Jump to content
Sign in to follow this  
adams

Budynki obserwatoriów

Recommended Posts

W tym szaleństwie może jest metoda. Jeśli użytkownik jest astro obserwatorem i fotografem na zmianę, to odsuwana kopuła wydaje się mieć jakieś uzasadnienie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zsunięta kopuła może też służyć jako parasol ogrodowy , teleskop można przykryć choćby prześcieradłem lub poobserwować Słońce.Może właśnie w tym celu ktoś tak to zbudował.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

Zastanawiające jest również jak ten ktoś odsuwa dach bo na drodze stoi teleskop. Być może da się z nim zjechać w dolne położenie. No i w tym położeniu kopuła zasłania spory kawałek nieba.

Edited by adams

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z tego co widać na zdjęciu słup ma dwie średnice, więc zapewne da się go obniżyć , być może nawet za pomocą siłownika hydraulicznego, bo kabel również jest widoczny.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masz oko. Ja pomyślałem pierwsze, że to photoshop ku uciesze gawiedzi. Ale faktycznie, słup jakby rozciągany. Można pewnie podumać o jego sztywności.

 

Ja widzę tu szansę na szybkie studzenie całości po upalnym dniu. Wentylacja kopuły trwa dłużej niż czterech ścian bez dachu. A studzić STC latem, ciepłym powietrzem z obserwatorium nie ma sensu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

" można podumać o jego sztywność" Jeżeli jest wykonany z dokładnością siłownika od chociażby koparki to nie drgnie choćby o jotę, być może pochodzi też z podobnej maszyny,

siłowniki od koparki mają raczej mniejszą średnicę 

Share this post


Link to post
Share on other sites
11 godzin temu, qbanos napisał:

Tyle lamp i żadnych żaluzji? Nie, ja o takim miejscu nie marzę :)

2 godziny temu, bartolini napisał:

W USA jest firma pier-tech, która robi takie (a jakże :) ) piery o regulowanej wysokości.

http://piertechinc.com/telescope-piers/

Czy nie taniej zrobić taką konstrukcję dachu, żeby teleskop na stałej wysokości był ponad ścianami? :) Niektórzy lubią przekombinować.

 

Co do tytułowego obserwatorium, ja wciąż nie widzę sensu w tym absurdzie :) Kopułę można przecież wentylować jakimś wiatrakiem.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, MateuszW napisał:

...

Czy nie taniej zrobić taką konstrukcję dachu, żeby teleskop na stałej wysokości był ponad ścianami? :) Niektórzy lubią przekombinować.

...

SCTek jest zamontowany w konfiguracji alt-az i jakoś mało kabli, przedłużaczy i różnej maści puszek, czyli setup czysto do wizuala.

W takim przypadku nie pogardziłbym takim regulowanym pierem, ergonomia przede wszystkim.

Pewnie ktoś chciał sprawdzić się w astrofoto - nie wyszło i teraz sobie ogląda. O ile kopuła odsuwa się na północ, to nie ma problemu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Zdjęcie Czarnej Dziury - dzisiaj o 15:00
   Pamiętajcie, że dzisiaj o 15:00 poznamy obraz Czarnej Dziury. Niezależnie od tego, jak bardzo będzie ono spektakularne (lub wręcz przeciwnie - parę pikseli), trzeba pamiętać, że to ogromne, wręcz niewyobrażalne, osiągnięcie cywilizacji. Utrwalić coś tak odległego i małego kątowo, do tego wykorzystując mega sprytny sposób (interferometria radiowa), ...no po prostu niewyobrażalne. EHT to przecież wirtualny teleskop wielkości planety. Proste?
    • Love
    • Like
   • 144 replies
  • Amatorska spektroskopia supernowych - ważne obserwacje klasyfikacyjne
   Poszukiwania i obserwacje supernowych w innych galaktykach zajmuje wielu astronomów, w tym niemałą grupę amatorów (może nie w naszym kraju, ale mam nadzieję, że pomału będzie nas przybywać). Odkrycie to oczywiście pierwszy etap, ale nie mniej ważne są kolejne - obserwacje fotometryczne i spektroskopowe.
    • Like
   • 4 replies
  • Odszedł od nas Janusz Płeszka
   Wydaje się nierealne, ale z kilku źródeł informacja ta zdaje się być potwierdzona. Odszedł od nas człowiek, któremu polskiej astronomii amatorskiej możemy zawdzięczyć tak wiele... W naszym hobby każdy przynajmniej raz miał z nim styczność. Janusz Płeszka zmarł w wieku 52 lat.
    • Sad
   • 161 replies
  • Małe porównanie mgławic planetarnych
   Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
   Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 29 replies
  • SN 2018hhn - "polska" supernowa w UGC 12222
   Dziś mam przyjemność poinformować, że jest już potwierdzenie - obserwacja spektroskopowa wykonana na 2-metrowym Liverpool Telescope (La Palma, Wyspy Kanaryjskie). Okazuje się, że mamy do czynienia z supernową typu Ia. Poniżej widmo SN 2018hhn z charakterystyczną, silną linią absorpcyjną SiII.
    • Thanks
    • Like
   • 11 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.