Jump to content

Galaktyki , mgławice itp.


PiotrZ
 Share

Recommended Posts

W tym wątku będę zamieszczał zdjęcia obiektów widocznych w teleskopach jako słabe mgiełki albo wcale nie widocznych . Jeżeli ktoś ma takie fotki to oczywiście zapraszam aby też je pokazał . Na początek NGC 2903 . Może ktoś opracuje i napisze informacje o tej galaktyce ?

 

2903.jpg

 

Fotka z 10.01.2005. Refraktor Celestron 80ED na montażu New Atlux i kamerka MX-7C . 21 klatek po 80 sek . Składane w Astroarcie 3.0 i małe rozjaśnienie w Photoshop 8CS(PL).

Link to comment
Share on other sites

Też kocham te słabe mgiełki :P Mam jeszcze fotkę z tej samej nocy ale po 2-giej zaczęło wiać i klatki wyszły poruszone a gwiazdki kwadratowe . M-81 widzimy oczywiście w teleskopach pięknie i z ramionami . W czasie robienia zdjęć w drugim refraktorze widziałem ją doskonale a przecież to warunki miejskie .

 

81%20.jpg

Link to comment
Share on other sites

No to parę słów do zdjęcia Piotra

 

NGC2903 (UGC5079, H I 56, PGC27077, LEDA 27077,MCG+04-23-009)

Jasna galaktyka do znalezienia w okolicach paszczy Lwa.

Na próżno szukać w katalogu Messiera czy Caldwella. Znajduje się za to na listach

SAC 110 Best of NGC oraz RASC's Finest NGC Objects

 

Odkryta przez Herschela w 1784 (jego komentarz: sp lg elong needle easy)

jasność wizualna 9.68 mag (do dostrzeżenia w lornetce 50mm )

jasnośc powierzchniowa 13.6 (choć tez jest 14.1)

rozmiar = 12.6' x 6.0' (największa z galaktyk Lwa)

kąt pozycyjny 17*

odległość 20.5 Mly

przesunięcie ku czerwieni z=0.00186

typ morfologiczny = Sb/Sc (gdzie indziej SB(s)d, SBbc ) - czyli galaktyka z spiralna z poprzeczką

 

w katalogu MCG figuruje jako wpis(nazwa, nazwa1,ra,dec,mag,MajAxisIn[.1arcmin],MinAxisIn,MajAxis,MinAxis,jasność jądra[1-6],jasność cześci zewn[1-6],nachylenie[1-5])

MCG+04-23-009 *NGC 2903 0929.4 +21 44 09.8 50. 30. 130. 50. 153

czyli jaśniejsza część ma wymiary 5'x 3' a cała 13'x5', jasne jadro 1, słabo jasne obszary zewnętrzne 5, średnio nachylona 3(1-"twarzą";5-bokiem)

 

fot na sieci tyle, że oglądania na tydzień

 

Jerzy Poruczko pisał o niej w Młodym Techniku 2.1997

"(...) Aby dostrzec galaktykę NGC 2903, w bardzo dobrych warunkach atmosferycznych i poza obszarem zabudowanym wystarczyć może lornetka o średnicy obiektywu 50 mm. Jej wymiary kątowe to 11'x5'. Należy jednak zaznaczyć, że jej jasność powierzchniowa jest na granicy dostrzegalności przez tej wielkości lornetkę. Jakiekolwiek szczegóły związane z budową i jej ustawieniem w stosunku do nas oraz barwą, są możliwe do zaobserwowania przez instrument o średnicy obiektywu rzędu 150 - 250 mm.

"

Znajduje się podobno na liście Top10 obiektów nieskatalogowanych przez Messiera.

Czyli do obserwacji przystąp

 

Ciemnego nieba

Link to comment
Share on other sites

Wielkie dzięki Tomek , właśnie o takie opisy prosiłem . Robienie zdjęć dla samych zdjęć mnie nie motywuje . Chodzi o to aby pokazywać Forumowiczom zakamarki wszechświata na zdjęciach i jednocześnie je opisywać aby każdy wiedział jak wyglądają , gdzie ich szukać i jaką mają historię . Wtedy zdjęcia i opisy mają sens i aspekt edukacyjny .

 

Kiedyś na zagadkach prosiłem o takie opisy i robił je świetnie Leon ( Krzysiu Zadwórny) ale coś ostatnio chyba nie ma czasu na astro .

 

Cieszył bym się bardzo gdyby po takim zdjęciu i opisie była choć krótka dyskusja , kto widział i czym , kto próbował i nie zobaczył a kto po publikacji podejmie taką próbę .

Link to comment
Share on other sites

 • 5 weeks later...

Kolejne galaktyczki do zimowej kolekcji . Pierwsza to NGC 2403 zrobiona 8-go lutego oraz parka M-65 i M-66 z wczorajszej nocy . Ta druga fotka trochę przez chmury i do złożenia nadawało się tylko 9 klatek .

 

2403.jpg

 

 

 

leo.jpg

Link to comment
Share on other sites

NGC 2903 widziałem 14 maja zeszłego roku swoją Syntą z podmiejskiego nieba - widoczna była bardzo wyraźnie.

NGC 2403 w Żyrafie widziałem w zupełnie innych klimatach - 20 lipca ubiegłego roku, było wtedy kilka upalnych dni pod rząd, no i tak samo bezchmurnych nocy :rolleyes: obserwowałem z ciemnego, wiejskiego nieba, też Syntą i też widoczna była bardzo dobrze, najlepiej przy najmniejszym powiększeniu (42x, okular 2" 28mm).

Przy okazji - bardzo dobre zdjęcia, miło powspominać przy nich swoje obserwacje :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

No to ja dorzucę swoje skrajne warunki :ha: .

Widziałem M66 Kronosem 20x60 we Wrocławiu przez szybę w kuchni :Boink: . Podobnie ngc2903 :Boink:. 2403 jest za wysoko i ode mnie nie widać, a M65 nie mogłem wypatrzyć.

 

Ostatnio zastanawialiśmy się, która glx 2903 czy M66,M65, jest najjaśniejsza - co katalog, to co innego. Jak dla mnie M66,2903,m65 - w takiej kolejności (ostatnio zmieniłem zdanie).

 

PS. Oczywiście pod czarnym niebiem to już zupełnie inna historia.

Link to comment
Share on other sites

No oprócz brakującej NGC3628 (ładnie Ci wyszedł pas pyłowy), to ja tam jeszcze widzę.

IC 2763 (mag 14.9)

IC 2745 (mag 15.3)

IC 2782 (mag 15.2)

IC 2776 (mag ?)

 

Więc wyszło ci nie trio ale septecik :)

 

Podoba mi się używanie kamerek, nie w celu uzyskania zdjęć znanych obiektów pod względem jakości i estetyki pociągniętych do niebiotycznego poziomu, ale właśnie do odkrywania głebokiego kosmosu.

Link to comment
Share on other sites

Zgadzam się z Tehą. Wyszukiwanie słabiutkich galaktyk na zdjęciach Piotrków Z. i T. czy innych naszych astrofotowymiataczy to jest świetne zajęcie, gdy za oknem chmury :D

Czuję po Twoich postach, że czujesz to samo. :D:Beer:

Link to comment
Share on other sites

Widze, że się spodobało. :) Obrobiłem jeszcze na "wyciągnięcie" M51. Na zdjęciu, które kiedyś publikowałem, była ucięta NGC5169. Teraz poprawiłem swój błąd. :D Jest na brzegu kadru. Doszukiwałem się IC4278, ale nie byłem pewien czy to pobliska gwiazda, czy galaktyka. Próbowałem oszacowac także zasięg gwiazdowy, ale jak wiadomo USNO-A jest trochę niedokładne. Wyszło troszkę poniżej 17 mag... :oco: Bywało więcej... To chyba sprawa focusa.

 

Wizualnie galaktyka jest to bardzo łatwa. W Syncie przy bardzo ciemnym niebie (ładna pogoda + wieś + brak prądu :lol:), nawet przy 120x widać ramiona M51. Oczywiście jest też mała towarzyszka. Pobliskich NGC nie znalazłem. Najjaniesza z nich (NGC 5198) raczej przypomianałaby gwiazdę, z resztą w USNO jest skatalogowana jako gwiazda... :Salut:

m51_20050207b.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ej, wyciąłeś tło! :D

 

A propos trio, polecam poniższe zdjęcie. Ma zaledwie kilka dni :) Rzecz jasna nie moje, ale Petera Vaseya! Malutkie TMB105 + Artemis z ICX285AL beta (koleś z grupy beta test Artemis, jego drugie zdjęcie z niej). Kamerka w cenie 300d :). Ale miał zababrane CCD.

Obróbka LRGB, brak info o czasach, ale najprawdopodobniej nie przeraczające 2 minut.

 

http://astrofoto.republika.pl/leotriofull.jpg

 

PS Zmieniłem na link, bo wielkość zanieczyszczała wątek.

Edited by Piotrek T.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.