Skocz do zawartości

Interpretacja Guiding Assistant w PHD2


cwic

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj w przerwie między chmurami puściłem "guiding assistant" w PHD żeby sprawdzić jak sprawuje się montaż po wymianie łożysk i smarów, ale nie potrafię zinterpretować wyników. Będę pewno czytał dziś pół dnia ale chętnie wysłucham Waszych uwag. Niestety czyściutko nie było i pomiar może być zaburzony przez "chmurną woalkę".

Mój setup:

- celestron AVX,

- tuba newton 150/750 z canonem,

- na tubie guider (obiektyw 135mm z kamerą),

- waga łączna około 8,5 kg.

guide1.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten zrzut to nie są jeszcze wyniki. Na razie widać tyle, że w Dec jest OK (w sensie była dobrze ustawiona Polarna), a w RA masz klasyczną sinusoidę wynikającą z błędu okresowego.  Chmurna woalka wg mnie nie ma nic do rzeczy - jeśli PHD nie gubi gwiazdy to jest OK. Puść to przez dłuższy czas, np. 10 minut, żeby ślimak zdążył się przynajmniej raz obrócić, wtedy będzie lepiej widać co i jak. Te 146 s to za krótko.

 

U mnie w PHD2 o ile pamiętam jest tak, że jak GA trochę podziała i potem wcisnę "stop", to pojawia się tabelka z sugerowanymi wartościami Agr, Hys, MinMo i chyba też RA Max. Ale te wartości które mi podał GA były mocno nieskuteczne, dlatego ustawiłem parametry na zdrowy rozsądek - Agr na 70, Hys na 30, a MinMo na 0,17px, i działa pięknie już od kilku sesji (EQ3-2 z napędem i guidingiem w RA).

Edytowane przez Piotr K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będzie pogoda to puszczę asystenta na pół godzinki i zobaczymy wtedy co pokażę. Podobno seeing ma spore znacznie przy guidingu, często na cludynights ludzie pokazują wykresy guiding i zaznaczają że był to "good seeing" algo "average/normal seeing", albo że przy dobrym seeingu osiągają prowadzenie na poziomie 0,9"/px, a przy średnim 1,2.

Ja się zastanawiam czy 135mm guidera to nie za mało do prowadzenia 750 mm ogniskowej?

 

Może jako społeczność zaczniemy wrzucać nasze wykresy z guiding lub dane z asystenta na forum? Dorze by było wiedzieć co można średnio lub maksymalnie wyciągnąć z naszych setupów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze w uzupełnieniu do poprzedniego posta - pamiętasz moje pomiary ze wskazówką przyczepioną bezpośrednio do napędu EQ3-2? Jeden obrót wału napędu trwał ok. 15 minut, więc powtarzalne prawidłowości błędu PE zaczynało być widać dopiero po mierzeniu przez godzinę. Napęd cyklicznie przyspiesza i zwalnia - przekłada się to na ruch gwiazdek na kolejnych zdjęciach na zmianę w przód i w tył (bo napęd raz kręci się szybciej niż niebo, a raz wolniej), a na wykresie PHD widać to właśnie jako sinusoidę w RA.

 

Ten wykres, który pokazałeś, na pierwszy rzut oka wygląda jak fragment sinusoidy wynikającej z PE, ale gdy się weźmie pod uwagę, że pomiar trwał nieco ponad 2 minuty, to staje się oczywiste, że taki kształt to drobna fluktuacja, więc trudno cokolwiek wyrokować. Trzeba to puścić przez dłuższy czas.

 

Oczywiście, że seeing ma spore znaczenie przy guidingu - przecież w guidingu chodzi o to, żeby gwiazdka guidująca była cały czas w tym samym miejscu kadru kamerki guidującej. Seeing powoduje, że gwiazdka "pływa", a czas takiego ruchu to ułamki sekund. Dlatego ważne jest, żeby nie ustawiać czasu ekspozycji guidingu na zbyt niskie wartości (pisał o tym @Maro21 na AM) - bo jak dasz czas np. 1 sek, to przypadkowe ruchy gwiazdy wynikające z seeingu, zamiast się uśrednić, zaczną być brane przez PHD2 jako ucieczki, które należy korygować. U mnie z ogniskową guidera 90 mm i pikselem kamerki 3,75 um tego problemu raczej nie ma, bo zmiany położenia gwiazdki wynikające z seeingu są w tej skali minimalne. Ale przy większych skalach (w sensie mniej arcsec/px) zaczyna to być istotne.

 

A co do tego, gdzie na wykresie widać seeing - wg mnie najlepiej go widać na wykresie Dec, z wyłączonym guidingiem w Dec. Ruchy gwiazdki wynikające z seeingu to te "zęby piły" - raz w górę, raz w dół, losowo, niezależne od ogólnego, długoczasowego trendu ucieczki gwiazdy w górę lub w dół (czyli ogólnego nachylenia wykresu Dec, które z kolei wynika z niedokładnego ustawienia na Polarną). W RA mogą jeszcze dochodzić drobne zrywy napędu, niezależne od głównego sinusoidalnego trendu PE, dlatego seeing wolę oceniać w Dec.

Edytowane przez Piotr K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co ludzie piszą dla mojego montażu długość okresu to 10 minut, jak badałem PE metodą ręczną to wychodziło mi też podobnie (puściłem prowadzenie z rozjechaną polarną na 15 minut i był pełny okres plus część następnego).

 

Ciekawe to co piszesz na temat seeingu i osi Dec, rzeczywiście tam może być wskazówka na temat seeingu, zwrócę na to uwagę następnym razem.

 

Mam też obawę że nasze Polskie warunki będą bardzo mocno ograniczać moje możliwości focenia długich klatek z newtonem, gdzieś czytałem że średni seeing u Nas ogranicza guiding nawet to 1"/px i ciężko zejść niżej, a przy mojej skali 1,42"/px idealnie było by zejść do 0,9"/px, chociaż zauważyłem że przy 1,1 - 1,2 już jest całkiem nieźle z ekspozycjami po 60 sek. Wychodzi na to że jak chce się uprawiać foto z newtonem to w naszych warunkach nie ma innego wyjścia jak lucky imaging (albo przynajmniej krótkie ekspozycje tak jak to robi Łukasz83).

 

Jeszcze się chwilę pobawię w długie czasy z newtonem, ale już mi się klaruje że albo skracam ogniskową i guiduję, wtedy oznacza to zmianę na refraktor, albo kupuję chłodzoną kamerkę i lecę z krótkimi czasami na newtonie.

 

A więc mój plan na najbliższe 2 miesiące to:

1/ Sprawdzić czy uda się z avx'em zejść na średnio 1,1"/px przy guidowaniu i jeśli tak to czy wystarczy to do foto 60-90s z newtonem.

2/ Zrobić ze 2 sesje newtonem bez guidowania i kamerką z imx385 (której używam teraz do guidowania), wiem że tutaj przydała by się kamerka mono i chłodzona, ale na razie takowej nie posiadam. Tutaj jest ten plus że można się próbować przebijać przez seeing z bardzo krótkimi czasami.

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, cwic napisał:

Może jako społeczność zaczniemy wrzucać nasze wykresy z guiding lub dane z asystenta na forum? Dorze by było wiedzieć co można średnio lub maksymalnie wyciągnąć z naszych setupów?

Nikt kto ma juz opracowany do perfekcji guiding nie zapusci GA ot tak aby podzielic sie wykresami, no chyba ze ma sie screeny gdzies w archiwum.

U mnie w cem60ec po ustawieniu od tak polemaster i programem od qhy. Jak dobrze pamietam to okolice M53

 

cem60-asystent01.jpg

cem60-asystent02.jpg

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co masz na tym "gorszym" screenie, czyli sumarycznie 1.13" to jest to do czego bym dążył w moim Avx'ie bo nie oszukujmy się nie jest to montaż klasy cem60 i prowadzenia z odchyleniem 0,6"/px raczej nie osiągnę. Widzę że używasz OAG, miałeś kiedyś normalny guider? Jeśli tak to czy zauważyłeś dużą różnicę po zastosowaniu OAGa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie cała sprawa polega na tym że rotacja występuje zawsze, ale na foto docelowym jest inna niż w guiderze ze względu na inną skalę, dodatkowo do tego dochodzą ugięcia i tutaj Tayson ma rację, im mniej różnic między obrazem docelowym a guidingiem tym lepiej. Wzoru nie podam ale ktoś mądrzejszy pewno by to udowodnił ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że są to pomijalne wartości przy całej zabawie, no chyba że ktoś zamierza palić klatki 30min. Ale może ktoś mądrzejszy to udowodni lub obali ;)

EDIT:

Oczywiście mam na myśli rotację pola, bo ugięcia to zupełnie inna kwestia. Na pewno przy większej skali istotna.

A jeżeli chodzi o rotację pola to zakładamy oczywiście, że polarna jest dobrze ustawiona.

Edytowane przez Marcinos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.