Skocz do zawartości

R-C ki


Rekomendowane odpowiedzi

Chciałem zapytać jaka jest przydatność teleskopów R-C do astrofotografii DSO. Niby bardzo ciemne i mają bardzo duże ogniskowe, ale czy przy zastosowaniu CMOSów z relatywnie krótkimi czasami nie pozwolą sięgnąć dalej by łapać jakieś malizny? Kamera mogła by wtedy mieć większy piksel i łapać więcej światła. Jeśli dobrze pamiętam to Adam sprzedał jakiegoś RCka potwora i nawet zrobił nim imponujące zdjęcie Pacmana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, kubaman napisał:

Kamera mogła by wtedy mieć większy piksel i łapać więcej światła

Pokaż mi taką kamerę CMOS z większym pikselem. Jedyne co jest na rynku to CCD w cenach samochodów. Moim zdaniem to główna przyczyna marginalnej popularności takich RC.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wessel

Parę osób, w tym ja, robiło takie próby z kamerami CCD z pikselem od 4,54 do 9 mikrometrów. Niestety, budżetowe RCki nawet nie rokują ( małe pole ostrości, małe pole pokrycia matrycy) a droższe bywają drogą przez mękę. Maciek ( Naski) ma TEC ADL 300 RC i już trzeci rok o ile dobrze kojarzę walczy z nim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używałem (i mam na sprzedaż) RC6" Altair Astro z QHY8L. Prowadzenie przez OAG, zmieniony wyciag na R&P (oryginalny tylko i wyłącznie do wizuala). Pomimo braku kolimacji akceptowalne wyszło mi kilka gr kulistych, zdejcia na mojej stronie Astrozdjecia.pl 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma czegoś takiego jak ciemny teleskop, jest tylko zbyt mały pixel :flirt: Wszystko to kwestia balansu skali, rozmiaru i wagi zestawu oraz wymagań stawianych optyce (chociażby liczne dyskusje o dwukolorowych gwiazdach).

 

Nie wszystkie RC są f8, są też skorygowane dall kirkhamy które zazwyczaj są nieco jaśniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Krzychoo226 napisał:

Nie ma czegoś takiego jak ciemny teleskop, jest tylko zbyt mały pixel :flirt:

otóż to

niedawno byłem w Białkowie, gdzie oprócz koronografu stoi Cassegrain o średnicy 60 cm i ogniskowej ponad 8 metrów (nie pamiętam dokładnie). To dopiero jest ciemny teleskop! Rzecz w tym, że kamera ma piksel 24 um ... i tyle w temacie

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja czegoś nie pojmuję bo na AstroBin można znaleźć zdjęcia budżetowych GSO RC które wygrywały Image of the Day więc niby czemu miały by nie dawać rady ? Kamerki w nich stosowane też wstawiane na chybił trafił bo i cmos(1600) i ccd chyba najlepiej samemu spróbować i tyle :) dużo zależy czego oczekujesz od zdjęcia.

Edytowane przez BlackPitchPL
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wessel

Jakoś tylko dziwnym trafem mało tam fotek DS z budżetowych rcków, raczej fotki Księżyca i planet. Ale jak ktoś lubi powtarzać błędy ( zaznaczam-kosztowne błędy!) to jego wola ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczę @wessel nie podjudzaj bo kupię RC i się będę męczył :) ale kto nie ryzykuje nie pije szampana .

i tak link do fotki z zestawu rc8 i asi 1600 mi takie fotki by wystarczyły ...

https://www.astrobin.com/full/374850/C/?nc=all

Edytowane przez BlackPitchPL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, BlackPitchPL napisał:

Kurczę @wessel nie podjudzaj bo kupię RC i się będę męczył :) ale kto nie ryzykuje nie pije szampana .

i tak link do fotki z zestawu rc8 i asi 1600 mi takie fotki by wystarczyły ...

https://www.astrobin.com/full/374850/C/?nc=all

Poszukaj fotek Łukasza83 z eq2, wszystko się da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wessel

Znam Twoje ( Wasze) zdjęcia doskonale i jestem pełen podziwu dla postępów jakie robicie, co nie  zmienia mojego zdania na temat RC. Zauważ że kamera ATIK 414 ma sensor o przekatnej 11 mm, a więc malutki i do tego duży piksel. Doskonale maskuje to niedoskonałości pola waszego RC . Ponadto zauważ , że praktycznie jedynym obiektem które jesteście tym setupem osiągnąc to są małe galaktyki. Każdym sprzętem  można robić fotki, ale trzeba mieć świadomość jego ograniczeń! Ćwiczenia Łukasza z EQ są tylko poparciem tej tezy.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę jaki sprzęt jest używany w obserwatoriach profesjonalnych, tj. naukowych, RC wydaje się krokiem w stronę nauki i profesjonalizmu. Przy ogniskowych jakie RC np. 20" f/8 prezentuje duży piksel to konieczność (seeing...) Kamerę też by się przydało do tego kupić pożądną, jakiś sCMOS najlepiej, no i można wtedy zacząć poważne badania... O ile masz 100k zł do wydania nie licząc samego obserwatorium.

 

Plus ustawić, skolimować i wyostrzyć to wszystko. W sam raz dla kogoś, kto z tego żyje i nic innego nie ma do roboty (tzw. profesjonalista).

 

Dla celów nienaukowych i zajęć nieprofesjonalnych - moim zdaniem - są lepsze konstrukcje.

 

Edytowane przez Behlur_Olderys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wessel
Godzinę temu, Event Horizon napisał:

Znaczy, że jak? Krzywizna pola nie jest tam poprawnie skorygowana, winietowanie przeszkadza czy inne aberracje wychodzą?

 

/WS

Wszystkiego po trochu a głownie krzywizna pola, tzn.  średnica skorygowanego pola oraz spot size w tym polu. Bartek napisał prawie prawdę, bo ADL 300 Maćka i jego kamera SBIG  kosztuje prawie tyle co napisał Bartek a i tak do ideału daleko.

Budżetowe RCki są...budżetowe czyli  strefa stanów niskich. Nawet Chińczycy za 1000 dolarów dobrej optyki nie zrobią.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.