiciu. Usterka z moich doświadczeń częsta. To pewno wa wpływ na rozbieżności laser vs. optyczny.

Przy okazji najbliższego mycia luster zdejmę lustro wtórne.  Ciekawe, jeżeli okaże się, że to faktycznie wada to jak duży ma wpływ na ostrość zdjęć. Jak będzie coś krzywo przyklejone to powinienem zobaczyć (chyba). Inna rzecz zdjęcie robione telefonem, obiektyw nie był ustawiony prostopadle do wyciągu + spore zniekształcenia perspektywiczne mogą dać taki efekt. Co do samej kolimacji, kwestia praktyki i wiarygodnych narzędzi reszta przyjdzie z czasem :P

 

/WS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dzisiaj robiłem kolimację metodą z filmiku i po wszystkim wygląda to tak, mam nadzieję będzie ok.

Musiałem zrobić sporą korektę ustawienia LW względem wyciągu, wcześniej myślałem że jest ok ale ten programik z okręgami szybko weryfikuje ustawienia "na oko".

c3.JPG

colimation.JPG

Edytowane przez cwic
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób mam podnieść LW w górę ?  Kręcę śrubami odwrotnie niż na załączonym obrazku i LW nie przesuwa się w górę lecz obraca się w około własnej osi. Prawo lewo lub inaczej w głąb lub ku wylotowi tuby to nie problem.

a.jpg

b.png

Edytowane przez Radek1973
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łopatologicznie :

 

- czerwone ustawiasz kąt LW w kierunku wyciągu

- żółte  (lewa i górna lub prawa i górna) ustawiasz na boki

- zielona ustawiasz głębokość względem LG tylko tu popuszczasz wtedy wszystkie 3 śruby dookoła i wtedy też możesz obracać LW względem wyciągu

wlot.jpg

Edytowane przez komprez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, komprez napisał:

Pająk musi byc ustawiony przed kolimacją LW !!! :)  suwmiarka w dłoń i odległości z każdej strony do mocowania LW mają być takie same 

 

Dokładnie tak, pająk jako pierwszy, ale nie wiem jak to robiłeś suwmiarką, gdzie mierzyłeś odległości? Ja próbowałem kilka razy bez użycia kamery internetowej prawidłowo ustawić pająk i wyciąg, ale średnio mi to wychodziło. Dlatego kupiłem najprostszą kamerkę internetową i domowymi sposobami dopasowałem ją do standardu 1,25. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.