Skocz do zawartości

ZHR rojów meteorów przed i po maksimum


wiktor1012

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, moje pytanie brzmi: O ile mniejsze jest zhr rojów meteorów przed i po maksimum? (O ile % lub o ile razy mniejsze). Np. Jak perseidy mają około 120 zhr w maksimum, to ile może wynosić zhr 1,2,3,5,10 dni przed lub po maksimum. Wiem że zależy to od tego o jaki rój chodzi. Pytam sie bo jutro w nocy jest maksimum eta akwarydów (zhr około 50), a niestety jutro kończy sie majówka wiec dzisiaj mam ostatnią okazje aby je zobaczyć. 

Pozdrawiam

 

Edit: Mam jeszcze jedno pytanie - czy meteory z danego roju można obserwować tylko gdy radiant jest nad horyzontem czy nie ma to wpływu na ilość obserwowanych meteorów?

Edytowane przez wiktor1012
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, wiktor1012 napisał:

Edit: Mam jeszcze jedno pytanie - czy meteory z danego roju można obserwować tylko gdy radiant jest nad horyzontem czy nie ma to wpływu na ilość obserwowanych meteorów?

Ma olbrzymi wpływ - kiedy radiant jest nisko, liczba meteorów, które możesz zobaczyć jest znacznie mniejsza niż wynosi ZHR. Kiedy radiant jest 30 stopni nad horyzontem, meteorów obserwujemy 2x mniej niż wynosi ZHR. Kiedy radiant jest pod horyzontem, meteorów nie widać. W przypadku eta Akwarydów dzisiejszej nocy możesz liczyć na max. kilka meteorów między godziną 2:30 a jasnym świtem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, MateuszW napisał:

A nie powinno być wtedy widać części, która wyleciała w "górę" i pojawiła się dalej od radiantu?

No, to było pewne uproszczenie. Oczywiście, jeśli radiant jest tuż pod horyzontem, to mogą się trafić pojedyncze meteory, ale prawdopodobieństwo trafienia takiego meteoru jest bardzo małe. Jeśli radiant jest więcej niż kilka stopni poniżej horyzontu, to nie widać żadnych meteorów. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Piotrek Guzik napisał:

No, to było pewne uproszczenie. Oczywiście, jeśli radiant jest tuż pod horyzontem, to mogą się trafić pojedyncze meteory, ale prawdopodobieństwo trafienia takiego meteoru jest bardzo małe. Jeśli radiant jest więcej niż kilka stopni poniżej horyzontu, to nie widać żadnych meteorów. 

Ok, nie pomyślałbym, że to się dzieje tak szybko. Nie doceniłem ekstynkcji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, wiktor1012 said:

Witam, moje pytanie brzmi: O ile mniejsze jest zhr rojów meteorów przed i po maksimum? /.../ Pytam sie bo jutro w nocy jest maksimum eta akwarydów (zhr około 50), a niestety jutro kończy sie majówka wiec dzisiaj mam ostatnią okazje aby je zobaczyć.

 

Tak wyglądał ZHR w zeszłym roku:

https://www.imo.net/members/imo_live_shower?shower=ETA&year=2018

 

Na ww. stronie w prawym górnym rogu można wybrać rój oraz rok i sprawdzić jak wyglądała aktywność w poszczególnych latach.

Edytowane przez M.K.
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektóre roje takie jak Orionidy, Eta-Aquarydy, Taurydy czy alfa-Kaprikornidy mają dość szerokie maxima trwające kilka nocy. W prawdzie liczby godzinne akurat tych rojów nie są porywające ale jeśli akurat pogoda nie dopisze w prognozowana noc max to nie ma co rezygnować w kolejne bo aktywność tylko lekko się zmienia. 

Ale już  dla takich rojów jak Drakonidy Leonidy czy Kwadrantydy maximum występuje o pewnej godzinie i jest stosunkowo krótkie (tzw szerokość połówkowa maximum). Dla przykładu gdy w  2002 roku gdy obserwowałem deszcz Leonidów  o godzinie 2 w nocy meteory z tego roju ledwo ciurkały po niebie, a w max o 5-tej meteory leciały już w tempie 1 leonida na sekundę (!!!). Ubiegłoroczny wybuch Drakonidów miał podobny scenariusz z tym że ZHR był znacznie niższy.

Perseidy czy Geminidy to coś pomiędzy tymi rojami. Na noc przed i po max  widać wyraźnie że coś ciekawego dzieje się z rojem ale jest wyraźna różnica do samej nocy maximum.

Kolejna sprawa to wybuchy rojów. Mogą one trwać tylko kilka minut jak alfa-Monocerotydy w 1995 czy alfa-Aurygidy w 2007r . Generalnie zasada jest taka by obserwować w noc maximum bo tylko wtedy jest największa szansa na wyraźne wybuchy. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mapka i dane roju wg IMO.:

skymap.png

 

 

Eta Akwarydy są trudnym do obserwacji rojem z naszych szerokości geograficznych.

Zakładając średnicę radiantu na pięć stopni, to jak wcześniej Dark wspomniał 2-2:30 to najwcześniejszy moment możliwej obserwacji zjawisk z tego roju.

W krajach położonych bardziej na południe (choćby Chorwacja), później wschodzi Słońce przez to ten rój jest dłużej widoczny nad ranem.

W Polsce miałem okazję parę razy widzieć jasne zjawiska z tego roju i to już na jaśniejącym niebie. Raz będąc na majówce w południowej części europy byłem zaskoczony ilością eta akwaryd. Tam o ile dobrze pamiętam to było kilkanaście zjawisk na drugą połowę nocy.

 

Edytowane przez ax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Limax7 napisał:

To są te meteory z długimi białymi śladami?

Tak, posiadają ślady a przez to że wylatują "z nad samego horyzontu" takie wrażenie długich smug mogą dawać :)

Są podobne do Orionid które pozostawiają ślady - bo pochodzą z tej samej komety macierzystej - Halleya.

Edytowane przez ax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maximum na stronie IMO było prognozowane dziś na godz 16-ta tak więc dzisiejszej nocy bliższej najwyższej aktywności niż tej minionej. Jeśli tylko pogoda dopisze planuje obserwować wizualnie + foto od godz 2.30

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.