Skocz do zawartości

Telesko planetarny ATM co i z czego?


MrKrater

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie.

 

Mam w zamiarze zbudowanie własnego teleskopu planetarnego. Mój wybór padł na system Dall-Kirkham. Apertura 200-300mm. Światłosiła f/16-20. Jako, że nigdy wcześniej nie budowałem teleskopu chciałbym prosić o uwagi. 

 

1) Jaki materiał wybrać na lustro?

Wiem, że szkło typu float ma wady ale jest najtańsze, lub pozornie najtańsze... Widziałem gdzieś blanki ze szkła BK.

Budżet na lustro główne to 300-400 zł.

 

Całość im taniej tym lepiej, z założeniem, że lepiej dopłacić niż zrobić bubla i zmarnować włożone środki.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

blanku z floatu raczej nigdzie nie dostaniesz. Kiedyś różni ludzie sami je produkowali we własnoręcznie zrobionych piecach ale teraz chyba już nikt tego nie robi. Prędzej znajdziesz szkło wziernikowe do różnych reaktorów, pieców, aparatury ciśnieniowej i próżniowej. Takie szkło powinno spełniać kryteria podobne jak szkło na lustra do teleskopów czyli powinno mieć jak najmniejszą rozszerzalność cieplną i powinno być pozbawione naprężeń wewnętrznych. W dodatku zwykle jest dość grube i ma duże średnice. To dokładnie to czego potrzebujesz

 

naprężenia musisz obowiązkowo sprawdzić ale to nic trudnego. Wystarczy monitor od komputera lub telewizor i filtr polaryzacyjny np. ze zwykłych okularów 3D. Jeśli będą widoczne ciemne plamy na blanku to nie nadaje się na lustro

 

zamiast DK prościej będzie zrobić Newtona. Łatwiej zrobić jedno asferyczne lustro niż dwa

 

daj ogłoszenie na giełdzie, a pewnie znajdzie się ktoś kto ma odpowiednie blanki. Kilka lat temu kupiłem blanki z borokrzemu 250 mm i 280 mm w cenie poniżej 100 zł za sztukę. Może to nie pyrex ale i tak lepsze niż float. Czasem można kupić kompletne zestawy luster. Pamiętam, że kilka lat temu ktoś sprzedawał gotowe lustra do dużego DK

 

pozdrawiam

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostaniesz u nas  bardzo dobre blanki ze stapianego floatu do 50mm grubości u znanego w Polsce szlfierza, firma hart szkło wytnie dowolny blank z floatu o grubości 19mm, w Astro optyce Warszawa jeśli uprzesz się na pyrex sprowadzą z Niemczech dowolny blank pyreksowy.

Z mojego doświadczenia nie pchaj się w duży drogi blank z pyrexu, float jest tak samo dobrym materiałem na lustro, każde szkło musi oddać ciepło aby dać dobre obrazy, mam kilka luster na floacie od 150 do 500mm obrazy perfekcyjne. 

Absolutnie nie kupuj szkła wziernikowego hartowanego, nie nadaje się na optykę do teleskopu, przy zamówieniu pytaj o zwykły nie hartowany float. 

Edytowane przez krzysiek81
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, isset napisał:

nie zauważyłeś, że MrKrater już odezwał się w tym temacie?

 

3 godziny temu, krzysiek81 napisał:

Z mojego doświadczenia nie pchaj się w duży drogi blank z pyrexu, float jest tak samo dobrym materiałem na lustro, każde szkło musi oddać ciepło aby dać dobre obrazy, mam kilka luster na floacie od 150 do 500mm obrazy perfekcyjne.

można zrobić lustro z floatu ale po co skoro można z lepszego materiału?

float ma sporą rozszerzalność cieplną więc trzeba się liczyć z pewnymi konsekwencjami tego faktu

float nadaje się do małych luster ale większe lepiej robić z lepszych gatunków szkła

przede wszystkim lustro z floatu będzie zmieniało ogniskową wraz z temperaturą. W wizualu to nie przeszkadza ale przy fotografii jest kłopotliwe gdy ostrość się rozjeżdża. Poza tym przy szybkich zmianach temperatury lustro stygnie nierównomiernie więc to wykonane z floatu zmienia figurę. Im większe lustro tym gorzej. Nie każdej nocy musi to się objawiać ale czasem da o sobie znać. Nie będzie to aż tak bardzo przeszkadzać w teleskopach DS-owych ale w planetarnym całkowicie zepsuje obrazy

 

nie bez powodu nawet tanie teleskopy mają lustra z pyrexu. W wyższej klasy stosowane są jeszcze lepsze materiały np. zerodur

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście zgadza się, ale ja osobiście nie obserwuje niewystudzonym lustrem bo czy to będzie pyrex czy float każdy rodzaj niewystudzonego lustra da kiepski obraz,ważne by lustro było stosunkowo grube, przynajmniej 1/10 średnicy. Mam na stanie ATM planetarnego Newtona 150/1240 z maleńkim lusterkiem wtórnym 28mm na floatowej optyce, rozbija obrazami planet wszystkie nawet większe seryjne Newtony i maki SW oraz maka Newtona intes 127 którego również posiadam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.