Skocz do zawartości

Galaktyka M100 inna niż zwykle


Jagho

Rekomendowane odpowiedzi

10 godzin temu, Grzędziel napisał:

O rzesz.....

A miałem ją dzisiejszej nocy fotografować, a że pogoda była marna to odpuściłem

:(

Współczuję, choć może w świetle faktów związanych z tym odkryciem brzmi to dziwnie :):)

Aktualne informacje: obserwację potwierdził już ATLAS, czekam na spektroskopię.

Edytowane przez Jagho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna z pierwszych obserwacji potwierdzających wykonana minionej nocy przez Grzegorza Duszanowicza, a są też informacje, że do wykonania spektroskopii podchodzą już pierwsze obserwatoria.

 

Link postu Grzegorza z Facebooka:

 

 

 

Edytowane przez Jagho
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję. Opublikowano pierwsze wyniki obserwacji spektroskopowej wykonanej w obserwatorium Lick'a. Ponieważ supernowa jest jeszcze bardzo młoda, widmo nie wykazuje jeszcze wyraźnych cech. Zidentyfikowana została przypuszczalna słaba linia wodoru Ha. Prawdopodobnie będzie to więc typ II. Wykonywane zostaną kolejne obserwacje, które uściślą klasyfikację. 

http://www.astronomerstelegram.org/?read=12707

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Antoni napisał:

Ostatnio ją fotografowałem do swojej kolekcji 26.04. to jeszcze nic nie było widać, potem już nie miałem pogody. Jeśli dziś pogoda dopisze to będę kontynuował zbieranie materiału.

To by potwierdzało, że mamy do czynienia ze zjawiskiem młodym. Ja ostatnią,  przedodkryciową obserwację mam z 24.04 a Twoja jest późniejsza, na 3 dni przed odkryciem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Astrobonq napisał:

Hm, ciekawe czy dałoby się ją wyłuskać wizualnie np w 20"

Oby była pogoda. W 14" w słabą pogodę sięgam do 15-15,5 mag. Myślę, że 20" da radę (może i ja też ?). Choć ja na razie nie dam rady spotkać się :hmm: 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Astrobonq napisał:

Hm, ciekawe czy dałoby się ją wyłuskać wizualnie np w 20"

Supernowa jest wciąż na wczesnym etapie. Dostaję informacje od hiszpańskich kolegów, że jej jasność wzrasta. Myślę, że jest szansa na 13-14 mag, więc jej obserwacyjna dostępność będzie jeszcze lepsza. Wierzę, że supernowa nie zawiedzie, co do pogody - nie mam pewności :)
@LibMar, @wessel, @Behlur_Olderys - dziękuję.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wessel

Mamuńciu, jedną przerżnąłem na pół ( na dole zdjęcia) ale ile tego towaru tam zostało !!!!! Oczywiście Supernowa Jarka też !

Jedna klatka 600 sekund, ale już właśnie smażą się następne.

V1j3PBaYWY6V_16536x16536_wmhqkGbg.jpg

 

opis.jpg

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarek gratulacje i z mojej strony :)

Dzisiaj w pracy myślałem tylko o jednym aby pogoda tej nocy dopisała i na razie jest.

Klatki się zbierają. Twoja supernowa u mnie widoczna nie tak pięknie jak u @wessel, ale widoczna bez problemu na podglądzie przez ED80 i ASI 224, przy czasie naświetlania 14 sekund.

Ależ emocje...gotowa fotografia to jedno, a obserować to zjawisko na żywo na ekranie laptopa, to drugie. Wczorajszy półfinał Ligi Mistrzów niech się chowa.

Edytowane przez gawain74
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na marginesie - może warto zmienić nazwę tematu na coś w stylu "ludzie! Jest jasna supernowa w M100!!" ? Aktualna nazwa raczej nie wskazuje na to że mamy teraz na niebie tak ciekawe zjawisko.

Edytowane przez Astrobonq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.