Skocz do zawartości

Pewien reafraktor APO


Meiser

Rekomendowane odpowiedzi

Zwracam sie do grona uzytkownikow jak i odswiadczonych kolegow z zapytaniem . Czy ten refraktor APO pod astrofotografie to dobry wybor ? 

Prosze o wypowiedzi za i przeciw za ktore z gory Bardzo Dziekuje .

Konkretnie chodzi o ten instrument 

EXPLORE SCIENTIFIC 127MM AIR-SPACED ED APO F/7.5 TRIPLET 

017f92cdce1df938def159c659a777d9_500x500.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Meiser napisał:

Zwracam sie do grona uzytkownikow jak i odswiadczonych kolegow z zapytaniem . Czy ten refraktor APO pod astrofotografie to dobry wybor ? 

Prosze o wypowiedzi za i przeciw za ktore z gory Bardzo Dziekuje .

Konkretnie chodzi o ten instrument 

EXPLORE SCIENTIFIC 127MM AIR-SPACED ED APO F/7.5 TRIPLET 

 

 

To tak, jakbyś był na forum fotograficznym i pytał: czy X to dobry obiektyw pod fotografię?

 

Ale czego? :)

 

Jest fotografia reportażowa, makro, dzikie zwierzęta, samoloty na wysokościach przelotowych, portrety, fotografia ślubna, krajobrazy...

 

Wiesz, do czego zmierzam? Astrofoto też są różne rzeczy do robienia.

 

Droga Mleczna, mgławice emisyjne, mgławice planetarne, planety, duże galaktyki, małe galaktyki, fotometria, spektrometria, ciemne mgławice...

 

a może chcesz zrobić tylko M42, M31 i Plejady? ;)

 

Normalnie jest tak, że obierasz sobie w życiu jakiś cel a następnie dobierasz do niego środki, żeby go osiągnąć. 

 

jaki jest Twój cel? 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

jaki jest Twój cel? 

Pięknie powiedziane :)

1 minutę temu, Meiser napisał:

Astrofotografia obiektow DS 

Wciąż mało precyzyjne, ale to już coś. A jaki masz / chcesz mieć do tego montaż i kamerę/aparat?

 

Generalnie do takiej tuby potrzebujesz NEQ6 z guidingiem. Obowiązkowo również flattener i tu pojawia się pytanie, czy pod ten model jest dedykowany flattener? Ogólnie tuba jest dość ciemna, więc będziesz musiał stosunkowo długo zbierać materiał, ale za to będziesz miał pokaźną skalę pod galaktyki i mniejsze mgławice (co też zależy od kamery). Optymalnie by było mieć flattener z reduktorem, o ile taki istnieje do tej tuby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

Czyli M42, Plejady, M31.

 

Kup lepiej Samyanga 135 albo jakąś dobrą stałkę 200mm i będzie git.

 

A może inne cele?

Pod te obiekty to bardziej TSAPO65Q byłby optymalny :) Samyang to pod Ameryki, Pelikany, Serca i inne Dusze :)

 

2 minuty temu, Winter napisał:

Tutaj potrzeba 2". Nie widzę takiego u nich.

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Meiser napisał:

Zwracam sie do grona uzytkownikow jak i odswiadczonych kolegow z zapytaniem . Czy ten refraktor APO pod astrofotografie to dobry wybor ? 

Użytkuję obecnie inny refraktorek tej marki, "bieda wersję" achromatyczną AC 127/825 AR. Apertura ta sama, ogniskowa nieco krótsza, więc jasność nieco większa, bo 6,5. To akurat lepiej dla astrofoto słabych obiektów, jakimi są DS. Jakość wykonania mojej tuby tej marki uważam za niezłą, patent z obejmami też dość użyteczny, wyciąg do przyjęcia. Natomiast stopka mocowania szukacza jest specyficzna dla ES, niestandardowa - zupełnie inna niż w popularnym SW. Szukacz też był taki sobie, więc wymieniłem i szukacz i stopkę.

W sumie zachowałbym tę tubę do astrofoto, którego teraz intensywnie się uczę. Jednak w moim zwykłym achromacie obraz w kanale krótkich niebieskich fal jest zawsze rozmyty. Znacznie spada więc jakość fotek. W APO zapewne pod tym względem będzie znacznie lepiej. Mój zestaw do astrofoto wygląda obecnie tak.

 

232028.jpg.72f213ec284ee2aed0cd1c2e7ee7a9d3.jpg

 

Jednak w najbliższym czasie będą zmiany. Najpierw jakaś astrokamerka zamiast (albo obok) DSLR Sony A57, potem tuba.

Ponieważ pytasz o tubę powiem Ci, że poświęciłem mnóstwo czasu na rozważania na co zamienić mojego achromata. Na refraktor APO czy może jednak jakieś lustro. Coraz bardziej skłaniam się jednak w stronę lustra. Bo przy większej aperturze będzie lżejsze niż refraktor APO i... tańsze. A jakość obrazu podobna. Mam na oku ciekawy układ tej samej marki czyli ES, MN-152/740 Maksutov-Newton https://www.teleskop-spezialisten.de/shop/Telescope/Maksutov-Cassegrain/150-180mm/EXPLORE-SCIENTIFIC-MN-152/740-6-OPTICAL-TUBUS-Maksutov-Newton::1492.html?language=en. To dość jasna konstrukcja, więc do DS jak najbardziej. Problem polega na tym, że ma się pojawić w sprzedaży podobno dopiero na koniec sierpnia. Na razie czekam. Póki co mam inną zabawkę. :emotion-5:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, MateuszW napisał:

Pięknie powiedziane :)

Wciąż mało precyzyjne, ale to już coś. A jaki masz / chcesz mieć do tego montaż i kamerę/aparat?

 

Generalnie do takiej tuby potrzebujesz NEQ6 z guidingiem. Obowiązkowo również flattener i tu pojawia się pytanie, czy pod ten model jest dedykowany flattener? Ogólnie tuba jest dość ciemna, więc będziesz musiał stosunkowo długo zbierać materiał, ale za to będziesz miał pokaźną skalę pod galaktyki i mniejsze mgławice (co też zależy od kamery). Optymalnie by było mieć flattener z reduktorem, o ile taki istnieje do tej tuby.

Montaż EQ6 albo coś lepszego niż EQ6 Guiding jak najbardziej  . Co do kamery  , aparatu chce zostac przy Canonie wedlug calculatora FOV nawet bez reduktora obraz zdjęcia jest tak akurat  .  Natomiast co do redaktorów flatenerow itd to mam lekki dystans im mniej po drodze do matrycy szkielek tym lepiej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, wessel napisał:

Przypomnij jakim Canonem dysponujesz?

Canon EOS 200D Mod. Bo jezeli chodzi o kamere to akurat ten refraktor ma zbyt jak dla mnie ogniskowa .Jakos nie mam do kamer przekonania ha ha ha ha 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Meiser napisał:

Canon EOS 200D Mod. Bo jezeli chodzi o kamere to akurat ten refraktor ma zbyt jak dla mnie ogniskowa .Jakos nie mam do kamer przekonania ha ha ha ha 

No jasne, po co mieć przekonanie do czegoś, co zostało zaprojektowane w celach astrofoto, a ze względu na 2x lepsze QE i brak matrycy Bayera będzie zbierało 4x więcej światła niż aparat. No, ale jak to mówią, im więcej szpeju za teleskopem tym lepiej ha ha ha :)

 

  • Haha 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Behlur_Olderys napisał:

No jasne, po co mieć przekonanie do czegoś, co zostało zaprojektowane w celach astrofoto, a ze względu na 2x lepsze QE i brak matrycy Bayera będzie zbierało 4x więcej światła niż aparat. No, ale jak to mówią, im więcej szpeju za teleskopem tym lepiej ha ha ha :)

 

Może muszę się przekonać do kamery i poprostu przestawić na nią  . Są też tacy którzy  używają  Canona czy Nikona  etc i calkie fajne foto robią.  Pozwolę sobie tu wspomnieć  np. o Romku z astrobazy w Radomiu 

Edytowane przez Meiser
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

3 godziny temu, Meiser napisał:

Natomiast co do redaktorów flatenerow itd to mam lekki dystans im mniej po drodze do matrycy szkielek tym lepiej. 

Nie. 

APO bez flattenera to jak żołnierz bez karabinu :) (tak samo, jak w przypadku Newtona i korektora komy). Flattener należy traktować jak integralną i absolutnie niezbędna cześć takiego teleskopu. Bez niego będziesz miał pół pola widzenia rozjechanych plam a nie gwiazd. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, wessel napisał:

Wytłumacz o co chodzi? " Bo jezeli chodzi o kamere to akurat ten refraktor ma zbyt jak dla mnie ogniskowa "

Mam na myśli to ze ten refraktor ma 900 mm ogniskowej jak przypasuje kamere np ASI178 obiekty nie beda mieścić się w kadrze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, MateuszW napisał:

 

Nie. 

APO bez flattenera to jak żołnierz bez karabinu :) (tak samo, jak w przypadku Newtona i korektora komy). Flattener należy traktować jak integralną i absolutnie niezbędna cześć takiego teleskopu. Bez niego będziesz miał pół pola widzenia rozjechanych plam a nie gwiazd. 

O widzisz dobra informacja wydawalo mi sie ze bez flatenera będzie  ok a tu jednak nie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz piksel 3.7 mikrometra. To niestety wróży spore problemy z tym refraktorem.

Charakterystyka tych obiektywów nie jest najciekawsza. No i z pokryciem sensora APS-C może  być problem.

image.png.d12afbdab72d15db96b8aaa75b1842a1.png

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Meiser napisał:

Mam na myśli to ze ten refraktor ma 900 mm ogniskowej jak przypasuje kamere np ASI178 obiekty nie beda mieścić się w kadrze. 

Ale jak przypasujesz ASI1600 czy atika 383, to już zmieszczą się bez problemu. Kamery to nie tylko małe matryce, możesz kupić nawet większe od pełnej klatki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, isset napisał:

Wałkujesz ten temat i wałkujesz, przecież chłopaki już nie raz Ci napisali - idź w proste i sprawdzone rozwiązania typu swed80+flattener lub tsapo65q a Ty ciągle szukasz i zakładasz kolejne wątki :D

Chyba masz racje  z ED80 lub z 65q mowisz że nie ma problemów? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, wessel napisał:

Masz piksel 3.7 mikrometra. To niestety wróży spore problemy z tym refraktorem.

Charakterystyka tych obiektywów nie jest najciekawsza. No i z pokryciem sensora APS-C może  być problem.

image.png.d12afbdab72d15db96b8aaa75b1842a1.png

Masz gdzieś  taki sam wykres dla ED80 i dla Q65 tak dla porównania  ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Meiser napisał:

Chyba masz racje  z ED80 lub z 65q mowisz że nie ma problemów? 

Ja tak nie mówię, bo mam za małe doświadczenie, ale jak byś wrócił do swoich poprzednich postów to te dwa sprzęty są wymieniane jako dobre :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam od kilku lat edka 80, pracowałem na nim z 2 lustrzankami i 2 różnymi kamerami - nigdy żadnych problemów z nim nie miałem... Nie wiem po co tu kombinować, wynajdywać wynalazki jak są dobre sprawdzone sprzęty, zobacz w necie ile fotek jest zrobionych z edka80 lub ts65q a ile z takich wynalazków... To mówi samo za siebie. 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.