Skocz do zawartości

Księżyc lunetą ze szkieł okularowych z 1966r


ryszardo

Rekomendowane odpowiedzi

31 minut temu, Tom-cio napisał:

:helo:

 

To się nadaje na osobny wątek :essen: - pewnie znalazłoby się tego więcej :g:

Byłoby świetnie, myślałem o tym :) .

 

17 minut temu, anatol napisał:

Jakie obrazy dawała taka luneta? Z okularem 20 mm miałeś pow. 50x i źrenicę 0,5 mm. Nie było tragedii. Rozdzielczość trochę mała, ale Księżyc już coś tam pokazywał przecież. 

Całkiem fajne. Księżyc wyglądał efektownie. Gromady otwarte też. M13 w postaci kulistej mgiełki...M42 bajecznie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W latach 70-tych „odziedziczyłem” teleskop ATM po starszym bracie z rury PCV (wodociągowej?) ze szkłem okularowym  jako obiektywem (tzn. teleskop był z PCV nie brat ;-) ) . Wyciąg był też kombinowany - jakaś rurka plus doklejony krążek ze sklejki oklejonej papierem, który trzymał soczewkę. Powiększenie z tego co pamiętam było „galileuszowe”. Obserwowałem Księżyc, wzbudzając niezdrowe zainteresowanie kolegów z podwórka. Jeden z nich nawet próbował coś własnego pokazać przed obiektywem, co  jego zdaniem było bardziej interesujące niż Księżyc... ;-))) Cóż, emocje puszczały na widok nieznanego… ;-) Stało toto na przerobionym statywie z zabawkowej tablicy szkolnej. Wujek dorobił do tego obejmę skręcaną na śrubę. Mało sobie tym cudem optyki oczu nie wypaliłem, bo próbowałem obserwować słońce przydymiając szkło obiektywu… Całe szczęście, że skupiłem się na balkonowych obserwacjach gwiazdy dziennej projekcyjnych, rzutowanych na kartkę papieru. Pamiętam, obraz plam oraz dziwnej granulacji, która zajmowała całą powierzchnię tarczy słonecznej a była pewnie efektem słabej optyki.

Edytowane przez robi
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ryszardo gdy prezentowałeś fotografię NGC 7082 wykonaną swoim pierwszym teleskopem, to pomyślałem, że fajnie by było zobaczyć zdjęcie Księżyca wykonane tym refraktorem i współczesną kamerą. A tu proszę, pokazałeś coś piękniejszego, fotografię z epoki :) Pionierski, niedoskonały, a zarazem jakże piękny kadr i wyobrażam sobie jaką radość musiał sprawiać.

Fotografia przypomina mi pierwsze zdjęcie "ciemnej strony Księżyca" wykonane przez sondę Łuna 3 z 1959 roku.

Rok 1966, to pierwsze miękkie lądowanie na Księżycu - styczeń Łuna 9, co było chyba ostatnim zwycięskim akordem Rosjan w wyścigu na Księżyc. W maju wylądował Surveyor 1.

1966 to finałowe loty programu Gemini, próba generalna przed misjami Apollo. Twoja fotografia pięknie się w to wpisuje.

@lemarc, Twój teleskop przypomina mi mój własny i jedyny jaki zbudowałem, tyle że miało to miejsce 23 lata później, więc "tak jakby" czasy współczesne :p

 

Edytowane przez gawain74
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobne skojarzenia...i mam w planie zrobić tym obiektywem fotografię współczesną kamerką, ale także klasycznym aparatem na kliszę - tylko tym razem na montażu z napędem. Bo tą sekundę a może trzy trzeba będzie naświetlać. Ciekaw jestem, czy wyjdzie to tak jak sobie to kiedyś wyobrażałem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rok 1967. Moja luśnia ze szkieł okularowych na trójnogu z namiastką drewnianego montażu paralaktycznego. Miałem dostęp do narzędzi ojca, to mogłem sam wszystko wystrugać. Trójnóg był od teodolitu, tylko brakowało w nim oryginalnych nóg, więc wystrugałem sobie z desek zamienniki. Były nawet metalowe końcówki na dole, ale tych nie zamontowałem. Pewnie ojciec to kiedyś przyniósł i schował do piwnicy, bo trzonki nóg w ilości 6 szt. idealnie nadawały się na kije do szczotek i w takim stanie odkryłem je dla swoich potrzeb. To był sprzęt ekspedycyjny, bo chodziłem z nim na pobliskie boisko, albo do kolegów. Jednak pierwszą lunetkę ze szkieł okularowych zrobiłem kilka lat wcześniej, kiedy starszy brat przywiózł garść soczewek co się ostały po dziadku jego żony. Miałem wtedy ok. 13 lat i nie było innej możliwości jak osadzić ją na listewce z naciętymi rowkami. To była luneta typu Galileusza i powiększała około 3x, ale już zdołałem wypatrzeć kratery na Księżycu, mając wielka radochę.

Untitled-32.jpg

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, lemarc napisał:

Uświadomiłem sobie że rozpraszam uwagę swoim postem od jak by nie było osobistego wątku jego autora. Przy innej okazji wrzucę.

Ależ absolutnie nie! Jeżeli możesz, to proszę - przywróć to zdjęcie. Ja jestem w trakcie poszukiwań jednego zdjęcia, też z 1967r, które powinienem- opublikuję niezwłocznie!.

Pozdrawiam, Ryszard.

Edytowane przez ryszardo
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, krzysiek81 napisał:

Aż diw bierze jakie wtedy było zacofanie w Polsce, w Stanach w tych latach obserwowano sprzętem różnego kalibru w tym sctkami a u nas budowano prymitywne lunetki na szkołach okularowych. 

To trochę nie tak, a właściwie zupełnie nie. My byliśmy wtedy dziećmi, które rozwijają i realizują swoje pasje. Dzieci w naszym wieku w Stanach też budowały takie lunetki, co więcej nadal jest to popularne. Co więcej tymi lunetkami prowadziliśmy obserwacje gwiazd zmiennych i te obserwacje miały większą wartość niż publikowane dzisiaj astrofotografie. Przypominam, że wówczas żadne obserwatorium astronomiczne na świecie nie dysponowało takimi możliwościami jak my powszechnie dzisiaj. Poza tym, że były duże teleskopy - ale ja mam teraz z miasta lepszy zasięg fotograficzny, niż wtedy 5 metrowy teleskop na Mt. Palomar. Podkreślam jeszcze raz - byliśmy dziećmi. Jak tylko dorosłem i zacząłem zarabiać, to sprawiłem sobie teleskop 42cm...

A co do zacofania technologicznego, to najprawdopodobniej było mniejsze niż dzisiaj....tylko kraj był nieco biedniejszy ( relatywnie do USA).

Edytowane przez ryszardo
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, u nas przedewszystkim nie było możliwości kupna sprzętu albo był bardzo drogi, sam jestem z tej starszej epoki kiedy zaczynałem obserwacje jako dzieciak lornetką BPC 8x30 i to wtedy już był dobry sprzęt na te czasy, później był Uniwersał 90/900,większe modele z Żywca i tak do budowy własnych teleskopów. 

Edytowane przez krzysiek81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównywanie ówczesnej Polski z USA jest nie na miejscu. Polska w wyniku wojny była w ruinie, USA na wojnie zarobiły krocie. Poza tym nawet w zachodnich europejskich krajach w latach 70-tych nie było za wiele sprzętu dla amatorów astro. Worek ze sprzętem rozsypał się tak naprawdę dopiero dzięki Chińczykom. 

Edytowane przez anatol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znalazłem katalog quelle niestety późny bo 86/87 czyli akurat wtedy gdy zaczynał nasz uniwersał :P

https://www.scribd.com/document/375031756/Quelle-Katalog-Herbst-Winter-1986-87

oto sprzęt optyczny! newton 114/1000! ale dalej nie wiadomo co u nich było dostępne za czasów naszej głębokiej komuny... ktoś coś?

90DA90FF-79CE-4025-B154-5CDD5209E491.jpeg.4839c197d7ac76919280730dc63d6fe8.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pierwszej fotografii w czerwonej szacie mój refraktor z sercem PZO 1/12:800 (takie jest oryginalne oznaczenie na celi) wersja z lat 80-tych. Zdjęcie jest stosunkowo młode, zrobione przed modyfikacją. Tuba to rura PCV, statyw od newtona Uniwersała 76/400, okulary również od wynalazku z Żywca (mój był biały, nie żółty). Obserwowałem wówczas, w latach 80-tych bez kątówki (!), dzisiaj przypłaciłbym to ciężką kontuzją szyi. Na drugim zdjęciu stan obecny, obiektyw mimo swoich lat nadal jest klasą samą w sobie.     

IMG_3339.jpg

IMG_20190213_182416.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.