Skocz do zawartości

Obudowa na film baadera ND5


Adm2

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem

Chciałbym spróbować skierować teleskop w stronę słońca, bo jeszcze nie próbowałem i kupiłem film/folię Baaader'a ND5.
Nie wiem jak bardzo oglądanie plam będzie mnie ruszało, ale na ISS bym z chęcią zapolował.
Mam ED80 i MAKa 102. Nie wiem też czy oba typy teleskopów nadają się do obserwacji słońca?
Ale gołym okiem nie mam zamiaru obserwować. Tylko przez kamerę na monitorze.
Na początku się ucieszyłem, bo oba teleskopy mają taką samą średnicę zewnętrzną, ale wyczytałem w instrukcji Baadera, że odrośnik trzeba zdjąć z Edka.
Teraz Edek ma 4mm mniejszą średnicę i tylko 3cm na "głębokość".
W ogóle to nigdy odrośnika z Edka nie zdejmowałem i myślałem że się go odkręca i niechcący całą soczewkę z odrośnikiem wykręciłem.
Widać na gwincie kilka niebieskich plamek po locktite, ale nie było oporu przy wykręcaniu.

 

Mam arkusz tektury i teraz jak to zrobić?  Dwa osobne filtry do MAKa i Edka, czy jeden zdejmowany filtr osobno, żebym mógł przekładać?
Powinny być jakieś otwory wentylacyjne pomiędzy filtrem a teleskopem?
Jak dostałem filtr, to wziąłem go za rogi w palce i spojrzałem na słońce. Było na tyle jasne że musiałem mocno oczy mrużyć. Można dwa filtry na siebie nałożyć?

Mam zamiar zrobić jak w instrukcji, rurkę z kilku warstw kartonu i dokleić do niej kółeczko z kartonu z filtrem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i oczy miałem nie przyzwyczajone do mocnego światła.

Folia taka jak na zdjęciu. A nad nią w punkcie 2. jest napisane dlaczego odrośnik zdjąć. Żeby za dużo powietrza pomiędzy nimi nie było. Pewnie ciepłego powietrza.

Ale zdjąłem odrośnik i pomalowałem łączenie kartonu klejem. Teraz schnie.  Chyba na stałe jeden filtr tam wkleję, na taśmę dwustronną.

IMG_6206-001.JPG

IMG_6203.JPG

IMG_6205.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coś tu nie pasuje w Twoim opisie

może jestem ślepy ale na zdjęciach nie widzę folii słonecznej baader.

Ona jest srebrna, bardzo delikatna. zamontowana w oprawie "full wypas" wygląda tak:

IMG_0698.thumb.JPG.4a0a8d3053104bd75a07aa4b53ffbd67.JPG
Poza tym jak przez nią patrzysz to widać tylko bardzo ostre źródła światła więc to mrużenie oczu trochę mnie martwi.

 

Taką oprawę w Twoim przypadku zrobiłbym na szybko z kartonu tak jak jest to opisane tu:

 

https://www.teleskopy.pl/product_info.php?products_id=420&lunety=Folia s oneczna Baader Solar Foil ND5 10x10 cm filtr kup wielokrotno

 

wtedy sobie możesz przekładać z jednego teleskopu do drugiego. Uważaj tylko żeby wiatr Ci nie zwiał oprawy z teleskopu wiec jakąś taśmą

klejącą najlepiej ją przylep do tuby.

Moja pierwsza oprawa tak wyglądała :-)

Edytowane przez pki1234
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Adm2 napisał:

Było na tyle jasne że musiałem mocno oczy mrużyć. Można dwa filtry na siebie nałożyć?

Też mnie dziwi to mrużenie, ale przez teleskop na pewno nie będzie takiego problemu. Dwóch warstw folii nie ma sensu nakładać, bo wówczas nie zobaczysz nic - obraz będzie całkowicie czarny.

Co do odrośnika, to osobiście nigdy się nad tym nie zastanawiałem i chyba nikt o tym nie pisał na forum, ale być może coś tam minimalnie będzie lepiej bez niego. Choć to raczej niezauważalna różnica.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

8 godzin temu, kompas napisał:

przecież takie filtry zakładane są także na Newtony w których tubus jest o wiele dłuższy od odrośnika

Też prawda :-)

 

5 godzin temu, pki1234 napisał:

Moja pierwsza oprawa tak wyglądała :-)

Ładnie zrobione. Mój film nie chciał się tak ładnie ułożyć. Ale ponoć to nie przeszkadza więc i nie starałem się zbytnio. Nawet w instrukcji baadera jest tak samo pomarszczony jak mój :-)

 

 

Dzięki.  Zrobiłem większą wersję pasującą na Edka i Maka.

Już nie chciało mi się czekać na robienie sztywnej klejonej wersji, więc użyłem kleju UHU Por i taśmy dwustronnej. Odrośnika Edka użyłem do centrowania.

Rurkę zrobiłem z depronu i owinąłem ją taśmą wzmocnioną włóknem szklanym i do niej przykleiłem karton z filtrem na UHU Por. Filtr przyklejony pomiędzy dwoma tekturami na taśmę dwustronną.

Zdjęcie zrobiłem Makiem 102 i 600D na szybko z okna w kuchni, przez szybę, bo słońce już za daleko było.

Widzę że i to nie takie proste. Nie dało się ostrości ustawić, ale filtr działa.

 

 

IMG_6214.JPG

IMG_6215.JPG

IMG_6217.JPG

IMG_6219.JPG

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładnie te zdjęcia robicie, w innym wątku.

Jednak otwarte okno nic nie zmieniło.  Zostaje wyjście na trawnik.

Ale za to złapałem czubek skrzydła samolotu na słońcu, niechcący :-)   Jak chcę złapać na księżycu i stoję godzinami, to żaden nie leci.

Nigdy nie robiłem gifa , więc nie wiem jak to będzie wyglądało, ale piękne przeżycie :-) 

 

 

 

37_MVI_6237_f69_quality_99.66%_pipp.gif

Edytowane przez Adm2
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.