Skocz do zawartości

ngc7082 lunetą ze szkieł okularowych


ryszardo

Rekomendowane odpowiedzi

Rozprawiamy o jakichś ED, APO, korektorach pola i innych systemach optycznych w cenie samochodu...

A tu wystarczy szkiełko okularowe z przed pięćdziesięciu lat i wiedza (fakt że tej ostatniej to b.dużo).

Gratulacje Rysiek, (lecę do piwnicy, może jeszcze ją znajdę...) :D.

 

Jurek

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

    Też zaczynałem obserwacje od tych szkieł. Tyle że robiłem kombinacje z dwoma.

Kolego ryszardo, parę firm z branży astro powinno wykupić u Ciebie prawa do tego zdjęcia i ewentualnie następnych, a sklepy astro to mogą zacząć wycofywać wszelkie edki itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja pierwsza luneta w 1985roku też była ze szkieł okularowych. Pan z biologii pożyczył mi na miesiąc okular PZO z mikroskopu. Dodatkowo wyczytałem gdzieś, że w celu poprawienia aberacji należy kupić 2 szkła okularowe 1D i umieścić jest w odległości 10cm od siebie, tworząc pseudoachromat. Tubus był nawinięty z tapety i sklejony klejem GumaArabska. Nie śmiejcie się - tylko to było wtedy dostępne!

Montaż to była stalowa rura, przykręcona do balustrady balkonu, na której były 3 skręcone śrubami deski - działające jako prymitywny montaż AZ. Co to była za radość!!!???

 

Kilka lat później kupiłem 5 dużych łożysk i zleciłem w warsztacie pierwszy paralaktyczny montaż własnego pomysłu z napędem elektrycznym i mikroruchami w obu osiach :)

Lustro 150/900 dostałem w prezencie od znajomego, ale tubus też musiałem wykonać samemu, ponieważ zdobyłem tylko ~40cm rury, która wystarczyła na początek i koniec tubusa. Pod tym względem to były "chore czasy". Ale jak ktoś chciał patrzeć w gwiazdy, to innej drogi na posiadanie własnego teleskopu nie było...

NetwonMontMoj.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili mogę tylko napisać jak ją " na szybko" podłączyłem do kamerki. Po prostu wykorzystałem tubus Pentafleksa 80/400 z wyciągiem (Atik już na nim wisiał, filtr był wkręcony wewnątrz "przedłużki" wyciągu) na który nawinąłem rurę z kartonu, na końcu zamocowałem ów menisk..z diafragmą 25mm.

Zdjęcie robiłem w lecie zeszłego roku i nie zachowałem tego - to była "jednorazówka". Muszę odtworzyć tę konstrukcję - mam zamiar sfotografować tym jeszcze co nieco :) i zrobię zdjęcia, niezwłocznie...

P.S.

Tom-cio - konstrukcja wspaniała. Ja stosowałem do klejenia tubusów klej "biurowy" w płynie. Był dostępny w butelkach półlitrowych.

 

Edytowane przez ryszardo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, zbyszekzz napisał:

Kolego ryszardo, parę firm z branży astro powinno wykupić u Ciebie prawa do tego zdjęcia i ewentualnie następnych, a sklepy astro to mogą zacząć wycofywać wszelkie edki itp.

Ha, ha...jednak trzeba użyć kamerki CCD, filtru, dać f/40 no i długi czas naświetlania. Ale przy okazji podam teraz "twierdzenie ryszardo: Nawet drastyczne zmniejszenie światłosiły umożliwia uzyskanie dużego zasięgu gwiazdowego, a co więcej - umożliwia uzyskanie takiego zasięgu pod jasnym niebem."  :) 

Edit: twierdzenie to nie dotyczy obiektów rozciągłych, dalsze eksperymenty z tą optyką w planie!

Edytowane przez ryszardo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie takim obiektywem chciałem zrobić "od zawsze", a szczególnie po lekturze książki Shapley'a "Galaktyki" - wyd. "Biblioteka Problemów" chyba jeszcze z lat 60tych XXw...

Shapley opisuje tam odkrycie galaktyki nieregularnej w Rzeźbiarzu dokonane na początku XX w. ekspedycyjnym astrografem o średnicy 2,5 cm właśnie. Jeżeli dobrze pamiętam czas naświetlania płyty wyniósł 23 godziny...

Edytowane przez ryszardo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, ryszardo napisał:

Jakoś tak w sierpniu 2018r. znalazłem szczątki tej lunety porządkując piwnice w domu mojego ojca."

Powrót do przeszłości. Można odnieść wrażenie, że z Atik 314L+ przeniosłeś się w czasie i podpiąłeś go pod swój pierwszy teleskop, zrobiłeś zdjęcie i wróciłeś, co w pewnym senie jest prawdą :)

Edytowane przez gawain74
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.