Jump to content

Galaktyka M100 inna niż zwykle


Recommended Posts

10 godzin temu, Grzędziel napisał:

O rzesz.....

A miałem ją dzisiejszej nocy fotografować, a że pogoda była marna to odpuściłem

:(

Współczuję, choć może w świetle faktów związanych z tym odkryciem brzmi to dziwnie :):)

Aktualne informacje: obserwację potwierdził już ATLAS, czekam na spektroskopię.

Edited by Jagho
Link to post
Share on other sites

Jedna z pierwszych obserwacji potwierdzających wykonana minionej nocy przez Grzegorza Duszanowicza, a są też informacje, że do wykonania spektroskopii podchodzą już pierwsze obserwatoria.

 

Link postu Grzegorza z Facebooka:

 

 

 

Edited by Jagho
 • Like 4
Link to post
Share on other sites

Dziękuję. Opublikowano pierwsze wyniki obserwacji spektroskopowej wykonanej w obserwatorium Lick'a. Ponieważ supernowa jest jeszcze bardzo młoda, widmo nie wykazuje jeszcze wyraźnych cech. Zidentyfikowana została przypuszczalna słaba linia wodoru Ha. Prawdopodobnie będzie to więc typ II. Wykonywane zostaną kolejne obserwacje, które uściślą klasyfikację. 

http://www.astronomerstelegram.org/?read=12707

 • Like 1
Link to post
Share on other sites

Ostatnio ją fotografowałem do swojej kolekcji 26.04. to jeszcze nic nie było widać, potem już nie miałem pogody. Jeśli dziś pogoda dopisze to będę kontynuował zbieranie materiału.

Link to post
Share on other sites
12 minut temu, Antoni napisał:

Ostatnio ją fotografowałem do swojej kolekcji 26.04. to jeszcze nic nie było widać, potem już nie miałem pogody. Jeśli dziś pogoda dopisze to będę kontynuował zbieranie materiału.

To by potwierdzało, że mamy do czynienia ze zjawiskiem młodym. Ja ostatnią,  przedodkryciową obserwację mam z 24.04 a Twoja jest późniejsza, na 3 dni przed odkryciem.

Link to post
Share on other sites
20 godzin temu, Astrobonq napisał:

Hm, ciekawe czy dałoby się ją wyłuskać wizualnie np w 20"

Oby była pogoda. W 14" w słabą pogodę sięgam do 15-15,5 mag. Myślę, że 20" da radę (może i ja też ?). Choć ja na razie nie dam rady spotkać się :hmm: 

 • Like 1
Link to post
Share on other sites
20 godzin temu, Astrobonq napisał:

Hm, ciekawe czy dałoby się ją wyłuskać wizualnie np w 20"

Supernowa jest wciąż na wczesnym etapie. Dostaję informacje od hiszpańskich kolegów, że jej jasność wzrasta. Myślę, że jest szansa na 13-14 mag, więc jej obserwacyjna dostępność będzie jeszcze lepsza. Wierzę, że supernowa nie zawiedzie, co do pogody - nie mam pewności :)
@LibMar, @wessel, @Behlur_Olderys - dziękuję.

 • Like 1
Link to post
Share on other sites

Mamuńciu, jedną przerżnąłem na pół ( na dole zdjęcia) ale ile tego towaru tam zostało !!!!! Oczywiście Supernowa Jarka też !

Jedna klatka 600 sekund, ale już właśnie smażą się następne.

V1j3PBaYWY6V_16536x16536_wmhqkGbg.jpg

 

opis.jpg

Edited by wessel
 • Like 8
Link to post
Share on other sites

Jarek gratulacje i z mojej strony :)

Dzisiaj w pracy myślałem tylko o jednym aby pogoda tej nocy dopisała i na razie jest.

Klatki się zbierają. Twoja supernowa u mnie widoczna nie tak pięknie jak u @wessel, ale widoczna bez problemu na podglądzie przez ED80 i ASI 224, przy czasie naświetlania 14 sekund.

Ależ emocje...gotowa fotografia to jedno, a obserować to zjawisko na żywo na ekranie laptopa, to drugie. Wczorajszy półfinał Ligi Mistrzów niech się chowa.

Edited by gawain74
 • Like 1
 • Thanks 1
Link to post
Share on other sites

Tak na marginesie - może warto zmienić nazwę tematu na coś w stylu "ludzie! Jest jasna supernowa w M100!!" ? Aktualna nazwa raczej nie wskazuje na to że mamy teraz na niebie tak ciekawe zjawisko.

Edited by Astrobonq
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
   • 21 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Haha
    • Like
   • 119 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
   • 236 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Like
   • 85 replies
  • Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
   Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
   6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
    • Like
   • 30 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.