Skocz do zawartości

Kalibracja darkami


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Dobra, osiągnąłem kolejną masę krytyczną i muszę się poradzić.

Wydaje mi się, zę mam problem z kalibracją darkami.

 

Oto co mam i jak to wygląda:

Master dark: 178MMC 60s gain 50

image.png.d1ab0fee679c92e82d4eda15b5163d29.png

 

pojedyńczy sub w Ha

 

image.png.639fc3e1f277e5cfbc1c7b5a55e13553.png

 

Sub po kalibracji master darkiem

image.png.a43ce51f10b333fb1be6a7c82e92c7c8.png

 

I stack zrobiony w PIX, wszystkie suby kalibrowane master darkiem

 

image.png.35dc91eace0244cd369af2d517ba1c42.png

 

jak widzicie stack ma dark current sięgający do połowy klatki i w zasadzie na wszystkich moich zdjęciach nie jestem w stanie sobie z tym poradzić. Jest lepiej lub gorzej, ale zawsze to mam i nie sposób wyrównać tła. Przy składania kolorów robi się masakrycznie trudno. Przypominam, że wypalone rogi są charakterystyczne dla tej kamerki i nie ma co toczyć na ten akurat temat dyskusji.

Powyższy stack ma obiekt w centrum klatki za każdym razem, nie ma tu przesunięć kadru o połowę klatki.

 

Czy ktoś może ocenić co tu nie gra?

Kamera ma taki glow po krawędziach górnej i dolnej (przede wszystkim) i to wygląda tak, jakby dark tego nie usuwał wcale, a stakowanie to rozprzestrzenia na cały kadr.

Będę wdzięczny za wszelką praktyczną pomoc.

 

 

 

Pod tym linkiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy mi odradzaliście, ponoć bias jest w darku..

 

OK, ale to nie przyniosło rezultatu, oto wynik przy kalibracji darkiem i biasem.

Cały czas dolna krawędź ma więcej tego glow niż surowa klatka bez kalibracji.

 

image.png.8041877a5a5b854deb3bf9361f84f05d.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystaw mi darki surowe i Ha surowe po np 10szt.

Sprawdzę u siebie. Wątpię żeby była różnica. 

 

Dark 60s i Ha też 60s?

 

Sprawa jest taka że dark robi nadkorekcje, ponieważ sub w Ha ma mniejsze pojasnienia niz dark. 

 

Dlaczego darki świeci bardziej niż sub przez Ha? Lewe światło na darku? 

 

Edit. 

Opisz jak robisz darki?

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, choć nie było to podłączenie bezpośrednio do lapka tylko przez huba. Nie mogę sobie pozwolić na takie kombinacje, dajcie spokój..

moja wersja kamerki nie jest pro

 

ściślej - suby lecą przez huba, a darki szły bezośrednio do kamery

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ludzie.. to nie jest tak, że zabieram się do tego nieprzygotowany, to są raczej podstawy

jak pisałem Łukasz potwierdził mi, że też się z tym męczy, chociaż mniej ode mnie. Coś mi się widzi, że Mateusz może mieć rację..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie trochę niepokoją te rogi dolne, ja w mojej 178 nigdy nie spotkałem takich mankamentów żarówno w lightach jak i darkach, owszem amoglow w prawym górnym rogu jak najbardziej występuje ale do pokonania, tylko szkoda tych rogów bo zaciskają i tak wąski kadr...coś z tymi darkami chyba nie tak bo w klatce zwykłej jest ok. Co do pojaśnienia dół i góra krawędzie niestety mam takie same i to mnie niepokoi bardziej, nie wiem ile wniosą tu flaty, nie robiłem jeszcze ale składam "flatownice" więc zobaczę niebawem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rogi są wyjaśnione, Łukasz o tym pisał - przy sklejaniu darków jest tam tak jasno, że studnia potencjału się wypełnia na maksa i jak odejmujemy od subów, to robi się kompletnie czarno. Ponoć można kombinować z czasami tak by to minimalizować, ale akurat tyle to zawsze mogęwyciąć. Gorzej z tą poświatą bop zajmuje 50% wysokości karu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile w samym ha lub L jest to do zwalczenia (w jakimś stopniu przynajmniej) to problem robi się dość spory przy kolorze, tam już na tych pojaśnieniach dzieją się cuda... A robiłeś może flaty? Ja mam cichą nadzieję, że poprawią nieco sytuację. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, kubaman napisał:

tak, choć nie było to podłączenie bezpośrednio do lapka tylko przez huba. Nie mogę sobie pozwolić na takie kombinacje, dajcie spokój..

moja wersja kamerki nie jest pro

 

ściślej - suby lecą przez huba, a darki szły bezośrednio do kamery

Nie ma wersji pro, w odróżnieniu od np 1600 tu ampglow jest zależny od prędkości. Przy unity gain i 60s na USB 3.0 mam minimalny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.04.2019 o 22:59, Tayson napisał:

Skoro na darku jest ampglow a na L przez Ha tego nie ma to coś jest nie tak.... Co? 

 

Przecież na L z Ha powinno być to samo (dark) + sugnal Ha a tak nie jest. 

No właśnie to mnie zastanawia. Musiało się coś zmienić między robieniem darków a lightów.

 

Wg mnie lepiej powinny wyglądać klatki, które lecą bezpośrednio do komputera, bez huba - a tutaj mamy sytuację odwrotną.

 

Wnioskuję po nazwach plików, ale jeśli w SGP ustawimy gain (w ustawieniach evenu) na Not Set to wtedy SGP korzysta z natywnych ustawień sterownika - w darku jest Gain50 a w lightach Not Set. Proponowałbym jednak sprawdzić ustawienie gainu, bo mimo Twojej pewności może okazać się, że w sterowniku miałeś ustawiony inny i z niego właśnie skorzystał SGP podczas naświetlania lightów. Wg mnie jest niemożliwością, że na tym samym gainie, z tym samym czasem - na darku wychodzi światło inne niż na lighcie. Bo rozumiem, że zrobiłeś identyczny stretch na obydwu zdjęciach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.