Skocz do zawartości

Kolimacja TS80Q F6,5.


Imar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, poszukuję osoby która sprawdzi/ poprawi kolimacje refraktora apo Ts80q.

Jest to jego starsza wersja złożona z trypletu klasycznego 80/480 z wbudowanym w tubę korektorem który wydłuża ogniskową do 520mm, razem tworzą kwintet.

Mam problem z uzyskaniem okrągłych gwiazd nawet w centrum kadru..nie mówiąc już o jego brzegach z matrycą wielkości aps-c (ale nawet z mała matrycą do guidingu jest z tym problem), najlepsze gwiazdy mam zawsze na górze kadru.

 

Piszę o kolimacji ponieważ przez ostatnie 2 miesiące podejmowałem próby zlokalizowania problemu.

Kroki które zostały podjęte:

 

Mam cały tor optyczny na gwinty (precyzyjne złączki wykonane przez Mitka)

Wyciąg był badany na tokarce, jego "bicie" to co najwyżej 0,11 mm

Mogę wykluczyć uginanie się wyciągu (testowałem nawet z lekkimi kamerami do guidingu)

Mocowanie silnika napędu focusera (jego ciężar) też nie ma znaczącego wpływu na uzyskiwane obrazy gdyż identyczne daje gdy jest nie zamontowany i ostrzę bathinovem.

Próbowałem kilku Canonów by wykluczyć nieprostopadłość matrycy z strony sensora.

Kilku adapterów t2/eos.

Tilt Adaptera.

Mocowanie wyciągu z tubą jest bardzo sztywne i pewne , żaden szczelinomierz nie jest w stanie zmierzyć ewentualnego przekoszenia przy połączeniu (bo go po prostu nie ma)

 

Jedyne co może być nie tak to raczej sama optyka, a z tym sobie sam nie poradzę.

 Teleskop daje za każdym razem w każdym położeniu obraz gwiazd mniej więcej taki.

test1.jpg

Potrzebuję jakiegoś rodzaju pomocy, wkładam w ten teleskop kupę kasy a ten ciągle swoje.

Może jakieś rady?

Więcej info oraz ewentualnych fotek wstawię później.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby rozbić problem na składowe, spróbuj usunąć korektor (on się wykręca, przynajmniej w moim egzemplarzu) i wtedy sprawdź obraz gwiazd - gwiazdy w środku kadru powinny być okrągłe.

Bez korektora możesz też sprawdzić (przynajmniej zgrubnie) kolimację samego obiektywu np. za pomocą kolimatora cheshire.

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, bujarek napisał:

Aby rozbić problem na składowe, spróbuj usunąć korektor (on się wykręca, przynajmniej w moim egzemplarzu) i wtedy sprawdź obraz gwiazd - gwiazdy w środku kadru powinny być okrągłe.

Bez korektora możesz też sprawdzić (przynajmniej zgrubnie) kolimację samego obiektywu np. za pomocą kolimatora cheshire.

 

To dobra porada, jednak nie mam odpowiednich narzędzi by to rozkręcić . W co musiałbym się wyposażyć.?

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Selmak napisał:

A czy całość  łączenia obejmy tego korektora mocująca z tuba teleskopu też  jest na gwint? Mam na myśli ten element przy rotatorze wyciągu.

Tuba zakończona jest gwintem (trochę widać ten gwint na zdjęciu). Element, który jest nakręcany na tubę, to ten sam, który zawiera wkręcony korektor.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, bujarek napisał:

Tuba zakończona jest gwintem (trochę widać ten gwint na zdjęciu). Element, który jest nakręcany na tubę, to ten sam, który zawiera wkręcony korektor.

 

Czy ewentualnie odkrecajac korektor i ponownie przykrecajac narusze wymagana odległość od obiektywu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Selmak napisał:

Czy ewentualnie odkrecajac korektor i ponownie przykrecajac narusze wymagana odległość od obiektywu?

Nie widzę powodu dla którego taka operacja miała by zmieniać odległość od obiektywu. Jeśli chcesz mieć pewność, że skręcasz do tego samego momentu to możesz zaznaczyć odkręcane elementy np. rysując linię flamastrem (a najlepiej dwie - tak jak te czerwone dla przykładu). Tak samo możesz oznaczyć połączenie korektora.

 

Aha, patrząc teraz na to stare moje zdjęcie, widać, że śrubki imbusowe mocno porysowały element na którym opiera się cały fokuser - zakładam, że to połączenie na jaskółczy ogon już przećwiczyłeś, bo jak widać to może być źródłem przekrzywienia toru optycznego.

 

 3a.thumb.jpg.bc569bf4fe6e6b47391083d589e5c147.jpg

Edytowane przez bujarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, kudi145 napisał:

Kiedyś kontaktowałem się z tą firmą https://www.teleskop-spezialisten.de/shop/index.php wycenili kolomację na 120euro plus 20 za przesyłkę czas kolimacji 2-3 tygodni. Napisz do nich może coś poradzą :P

Rafał

Dogada się z nimi po polsku? :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia pisałem po angielsku i zrozumieli :P Nie skorzystałem jednak z ich pomocy bo wymieniłem wyciąg na Baadera i teraz już jest w miarę akceptowalnie, choć korci mnie aby im posłać do sprawdzenia. Wyślij zdjęcia z zapytaniem o kolimację i cenę, to jedna z bardzo niewielu firm która kolimuje nasze teleskopy.

R.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały update.

 

Po interwencji użytkownika @bujarek w postaci kolimatorów i cennych rad, zdiagnozowany został główny problem w postaci ostatniej soczewki w korektorze która latała za sprawą nie dokręconego pierścienia.

Problemy były dwa, pierwszym było nalanie w fabryce kleju w gwint korektora który go łączył z wyciągiem....siłowałem się dwa dni żeby to odkręcić ;-) z pomocą przyszła tokarka i otwieracz do słoików który w 20 sekund to odkręcił.

20190508_163845.jpg

Następnie dokręciłem pierścień dociskowy aż przestałem słyszeć jej stukanie.

20190508_163941.jpg

Niczego nie uszkodziłem i wszystko przeczyściłem (środek wygląda teleskopu jak by drugie tyle odmłodniał) z tego mogę być zadowolony.

Nie wiem jak teraz z kolimacją, jutro kupię kolimator i będzie wiadomo więcej, w sobotę przetestuje na gwiazdach.

Pozdrawiam.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Tayson napisał:

nadal chcesz go sprzedac?

Zobaczymy, jak z nim nie wygram i jak będzie coś nie tak to na pewno nie trafi do któregoś z was, bo ja na minę drugiego nie zamierzam wprowadzać ;-)

Pozostaje jeszcze sprawa rotatora przy wyciągu, który zamierzam przymocować z kontrolą kolimatora bo tam każda część milimetra wszystko psuje.

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.