Skocz do zawartości

Lornetki APM (wydzielone z gieldy)


Kolarz

Rekomendowane odpowiedzi

Witaj Mateuszu,

Witajcie Forumowicze,

 
Od pewnego czasu analizuję, czy kupić 16x80 czy 20x100 APM ED? Czy kolimacja tej drugiej wychodzi producentowi lepiej niż pierwszej? Bardzo proszę o ich porównanie.
 
Pytanie początkującego w tej dziedzinie, :-): Czy kolimacja lornetki może się "zmienić", "rozjechać"? Jak ją potem skolimować?
 
Czy używanie lornetki w jakiś sposób powoduje jej "zużycie", "rozstrojenie" itp.?
 
Mam trójkę dzieci. Mój 5-letni Witek i 9 letnia Ania marzą, aby sobaczyć orła, :-). Co roku wyjeżdżam do Poleskiego Parku Narodowego i wiadomo, że orły tam są, ale potrzeba dobrej lornetki.
W okolicach (Urszulin) poznałem pasjonatów nocnego oglądania nieba (dostali spore fundusze na obserwatorium i teleskop - może "wpadniesz" jak już to zbudują ), organizują wspólne oglądanie, byłem w ubiegłym roku i się zaraziłem. Tam mi poradzono, aby raczej kupić dobrą lornetkę niż teleskop
 
Serdecznie pozdrawiam.
Andrzej
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc,

 

do tego typu zastosowan, szczegolnie jesli lornetke maja uzywac dzieci, polecam Ci cos mniejszego. Ja na wypady w teren, gdy przewiduje obserwacje na krotszym dystansie, zabieram 12x50 - duza glebia ostrosci, krotka odleglosc dobrego ostrzenia, hiperlekka i przyjemna w chwycie, a jednoczesnie powiekszenie nie pozostawiajace niedosytu, ktory potrafi byc przy dziesiatkach.

 

Wspomniane przez Ciebie lornetki to juz sprzety stacjonarne, raczej statywowe, aczkolwiek pozwalajace na krotkie obserwacje z reki (16x80). Z pewnoscia jednak zarowno z jedna jak i z druga swobodnie nie pochodzisz po lesie.

 

Kolimacja to temat rzeka, bo wplywa nie tylko na pojedyncze widzenie, ale takze komfort wzroku (swobodne wejscie w widzenie lornetkowe), braki ostrosci w roznych obszarach pola widzenia czy ogolna jakosc obrazu. Lornetka potrafi byc "poprawnie skolimowana", a mimo wszystko czujesz, ze z obrazem jest cos nie tak. Z tak ogolnie rozumiana kolimacja nie ma regul, moze byc zla w kazdym modelu bez wzgledu na powiekszenie czy aperture. 

 

Jest na to niestety tylko jedna rada - poogladanie kilku i wpasowanie sie w ta najlepsza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.