Skocz do zawartości

Próbne strzały Romka i nie tylko próbne ;)


RomekAstrobaza

Rekomendowane odpowiedzi

Żeby nie zaśmiecać kolejnymi tematami postanowiłem stworzyć oto taki wątek z moimi wypocinami, w którym będą takie właśnie tytułowe próbne strzały ale i końcowe zdjęcia.

Na początek próbny strzał M51 - fotka robiona w zeszły piątek w w bardzo złych warunkach - przez wysokie takie cienkie chmury (może i to były piaski Sahary hehe).

Udało się zebrać 9 klatek po 90s każda,

Jutro jest szansa na lepsze warunki w Radomiu - więc może i w środę pochwalę się finalnym zdjęciem tego obiektu.

A na tę chwilę M51 z 13 minut słabego materiału.

 

m51a1.jpg

Edytowane przez RomekAstrobaza
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, RomekAstrobaza napisał:

Żeby nie zaśmiecać kolejnymi tematami postanowiłem stworzyć oto taki wątek z moimi wypocinami, w którym będą takie właśnie tytułowe próbne strzały ale i końcowe zdjęcia.

Na początek próbny strzał M51 - fotka robiona w zeszły piątek w w bardzo złych warunkach - przez wysokie takie cienkie chmury (może i to były piaski Sahary hehe).

Udało się zebrać 9 klatek po 90s każda,

Jutro jest szansa na lepsze warunki w Radomiu - więc może i w środę pochwalę się finalnym zdjęciem tego obiektu.

A na tę chwilę M51 z 13 minut słabego materiału.

m51a1.jpg

Mozesz napisac cos o uzytym setupie  ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Meiser napisał:

Mozesz napisac cos o uzytym setupie  ?

Upsi zapomniałem hehe

Sprzęt całkiem dobry (ale trzeba wiedzieć jak go wykorzystać hehe - a mi idzie to tak se...):

EQ6R-pro

TS APO 100Q

Canon Eos 200D

ISO 1600

Edytowane przez RomekAstrobaza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, RomekAstrobaza napisał:

Upsi zapomniałem hehe

Sprzęt całkiem dobry (ale trzeba wiedzieć jak go wykorzystać hehe - a mi idzie to tak se...):

EQ6R-pro

TSA APO 100Q

Canon Eos 200D

ISO 1600

Ten Canon to modyfikowany ? Uzywam tez Canona EOS 200D Mod.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Meiser napisał:

Ten Canon to modyfikowany ? Uzywam tez Canona EOS 200D Mod.

Nie lustrzanka bez modyfikacji, bo używam jej także do robienia normalnych zdjęć:)

Z tego sprzętu to tylko Eos 200D jest mój - reszta to własność radomskiej Astrobazy, w której mam przyjemność pracować więc korzystam.

 

Oczywiście na stanie mamy ASI 1600, plus koło filtrowe z filtrami do RGB i NB, ale jakoś zawsze brak czasu na poświecenie czasu na konfiguracje sprzętu.

Idą wakacje - więc myślę, że w końcu ogarnę ten NB - będę rządził hehe

A póki co będę Was raczył fotkami z EOS`a;), z którego jestem bardzo zadowolony.

Edytowane przez RomekAstrobaza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpowiem ... ISO1600 jak na tego Canona to stanowczo za dużo, w sumie 1200D i chyba 1100D radzą sobie znośnie z tym ISO ... masz przez to zbędny szum ;) na ISO 800 to max  następnym razem ... i pal klatki po min. 180 sekund to wyciągniesz już sporo :) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, komprez napisał:

Podpowiem ... ISO1600 jak na tego Canona to stanowczo za dużo, w sumie 1200D i chyba 1100D radzą sobie znośnie z tym ISO ... masz przez to zbędny szum ;) na ISO 800 to max  następnym razem ... i pal klatki po min. 180 sekund to wyciągniesz już sporo :) 

Wiesz ja je palę, z prawie centrum miasta :)

Może i spróbuje na 180 sek - tylko kiedy te darki wypale - jak leń jestem;)

Tym aparatem zawsze robię na 1600 i nie ma dramatu.

 

Jak jutro pogoda pozwoli to powinno mi się udać jakieś 3h materiału wypalić to i szum będzie mniejszy:) - tu jest tylko 13,5 minuty - a w dodatku przez chmury złapał dużo światła z lamp sodowych, których to światło odbijało się od chmur:)

 

W wakacje, może sprawdzę z ISO 800 i 3 min

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem CI tak ... ja też focę z miasta i te czasy są ok , przy iso 800 nie wyjdzie Ci aż tak źle :) palę nawet po 500 sekund ale używam Astronomika CLS :) 

 

Darki można zrobić raz - nie zauwazyłem róznicy używając starych czy dopalonych podczas danej sesji ... ważne natomiast jest w jakiej temp palisz te darki bo zmienia się

wtedy preferencja matrycy (w wyższej temp darki wychodzą o wielele gorzej) czyli robisz sobie bazę darków do zbliżonych temp.

Ja to robiłem zamykając aparat w lodówce samochodowej nastawionej na dane temp np 10-15-20-25

Teraz "produkuję" chłodzonego canona więc będę miał to z głowy :) 

 

PS Fotki na prawdę ekstra :) 

Edytowane przez komprez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, komprez napisał:

Powiem CI tak ... ja też focę z miasta i te czasy są ok , przy iso 800 nie wyjdzie Ci aż tak źle :) palę nawet po 500 sekund ale używam Astronomika CLS :) 

 

Darki można zrobić raz - nie zauwazyłem róznicy używając starych czy dopalonych podczas danej sesji ... ważne natomiast jest w jakiej temp palisz te darki bo zmienia się

wtedy preferencja matrycy (w wyższej temp darki wychodzą o wielele gorzej) czyli robisz sobie bazę darków do zbliżonych temp.

Ja to robiłem zamykając aparat w lodówce samochodowej nastawionej na dane temp np 10-15-20-25

Teraz "produkuję" chłodzonego canona więc będę miał to z głowy :) 

 

PS Fotki na prawdę ekstra :) 

Wiesz...;)

W astrofoto za dobry póki co nie jestem - ale spokojnie wiem co to darki i jak je robić;) - i o temperaturach itp itd;)

Ale wiesz 50 klatek po 3 minuty to prawie 3h - Panie przy moim trybie życia zdecydowanie za dużo hehe

 

Ale dziś chyba sobie darki na tej temperaturce co na dworze - bo jutro ma być podobnie:) - ale 90s no może 120 s i ISO 1600 :P

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, komprez napisał:

Pal pal .... ja też mam taki tryb życia że .... prawie nie wykonalne zrobienie całej nocki :D góra do 12 w nocy i zawsze spadam do chałupy .... nie długo się to zmieni bo 

w planach ... jak to mówią ? astro-pierdolnik ? :D 

Taki to pożyje hehe ;)

a tak na marginesie

 nie dążę do doskonałości - nie wkurzają mnie jakoś gwiazdki, że za duże albo za małe czy złe kolory itp itd - czy na przykład szum zbyt duży

życie jest za krótkie by takimi pierdolami się martwić - co jak niektórzy tutaj na forum ;)

I na przykład te fotki co wyżej pokazałem - dały mi wiele fanu - choć do doskonałości im brakują lata świetlne choć zrobione na sprzęcie wysokiej klasy. Niedoskonałości ukrywam resizem i jest pięknie heheh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopie .... wyjąłeś mi to z ust ! 

1 minutę temu, RomekAstrobaza napisał:

życie jest za krótkie by takimi pierdolami się martwić - co jak niektórzy tutaj na forum ;)

 

Ja też nie przywiązuje uwagi do tego .... dla mnie obróbka jakaś tam zawsze musi być ale żeby się jakoś specjalnie wysilać to dla mnie nie jest to aż tak potrzebne ...

 

Wiesz kiedyś zaczynałem od dobsona i przykładało się aparat "pseudo lustrzanke" i pykało się zdjęcia plejad czy księżyca ... to była przygoda :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Meiser napisał:

M13 i Andromedka calkiem fajnie wyszly 

Dzięki. 

Jakby było 2 razy więcej materiału byłoby lepiej.

Ale ja sobie przyjąłem 3h max na jeden obiekt (i jeszcze nie udało mi się tego osiągnąć hehe) więc kokosów nie będzie hehe

Oby jutro była pogoda to będzie 3h materialu ;), bo dzięki Eq6r-pro duzo mniej klatek odrzucę. Przy Eq-5 wywalałem około 40% klatek.

 

5 minut temu, komprez napisał:

Chłopie .... wyjąłeś mi to z ust ! 

 

Ja też nie przywiązuje uwagi do tego .... dla mnie obróbka jakaś tam zawsze musi być ale żeby się jakoś specjalnie wysilać to dla mnie nie jest to aż tak potrzebne ...

 

Wiesz kiedyś zaczynałem od dobsona i przykładało się aparat "pseudo lustrzanke" i pykało się zdjęcia plejad czy księżyca ... to była przygoda :D 

Ja w domu nadal mam dobsona i tak sobie fotki Księżyca wale czy Słoneczka;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również dalej go posiadam :) ale niestety nie mam na niego czasu i od ok 4-5 lat ... stoi biedny nie używany .... żal sprzedawać no ale chyba nie będzie wyjścia ...

Nawet mam do niego modyfikację zrobioną prawie skończoną ... a mianowicie GOTO Leszka Jędrzejewskiego :)  ahh to były czasy kiedy przez pół roku dogrywało się mailowo programowanie procesorów i tworzenia całej elektroniki :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, komprez napisał:

Ja również dalej go posiadam :) ale niestety nie mam na niego czasu i od ok 4-5 lat ... stoi biedny nie używany .... żal sprzedawać no ale chyba nie będzie wyjścia ...

Nawet mam do niego modyfikację zrobioną prawie skończoną ... a mianowicie GOTO Leszka Jędrzejewskiego :)  ahh to były czasy kiedy przez pół roku dogrywało się mailowo programowanie procesorów i tworzenia całej elektroniki :D 

heh to były czasy.

 

A teraz technologia i technologia tylko hehhe

 

Zdjęcie lekko przyciemniłem na gorze, bo chyba za jasne bylo:)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No lepiej jest :) 

 

A nawiasem mówiąc ... IC5146 2,45h  palone po 300sek iso 800 :)  nieobrobione .... wiem masakra no ale zobacz z czego ja wyciągam fotki :D 

Tam wyszły mi różne dziwne rzeczy jak się później okazało .... aparat miał syfy na matrycy po przeróbce :) 

 

 

44023732_1284074211740725_6707060232679325696_o.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, komprez napisał:

No lepiej jest :) 

 

A nawiasem mówiąc ... IC5146 2,45h  palone po 300sek iso 800 :)  nieobrobione .... wiem masakra no ale zobacz z czego ja wyciągam fotki :D 

Tam wyszły mi różne dziwne rzeczy jak się później okazało .... aparat miał syfy na matrycy po przeróbce :) 

 

 

44023732_1284074211740725_6707060232679325696_o.jpg

No ale oprócz tego to w tej fotce te gwiazdy jakieś dużo za duże - takie moje odczucie - i za bardzo "świecące" - oczywiście to tylko moja opinia:) i ostrość?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, komprez napisał:

To były bardzo kiepskie warunki ... seeing dawał popalić wtedy (październik) ... z ostrością też wiele do życzenia no ale już jest DreamFocuser :) i uczę się pomału SGP i autofocusa :) 

My też mamy sporo sprzetu w Astrobazie i DreamFocusera itd...

Trzeba w końcu to ruszyc i się nauczyć hehe

 

Ale na to trzeba czasu poświęcić a ostatnio go nie mam:(

Więc łatwiej rozlozyć eg6 zalozyc na niego teleskop - zgrubsza ustawić na polarną i podpiąć eosa i focić:) - minimalizm po prostu hehe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak znam to ... ja tak foce praktycznie od 2011 roku od kiedy mam Canona 50D ....   no ale teraz sobie powiedziałem ... teraz albo nigdy ... astroszopka w planach i zamierzam sobie to

na tyle zautomatyzować żeby zbierać materiał ile się da a po sesji wszystko się wyłączy i zamknie ;) Pogoda u mnie niestety jest "górska" więc mgły i inne takie ograniczają mi trochę pole manewrów ... a że z czasem też kiepsko to jak się rozłożę 4-5 razy w roku to jest super :) no a że schodzi z podpinaniem .. ustawianiem na polarna i inne ceregiele to sam wiesz :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, RomekAstrobaza napisał:

My też mamy sporo sprzetu w Astrobazie i DreamFocusera itd...

Trzeba w końcu to ruszyc i się nauczyć hehe

 

Ale na to trzeba czasu poświęcić a ostatnio go nie mam:(

Więc łatwiej rozlozyć eg6 zalozyc na niego teleskop - zgrubsza ustawić na polarną i podpiąć eosa i focić:) - minimalizm po prostu hehe

To ciekawe , bo mając skonfigurowany i ustawiony sprzęt możesz od razu robić zdjęcia a nie tracić czas na byle jakie rozstawianie sprzętu. :D A i efekt miałbyś  znacznie lepszy.

 

 

18 minut temu, komprez napisał:

No lepiej jest :) 

 

A nawiasem mówiąc ... IC5146 2,45h  palone po 300sek iso 800 :)  nieobrobione .... wiem masakra no ale zobacz z czego ja wyciągam fotki :D 

Tam wyszły mi różne dziwne rzeczy jak się później okazało .... aparat miał syfy na matrycy po przeróbce :) 

3h materiału powinno dać znacznie lepszy efekt . Jednym z ważnych elementów astrofotografii są flaty które usuwają winietę i syf który znajduje się na optyce i matrycy. Już na pierwszy rzut oka widać ich brak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, RomekAstrobaza napisał:

Żeby nie zaśmiecać kolejnymi tematami postanowiłem stworzyć oto taki wątek z moimi wypocinami, w którym będą takie właśnie tytułowe próbne strzały ale i końcowe zdjęcia.

Na początek próbny strzał M51 - fotka robiona w zeszły piątek w w bardzo złych warunkach - przez wysokie takie cienkie chmury (może i to były piaski Sahary hehe).

Udało się zebrać 9 klatek po 90s każda,

Jutro jest szansa na lepsze warunki w Radomiu - więc może i w środę pochwalę się finalnym zdjęciem tego obiektu.

A na tę chwilę M51 z 13 minut słabego materiału.

 

m51a1.jpg

Ładne kolory, jak na tego typu zdjęcie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.