Jump to content

ngc7082 lunetą ze szkieł okularowych


Recommended Posts

Rozprawiamy o jakichś ED, APO, korektorach pola i innych systemach optycznych w cenie samochodu...

A tu wystarczy szkiełko okularowe z przed pięćdziesięciu lat i wiedza (fakt że tej ostatniej to b.dużo).

Gratulacje Rysiek, (lecę do piwnicy, może jeszcze ją znajdę...) :D.

 

Jurek

 

Link to post
Share on other sites

Witam

    Też zaczynałem obserwacje od tych szkieł. Tyle że robiłem kombinacje z dwoma.

Kolego ryszardo, parę firm z branży astro powinno wykupić u Ciebie prawa do tego zdjęcia i ewentualnie następnych, a sklepy astro to mogą zacząć wycofywać wszelkie edki itp.

Link to post
Share on other sites

Nie znam się na fotografii a już na astro to kompletnie nie, porównując jednak inne fotografie mogę śmiało powiedzieć że jest to coś niesamowitego. Przyłączam się również do Tomcia  pokaż tę lunetę najlepiej z zamontowanym aparatem.

Link to post
Share on other sites

Moja pierwsza luneta w 1985roku też była ze szkieł okularowych. Pan z biologii pożyczył mi na miesiąc okular PZO z mikroskopu. Dodatkowo wyczytałem gdzieś, że w celu poprawienia aberacji należy kupić 2 szkła okularowe 1D i umieścić jest w odległości 10cm od siebie, tworząc pseudoachromat. Tubus był nawinięty z tapety i sklejony klejem GumaArabska. Nie śmiejcie się - tylko to było wtedy dostępne!

Montaż to była stalowa rura, przykręcona do balustrady balkonu, na której były 3 skręcone śrubami deski - działające jako prymitywny montaż AZ. Co to była za radość!!!???

 

Kilka lat później kupiłem 5 dużych łożysk i zleciłem w warsztacie pierwszy paralaktyczny montaż własnego pomysłu z napędem elektrycznym i mikroruchami w obu osiach :)

Lustro 150/900 dostałem w prezencie od znajomego, ale tubus też musiałem wykonać samemu, ponieważ zdobyłem tylko ~40cm rury, która wystarczyła na początek i koniec tubusa. Pod tym względem to były "chore czasy". Ale jak ktoś chciał patrzeć w gwiazdy, to innej drogi na posiadanie własnego teleskopu nie było...

NetwonMontMoj.jpg

 • Like 8
Link to post
Share on other sites

W tej chwili mogę tylko napisać jak ją " na szybko" podłączyłem do kamerki. Po prostu wykorzystałem tubus Pentafleksa 80/400 z wyciągiem (Atik już na nim wisiał, filtr był wkręcony wewnątrz "przedłużki" wyciągu) na który nawinąłem rurę z kartonu, na końcu zamocowałem ów menisk..z diafragmą 25mm.

Zdjęcie robiłem w lecie zeszłego roku i nie zachowałem tego - to była "jednorazówka". Muszę odtworzyć tę konstrukcję - mam zamiar sfotografować tym jeszcze co nieco :) i zrobię zdjęcia, niezwłocznie...

P.S.

Tom-cio - konstrukcja wspaniała. Ja stosowałem do klejenia tubusów klej "biurowy" w płynie. Był dostępny w butelkach półlitrowych.

 

Edited by ryszardo
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, zbyszekzz napisał:

Kolego ryszardo, parę firm z branży astro powinno wykupić u Ciebie prawa do tego zdjęcia i ewentualnie następnych, a sklepy astro to mogą zacząć wycofywać wszelkie edki itp.

Ha, ha...jednak trzeba użyć kamerki CCD, filtru, dać f/40 no i długi czas naświetlania. Ale przy okazji podam teraz "twierdzenie ryszardo: Nawet drastyczne zmniejszenie światłosiły umożliwia uzyskanie dużego zasięgu gwiazdowego, a co więcej - umożliwia uzyskanie takiego zasięgu pod jasnym niebem."  :) 

Edit: twierdzenie to nie dotyczy obiektów rozciągłych, dalsze eksperymenty z tą optyką w planie!

Edited by ryszardo
Link to post
Share on other sites

Zdjęcie takim obiektywem chciałem zrobić "od zawsze", a szczególnie po lekturze książki Shapley'a "Galaktyki" - wyd. "Biblioteka Problemów" chyba jeszcze z lat 60tych XXw...

Shapley opisuje tam odkrycie galaktyki nieregularnej w Rzeźbiarzu dokonane na początku XX w. ekspedycyjnym astrografem o średnicy 2,5 cm właśnie. Jeżeli dobrze pamiętam czas naświetlania płyty wyniósł 23 godziny...

Edited by ryszardo
Link to post
Share on other sites
13 godzin temu, ryszardo napisał:

Jakoś tak w sierpniu 2018r. znalazłem szczątki tej lunety porządkując piwnice w domu mojego ojca."

Powrót do przeszłości. Można odnieść wrażenie, że z Atik 314L+ przeniosłeś się w czasie i podpiąłeś go pod swój pierwszy teleskop, zrobiłeś zdjęcie i wróciłeś, co w pewnym senie jest prawdą :)

Edited by gawain74
 • Like 3
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 21 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 130 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
    • Like
   • 247 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 85 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.