Skocz do zawartości

Narzędzie do pomiaru seeingu


tas

Rekomendowane odpowiedzi

Czy istnieje jakiś program który ma możliwość pomiaru seeingu?

 

1. Nakierowuję się na jakieś żródło, no gwiazda czy planeta. odpalam analizę i w ciagu 15 min mam wykres stabilności obiektu, czy warunki maja tendencję do poprawiania się czy jest stabilni czy sie powoli pogarsza i nie ma sensu czekać tej nocy

2. Mam do budynku (na stałe) zamontowany szukacz + cam i nacelowany na światełko sygnalizacyjne  odległej wieży, odpalam program i porównuję czy warunki dzisiaj są lepsze czy gorsze od średniej z kilku dni

 

 

Edytowane przez tas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warunki można określić chociażby mierząc FWHM (czyli po prostu stopień rozmycia gwiazdek); jeśli się nie mylę, m.in. Maxim może pokazać to na wykresie czasowym. Co więcej, dla Słońca można zbudować (a też kupić) aparacik, który (szczegóły w tym wątku) wyliczy faktyczną wartość seeingu w sekundach łuku.

 

Natomiast nie wydaje mi się, żeby przydatne były takie pomiary do celów, o których piszesz. Raczej nieczęsto 15 minut zmienności na lepsze czy gorsze da jakiekolwiek pojęcie, „czy jeszcze jest sens czekać tej nocy” (żadna to prognoza na najbliższe kilka godzin). A obserwacja światełka sygnalizacyjnego to seeing wybitnie „przyziemny”, może mieć się nijak do seeingu przy patrzeniu w niebo.

 

U słoneczników bieżący pomiar seeingu za pomocą SSM sprawdza się przy foceniu bardzo dużą aperturą — jak tylko wykryjemy kilkusekundowe polepszenie, plugin do FireCapture odpala nagrywanie.

 

Zgrubną (i dla mnie zwykle trafną) prognozę seeingu na dłuższy okres ma np. https://www.meteoblue.com/en/weather/forecast/seeing/katowice_poland_3096472 (kolumna „arcsec”).

Edytowane przez WielkiAtraktor
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie do końca seeing per se, ale tak - mnożąc HFR * skalę setupu otrzymujemy pomiar w sekundach kątowych, tak jak FWHM.

Przykładowo jeśli na skali 1,5" uzyskamy HFR 2 i na skali 1" HFR 3 to wcale nie oznacza, że ten drugi pomiar jest gorszy - wynikowo wychodzi to samo = 3"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość RadekK

Chyba nie HRF (half flux radius) tylko HFD (half flux diameter) - wtedy mnożenie przez skalę setupu daje odpowiednik w sekundach kątowych, podobny do FWHM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SGP mierzy w HFR (Half Flux Radius). Źle rozumowałem, pomyliłem HFR z HFD, można przyjąć, że FWHM = HFD = 2*HFR oczywiście w przybliżeniu.

 

Czyli dla skali 0,78" przy HFR = 2 to uzyskujemy HFD = 2*(2*0,78) = 3,12" - w przybliżeniu FWHM

 

Dzięki, poprawiłem swój tok rozumowania :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.