Skocz do zawartości

Plan piera ... ktoś coś ?


komprez

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, seg napisał:

z cokołu wystaje 19cm (lub więcej) zbrojenia.

Polecę CI wystawić o wiele więcej ... ponad połowe piera powinno iść zbrojenie ...  ja nawet dam aż pod samą górę i do zbrojenia przywiąże wcześniej umocowane pręty gwintowane.

Będzie super stabline, a podstawę do piera zastanawiam się czy nie zrobić z tarczy (lub dwóch dla polepszenia stabilności) hamulcowych od opla corsy (na pochmurnych nocach pisali że idealnie się nadaje i cena jest akceptowalna) 

 

Widzę że trafiłem z wątkiem ;) super ! 

 

Co do betonu to mnie z kolei polecano C25 ale ... czy taki jest aż potrzebny ? mnie też wydaje się że wystarczy max C20 lub C15 .... można też powrzucać jakieś stare kamienie , pozostałości po kostce brukowej czy odkopane kamienie do betony to wyjdzie go o wiele mniej ... 

 

A co do działki to mój śp. dziadek miał postawioną szklarenkę na działce tuż obok granicy ... i nikt się tego nie czepiał nigdy a zarząd się zmieniał kilka razy ....  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WIązanie nie jest problemem ale wydaje mi się że samo ułożenie drutu już jest ... mój teść jest zbrojarzem  ... mam specjaliste pod ręką więc na pewno będzie relacja z budowy i Wam to wszystko pokażę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, komprez napisał:

Widzę że trafiłem z wątkiem ;) super ! 

Właściwie to Cię przepraszam, bo zawłaszczyłem sobie (hm, czy można coś zawłaszczyć NIE sobie? :) ) Twój wątek, ale bardzo mnie ta tematyka interesuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, seg napisał:

Właściwie to Cię przepraszam, bo zawłaszczyłem sobie (hm, czy można coś zawłaszczyć NIE sobie? :) ) Twój wątek, ale bardzo mnie ta tematyka interesuje.

Chłopie ... bardzo dobrze ! :) O to chodzi właśnie bo fajnie się rozmawia i wymienia doświadczenia czy plany ... 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Darek_B napisał:

Możesz podać źródło tych niesamowitych rewelacji ? Chyba mylisz pojęcia budowli i budynku. Altana jest budynkiem, tylko nie przeznaczonym na stały pobyt ludzi, czyli nie do zamieszkania.

 

Proszę bardzo. Najpierw ewidencja gruntów i budynków

§ 78. W ewidencji nie wykazuje się:
1)50) altan działkowych i obiektów gospodarczych, o których mowa w ustawie z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach
działkowych (Dz. U. z 2014 r. poz. 40 oraz z 2015 r. poz. 528); 

i to właściwie powinno załatwiać sprawę bo są dwie normy prawne zawierające wszystkie budynki w Polsce tj. Klasyfikacja Środków Trwałych oraz Polska Klasyfikacja Obiektów Budowlanych (PKOB) które zawierają ok 200 rodzajów budynków - i wiesz, altany tam nie ma (wszystkie klasy i funkcje budynków są elementami rozporządzenia w sprawie ewidencji gruntów i budynków). Jeśli zaś norma prawa nie zawiera definicji to do interpretacji stosuje się definicję słownikową a tu: 

Cytat

altana «niewielka budowla ogrodowa, zwykle drewniana o ażurowych ścianach» (Słownik języka polskiego PWN)

Prawo budowlane art 3 ust 3 podaje, że budowla to każdy obiekt niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury (OMA). Tu przyznaje się pomyliłem pisząc wczesniej że tak "szpoka" to OMA, bo chciałem napisać że to budowla (pisałem z głowy, budowlańcem ani architektem nie jestem). Nie zmienia faktu, że budowli nie dotyczy rozporządzenie w sprawie warunków technicznych (...) podające odległości budynków od granic.

Ciężko nazwać szopkę czy kopułę astronomiczną "altaną", dlatego jeszcze raz proszę sprawdzić czy zapis regulaminu mówi ściśle o altanach czy o wszystkich budowlach. O budynkach pisać nie musi bo dla nich odległości reguluje wspomniane rozporządzenie. Czy ogródki działkowe są podzielone na działki ewidencyjne czy nie można sprawdzić albo we własnych papierach albo na geoportal.gov.pl lub portalu mapowym przynależnego starostwa.

Edytowane przez Kunzite
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehh .... a po co od razu takie wyciąganie z bagna cholera wie czego ? ... przecież DOMEK NARZĘDZIOWY to DOMEK NARZĘDZIOWY ... jak sie przypieprza to sie pokazuje fakturę co się kupiło a że w DOMKU NARZĘDZIOWYM trzymamy sobie piera z teleskopem ... to w końcu też narzędzie ;) ... ludzie robicie sobie problemy ...  pozatym z tego co ja się orientuje to można sobie postawić cokolwiek drewnianego nie związanego z gruntem do 20-stu paru metrów kwadratowych (chyba że coś się zmieniło ale w tamtym roku tak było )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, komprez napisał:

przecież DOMEK NARZĘDZIOWY to DOMEK NARZĘDZIOWY ... jak sie przypieprza to sie pokazuje fakturę co się kupiło

To dotyczy tylko tych, którzy kupują gotowce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@seg  gotowiec czy nie gotowiec ...  dałem tylko przykład ... to że nie będziesz miał FV na domek/szopkę to nie oznacza że nie możesz sobie go postawić ... nie może on być związany na stałe z gruntem...

 

Prawo nie ingeruje w to, co konkretnie można, a czego nie można w tego typu obiekcie przechowywać. W świetle ustawy pozwolenie na budowę nie jest potrzebne w przypadku:

- obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej,

- parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m,

- wolnostojących parterowych budynków gospodarczych w tym garaży, altan oraz przydomowych ganków i oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki.

Warto przy tym dodać, że powierzchnię zabudowy wyliczamy z obrysu po zewnętrznej stronie domku, przy czym nie bierzemy pod uwagę dodatkowych elementów, takich jak schody czy podjazdy. 

 

To wyżej o czym mowa to jest na zgłoszenie a nie na pozwolenie 

 

Więc co urzędnik sam powie to święto a ustawa ustawą ...  a co do odległości od granicy to już się dowiedziałem że to chodzi o skłądowanie w domku materiałów łatwopalnych (rozprzestrzenianie się ognia) i dlatego jest taki limit. Normalnie można stawiać a warto po prostu spisać z sąsiadem pisemko o zgodę na postawienie przy granicy działki takiego domku. Oczywiście róznież nie zaszkodzi zrobić zgłoszenia że takowy domek mamy zamiar stawiać ale powiem szczerze ... sąsiad ma blaszaną "szopę" i nikt się do tego nigdy nie przyczepił  ....  problemy z tym ?  to tylko na własne  życzenie z tego co obserwuję ... stawiać po ugodzie i nie drzeć kotów a będzie ok

Edytowane przez komprez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, komprez napisał:

Normalnie można stawiać a warto po prostu spisać z sąsiadem pisemko o zgodę na postawienie przy granicy działki takiego domku

W większości przed tym zdaniem masz rację ale sorry scyzoryk mi się otwiera gdy słyszę takie ludowe prawdy, wiesz że możesz komuś zaszkodzić takimi radami ?

Niestety w Polsce to nie obywatele bezpośrednio tworzą prawo i przepisy a tylko władza ustawodawcza. Sąsiad może wydać zgodę nawet na 100 piętrowy wieżowiec, to i tak nie ma żadnej mocy prawnej.

Tak jak pisałeś wcześniej mamy wymogi dotyczące odległości od granic, ale mamy też inne przepisy więc nie zawsze jest to 3 lub 4 metry.

ps.

A co do składowania łatwopalnych materiałów , w zasadzie na działce budowlanej nie wolno ich składować ( masz odpowiednie zabezpieczenia pożarowe ?, hydranty ,zraszacze, tryskacze czy nawet system mgły wodnej? )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Darek_B napisał:

A co do składowania łatwopalnych materiałów , w zasadzie na działce budowlanej nie wolno ich składować ( masz odpowiednie zabezpieczenia pożarowe ?, hydranty ,zraszacze, tryskacze czy nawet system mgły wodnej? )

Spotkałem się ze zgodami na drewutnie przy granicy i urząd nie kiwnął palcem ... ;)  także wiesz ... to urzędnik ma ostatnie słowo bo ... wydał zgodę i ma na to chyba 26 dni ? dobrze pamiętam ? tzn odpowiedź na zgłoszenie budowy domku .... jeśli nic nie przyjdzie to traktuje się to jako zgodę :)  WIem ... przepisy przepisami (moja żona jest księgową , ja też w tym maczam palce) i wiem jak jest z przepisami w Polsce ale zapewniam CIę że można się powołać na wyroki sądów (prawomocne) i jest to potwierdzenie że "można" - tak właśnie interpretuje się przepisy podatkowe - powołanie na wyrok sądu. 

 

Nie popadajmy w praranoje bo zwykły domek plastikowy dla dzieci jest też łatwopalny i co .... wymagane są jakieś zgody na jego stawianie ? To jest dokładnie to samo i można to interpretować na wszelakie sposoby ... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, nieznajomość prawa nie tłumaczy winnego. Rób jak uważasz ale nie wypisuj tu bzdur które znowu przytoczyłeś . Idź do prawnika to wyjaśni Ci jak to funkcjonuje.

jakie 26 dni, jakie ostatnie słowo, żona księgowa ? co to ma wspólnego z prawem budowlanym czy zasadami budowy fundamentów pod sprzęt astro? Chyba za bardzo odjechałeś z tematem o którym coś Ci się wydaje że wiesz.

W dodatku zmieniasz ustrój państwa z europejskiego na anglosaski. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anglosaski ? pierwsze slysze ... zeby rozwiac watpliwosci ... prawa nie trzeba znac wystarszy znalesc odpowiedni przepis ktory nas interesuje..i go uwaznie przeczytac.

 

W takim razie skoro dobrze znasz prawo budowalne znajdz mi prosze interpretacaje co to jest wg prawa budowlanego altana czy wiata to porozmawiamy o konkretach ;)

 

zgodnie z art. 30 ust. 5 U.Pr.Bud., do wykonania robót budowlanych można przystąpić wówczas, gdy w terminie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia właściwy organ nie wniesie, w drodze decyzji, sprzeciwu i nie później niż po upływie dwóch lat od określonego w zgłoszeniu terminu ich rozpoczęcia. Na tle stosowania art. 30 ust. 5 U.Pr.Bud., w orzecznictwie sądowoadministracyjnym przeważający jest pogląd, że 30-dniowy termin na wniesienie sprzeciwu przez właściwy organ, ze względu na jego skutki, jest terminem prawa materialnego. Przekroczenie omawianego terminu skutkuje pozbawieniem organu kompetencji do wniesienia sprzeciwu. W czasie biegu tego terminu inwestor ma obowiązek po- wstrzymać się od wykonania robót budowlanych. Brak w omawianym okresie reakcji organu, jest zaś równoznaczny ze zgodą na wykonanie tych robót. Dla zachowania terminu z art. 30 ust. 5 U.Pr.Bud., konieczne jest wydanie przed jego upływem albo decyzji zawierającej sprzeciw, albo postanowienia o nałożeniu obowiązku uzupełnienia zgłoszenia34. Co ważne, wskazany 30-dniowy termin zakreślony jest dla organu i stanowi termin załatwienia sprawy.

 

 

 

017_Slugocka_M_Bursztynowicz_M_Budowa_budynku_gospodarczego_wiaty_altany_oran erii_i_obiektow_malej_architektury.pdf

Edytowane przez komprez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, komprez napisał:

W takim razie skoro dobrze znasz prawo budowlane

Z racji zawodu muszę znać i stosować.

9 godzin temu, komprez napisał:

znajdz mi prosze interpretacaje 

To będzie zawsze interpretacja, z założenia mogą być różne.

9 godzin temu, komprez napisał:

co to jest wg prawa budowlanego altana czy wiata to

Sam już przytoczyłeś artykuł. A interpretacji jest o wiele więcej, różniących się szczegółami. Chcesz drążyć dalej, idź do prawnika albo pytaj się na forach prawniczych, temat rzeka.

9 godzin temu, komprez napisał:

gdy w terminie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia

Znowu cytujesz nieaktualne przepisy wprowadzając użytkowników tego forum w błąd (czy np. księgowe nadal stosują 22% stawkę Vat ? - spytaj żony).

Od dawna czyli od nowelizacji która weszła w życie 1 I 2018. mamy termin 21 dniowy.

Chcesz znać aktualne prawo zawsze czytaj je na stronie Sejmu. Serwisy prawnicze i budowlane są pełne nieaktualnych porad.

 

To tyle w temacie. jak masz jeszcze pytania dotyczące budowy piera to śmiało, ale ciągnięcie tematu prawa budowlanego nie związanego z tytułem będzie śmieceniem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Darek_B napisał:

Od dawna czyli od nowelizacji która weszła w życie 1 I 2018. mamy termin 21 dniowy.

Oto mi chodziło - dzięki :) Oczywiście masz rację bo znasz temat ale ... nie narzucam nikomu porad które napisałem - dotyczyły tylko tego jednego przypadku na ogródkach działkowych ..

Co do księgowości - bardziej chodziło mi o to że tam jest po prostu bardzo podobnie ... przepis przepisem a interpretacja to co innego ... dlatego warto się wesprzeć np wyrokiem sądu.

 

Co do piera - będę na pewno pytać ale to już pewnie podczas prac ... i być może wtedy już będzie nowy temat z relacji budowy :)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc tak, po przemyśleniach doszedłem do wniosku że :

 

- dół o głębokości 100cm

- podsypka z piasku a na to grubsze kruszywo i to zalane żadkim betonem żeby ładną podbudowę zrobiło

- na to podstawa piera o wymiarach 80x80x50cm  

- góra zasypana ziemią i utwardzona jak tylko się da :)

 

Czy taki zamysł ma sens ?  Tu podobny projekt

 

 

@Darek_B oraz @kubaman może coś się wypowiecie bo jeden i drugi "w temacie"  :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem zły plan

jeśli strefa przemarzania jest 3 to dół kopiesz na 1,3m

nie wiem co tam masz, ale ja bym się w wymianę gruntu nie bawił, tylko zalał to od razu docelowym betonem B20

Wytrzymałościowo wystarczy nawet i B10, ale nie o to chodzi, tylko o nasiąkliwość i uziarnienie, lepszy beton będzie miał lepszą strukturę i będzie mniej nasiąkliwy i będzie miał ładniejszą powierzchnię, łatwiejsza do np pomalowania

 

dół wystarczy 0,5x0,5, nie widzę najmniejszego powodu by to robić większe. Lub po prostu świder 40cm, poszerzyć odrobinę i zalać.

powciskać gruz i pręty zbrojeniowe, ja się nawet w wiązanie nie bawiłem, miałem jakieś strzemiona z budowy i kilka prostych prętów

na górę rura kanalizacyjna 160 lub tekturowy szalunek słupa z casto

W sumie 12 worków gotowego betonu B20, lub 2 duże betoniarki.

 

ale to tylko moja opinia,.

 

Edytowane przez kubaman
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.05.2019 o 22:49, Marcinos napisał:

Ważne aby podczas betonowania wylać beton na lity niewzruszony grunt.

 

W dniu 7.05.2019 o 00:00, Darek_B napisał:

Ważne też by pod samym fundamentem wysypać 10-15 cm piasku jako podkład przed działaniem wody na fundament, dodatkowo stabilizując konstrukcję.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, komprez napisał:

- podsypka z piasku a na to grubsze kruszywo i to zalane żadkim betonem żeby ładną podbudowę zrobiło

 

12 godzin temu, kubaman napisał:

nie wiem co tam masz, ale ja bym się w wymianę gruntu nie bawił, tylko zalał to od razu docelowym betonem B20

To jak w końcu? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, seg napisał:

To jak w końcu? :)

Ja pójdę tą drogą czyli wg projektu który tu zamieściłem ,  ja mam dość ubity grunt nie jest to jakieś gliniaste czy kamieniste podłoże - po prostu ziemia .. czasem trafi się kamień :)

 

@kubaman mam pytanie ... jak to jest teraz z tymi klasami betonu ?  C16 = B20 ? to B to chyba nowe nazewnictwo ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.