Skocz do zawartości

Poprawność kolimacji


Radek1973

Rekomendowane odpowiedzi

6 minut temu, ZbyT napisał:

fotograficzny Newton f/4 z matrycą FF

Chyba wszyscy mają podobną konfigurację :) może nie FF no ale matryca też jest duża ... ja widzę u siebie niedoskonałość wyciągu choćby taką że ważący 500g Canon robi ugięcia

i nie przeskocze tego niczym ... trudno ... ja nic innego nie wymyślę w tej kwestii podobnie jak reszta ... no chyba że wymiana wyciągu.

7 minut temu, ZbyT napisał:

jeśli nie jest walcem (dlaczego okręgiem?) to taki kolimator nie nadaje się do niczego

Nie mówie o błedach rzędu mm ale błedy są ... mój Baader ma np 0.02mm róznicy ... nie wiem na ile to robi problem ? Ale słyszałem o większych błedach ...

 

9 minut temu, ZbyT napisał:

kolimator, który ma delikatny luz w wyciągu można "kiwać" na boki oraz przesuwać prostopadle do osi wyciągu.

I właśnie dlatego pisałem że nie należy go blokować w wyciągu a lekko docisnąć jednocześnie nim kręcąc ... wtedy kolimator w miarę naszych potrzeb można sobie zjustować ...

osobiście nie widzę możłiwości justowania mojego na rolkach .. z uwagi na jego budowę .. ale może się mylę ?

 

b1cdea863a85b2b8298f98babcc1212c_2.jpg

 

12 minut temu, ZbyT napisał:

To niewielkie przesunięcia ale po przejściu dwa razy przez długość ogniskowej daje już widoczne odchylenia

Właśnie ... i tu jest nieporozumienie ... bo nie patrzymy "z powrotem" na wiązkę a justujemy do odbicia na LG ... to daje błąd o połowę mniejszy ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, komprez napisał:

Właśnie ... i tu jest nieporozumienie ... bo nie patrzymy "z powrotem" na wiązkę a justujemy do odbicia na LG ... to daje błąd o połowę mniejszy ...

ło Matko!

co z tego, że justujesz kolimator patrząc na LG skoro i tak będziesz go używał patrząc na promień odbity?

im dłuższa droga światła tym precyzyjniej można wyjustować kolimator ... to podstawowe prawa geometrii

 

7 minut temu, komprez napisał:

Chyba wszyscy mają podobną konfigurację :) może nie FF no ale matryca też jest duża ... ja widzę u siebie niedoskonałość wyciągu choćby taką że ważący 500g Canon robi ugięcia

ugięcia to zupełnie inna historia

powtarzam po raz trzeci i mam nadzieję ostatni, że dokładność kolimacji zależy od przeznaczenia teleskopu. Newtona f/6 do wizuala skolimujesz wystarczająco dokładnie pudełkiem po kliszy i nie będą potrzebne żadne lasery. Sęk w tym, że nie wszyscy mają takie teleskopy. Niektórzy będą chcieli skolimować teleskop fotograficzny, a wtedy muszą zdawać sobie sprawę, że potrzebują znacznie większej precyzji oraz że trzeba zwrócić uwagę na kolimator i jego precyzyjne wyjustowanie oraz umieszczenie w wyciągu

 

zauważ, że wiele osób poległo na kolimacji teleskopu f/4 ... i to osób mających znacznie większe umiejętności

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eh ... nie dogadamy się ....mój Świat runął :D po Twoich wywodach idąc tą drogą nie wiem czy przez te 25 lat odkąd zajmuje się astronomią kupiłbym jakikolwiek sprzęt bo wszystko skazane na porażkę i jest nie do wykonania prze ze mnie  ... nawet jeśli było by ok to i tak czekała by mnie kolimacja sprzętu, a że (jak twierdzisz) ludzie to odpuszczają to dał bym sobie siana  .... no sam pomyśl co za bzdury  ... Newton to jest BANAŁ ... skolimuj sobie RC lub łatwiejsze SCT .. powodzenia.... 

Po co w ogóle @HAMAL pisał ten poradnik - przecież i tak są ugięcia , kolimatory są do bani ... wszystko jest złe :D szkoda że dziś nie 1 kwietnia ...

 

myślę że ja ze swojej strony zakończę bo nie ma sensu prowadzić dalej dyskusji .... temat schodzi na bok. 

Zaznaczę tylko że swojego F/4 skolimowałem ( nie wiem może jestem "wybrańcem")  ... zdjęcia robię.. nic nie rozjechane więc to mnie zadowala ... 

na prawdę nie dajmy się zwariować...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Event Horizon napisał:

polerowałem na wysoki połysk lustro główne & wtórne 

Coś ty zrobił? Jak to polerowałeś? Lustra teleskopu to nie karoseria auta. Tutaj polerowaniem zajmuje się producent lustra przed aluminizacją. Jedyne co możesz zrobić z napylonym lustrem to je porysować lub zniszczyć powłokę, niemożliwe jest abyś zwiększył współczynnik odbicia lustra jakimś przecieraniem go. Cała idea mycia luster jest taka, aby pozbyć się zanieczyszczeń przy jednoczesnym jak najdelikatniejszym dotykaniu go, żeby nie uszkodzić powłok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, MateuszW napisał:

Coś ty zrobił? Jak to polerowałeś?

To taki skrót myślowy. Lustro najpierw dmuchasz gruszką, potem pędzlujesz delikatnym pędzlem do demakijażu, następnie nawilżasz atomizerem miejsca mocno zabrudzone, bibułkę do optyki i delikatnie ruchami okrężnymi czyścisz powierzchnię, kontrolując jej stan po światło. Lustra w ten sposób nie porysujesz, bo powłoka krzemowa jest twarda  ;)

 

/WS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, komprez napisał:

 Sprawdż sobie ten laser ... ja już nie ufam nikomu ...

Producent nie kłamał, laser jest skolimowany prawidłowo (jak by co to jest 8 śrubek do regulacji 4x 2 / góra + dół), tuleja wytoczona idealnie. Sprawdzałem właśnie w tulei Barlowa 2", po wykręceniu soczewek.  Zestaw skierowany na ścianę 4m dalej, laser świeci w punkt. Farpoint 2" albo starszy Howie Glatter 2" to solidne lasery nie trzeba dodatkowych adapterów,  idealnie toczone, idealnie osiowe. Teraz mam czyste sumienie i mogę zająć się centrowaniem / kalibrowaniem wyciągu (jeżeli to w ogóle jest możliwe) w GSO Deluxe ... ;)

 

/WS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Event Horizon napisał:

To taki skrót myślowy. Lustro najpierw dmuchasz gruszką, potem pędzlujesz delikatnym pędzlem do demakijażu, następnie nawilżasz atomizerem miejsca mocno zabrudzone, bibułkę do optyki i delikatnie ruchami okrężnymi czyścisz powierzchnię, kontrolując jej stan po światło. Lustra w ten sposób nie porysujesz, bo powłoka krzemowa jest twarda  ;)

 

/WS

Ale zejdźmy do świata makro i mikro i rozważmy czyszczenie w ten sposób.

Jestem sobie twardym pyłkiem kurzu z piasku, upadłem na lustro, przykleiła mnie dość trwale do niego wilgoć pojawiająca się na optyce i wysychająca, ani gruszka ani pędzelek mnie nie usunęły,

pojawia się bibuła do optyki lub inne ulubione chusteczki astromaniaków, brutalna siła delikatnego czyszczenia nią z jakimś super środkiem nawilżającym odrywa mnie i toczy po lustrze.

Wersja druga

Jestem sobie twardym pyłkiem kurzu z piasku, upadłem na lustro, przykleiła mnie dość trwale do niego wilgoć pojawiająca się na optyce i wysychająca, ani gruszka ani pędzelek mnie nie usunęły,

pojawia się duża ilość wody która mnie rozmacza wraz z innymi zaschniętymi śladami a potem psikana pod ciśnieniem spłukuje, potem pojawia się mycie szamponem i watą, ciągle obficie moczony brud, uwalniany ma gdzie uciekać bezinwazyjnie.

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, HAMAL napisał:

Jestem sobie twardym pyłkiem kurzu z piasku, upadłem na lustro, przykleiła mnie dość trwale do niego wilgoć pojawiająca się na optyce i wysychająca, ani gruszka ani pędzelek mnie nie usunęły,

...po czym jako twardy pyłek kurzu dostałem serią czystego izopropanolu z atomizera. Tłuszczyk, który mnie trzymał rozpuścił się, a ja zostałem porwany w siną dal przez nawilżona bibułkę optyczną, nawet ślad po mnie nie został. Wszystko robimy z umiarem i z rozsądkiem. Do optyki jest dedykowana miękka bibuła (lepsza od mikrofibry), są płyny bazujące na węglowodorach, izopropanol cz.d.a. lenspeny ze sproszkowanym grafitem (matryce aparatów, szkło). Oczywiście można myć wodą i mydłem, skoro większość z was to robi z dobrym skutkiem i ma czas, byle cel został osiągnięty - powierzchnia czysta, bez zacieków, bez rys, bez nalotów. Kurz i tak za chwilę na niej osiądzie. 

 

/WS

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki temu wątkowi raz jeszcze postanowiłem od początku zabrać się za kolimację newtona 200/800 od podstaw jak radziliście. Wyjąłem lustro, zasłoniłem wylot tuby papierem do pieczenia i zrobiłem zdjęcie komórka przez zaślepkę z otworkiem. Zobaczcie proszę czy mam rację, że wyciąg, który sam dawno temu poprawiałem, jest źle zamontowany. Teraz postaram się znaleźć/wykreślić punkt, gdzie powinien patrzeć wyciąg (bez lustra wtórnego), tak by prosta łącząca środek wyciągu z tym punktem przecinała os teleskopu i była do niej prostopadła. Potem sprawdzę kolimatorem laserowym błąd. Czy dobrze myślę?

IMG_20190505_181420_NR.jpg

Edytowane przez _vk_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.05.2019 o 16:54, soczi napisał:

Raczej nie radze czyszczenia alkoholami luster, bo wkrótce możesz zostać bez powłok odbijających. Optyke soczewkową tak, powłoki odbijające nie.

Nie radzę też polerować maniakalnie bo porysujesz dziesiątkami mikro rys widocznymi tylko pod latarką pod kątem. Zwierciadła nie potrzebują bardzo sterylnego wyglądu powierzchni bo działają nieco inaczej niż soczewki, więc nadgorliwe czyszczenie bardziej im zaszkodzi niż pomoże.

Sprawa wcale nie jest taka oczywista https://www.cloudynights.com/topic/119164-optics-cleaning-with-ipa/

w szczególności: https://www.cloudynights.com/topic/119164-optics-cleaning-with-ipa/?p=1569036

How to Care for Your Telescope Optics the Right Way

https://www.skyandtelescope.com/astronomy-resources/caring-for-your-optics/

Edytowane przez heweliusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywiercilem dziurkę w tubusie na prostej: środek wyciągu i miejsce na tubie, gdzie jak zmierzyłem oś wyciągu będzie przecinać oś tuby i będzie do niej prostopadła. Wysunąłem wyciąg na maksa. Zapakowałem kolimator i miałem jakieś 3mm odległości pomiędzy dziurką a plamką. Chciałem podłożyć podkładki by to zniwelować, ale obróciłem wyciąg o 180 at. i punkty się pokryły. Teraz tak to wygląda.

BURST20190510185406655_COVER.jpg

IMG_20190510_190230_NR.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WebCama wrzuciłem w wyciąg. Na razie jest tak, ale będzie lepiej. Fotki bloku kiladziesziąt km dalej już wuglądają super. Teraz muszę pozbyć się naklejki z lustra, bo nie ma przezroczystego środka. Ustawić wyliczony offset i cza na kolejne porównanie.

cf401.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Walka trwa. Naklejka zastąpiona krzyżykiem namalowanym markerem permanentnym. Webcam pomaga w regulacji lustra głównego. Czegoś jeszcze nie ogarniam, bo patrząc przez wyciąg (pudełko od kliszy lub webcam) widzę tylko jedno z trzech mocowań lustra głównego (drugi, mniejszy czarny prostokąt to mocowanie lustra wtórnego). Będę wdzięczny, za każdą sugestię. 

IMG_20190511_100550_NR.jpg

IMG_20190513_222723_NR.jpg

IMG_20190514_173223.jpg

IMG_20190514_173807_NR.jpg

IMG_20190514_173844_NR.jpg

BURST20190514174524192_COVER.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.