Skocz do zawartości

To mógł być bolid.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

Lemarc, to bardzo ciekawe. Na obrazie nie musi być zachowana chronologia. Widzimy wszystkie zdarzenia na raz - lot bolidu, procesję i - zwróć uwagę na obłoki - wyglądają  jak stylizowane chmury ale mogą być próbą odtworzenia "chmur" które trwały na niebie po przelocie a które były zapewne tak opisywane przez świadków jak to malarz narysował!

Edytowane przez TomaszP1977
błąd gramatyczny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa sprawa. Opis kronikarski pasuje do dziennego bolidu, choć oczywiście mogłoby to być cokolwiek innego, włączając sporo dozę fantazji autora zapisu. Jeśli jednak faktycznie był to dzienny bolid, to prawdopodobnie widoczny z ościennych krajów, o ile nad środkową Europą tego dnia była pogoda. Leszku, czy ten XVII-wieczny opis podaje dokładną dzienną datę?

 W takim przypadku (nawet jeśli w dacie jest pomyłka, co nie jest wyjątkiem w tego typu źródłach) jest możliwość sprawdzenia przez historyków od XVII w. czy podobna relacja nie występuje w zapisach dotyczących np. Górnych Węgier (Słowacja dzisiaj) czy Czech albo Śląska. Względnie Prusy Książęce albo Inflanty. Fakt odnotowania podobnego zdarzenia byłby dość wiarygodnym potwierdzeniem.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najazd Chmielnickiego nastąpił po Zielonych Świątkach 1648 r. które wypadają w maju, lub w czerwcu. Jednak ciągnęło się to aż do wyboru nowego króla Jana Kazimierza wybranego na urząd 20 listopada tego roku. Na wieść o jego wyborze i listach nakazujących Chmielnickiemu opuszczenie ziem polskich, odstąpił on od oblężenia. Jednak kiedy dokładnie to nastąpiło nie da się ustalić, bo na obrazie mamy zapisany rok 1649. Można tylko przypuszczać że na przełomie 1648 - 1649 r.

 

 

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto szuka, ten znajduje. Opisane zjawisko nastąpiło 9 listopada 1648 roku. Źródło - http://bazhum.muzhp.pl/media//files/Przeglad_Historyczny/Przeglad_Historyczny-r1909-t9-n2/Przeglad_Historyczny-r1909-t9-n2-s228-248/Przeglad_Historyczny-r1909-t9-n2-s228-248.pdf

 

 

9listopad1648r..JPG

wojnykozackie..JPG

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W innym zapisie znalazłem informację, że zjawisko było widoczne w nocy, nawet poza Lublinem z odległości kilku mil ówczesnych (mila z tamtych czasów miała około 7 km. choć dokładnie nie da się określić)

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Początek listopada to mogą być Taurydy ale i też Leonidy.

Ale jeśli to było jedno zjawisko - to mógł być potężny Tauryd - niektóre zostawiają ślady po kilkanaście minut.

Ktoś może powiedzieć że to nie ta skala....

Dzienny Tauryd był prawdopodobnie odpowiedzialny za katastrofę Tunguską.

 

Ale znając położenie tego zjawiska wśród gwiazd można było by coś więcej powiedzieć :)

Teraz doczytałem że 9 Listopada miały maksimum Andromedydy ale w tej chwili po rozpadzie komety (3D/Biela ) nie są obserwowane.... 

Kolejna edycja.:

 

Doczytałem że kometa Biela mogła być w pobliżu Ziemi w 1649 roku, oczywiście wtedy jej nikt nie obserwował :)

A jak wiadomo - dosyć często roje meteorów mają bardzo wysoką aktywność gdy macierzyste komety były w pobliżu Ziemi i zostawiły świeży materiał.

Edytowane przez ax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo Leszku!

Doskonała robota. Datę już mamy, a pozostałe opisy coraz bardziej wskazują na bolid. W zasadzie ślad jakiejś obserwacji z innych regionów ówczesnej Rzeczypospolitej lub zza miedzy przesądziłby definitywnie o charakterze zjawiska. Trochę mi głupio, bo mam w rodzinie zawodowego historyka, a nawet dwoje, ale teraz akurat mają nawał bardzo trudnych spraw rodzinnych i zawodowych, więc na razie trochę się boję głowę im zawracać takimi rzeczami :(

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem jeszcze skan druku z XVII wieku w oryginalnym języku przeplatanym łaciną na temat tego zdarzenia. Kliknąć na link do wersji elektronicznej.

https://chamo.bj.uj.edu.pl/uj/search/query?match_1=MUST&field_1=control&term_1=xx001344354&theme=system

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będąc ze 30-lat temu w Mikołajkach bolid dosłownie przeleciał mi nad głową. Był on pomarańczowy z czerwonymi jęzorami. Nie wiem na jakiej był wysokości, ale bardzo wyraźnie i głośno słychać było dźwięk, takie szuuu. Poleciał w stronę Mrągowa i tyle było go widać. Widziałem też ze dwa razy inne bolidy, ale były one daleko, bez wrażeń dźwiękowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.