Skocz do zawartości

Melotte 15


lesnikdan

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
Brak czasu, pogody i weny spowodowały, że od przeszło pół roku nie popełniłem żadnego zdjęcia. Przyczyniła się do tego również wielka roszada sprzętowa - zakup Heq5, DreamFocusera a co za tym idzie modernizacja kabelkologii - gdy ogarnę wszystko założę osobny temat ;) Jak to mówią: dobry sprzęt to ten, którego często się używa ;) Tak więc parę zaległych "zapychaczy dysku" jeszcze z EQ3-2. Na razie jak w temacie Melotte 15 w Mgławicy Serce. Niestety tylko Ha bo o ile dobrze pamiętam przy tlenie montaż miał gorszą noc. Złożone w Astro Pixel Processor (w ramach testów) a obróbka tylko podstawowa w Gimpie. Jak się zmobilizuję to obrobię jeszcze w PS'ie.

 

Uwagi mile widziane :)

Melotte15_resize.thumb.jpg.97747d50c40aa91afed59569712a9f46.jpg

Atik 314L+ 20x300s Ha
Newton SW 150/750

Korektor Komy SW x0,9
EQ3-2 guide ASI 034MC

 

Poniżej wersja z DSSa i PSa niestety z laptopa. Gwiazdy wg mnie lepsze a na zabawę z kontrastem brakło baterii i porządnego monitora... A co do orientacji jakoś bardziej przemawia do mnie pozioma :-P

melotte15_dss_rgb.jpg.685b824c8ce659993ad0cdb2031b1d84.jpg

 

 

Edit:

I wersja po High Pass - nie używałem nigdy wcześniej a muszę przyznać, że bardzo przyjemnie wyciąga się detale i kontrast :) Dzięki Krzychoo226 za podsunięcie pomysłu :)
melotte15_dss_rgb_222.jpg.1b3b871acee19310d1a0ba5cd5e01e70.jpg

Edytowane przez lesnikdan
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, count.neverest napisał:

Z czego taka plackowatość wynika? Za duży gain?

Gain w przypadku Atika 314L+? :flirt:

 

Jak dla mnie gwiazdki minimalnie plackowate, ponieważ jest mała rozdzielczość zdjęcia. Ale to mój osąd.

Moim zdaniem, to dopalić jeszcze trochę materiału i pobawić się w pokazaniu dobrej głębi i będzie dobrze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astronomik. Z tego co widzę to na oprawie niema info czy 6 czy 12nm więc wszystko wskazuje na 12. W drugiej wersji gwiazdy trochę poprawiłem. Ostrość też mogła pojechać. Na pewno materiału kiedyś będzie więcej ale to już będzie od razu pod HST bo i komplet filtrów już czeka w szafie. Jak wspomniałem to odkurzanie dysku i chęć pokazania, że EQ3-2 też daje radę :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwiazdki lepsze, kontrasty też. Ale mam nadzieję że dołożysz materiału, bo 1,5 godziny Ha na ten obiekt to za mało. Sadzę że koło 4 załatwi sprawę. I wtedy będzie i więcej widać, i pozbędziesz się szumu. Pamiętaj że w HST Ha robi za luminancję!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że widać postęp :) Materiału będzie więcej ale dopiero na jesień. Ustawienie ręcznie kadru na EQ3-2 przez kilka nocy to droga przez mękę dlatego większość materiału ze starego montażu nie przekracza 2h po odsianiu zepsutych klatek... Po prostu bez GoTo ustawienie tak samo kadru z nocy na noc zbyt długo trwało... Ale PlateSolve w APT już opanowany. Jeszcze potrzebuję chwili na dogranie DreamFocusera i potem już tylko pogody :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.