Skocz do zawartości

Excel - pomoc z wykresem / wyznaczanie offsetow filtrów


Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

 

Kolejny dzien, kolejny problem.

W nawiazaniu to tego tematu http://forum.mainsequencesoftware.com/t/method-for-determining-filter-offsets/5686/19

chcialbym sobie storzyc excela z wykresem oraz forumlami ktore wylicza mi offsety pomiedzy filtrami oraz poda wartosc kompensacji temeraturowej po wpisaniu dla pojedynczej klatki:

- rodzaj filtra

- temperatura klatki

- pozycja focusera

Bede robil krótkie ekspozycje w kolejnosci LRGB i za kazdym razem bede ponownie focusowal.

 

Nie mam totalnie pojęcia jak sie za to zabrac...

Pomożecie?

Moze ktos bylby tak miły moglby mi przygotowac formularz :)

 

pozyc.png.705bd1ebc932bf71086a00d91ff533da.png

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametry funkcji z regresji Excel sam podaje. Trzeba tylko zrobić wykres i wybrać regresję liniową dla danej serii (filtru).

W teorii nachylenie prostej powinno być stałe dla wszystkich filtrów, w praktyce jak widać pokazały się różnice, choć one raczej wynikają z błędu pomiaru lub złej implementacji, bo dziwnie wyglądają niektóre dopasowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Sebo_b napisał:

Prosta regresja liniowa - zbierz dane to Ci wyliczę współczynniki i "funkcję liczącą". Potrzebujesz conajmniej kilkunastu punktów w formie (pozycja_focusera, temperatura) na filtr.

 

 

Fajnie, dzięki. 

Teraz tylko czekać na pogodę. 

 

Przemek zdaje sobie sprawę że to jest utopia ale trzeba spróbować. Tym bardziej że teraz jestem o wiele bardziej świadomy wszystkich problemów niż chociażby rok temu.

 

Kokpensacje mam już policzona ręcznie z kilkunastu nocy. Ciekawe czy dane się pokryja. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie trzeba zbierać danych na sucho i tracić nocek. Można zbierać suby tylko refocusowac co klatke i zbierać dane. Będzie i materiał na fotkę i przy okazji materiał do wyliczeń. Tylko sekwencję ustawić żeby częściej zmieniać filtry, a nie raz na sesję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie zrobiłem tak:

1. Focus z maska bahtinova (zacząłem od filtra L)

2. Autofocus x10 focusmaxem i notatka wynikow

3. Zmiana filtra i start od pkt1

 

Majac wyniki dla wszystkich filtrów. Wyciągnąłem średnia, odrzucając niedorzeczne rezultaty (było zaledwie kilka ale wyraźnie odstawały od reszty)

 

W ten sposób ustaliłem offest miedzy filtrami używając zawsze tego samego (czyli L) jako reference, by nie akumulować błędów.

 

5. Odpaliłem setup wieczorem po 2h termicznej stabilizacji setupu

6. Autofokus L od razu (w1)

7. Autofokus L po 6h (w2) kiedy temp spadła mi o kilka stopni, o ile dobrze pamietam to było 6-7.

8. Zmiana pozycji(w2-w1)/liczbę stopni dała współczynnik per stopień. Co ucieszyło bo było wynik kalkulacji był zgodny z tym co podają producent (TEC) czyli 50krokow

9. Offsety wpisane do maxima a wsp kompensacji do softu obsługującego fokuser

 

Po czymś takim sesja przy użyciu wielu filtrów bierze pod uwagę i offsety i kompensacje.

Kompensacja działa w sposób ciągły a offest przy zmianie filtra.

 

Nie zbieram dużo fotek ale po powyższym zabiegu jestem zadowolony z fokusowania i nie mam potrzeby ciągłych modyfikacji ustawień co było reguła zanim pochyliłem sie nad tematem

Pozdro,

K

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.