Skocz do zawartości

Galaktyki , mgławice itp.


PiotrZ

Rekomendowane odpowiedzi

W tym wątku będę zamieszczał zdjęcia obiektów widocznych w teleskopach jako słabe mgiełki albo wcale nie widocznych . Jeżeli ktoś ma takie fotki to oczywiście zapraszam aby też je pokazał . Na początek NGC 2903 . Może ktoś opracuje i napisze informacje o tej galaktyce ?

 

2903.jpg

 

Fotka z 10.01.2005. Refraktor Celestron 80ED na montażu New Atlux i kamerka MX-7C . 21 klatek po 80 sek . Składane w Astroarcie 3.0 i małe rozjaśnienie w Photoshop 8CS(PL).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też kocham te słabe mgiełki :P Mam jeszcze fotkę z tej samej nocy ale po 2-giej zaczęło wiać i klatki wyszły poruszone a gwiazdki kwadratowe . M-81 widzimy oczywiście w teleskopach pięknie i z ramionami . W czasie robienia zdjęć w drugim refraktorze widziałem ją doskonale a przecież to warunki miejskie .

 

81%20.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to parę słów do zdjęcia Piotra

 

NGC2903 (UGC5079, H I 56, PGC27077, LEDA 27077,MCG+04-23-009)

Jasna galaktyka do znalezienia w okolicach paszczy Lwa.

Na próżno szukać w katalogu Messiera czy Caldwella. Znajduje się za to na listach

SAC 110 Best of NGC oraz RASC's Finest NGC Objects

 

Odkryta przez Herschela w 1784 (jego komentarz: sp lg elong needle easy)

jasność wizualna 9.68 mag (do dostrzeżenia w lornetce 50mm )

jasnośc powierzchniowa 13.6 (choć tez jest 14.1)

rozmiar = 12.6' x 6.0' (największa z galaktyk Lwa)

kąt pozycyjny 17*

odległość 20.5 Mly

przesunięcie ku czerwieni z=0.00186

typ morfologiczny = Sb/Sc (gdzie indziej SB(s)d, SBbc ) - czyli galaktyka z spiralna z poprzeczką

 

w katalogu MCG figuruje jako wpis(nazwa, nazwa1,ra,dec,mag,MajAxisIn[.1arcmin],MinAxisIn,MajAxis,MinAxis,jasność jądra[1-6],jasność cześci zewn[1-6],nachylenie[1-5])

MCG+04-23-009 *NGC 2903 0929.4 +21 44 09.8 50. 30. 130. 50. 153

czyli jaśniejsza część ma wymiary 5'x 3' a cała 13'x5', jasne jadro 1, słabo jasne obszary zewnętrzne 5, średnio nachylona 3(1-"twarzą";5-bokiem)

 

fot na sieci tyle, że oglądania na tydzień

 

Jerzy Poruczko pisał o niej w Młodym Techniku 2.1997

"(...) Aby dostrzec galaktykę NGC 2903, w bardzo dobrych warunkach atmosferycznych i poza obszarem zabudowanym wystarczyć może lornetka o średnicy obiektywu 50 mm. Jej wymiary kątowe to 11'x5'. Należy jednak zaznaczyć, że jej jasność powierzchniowa jest na granicy dostrzegalności przez tej wielkości lornetkę. Jakiekolwiek szczegóły związane z budową i jej ustawieniem w stosunku do nas oraz barwą, są możliwe do zaobserwowania przez instrument o średnicy obiektywu rzędu 150 - 250 mm.

"

Znajduje się podobno na liście Top10 obiektów nieskatalogowanych przez Messiera.

Czyli do obserwacji przystąp

 

Ciemnego nieba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki Tomek , właśnie o takie opisy prosiłem . Robienie zdjęć dla samych zdjęć mnie nie motywuje . Chodzi o to aby pokazywać Forumowiczom zakamarki wszechświata na zdjęciach i jednocześnie je opisywać aby każdy wiedział jak wyglądają , gdzie ich szukać i jaką mają historię . Wtedy zdjęcia i opisy mają sens i aspekt edukacyjny .

 

Kiedyś na zagadkach prosiłem o takie opisy i robił je świetnie Leon ( Krzysiu Zadwórny) ale coś ostatnio chyba nie ma czasu na astro .

 

Cieszył bym się bardzo gdyby po takim zdjęciu i opisie była choć krótka dyskusja , kto widział i czym , kto próbował i nie zobaczył a kto po publikacji podejmie taką próbę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

NGC 2903 widziałem 14 maja zeszłego roku swoją Syntą z podmiejskiego nieba - widoczna była bardzo wyraźnie.

NGC 2403 w Żyrafie widziałem w zupełnie innych klimatach - 20 lipca ubiegłego roku, było wtedy kilka upalnych dni pod rząd, no i tak samo bezchmurnych nocy :rolleyes: obserwowałem z ciemnego, wiejskiego nieba, też Syntą i też widoczna była bardzo dobrze, najlepiej przy najmniejszym powiększeniu (42x, okular 2" 28mm).

Przy okazji - bardzo dobre zdjęcia, miło powspominać przy nich swoje obserwacje :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja dorzucę swoje skrajne warunki :ha: .

Widziałem M66 Kronosem 20x60 we Wrocławiu przez szybę w kuchni :Boink: . Podobnie ngc2903 :Boink:. 2403 jest za wysoko i ode mnie nie widać, a M65 nie mogłem wypatrzyć.

 

Ostatnio zastanawialiśmy się, która glx 2903 czy M66,M65, jest najjaśniejsza - co katalog, to co innego. Jak dla mnie M66,2903,m65 - w takiej kolejności (ostatnio zmieniłem zdanie).

 

PS. Oczywiście pod czarnym niebiem to już zupełnie inna historia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No oprócz brakującej NGC3628 (ładnie Ci wyszedł pas pyłowy), to ja tam jeszcze widzę.

IC 2763 (mag 14.9)

IC 2745 (mag 15.3)

IC 2782 (mag 15.2)

IC 2776 (mag ?)

 

Więc wyszło ci nie trio ale septecik :)

 

Podoba mi się używanie kamerek, nie w celu uzyskania zdjęć znanych obiektów pod względem jakości i estetyki pociągniętych do niebiotycznego poziomu, ale właśnie do odkrywania głebokiego kosmosu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze, że się spodobało. :) Obrobiłem jeszcze na "wyciągnięcie" M51. Na zdjęciu, które kiedyś publikowałem, była ucięta NGC5169. Teraz poprawiłem swój błąd. :D Jest na brzegu kadru. Doszukiwałem się IC4278, ale nie byłem pewien czy to pobliska gwiazda, czy galaktyka. Próbowałem oszacowac także zasięg gwiazdowy, ale jak wiadomo USNO-A jest trochę niedokładne. Wyszło troszkę poniżej 17 mag... :oco: Bywało więcej... To chyba sprawa focusa.

 

Wizualnie galaktyka jest to bardzo łatwa. W Syncie przy bardzo ciemnym niebie (ładna pogoda + wieś + brak prądu :lol:), nawet przy 120x widać ramiona M51. Oczywiście jest też mała towarzyszka. Pobliskich NGC nie znalazłem. Najjaniesza z nich (NGC 5198) raczej przypomianałaby gwiazdę, z resztą w USNO jest skatalogowana jako gwiazda... :Salut:

m51_20050207b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ej, wyciąłeś tło! :D

 

A propos trio, polecam poniższe zdjęcie. Ma zaledwie kilka dni :) Rzecz jasna nie moje, ale Petera Vaseya! Malutkie TMB105 + Artemis z ICX285AL beta (koleś z grupy beta test Artemis, jego drugie zdjęcie z niej). Kamerka w cenie 300d :). Ale miał zababrane CCD.

Obróbka LRGB, brak info o czasach, ale najprawdopodobniej nie przeraczające 2 minut.

 

http://astrofoto.republika.pl/leotriofull.jpg

 

PS Zmieniłem na link, bo wielkość zanieczyszczała wątek.

Edytowane przez Piotrek T.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.