Skocz do zawartości

Redukcja aberracji chromatycznej w refraktorach


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

TSAPO100Q + QHY695A.

W związku z moim tematem o problemie z kolorami gwiazdek skontaktowalem sie z firmą Chroma (Baader nie podjął tego tematu).

Zgodzili sie wykonac dla mnie zestaw nieoprawionych 36mm filtrów LRGB o wyznaczonych przeze mnie szerokosciach.

Najistotniejszy bedzie filtr L i B, ktore trzeba bedzie uciac prawdopodobnie w okolicy 420-430nm.

Temat nie powinien dotyczyc posiadaczy refraktorów skorygowanych az po ultrafiolet, np Takahashi.

 

Czy ktoś z Was byłby zainteresowany zbiorowym zakupem takich filtrów?

Minimalne zamowienie opłacalne w produkcji u Chromy to 3 komplety.

https://www.chroma.com/products/sets/27101-lrgb

 

Koszty pozostawiam do przedyskutowania na PW.

Pogodnych nocy

T.

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kibicując zastanawiam się, gdzie jest granica w podążaniu za ideałem... robić filtry na zamówienie pod charakterystykę teleskopu?

Nie wystarczy dać jakiegoś front filtra przed kołem, który jeszcze na przykład będzie robił za ALP? IDAS?

 

Godzinę temu, Krzychoo226 napisał:

Czemu matryca w tytule? Sprawa jest raczej matrycowo-niezależna i dotyczy wyłącznie korekcji (lub jej braku w refraktorach) fioletu. Zmień na coś bardziej ogólnego, niech cmosowcy też skorzystają :)

CMosowcy nie skorzystają bo zanim dojądą do koniecznej korekcji koloru to muszą zwalczyć szum ;)

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu nie chodzi o ideal, tylko o realny problem z rozjechanumi kolorami. w sumie dopadl mnie totalnu brak zoltych gwiazdek.

podobno (ja nie testowalem, bo nie mam idasa) najlepsze efekty z ta matryca daje UV/IR cut, antyLP dzialaja gorzej.

 

- nie bardzo chce fotografowac NB przez filtr L jezeli bedzie on umieszczony na stale przed kolem.

- rozwiazanie tylu Baader UFC moze powodowac ugiecia

- dolozenie dodatkowe kola filtrowego moze powodowac dodatkowe ugiecia

- rozkrecanie zlaczek i wkrecanie filtra to porazka - zmienia sie kat kamery i trace kadr.

 

@wessel dobrze pamietam z rodos, ze dales u siebie dodatkowe 2" kolo przez atikiem 6 wlasnie z powodu problemow z niebieskim?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa zakupu zamknieta.

 

Pomimo wstępnych pozytywnych rozmów Chroma nie chca wykonac filtrow na zamowienie, bo jak to twierdza "bedzie za drogo kosztować klienta"

Zakladam ze za 1 filtr niebieski chcialiby jakies 15-20x wiecej niz regularna cena rynkowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na co się decydujesz? Najlepszym wyjściem było by umieszczenie filtra L przed koło filtrowe,

Dorobić jakaś nową złączke z gwintem filtrowym czy coś  w podobie.?

Pytam bo.moze w przyszłości i ja taki problem moge mieć jak kupię kamerę.

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
2 minuty temu, wessel napisał:

Tomasz, przesadzasz. Dziesiątki, jeśli nie setki ludzi fotografuje takim setupem jak Twój i dają radę. Twój jest wyjątkowo zły?

 

Zgadzam się. Tomek, popadasz już w "onanizm sprzętowy" :) Ja bym nawet nie zwrócił uwagi na te mikro nieidealności.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym bardziej że efekt wcale nie jest taki pewny.

Przecież producenci też mają swoje laboratoria i gdyby to było tylko od filtra zależne to już dawno pojawiłyby się zestawy filtrów do refraktorów o dużej aberracji na niebieskim ( oczywiście dwa razy droższe). A jednak tak nie jest. Oprócz czegoś co niby ma korygować ( jakiś fitr semi -APO chyba się nazywa ????) nic takiego nikt nie oferuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wlasnie sam sie dziwie dlaczego takie cos jeszcze nie powstalo!

poza tym dostalem info od Chromy (cycta z mail od nich), ze wlasnie zmienili swoje filtry na prosbe uzytkownikow.
 

Although our website spectra shows the cut-on of the Blue filter at 365nm, we have revised the spectra and now have the Blue filter’s cut-on at 420nm.  I have attached a spectral chart showing our current offering.

 

Czyli ida w stronę Astronomika Deep-Sky RGB

Powiem tak: Zrobic rozeznanie w temaci i mozliwosciach producentow to jedno, a kupic to juz inny temat.

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

Chcesz powiedzieć, że gdybyś palił 2x krótsze klatki kanałem B (ICX694) to byłoby zero objawów?

Tomkowi zapewne chodziło o to, że w ICX składowa "aberracji" jest większa w stosunku do reszty światła. Ale Należy zauważyć, że sprawność KAF jest gorsza w całym widmie. Co prawda faktycznie ICX w dalekim niebieskim zarejestruje procentowo trochę więcej, niż KAF, ale to będzie mała różnica, a nie dwukrotna. Moim zdaniem to nie ma prawa tłumaczyć różnic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 1 miesiąc temu...

Mam pierwsze RGB z Chromy. 15x5min na kanał.

Ponizej samo złożenie RGB, bez jakiejkolwiek innej ingerencji w material. Bez kalibracji.

Efekt jak na razie jest dla mnie zadowalajacy :) Oczywiście gdzieniegdzie widac jeszcze odrobine pozostalosci po aberacji, ale to nie problem.

RGB.thumb.jpg.a7b229f969d6049fef7882569d6e54c4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.