Jump to content

Space Impact wystrzelony


Recommended Posts

Jak wszyscy wiedzą dzisiaj o godzinie 19:40 lub coś koło tego została wystrzelona sonda Deep Impact.

 

Co sądzicie o tej misji i jakie w/g was płyną największe korzyści z tego projektu?

 

pozdrawiam :Salut:

Edited by yetiozyrys
Link to comment
Share on other sites

Myślę, że to ciekawy pomysł na badanie komet. Co prawda inwazyjny, no ale komu będzie żal kawałka lodu i skały krążącego w kosmosie. Poza tym wreszcie będzie można zobaczyć wnętrze komety. Kto wie, co wyskoczy ze środka(może Obcy :ph34r: )

Edited by Jendrako
Link to comment
Share on other sites

Ano żal :Cry:. Leci sobie taka kometa, niczego nie podejrzewając, a tu łubudu :D .

 

A tak na poważnie. To rzeczywiście ciekawy projekt, komety to bardzo tajemnicze obiekty i poznanie ich składu, a za tym i historii jest bardzo interesujące.

Link to comment
Share on other sites

Obstawiam 1$, że trafi. :szczerbaty: W rozbijaniu statków to przoduje raczej ESA, ale USA też ma swoje "osiągnięcia". W sumie szkoda, że większego fireworks'a nie będzie, bo możnaby sobie popatrzeć przez telepa na kosmiczne ŁUP :Boink: . Wybuch zobaczyć będzie można tylko przez telepy na orbicie i większe na Ziemii.

 

 

P.S.: Data trafienia fajna, bo 4 lipca czyli Dzień Niepodległości w USA(tak mi się wydaje) :astro: .

Link to comment
Share on other sites

...

P.S.: Data trafienia fajna, bo 4 lipca czyli Dzień Niepodległości w USA(tak mi się wydaje) :astro: .

 

daa, pewnie i niejednemu czerwonoarmiście, też się łezka w oku zakręci, toby tak mirem, nu może innym salutem jakoś uczcić, ot choćby 1-maja :D

pozdrowienia

Link to comment
Share on other sites

Kometa przed zderzeniem będzie miała ok. 10 mag., a podobno uderzenie może spowodować chwilowy wzrost jasności nawet o 2-3 mag. Nie wiem jak wy, ale ja chyba będę obserwował

 

To jeszcze będzie zależało od tego o której godzinie(w Polsce) będzie miało miejsce. W południe to raczej nic nie zobaczymy B) . Z tą zmianą jasności to może być różnie. Jeszcze chyba nikt nie robił takiego eksperymentu w kosmosie i nie wiadomo jak będzie z rozbłyskiem. Najważniejszym tu czynnikiem jest skład komety zaraz pod jej wierzchnią warstwą. Najciekawsze jest to jaki kawał oderwie Space Impact. Im większy tym bardziej zmieni się jasność komety. Możliwe, że obserwując to zdarzenie będziemy widzieć plamkę o jasności 10mag, która nagle rozbłyśnie dochodząc załóżmy do 8mag, a następnie zniknie(zmniejszy się jej powierzchnia odbijająca światło i jasność spadnie poza granicę mag teleskopu).

No, ale pożyjemy, zobaczymy.

Link to comment
Share on other sites

witam

 

Co do obserwacji... zdajac sie na naszą tv :)

mozna mniemac, ze do ogladniecie tego łubu-dubu

wystarczy lornetka lub teleskop... Tak wczoraj zdziwiony

uslyszalem w naszej publicznej tv :) Chwala im chociaz za

wzmianke o tym wraz z relacja na zywo ze startu z przyladka

Link to comment
Share on other sites

To jeszcze będzie zależało od tego o której godzinie(w Polsce) będzie miało miejsce. W południe to raczej nic nie zobaczymy  B)

 

Uderzyć ma 4 lipca 2005 r. ok 6:00 UT (8:00 naszego czasu CEST) . Jednak warto obserwować zachowanie się komety przez kilka nocy gdyż wówczas może się sporo dziać.

 

Tak więc 4 lipiec 2005 na wieczornym niebie niziutko jednak nad horyzontem :angry: (azymut 240 stopni) kometka 9P w Pannie, a po prawej zachodzący Jowisz.

 

Właśnie ta wysokość nad horyzontem mnie martwi (zaledwie 10 stopni).

Link to comment
Share on other sites

 • 5 months later...

ach jak ten czas szybko leci, a tu już za parę dni, amerykanie jedząc indyka, czy mcdonalda, czy co tam się je, w Independence Day, będa oglądać "Zemstę", lecz nie w/g Aleksandra Fredry, a bardziej w/g Spielberga :szczerbaty:

 

ale czy jest jakaś szansa , żebyśmy na naszym niebie zobaczyli to przedstawienie?

pozdrowienia

 

a to zdjęcia z hubble'a z przed paru dni:

119326main_tempel1_hst_062705_516.jpg

niewiedziałem, że aż takie "zapylenie" jest wokół komety, noi ten nowy strumień, czyżby sam efekt uderzenia miałby wyglądać podobnie?

 

zdjęcie full size tu: http://www.nasa.gov/images/content/119327m...062705_full.jpg (ok.1mb)

Edited by sumas
Link to comment
Share on other sites

ale czy jest jakaś szansa , żebyśmy na naszym niebie zobaczyli to przedstawienie?

Jest szansa. 4 lipca o 23:30 EET kometa będzie 12* nad SW horyzontem, koło Spiki w Pannie. Słońce będzie w tym czasie 13* pod horyzontem (dane dla Świdnicy). Mądre głowy przewidują, że kometa może na skutek uderzenia zwiększyć jasność nawet 100-krotnie co by znaczyło, że może osiągnąć jasność 5 mag. Oczywiście to nic pewnego. Nie da się skutków takiego uderzenia dobrze modelować, bo za słabo znamy budowę wnętrza komety (a właśnie po to jest cały ten fajerwerk, żeby ją lepiej poznać). Zwiększona jasność powinna się utrzymywać przez wiele dni, więc nie ma większego znaczenia, że sam moment uderzenia nie będzie widoczny z Polski.

O ile warunki atmosferyczne dopiszą i kometa faktycznie większy swoją jasność aż o taki czynnik, to po 4 lipca powinna stać się łatwym obiektem lornetkowym (poza miastem - jasna sprawa).

 

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.