Skocz do zawartości

Zbiórki pieniędzy na Astropolis


Zbiórki na Astropolis  

117 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy zezwalać na Astropolis na promowanie zbiórek publicznych?

    • Tak. Niech będą wszystkie typy zbiórek (na sprzęt, na wycieczkę, na leczenie, etc.)
      42
    • Nie, ale z wyjątkiem ograniczenia celu do typowo pomocowego (wsparcie w trudnych chwilach, choroba, akcje humanitarne, lub ważna potrzeba społeczna itp.)
      49
    • Nie zezwalać w ogóle. Od tego są dedykowane portale.
      14

Ankieta została zamknięta


Rekomendowane odpowiedzi

Muszę zwrócić się do was z pewnym "wiercącym" mi mózg pytaniem, bo sam nie potrafię podjąć decyzji. Wielu osobom nie podoba się, że na forum pojawiają się zbiórki pieniędzy. Ja sam dostaję coraz częściej "oficjalne" pytania, czy pozwalam i czy mógłbym "popromować" zbiórkę. Dostaję też apele "oburzenia" (jak zawsze). 

Teoretycznie, regulaminowo, nie dopuszczamy takich akcji, ale prawda jest taka, że generalnie w żaden sposób w nie nie ingerujemy (mam nawet lekką satysfakcję, że Astropolis jest na tyle duże, że jest w stanie komuś pomóc w realizacji marzeń). Czujemy się trochę w obowiązku wspierać inicjatywy, ale... zdaję sobie sprawę, że jest to kwestia dyskusyjna z perspektywy etyki. 

Oczywiście nie mam tu na myśli zbiórek na pomoc członkom społeczności, czy ich rodzin w związku ze złym losem, lub wypadkiem, chorobą, etc. Od tego są właśnie zbiórki i tu nie mam wątpliwości - jestem all in (sam dokładam). Z drugiej strony mam wątpliwości w kwestii "kupcie mi sprzęt, bo chcę coś robić ciekawego, albo chcę pojechać na wycieczkę życia" (nie piję tu do nikogo konkretnie, daję przykład). Patrząc wstecz - mieliśmy tu już chyba większość kategorii zbiórek, w tym wiele udanych. Staram się nie myśleć "swoimi kategoriami" i dlatego zwracam się do was z pytaniem. Na podstawie waszych reakcji i odpowiedzi będę rozmyślał, jak te kwestie prawidłowo prowadzić w przyszłości.

Głosy nie będą widoczne (tzn. osoby głosujące).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wessel

Ja bym jednak spróbował wrócić do pytania zadanego w ankiecie , a brzmi ono nie "czy organizować zbiórki" ale " czy promować zbiórki na Astropolis".

I o ile udział w zbiórkach zależy to wyłącznie od woli wpłacającego o tyle ich promocja na forum, którego Adam jest właścicielem, zależy wyłącznie od jego wyczucia i poczucia sprawiedliwości.

Adam, ja wiem że zaraz napiszesz o budowaniu społeczności, ważnym zdaniu społeczności itp.itd  i to wszystko prawda - ale to trochę tak jak w Milionerach telefon do przyjaciela - zwalamy na niego odpowiedzialność.

Jesteś człowiekiem wrażliwym i jak sam wspomniałeś socjalne zbiórki pomocowe są poza wszelką dyskusją - to oczywiste, też wspomagam takie działania na prowadzonych przeze mnie stronach. Natomiast czy promować zbiórki na inne cele np. wyprawy, sprzęt itp??? Popatrz na ankietę - jest mniej więcej 50/50. Telefon do przyjaciela nie pomógł, trzeba podjąć decyzję samemu :)

Jeśli to może pomóc - ja decyduję się na wsparcie zbiórki jeśli sam widzę w tym sens. Tak jak zbiórka LibMara na sprzęt - poparte imponującą listą osiągnięć. Czyli nie tylko " ja potrzebuję" ale " ja już zrobiłem tyle i tyle, znaczę w środowisku to i to, a teraz chciałbym to i to poprawić i dlatego potrzebuję".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zagłosowałem na nie - choć ta opcja "Nie, ale z wyjątkiem ograniczenia celu do typowo pomocowego (wsparcie w trudnych chwilach, choroba, akcje humanitarne, lub ważna potrzeba społeczna itp.)"

Jest i może słuszna (bo sam nie raz pomagałem w takich akcjach i finansowo oraz  oddaje  kilka razy w roku krew i pochodne  i zapisalem się do bazy dawców szpiku.) - ale takich ludzi jest mnóstwo potrzebujących naszej pomocy i może się okazać, że za chwilę (jak damy takie oficjalne przyzwolenie) co drugi temat na.forum będzie dotyczył zbiórki np dla chorego dziecka.

Dlatego zagłosowałem na nie.

 

 

Edytowane przez RomekAstrobaza
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z wątku i z ankiety jasno wynika że nie ma powodu zakazywać jakichkolwiek zbiórek.

 

okazuje się że każdy ma swój rozum i sam potrafi indywidualnie ocenić czy jakaś zbiórka zasługuje czy nie zasługuje na wsparcie, nawet gdy władza zapomni wytłumaczyć widzom co jest dobre a co złe.

a nawet może się okazać że dla jedna osoba daną zbiórkę poprze a druga nie poprze. no kto by się tego spodziewał!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla mnie sprawa jest prosta

jeśli wspierać inicjatywy astronomiczne to gdzie jeśli nie na forum astronomicznym. Same zbiórki są organizowane gdzie indziej, a tu są jedynie promowane

 

moim zdaniem sprawa rozbija się o samo słowo zbiórka, które kojarzy się z pomocą dla osób poszkodowanych, a tu wyraźnie chodzi o sponsoring. Nie widzę nic złego w sponsorowaniu przedsięwzięć astronomicznych. Jednak to czy przeznaczę jakieś środki na wsparcie inicjatywy zależy od mojego własnego poczucia czy cel mi odpowiada czy nie

 

wiele osób próbuje spełniać swoje marzenia lub chce robić coś dla innych i potrzebuje do tego środków. Nie widzę powodu by wspierać kogoś kto chce samotnie opłynąć Ziemię w kajaku czy zdobyć biegun ale gdy chce odkrywać exoplanety to jestem całym sercem za. Pieniądze na podobne cele można uzyskać w różny sposób. Zaczynając od zainteresowania firm po specjalnie ku temu stworzone fundusze rządowe i pozarządowe. W tym drugim przypadku trzeba jednak spełnić sporo wymogów formalnych jak choćby zarejestrowanie stowarzyszenia czy fundacji, a to przy niewielkich kwotach jest raczej niepotrzebną komplikacją

 

inna sprawa to zbiórki charytatywne. Tych wolałbym na forum unikać. Jest w internecie ogromna ilość miejsc gdzie takie akcje są prowadzone, a forum astronomiczne nie jest na to dobrym miejscem. Jakimś wyjątkiem może być wsparcie kogoś z naszego środowiska ale to powinien być wyjątek, a nie reguła

 

sam jestem członkiem stowarzyszenia Wrospace, które korzysta z dość dużych jak na nasze warunki kwot w celu promowania astronomii oraz jej nauczania w szkołach. Środki zdobywamy pisząc wnioski do odpowiednich organów, a nie ze zbiórek. Sponsorują nas też firmy ale w tym przypadku chodzi nie o osoby fizyczne ale właśnie stowarzyszenie wiec jest łatwiej. Wsparcie to nie zawsze są pieniądze. Wynajmowaliśmy np. Halę Stulecia za symboliczne kwoty podczas gdy normalna cena to kilkanaście tys. zł za dobę. W promocję eventów angażują się prasa, radio i tv. Gdyby trzeba było za to zapłacić kwoty też byłyby spore

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak znajoma potrzebowała na parę dni samochód to nie pytała czy ktoś jej da pieniądze bo musi go kupić żeby dojeżdżać do pracy w czasie gdy jej samochód jest w naprawie. spytała czy może pożyczyć samochód i bez problemu miała na parę dni samochód.

 

może da się znaleźć jakąś analogię i załatwicie sprzęt jaki sobie wymarzyliście? ^_^

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie w ankiecie nie dotyczyło tej zbiórki, a nawet w ogóle organizacji zbiórek. Proszę więc żebyście skupili się na temacie promocji zbiórek na Astropolis - nie aktualnych, ale tych w przyszłości.

Aktualnie w regulaminie zabronione jest publikowanie treści promujących zbiórki publicznie z dopuszczeniem wyjątku (zgoda właściciela). Więc tak naprawdę dyskusja dotyczy tego, czy złagodzić ten punkt, czy go zostawić.

Tak to wygląda w tej chwili w regulaminie:
 

5. TREŚCI

 

5.1. Użytkownik nie może umieszczać w Serwisie Treści, które:

5.1.1. naruszają prawa lub dobra osobiste podmiotów trzecich,

5.1.2. są niezgodne z tematyką Serwisu, celami lub założeniami Serwisu,

5.1.3. są niezgodne z tematyką wątku, w którym dana Treść została umieszczona,

5.1.4. zawierają groźby, nawołują do agresji czy zawierają elementy bezpodstawnej przemocy,

5.1.5. stanowią materiały, które mogą być wykorzystane do celów niezgodnych z prawem, wprowadzających w błąd, złośliwych lub dyskryminacyjnych,

5.1.6. są nieodpowiednie dla osób poniżej 18 roku życia,

5.1.7. naruszają lub stanowią próbę naruszenia praw ochrony prywatności,

5.1.8. zawierają treści zniesławiające lub oszczercze,

5.1.9. są w sposób oczywiście sprzeczny z zasadami współżycia społecznego czy powszechnymi normami obyczajowymi i społecznymi lub zasadami "netykiety",

5.1.10. zawierają linki do szkodliwego oprogramowania,

5.1.11. zawierają wulgaryzmy i zwroty mogące w jakikolwiek sposób naruszyć czyjąś godność,

5.1.12. służą celom zarobkowym, handlowym lub mają na celu zbiórkę pieniędzy, chyba że Usługodawca wyraził zgodę na ich publikację,

5.1.13. promują strony internetowe lub usługi, które nie należą ani do Usługodawcy, jak również Treści, które promują inną działalność komercyjną i/lub sprzedaż taką jak konkursy, zakłady pieniężne, handel wymienny, reklamę lub piramidy sprzedaży, chyba że Usługodawca wyraził zgodę na ich publikację.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Adam_Jesion napisał:

Aktualnie w regulaminie zabronione jest publikowanie treści promujących zbiórki publicznie z dopuszczeniem wyjątku (zgoda właściciela). Więc tak naprawdę dyskusja dotyczy tego, czy złagodzić ten punkt, czy go zostawić.

 

5.1.12. służą celom zarobkowym, handlowym lub mają na celu zbiórkę pieniędzy, chyba że Usługodawca wyraził zgodę na ich publikację,

Zostawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, sugeruję żeby zostało jak jest, czyli zbiórki wyjątkowo, po akceptacji Twojej czy też wydelegowanej do tego osoby.

Z drugiej strony uważam, że ta "cenzura" powinna być luźna - każdy faktyczny user forum powinien mieć możliwość zamieszczania własnych zbiórek na swoje cele astronomiczne.

O ich powodzeniu lub nie zadecyduje "rynek", mamy już pewne tego zaląźki. Myślę, że ten "rynek" spowoduje zmniejszenie ilości zbiórek wogóle.

Pewnie, że wygeneruje to dodatkową ilość błota na forum, ale myślę, że będzie wygrywać podejście stoickie: "Nie podoba mi się zbiórka? Nie daję, nie komentuję"

 

Edytowane przez Agent Smith
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Adam_Jesion napisał:

Pytanie w ankiecie nie dotyczyło tej zbiórki, a nawet w ogóle organizacji zbiórek. Proszę więc żebyście skupili się na temacie promocji zbiórek na Astropolis - nie aktualnych, ale tych w przyszłości.

Aktualnie w regulaminie zabronione jest publikowanie treści promujących zbiórki publicznie z dopuszczeniem wyjątku (zgoda właściciela). Więc tak naprawdę dyskusja dotyczy tego, czy złagodzić ten punkt, czy go zostawić.

Tak to wygląda w tej chwili w regulaminie:
 

5. TREŚCI

 

5.1. Użytkownik nie może umieszczać w Serwisie Treści, które:

5.1.1. naruszają prawa lub dobra osobiste podmiotów trzecich,

5.1.2. są niezgodne z tematyką Serwisu, celami lub założeniami Serwisu,

5.1.3. są niezgodne z tematyką wątku, w którym dana Treść została umieszczona,

5.1.4. zawierają groźby, nawołują do agresji czy zawierają elementy bezpodstawnej przemocy,

5.1.5. stanowią materiały, które mogą być wykorzystane do celów niezgodnych z prawem, wprowadzających w błąd, złośliwych lub dyskryminacyjnych,

5.1.6. są nieodpowiednie dla osób poniżej 18 roku życia,

5.1.7. naruszają lub stanowią próbę naruszenia praw ochrony prywatności,

5.1.8. zawierają treści zniesławiające lub oszczercze,

5.1.9. są w sposób oczywiście sprzeczny z zasadami współżycia społecznego czy powszechnymi normami obyczajowymi i społecznymi lub zasadami "netykiety",

5.1.10. zawierają linki do szkodliwego oprogramowania,

5.1.11. zawierają wulgaryzmy i zwroty mogące w jakikolwiek sposób naruszyć czyjąś godność,

5.1.12. służą celom zarobkowym, handlowym lub mają na celu zbiórkę pieniędzy, chyba że Usługodawca wyraził zgodę na ich publikację,

5.1.13. promują strony internetowe lub usługi, które nie należą ani do Usługodawcy, jak również Treści, które promują inną działalność komercyjną i/lub sprzedaż taką jak konkursy, zakłady pieniężne, handel wymienny, reklamę lub piramidy sprzedaży, chyba że Usługodawca wyraził zgodę na ich publikację.

 

zostawić jak było ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jakże byłoby przyjemniej gdyby zbieracze pieniędzy po wydaniu uzbieranej kwoty zrobili krótkie podsumowanie jak zostały one spożytkowane.

uczestniczyłem w wielu zbiórkach tutaj na różne cele, nierzadko dając satysfakcję zbieraczom że osiągnęli 100% kwoty.

niestety nigdzie nie widziałem nawet najprostszej wiadomości co zostało zakupione i jak i do czego się to przydaje.

wiem że trudno to wymusić ale jeśli potencjalni zbieracze to czytają to niech to sobie wezmą do serca.

Bo to jeszcze bardziej buduje społeczność.

 

Skoro to dotyczy akurat moich zbiórek, here it is.

 

1) Zakup filtrów fotometrycznych V oraz B:

 

2) Zakup sprzętu do wspólnego potwierdzania egzoplanet:

I generalnie wyniki obserwacji przedstawione na różnych konferencjach, w tym raz za granicą (EPSC 2018 w Berlinie) - https://meetingorganizer.copernicus.org/EPSC2018/EPSC2018-66-2.pdf (własne wyniki z testów fotometrycznych w skrócie opisane w abstrakcie).

 

Projekt jest ogólnie bardzo szeroki. O filtrze "V" jest opisane zdecydowanie więcej, gdyż było zdecydowanie więcej czasu na obserwacje. Nowy zestaw tak naprawdę nie jest jeszcze do końca pełny. Kilka dni temu dopiero ogarnąłem tubę (tak, chodzi o ten wyciąg, o którym niedawno większość przeczytała u Tomka). Na szczęście wszystkie podstawowe rzeczy (aby działać docelowo) już są. Jeszcze tylko dozbieram na kamerkę do OAGa, ogarnę zasilanie w terenie (aktualnie przedłużaczem do mieszkania) i raczej tyle. Wspomniane kilka dni temu na konferencji SOPiZ 2019 w Warszawie, na którym było kilku forumowiczów.

 

Moim planem jest połączyć wyniki obu zbiórek. Pierwsza z nich, choć nietrafiona z PDS 110 (nie z mojej winy lub organizatorów - po prostu tej planety tam nie ma), chcę zrekompensować fakt w związku z KELT-23 b (bo gdyby nie filtr, to tej obserwacji mogłoby nigdy nie być). Z kolei druga zbiórka - celem jest kolejne fotometryczne potwierdzenie kandydatek na egzoplanety. I jeśli będzie taka planeta, trzecia, (o której mam nadzieję wkrótce będę mógł napisać na forum), wyniki zostaną przedstawione wspólnie.

 

I tym "krótkim podsumowaniem" przedstawiłem "wstępne" wyniki zrzutek. Napisane przedwcześnie z powodu, że projekty nadal trwają i będą kontynuowane przez lata ;)

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Tayson napisał:

@Adam_Jesion dla mnie cała dyskusja o Tomku, Michale i bla bla bla jest do usunięcia z forum. Warto oczyścić wątek, oczyścić atmosferę i pozostawić jedynie wykresy z głosowania.

Miłego wieczoru. 

Witam

 Mam to samo zdanie.

 

Co do uwag pki1234 LibMar informował o wykorzystaniu sprzętu na Astropolis i nie tylko, były emaile, linki do publikacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jak ktoś nie chce, to niech nie daje kasy. A zbiórki można robić na wszystko.

 

Ja i tak wolałbym dać na chociaż częściowo naukową wyprawę (w temacie astronomii) niż np. darmozjadom himalaistom którzy spełniają tylko jakieś chore ambicje, sami nie mają jako takiej pracy, a których potem trzeba helikopterami z gór zbierać. To tak na marginesie żal - są zbiórki *naprawdę* bezsensowne a ludzie płacą więc po co zabraniać.

 

 

Ale jako że Astropolis jest soczewką w której zbiera się cały astro-internet (przynajmniej dla mnie) to wolałbym wiedzieć kto i na co zbiera. Tak w razie czego ;)

 

 

Wiadomo, lepiej żeby Właściciel albo jakieś grono moderatorów zatwierdzali zbiórki odsiewając jakichś naciągaczy. Ale chyba każdy też ma jakiś zdrowy rozsądek i jak nie będzie chciał, to nie da i tyle. Giełdy też przecież nikt nie weryfikuje, i jakoś żyjemy.

 

Pozdrawiam

 

PS

Wiadomo, astronomowie-amatorzy to też darmozjady i bumelanci, ale jestem jednym z nich ;)

 

Edytowane przez Behlur_Olderys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wessel

Nie obrażaj nikogo, proszę! Himalaizm to także pasja choć inna od bezsensownego siedzenia po nocach i ślepienia w gwiazdy.

Adam miał jakiś cel zadając takie pytanie. Ciekawe czy jest zadowolony z wyniku?

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi brakuje w ankiecie odpowiedzi: Pozostawić bez zmian. Za taką opcją się opowiadam. Admin musi mieć kontrolę bo jak pozwolić na wszystko to np. będzie możliwa zbiórka na partie polityczne itp. Jak jakaś zbiórka mnie przekonuje to się dorzucę a jak nie to się nie dokładam i nie komentuję celu. Nikt nikogo do niczego nie zmusza.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Tayson napisał:

@Adam_Jesion dla mnie cała dyskusja o Tomku, Michale i bla bla bla jest do usunięcia z forum. Warto oczyścić wątek, oczyścić atmosferę i pozostawić jedynie wykresy z głosowania.

Miłego wieczoru. 

Tak też zrobiłem. Za dużo prywatnych kwestii, kredytów, zasobności portfela, etc.

 

46 minut temu, wessel napisał:

Nie obrażaj nikogo, proszę! Himalaizm to także pasja choć inna od bezsensownego siedzenia po nocach i ślepienia w gwiazdy.

Adam miał jakiś cel zadając takie pytanie. Ciekawe czy jest zadowolony z wyniku?

Wessel, to, czy ja jestem zadowolony, czy nie, to kwestia zupełnie trzeciorzędna. Taka już moja rola, że na ogół robię tu rzeczy, z który nie do końca jestem zadowolony. Niestety/stety wiem i widzę trochę więcej, niż w samych wątkach. To do mnie lecą uwagi, kwasy, skargi, i problemy. Jak widać po tym wątku (już nie widać, bo przeczyszczony), problem w narodzie jest i to dosyć znaczny. Nie chciałbym, żeby przenosił się do wątków merytorycznych, a to już trochę zaczęło się dziać.

Potraktujmy to jako formę wyładowania energii i przestrogi na przyszłość dla tych, którzy takie zbiórki będą chcieli zakładać. Wynik ankiety wskazuje, że zdecydowana większość z głosujących ma problem z takimi zbiórkami, więc będziemy bardziej egzekwować regulamin. 

Dopuszczane będą promocje zbiórek jeżeli:

1. wskazują na istotny cel społeczny (np. związany z promocją nauki/edukacji, w szczególności astronomii)

2. dotyczą jakiejś akcji humanitarnej związanej z członkiem społeczności

Dziękuję wszystkim za zabranie głosu.

  • Lubię 4
  • Dziękuję 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.