Skocz do zawartości

Jaki teleskop kupić?


Tom12

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, sorry, że znowu wam przeszkadzam, ale znowu mam kilka pytań :) . Spowodowane jest to tym, że zmieniły się moje możliwości, a mianowicie mam dostęp do dobrego aparatu. Z tego powodu chciałbym kupić teleskop, który nadawałby się do astrofotografii. Obecnie zastanawiam się nad Sky-watcherem 200/1000 na eq 5. Tylko zastanawiam się co zrobić z napędem. 
1. Czy kupić go odrazu z teleskopem, czy dokupić go po jakimś czasie gdy trochę ogarnę temat?

2. Jeśli kupować to czy sam napęd to czy z systemem GoTo?
3. Czy GoTo jest mi wogóle potrzebne (na tym etapie)?

Z góry dzięki za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Newton 200/1000 musisz posadzić na montażu klasy NEQ6. EQ5 tego nie pociągnie do astrofoto. Mam taki zestaw, więc wiem co piszę. Nie ma znaczenia, czy z silnikami, czy GOTO. Nie da rady. Pomyśl nad czymś innym do astrofotografii.

Edytowane przez kosmit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tom12 najpierw napisz jaki jest ten dobry aparat. Generalnie wejście zaczyna się od lustrzanek najlepiej modyfikowanych - takim czymś można się oswoić z astrofoto ale. Tu jest duże ale- zapięcie newtona 200/1000 na eq6 to minimum (waga telepa/nośnoś montarzu). Poza tym zaczynasz walkę i to jest dobre słowo. Dalej musisz nabrać dużo doświadczenia. A dalej sprzęt i tak zmienisz w przyszłości jeśli będziesz siedzieć w astrofoto:). Zaczep kogoś kto się tym para naprawdę, jego opowieść procesu rozstawienia i kalibracji telepa przez dalszą akwizycje oraz obróbkę uświadomi Ci na co się porywasz- przygotuj się na 3-4 godzinny wykład, a i tak nie wszystko będzie powiedziane. Na youtubie jest kanał poświęcony astrofoto, pewnie nie jeden nawet, posłuchaj co tam ludzie opowiadają. Są tam czasem tematyczne odcinki.

Popatrz na fotki ludzi, które są wg Ciebie fajne i które wg Ciebie by Cie zadowoliły, później zobacz jakim to sprzętem to było robione i policz koszty. Prócz kosztów uwzględnij, że taki efekt jest osiągany zazwyczaj po długim czasie.

Ja bym wyszedł z innego punktu jeśli zaczynasz i chcesz mieć montaż eq(astrofoto DSów) chcesz móc jeszcze coś oglądać i ewentualna planetarka to weź eq3-2 z newtonem 150/750 z napędem w jednej osi. Klatki pociągniesz 30s do 60s na eq3-2. Z takim sprzętem oswoisz się z większością astrofoto plus pooglądasz niebo na ręcznym prowadzeniu. Nie będziesz sterował tym z kompa. Wtedy na własnej skórze zobaczysz czy chcesz się w to bawić. Zaleta takiego rozwiązania kupisz po taniości na giełdzie w ten sposób utopisz tylko trochę pieniędzy. Jeśli będziesz chciał się dalej bawić sprzedasz i już będziesz bardziej świadomy czego chcesz, a jeśli Ci to wystarczy to pieniędzy więcej nie wydasz. Taki sprzęt też pozwala już przyzwoite zdjęcia z obiektywami krótkoogniskowymi robić.

W sklepie za montaż telep i napęd pewnie z 2 tyś wyłożysz. Nowy z pudełka niekoniecznie lepszy będzie niż taki z giełdy od osoby, która umiała go trochę stuningować;) 

 

Odpowiadając na twoje pytania eq5 nie nada się (utrzyma go ale będzie podejrzewam jeszcze gorzej niż wspomniane eq3-2 z 150/750).

Ad 1. Nie kupuj tego montażu. Różnica do eq3-2 jest większa nośność ale o ile eq3 możesz wykorzystać później pod lustrzankę i obiektyw krótkoogniskowy o tyle eq5 z napędami będzie  droższy ale dokładność jego prowadzenia będzie porównywalna. 

Ad 2. Goto niby lepsze tylko znowu jeśli będziesz szedł w stronę astrofoto to i tak montaż będzie miał możliwość podpięcia pod kompa, później ewentualny platesolve i masz goto z korekcją błędu. Montaż do astrofoto najniżej to heq5 z lekkim telepem, a do 200/1000 trzeba już eq6 minimum. Z drugiej strony po co iść w 200/1000. 

Ad 3. Wg mnie goto jest Ci zbędne. Może i ono na początku pomogło by dojechać do obiektu ale najpierw trzeba je umieć ustawić - znajomość podstawowa nieba. Później wszystko i tak robi się z kompa. Poczytaj o opcjach podłączenia montażu do kompa i jakie montaże się do tego nadają. 

 

Według mnie na razie kieruj się jak zacząć ten temat najekonomiczniej. Mówisz astrofoto brzdęk już 2klocki na dzień dobry żeby zobaczyć czy Ci się podoba. Zaczniesz w tym siedzieć dodajesz jedno zero. Będziesz chciał coś więcej mnożysz razy dwa:glasses: później żeby ułatwić sobie życie i robić ciut lepsze fotki cena rośnie wykładniczo, bo zakładam że na tym etapie będziesz miał już doświadczenie. 

 

Jurek

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.