Skocz do zawartości

Zlotowy lew


sidiouss

Rekomendowane odpowiedzi

5 minut temu, Pav1007 napisał:

a konkretnie z czym walczyłeś?

Jak to ja - z polarną i zgraniem wszystkiego. Chłopaki pokazali mi ustawianie polarnej Sharpcapem i właśnie działam, żeby zrobić sobie takiego polemastera mocowanego w otwór lunetki biegunowej z kamerki i jakiegoś małego obiektywu. Dodatkowo wszyscy robią sobie elegancko plate solve kamerą główną i zaczynają focić, a ja się męczę z alignowaniem na gwiazdy, co nie zawsze wychodzi dobrze ;) Muszę zobaczyć czy w APT, który kupiłem parę dni temu mogę zrobić podgląd live view z aparatu i nim robić plate solve. Takie moje małe boleści... :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, sidiouss napisał:

żeby zrobić sobie takiego polemastera mocowanego w otwór lunetki biegunowej z kamerki i jakiegoś małego obiektywu.

O_O

Po co? :-) Przecież na biegun ustawia się chwilkę - zależy jaką masz lunetkę - jak starą z kółeczkiem to EQMODem a jak nową to z aplikacji w telefonie i ustawiasz GP w odpowiednim miejscu.

 

No chyba, że nie możesz się schylać pod montażem.

 

APT ma możliwość LV i chyba PlateSolve'a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Pav1007 napisał:

O_O

Po co? :-) Przecież na biegun ustawia się chwilkę - zależy jaką masz lunetkę - jak starą z kółeczkiem to EQMODem a jak nową to z aplikacji w telefonie i ustawiasz GP w odpowiednim miejscu.

 

No chyba, że nie możesz się schylać pod montażem.

 

APT ma możliwość LV i chyba PlateSolve'a.

Nie nie, spokojnie - ogólnie ustawić to ja umim i nawet dobrze wychodzi ;) tylko lunetką jak ustawię, to bez guidingu kiepsko wyciągnąć więcej niż 90s bez pojechanych gwiazd na 300-400mm. No a mi się marzą klatki po 900s :D Dlatego pomyślałem, że takim polemasterem ustawię dokładniej, do tego guiding i będzie śmigał, a do tego guiding nie będzie szarpać (co jest też kwestią do dyskusji i nauki).

Edytowane przez sidiouss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Pav1007 napisał:

APT ma możliwość LV i chyba PlateSolve'a.

Ma i jedno i drugie a z tego co pamiętam chyba nawet darmowa wersja je posiadała. PlateSolve świetna sprawa i działa w APT bez zarzutu jak już zaskoczy raz ;) trochę mało intuicyjna instalacja ale dasz radę :)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, sidiouss napisał:

Dlatego pomyślałem, że takim polemasterem ustawię dokładniej, do tego guiding i będzie śmigał, a do tego guiding nie będzie szarpać (co jest też kwestią do dyskusji i nauki).

No ale ustawieniem na polarną "wyeliminujesz" tylko jedną oś - i to do tego deklinację. Cały problem to prowadzenie w RA.

 

Jedna ze szkół mówi, żeby nie ustawiać super hiper idealnie na polarną, żeby wyeliminować oscylacje (deklinacja pracuje w dwie strony) i dać gwieździe lekko odpłynąć z linii 0 (oczywiście w granicach błędu) i następnie wykonywać korekty tylko w jedną stronę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Pav1007 napisał:

No ale ustawieniem na polarną "wyeliminujesz" tylko jedną oś - i to do tego deklinację. Cały problem to prowadzenie w RA.

 

Jedna ze szkół mówi, żeby nie ustawiać super hiper idealnie na polarną, żeby wyeliminować oscylacje (deklinacja pracuje w dwie strony) i dać gwieździe lekko odpłynąć z linii 0 (oczywiście w granicach błędu) i następnie wykonywać korekty tylko w jedną stronę.

Czyli co, polarną lunetką, a potem dobrze ustawiony guiding?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, sidiouss napisał:

Czyli co, polarną lunetką, a potem dobrze ustawiony guiding?

Jeśli nie masz problemu by wejść pod montaż by spojrzeć w lunetkę to jakiekolwiek inwestycje w kamerki do ustawiania na polarną są zwykłą stratą kasy (no chyba, że wydanie tych pieniędzy jest dla Ciebie zupełnie niezauważalne, albo po prostu chcesz, żeby Twój montaż wyglądał nowocześniej).

 

EQMODem ustawiasz w 2 minuty i podobny czas zajmuje gdy robisz to "ręcznie" na nowej lunetce. Ja tak robię i nie narzekam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Pav1007 napisał:

Jeśli nie masz problemu by wejść pod montaż by spojrzeć w lunetkę to jakiekolwiek inwestycje w kamerki do ustawiania na polarną są zwykłą stratą kasy (no chyba, że wydanie tych pieniędzy jest dla Ciebie zupełnie niezauważalne, albo po prostu chcesz, żeby Twój montaż wyglądał nowocześniej).

 

EQMODem ustawiasz w 2 minuty i podobny czas zajmuje gdy robisz to "ręcznie" na nowej lunetce. Ja tak robię i nie narzekam.

Oczywiście, że jeśli mam już lunetkę, to wolałbym z niej korzystać (oczywiście jeśli tylko widzę polarną), ale moim pytaniem jest jak dokładnie należy ustawić na biegun, żeby z guidingiem czy bez wyciągnąć klatki po np 600s (oczywiście pomijając wady samego montażu).

A - no i wciąż nurtuje mnie pytanie - jak wygląda jakość uzyskanego zdjęcia tym obiektywem względem dedykowanego pod astro refraktora?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, sidiouss napisał:

ale moim pytaniem jest jak dokładnie należy ustawić na biegun, żeby z guidingiem czy bez wyciągnąć klatki po np 600s (oczywiście pomijając wady samego montażu).

to może odpowiem tak:

z guidingiem - wyciągniesz, ustawiając na biegun EQMODem lub "na oko"

bez guidingu - nie wyciągniesz choćbyś ustawił na biegun z perfekcyjną dokładnością - właśnie, przez pomijane błędy prowadzenia montażu, które zwą się błędem okresowym i ziarnistością :-) (Błąd okresowy to sinosuida na wykresie, którą z łatwością wyguidujesz a ziarnistość to "poszarpanie" tejże linii i tego szarpania nie wyguidujesz).

 

8 minut temu, sidiouss napisał:

A - no i wciąż nurtuje mnie pytanie - jak wygląda jakość uzyskanego zdjęcia tym obiektywem względem dedykowanego pod astro refraktora?

Wygląda bardzo dobrze, jest widoczna koma (której niestety się nie pozbędziesz dokładając flattener), gwiazdki w centrum ładne, nie zniekształcone. Kolory też wyglądają ok.

Na zmniejszonym zdjęciu jest ciężko ocenić - masz pełną klatkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Pav1007 napisał:

to może odpowiem tak:

z guidingiem - wyciągniesz, ustawiając na biegun EQMODem lub "na oko"

bez guidingu - nie wyciągniesz choćbyś ustawił na biegun z perfekcyjną dokładnością - właśnie, przez pomijane błędy prowadzenia montażu, które zwą się błędem okresowym i ziarnistością :-) (Błąd okresowy to sinosuida na wykresie, którą z łatwością wyguidujesz a ziarnistość to "poszarpanie" tejże linii i tego szarpania nie wyguidujesz).

 

Wygląda bardzo dobrze, jest widoczna koma (której niestety się nie pozbędziesz dokładając flattener), gwiazdki w centrum ładne, nie zniekształcone. Kolory też wyglądają ok.

Na zmniejszonym zdjęciu jest ciężko ocenić - masz pełną klatkę?

Dzięki, w takim razie będę próbować dalej i zobaczę ile wyciągnę z mojego montażu :)

 

Surowa klatka 300s wygląda tak:_DSC0052.thumb.jpg.be7c5e5e907c8d41ca3e277ea0e00514.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyszło bardzo fajnie. Sigma C 150-600 f/5-6.3 jak na zoom średniej klasy daje w miarę fajne obrazy. Jestem tylko zaskoczony tą komą, o której piszesz w przypadku twojego egzemplarza. Przy ogniskowych 250-400mm jest ona bardzo mała, przynajmniej w moim Tamronie. Sam posiadam bliźniaczą konstrukcję Tamrona 150-600 f/5-6.3 i jestem pozytywnie zaskoczony zdjęciami nocnego nieba.

Tylko mają jedną wadę, jest trochę za ciemna. 

Ale jak bym miał kupować obiektyw do szerokich kadrów to pewnie bym wybrał kociaka William Optics Redcat, tak jak to zrobił Piotr.

Edytowane przez pablo12311
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, pablo12311 napisał:

Wyszło bardzo fajnie. Sigma C 150-600 f/5-6.3 jak na zoom średniej klasy daje w miarę fajne obrazy. Jestem tylko zaskoczony tą komą, o której piszesz w przypadku twojego egzemplarza. Przy ogniskowych 250-400mm jest ona bardzo mała, przynajmniej w moim Tamronie. Sam posiadam bliźniaczą konstrukcję Tamrona 150-600 f/5-6.3 i jestem pozytywnie zaskoczony zdjęciami nocnego nieba.

Tylko mają jedną wadę, jest trochę za ciemna. 

Ale jak bym miał kupować obiektyw do szerokich kadrów to pewnie bym wybrał kociaka William Optics Redcat, tak jak to zrobił Piotr.

Po pierwsze muszę sprawdzić na drugiej lustrzance, w której inaczej zmodyfikowałem filtr IR, bo mam delikatne wrażenie, że to on może powodować takie kometki.

Po drugie, ta Sigma podróżuje ze mną 24/7, bo używam jej w fotografii przyrodniczej i mogła się trochę rozklekotać :)

No chyba, że akurat ten egzemplarz ma taką komę i już :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, sidiouss napisał:

Chłopaki pokazali mi ustawianie polarnej Sharpcapem i właśnie działam, żeby zrobić sobie takiego polemastera mocowanego w otwór lunetki biegunowej z kamerki i jakiegoś małego obiektywu.

Jest to zupełnie nie potrzebne, wystarczy guider i jego kamera, jeśli masz wersję PRO SharpCap (podobno starsze wersje niepłatne też to miały, ale ja nie znalazłem ) to dokładne ustawienie na polarną zajmuje 3 minuty i nie trzeba się schylać klękać czy inwestować w modyfikacje :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, kudi145 napisał:

Jest to zupełnie nie potrzebne, wystarczy guider i jego kamera, jeśli masz wersję PRO SharpCap (podobno starsze wersje niepłatne też to miały, ale ja nie znalazłem ) to dokładne ustawienie na polarną zajmuje 3 minuty i nie trzeba się schylać klękać czy inwestować w modyfikacje :P

Przy guiderze o ogniskowej 400mm Sharpcap nie dał rady znaleźć odpowiedniej ilości gwiazd wokół giwazdu polarnej aby ogarnąć plate solve'a. Dlatego, z racji, że mam jedną wolną kamerkę, chce sobie zrobić guiderek o mniejszej ogniskowej, żeby sharpcap szybciej znalazł gwiazdy i umożliwił ustawianie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, kudi145 napisał:

jeśli masz wersję PRO SharpCap (podobno starsze wersje niepłatne też to miały, ale ja nie znalazłem ) to dokładne ustawienie na polarną zajmuje 3 minuty i nie trzeba się schylać klękać czy inwestować w modyfikacje

Nadal inwestujesz w program praktycznie tylko po to by móc ustawić na polarną - podobnie do QHY Polemaster :-) czyż nie?

 

 

17 godzin temu, sidiouss napisał:

Zastanawiam się jednak teraz czy może ta koma nie jest związana z błędnym ustawieniem ostrości (?)

 

16 godzin temu, pablo12311 napisał:

Moim zdaniem głównym problemem jest ruchoma soczewka do stabilizacji obrazu w obiektywie.

Pytanie i wg mnie najbardziej prawdopodobna odpowiedź.

 

A ostrość ma wpływ na widoczność komy - tylko, że im bardziej rozostrzone tym mniej ją widać :-)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko przypomne to co juz kilka razy pisalem dla posiadaczy Polemaster - z wlasnego doswiadczenie na podstawie uzytkowania aplikacji od QHY.

 

W manualu jest info aby montaz obracac chyba o minimum 30st, ja jednak polecam o 45st.

Jezeli wykonamy zbyt maly obrot, w prawdzie biegun nam sie wyznaczy, ale nie bedziemy swiadomi, że ze sporym błedem.

Tylko maksymalnie duzy obrót pozwala na precyzyjne ustawienie bieguna.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Pav1007 napisał:

Nadal inwestujesz w program praktycznie tylko po to by móc ustawić na polarną - podobnie do QHY Polemaster :-) czyż nie?

Dokładnie jest tak jak piszesz :P Znalazłem wczoraj darmowy program do ustawiania na polarną EQAlign  pod filmem jest link do pobrania najnowszej wersji programu.

Czy ktoś może się podzielić doświadczeniem z tym programem ?

R.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kudi145 napisał:

Dokładnie jest tak jak piszesz :P Znalazłem wczoraj darmowy program do ustawiania na polarną EQAlign  pod filmem jest link do pobrania najnowszej wersji programu.

Czy ktoś może się podzielić doświadczeniem z tym programem ?

R.

 

 

 

Wystarczy ściągnąć że strony SharpCap 2.9 i tak jest darmowy moduł polar alignment :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.