Skocz do zawartości

Niskobudżetowy guider do SW


Tuvoc

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,
chciałbym zwrócić się z pytaniem i prośbą o poradę w kwestii tematu, który już nie raz w różnych wersjach i na różnych forach wracał - mowa o tanim guidingu w oparciu o szukacz i webkamerkę.
Chciałbym wykorzystać swój szukacz optyczny 9x50. Do tego wydrukuję sobie w 3D takie oto przejściówki: https://www.thingiverse.com/thing:3483611/files

 

Problem jest jednak z tanimi webcamami. Mam pytanie, co sądzicie o taniej (nawet bardzo) chińskiej kamerce:
https://www.imagingsys.com/yunawu-125-telescope-digital-electronic-eyepiece-camera-for/

Wiem, że to chińszczyzna, ale ciężko znaleźć któreś z tych starych przetestowanych kamerek:
https://rk.edu.pl/astro/kamery-ccd/

A żeby było śmieszniej to na e-bay'u niektóre z tych kamer, np. Philips SPC900NC są w cenach kilkukrotnie wyższych niż za "nie astronomiczne" kamery używane sprzed kilku lat.

 

Będę wdzięczny za pomoc,

Pozdrawiam,

Mirek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te wszystkie electronic eyepiece'y maja jedną poważną wadę - nie możesz wydłużyć czasu migawki wyżej niż  jakieś 1/8s. A na moje to za mało, powinno się użyć dłuższych czasów, a poza tym będziesz miał problem jeśli nie znajdziesz w kadrze jasnej gwiazdy. 

Najtańszym rozwiązaniem, a w pełni sprawnym będzie kupno kamerki T7, która jest klonem asi120 i do guidingu sprawdza się idealnie. 

Edit: spojrzałem na tę kamerkę z linku - nie warta nawet dolara - to jest kamera VGA 640x480px... 

Jeśli chcesz koniecznie działać z kamerą, to zainteresuj się Microsoft Lifecam, nawet chyba gdzieś u mnie w szufladzie leży przerobiona na gwint 1.25 cala. 

Edytowane przez sidiouss
  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za info. Widzę, że na ali express T7 są w całkiem przyzwoitej cenie. Zastanawiam się tylko, czy konieczne jest spinanie jej przez ST4 z napędem? Nie można tego od razu na USB do komputera? Przecież i tak PHD2 to razem "ogarnia".

 

A co do tej kamery Lifecam to jeśli jest do ewentualnej sprzedaży to daj proszę znać na PW za ile.

 

Pozdrawiam,

Mirek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Tuvoc napisał:

A żeby było śmieszniej to na e-bay'u niektóre z tych kamer, np. Philips SPC900NC są w cenach kilkukrotnie wyższych niż za "nie astronomiczne" kamery używane sprzed kilku lat.

sensor tej kamery powstał 20 lat temu

jego sprawność kwantowa to około 25%. Dzisiejsze matryce mają sprawność 3 razy lepszą, a to oznacza, że w ciągu 1 sekundy złapią tyle fotonów co ta kamera w 3 sekundy. W dodatku szumi to potężnie. Kolejnym problemem mogą być drivery do nowych systemów

 

poszukaj produkowanej obecnie kamery np. T7 lub jakiejś używanej kamerki do guide lub planetarnej. Bardzo stara kamerka i jej przeróbka plus nosek 1,25" i filtr IR/UV oznacza koszt wyższy niż nowa kamerka z tymi akcesoriami w standardzie

 

kamerki Phillipsa były przerabiane na potrzeby astronomiczne gdy dedykowane kamery były bardzo drogie. Teraz to nie ma najmniejszego sensu

 

pozdrawiam

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Tuvoc napisał:

A co sądzicie o tym Datyson 2MP? Coś takiego jako guide camera? Nie zamierzam tym oglądać nic tylko śledzić w PHD2, do focenia wpinam DSLR.

Odpowiem tak samo - ta kamera ma najdłuższy czas 1/8s, a do guidingu potrzebujesz 2-3s najlepiej, żeby wykryć błąd prowadzenia. W krótszych czasach będziesz guidować seeing a nie rzeczywisty błąd montażu i ostatecznie możesz mieć gorsze wyniki, niż bez guidingu. Astrofoto nie wybacza niestety zbytnich oszczędności i teraz wydasz kilkadziesiąt złotych na rozwiązanie, które nie będzie Cię satysfakcjonować i zaraz znów będziesz musiał wydać kasę na docelowe rozwiązanie. Lepiej poczekać miesiąc dwa i odłożyć trochę więcej kasy. 

 

4 godziny temu, Tuvoc napisał:

Dzięki wielkie za info. Widzę, że na ali express T7 są w całkiem przyzwoitej cenie. Zastanawiam się tylko, czy konieczne jest spinanie jej przez ST4 z napędem? Nie można tego od razu na USB do komputera? Przecież i tak PHD2 to razem "ogarnia".

 

A co do tej kamery Lifecam to jeśli jest do ewentualnej sprzedaży to daj proszę znać na PW za ile.

 

Pozdrawiam,

Mirek

Ta kamera pozwala na guiding zarówno przez samo USB i pulse guiding do podłączonego montażu, jak i przez port ST4, na przykład montaż Star Adventurer, którego nie da się guidować przez USB. 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety, a może "stety" nie ma półśrodków :-) A już tak z czystej ciekawości, orientujesz się jakie czasy miała ta kamera: http://www.slcentral.com/logitech-quickcam-4000/page2.php

Nigdzie nie mogłem tego znaleźć, a wiem że przerabiano ją właśnie do guidingu.

 

Pozdrawiam,

Mirek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak ma być budżetowo to musisz liczyć się z tym że trzeba będzie powalczyć.

Ja się bawię nieprzerobionym webcamem wspomnianym przez Ciebie - SPC900nc, tak jak opisałem tu (na zdjęcia nie zwracaj uwagi :-) ):

To co pisze sidiouss a propo czułości jest największa bolączką, Musisz się nauczyć znajdować gwiazdę guidującą, co jest pewnym wyzwaniem.

Jeśli jesteś perfekcjonistą to zapomnij znajdywaniu takiej gwiazdy w miejscu gdzie celuje twój aparat. Bardzo rzadko mi się to udawało, dlatego dobrym rozwiązaniem w takim wypadku jest umieszczenie guidera/obiektywu na głowicy foto, jak u mnie na zdjęciach.

Zaraz się koledzy odezwą że tak się nie robi, bo rotacja pola, bo to, bo tamto.....ale przy tej kamerze nie wymyśliłem innego rozwiązania.

Tak jak wspominałem - to nie jest rozwiązanie dla perfekcjonistów.

 

Z innych obserwacji jakie mam po używaniu wspomnianego zestawu - przy jasnych gwiazdach profil gwiazdy w phd jest bardzo szeroki (znaczy - nie wystarczająco "szpilkowy").

W takich przypadkach bardzo przydaje się przysłona w obiektywie, czego w Twoim przypadku nie będzie jak będziesz guidował szukaczem.

Z dostępnymi czasami ekspozycji nie miałem problemu do tej pory.

 

Edytowane przez pki1234
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam SW 200p czyli jest 200/1000 z montażem eq5 po upgradzie do goto. Szukacz standardowy SW 9x50. Z tego co pisze pki1234

w moim przypadku chyba będzie lepiej jednak zainwestować w T7. Byłem przekonany, patrząc na bloga Astrocasto (http://astrocasto.blogspot.com/2012/02/how-to-set-up-guiding-system-for-your.html), że to kwestia jedynie odpowiedniego noska np. do takiego webcama Logitech Quickcam 4000 Pro, wpakowanie do szukacza i konfiguracja PHD2.

 

Teraz już nie wiem co myśleć o takich samoróbkach...

 

Dzięki za informacje!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ambitnie celujesz...

GoTo do guidingu Ci nie będzie potrzebne.

Ja na swoim Eq5 nie próbowałem dłuższych ogniskowych niż 300mm.

Żeby się nie zniechęcić na początku radziłbym Ci spróbować podobnie. Zanim będziesz focił ogniskową 1000mm -  dobrze opanuj działanie twojego montażu z guidingiem, zrozum wykresy, i naucz się co poprawić w montażu kiedy wykresy phd nie są takie jakbyś chciał.

Tutaj znajdziesz mnóstwo wątków typu "phd - pomocy !!!" co znaczy że nie jest to zabawa "plug & play" :-)

 

Jak powiesisz na swoim montażu ogniskową 1000mm będzie prawie pewne że będziesz autorem podobnego wątku.

(moja córka mówi tutaj: "żarcik" :-) )

 

 

Edytowane przez pki1234
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Haha, żarcik :D

 

generalnie to focenie zacząłem już, ale po prostu bez guidingu. Jak do tej pory udawało mi się robić klatki po 100 sek., które były ładne i nieporuszone (DSLR to EOS 800D, a jeszcze parę dni temu 650D).

 

Co do samego montażu to walczyłem z nim już wcześniej. Wszystko jest dokręcone i wysmarowane (jakimś chińskim cudem do zestawu upgrade'owego goto - to jest jakiś miodny smar który polecał kiedyś śp. Janusz), popracowałem nad luzami itd.

 

Podejrzewam, że pewnie będzie trochę zabawy z guidingiem, ale jednak lepiej nie dodawać sobie jeszcze aspektu bardzo przeciętnej kamerki. Dzięki za wszelkie porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, dziękuję :-) Tuba wprawdzie trochę ciężka i bałem się pakować ją na eq-5 (chociaż entuzjazm początkującego wziął górę - "eeee da radę"), to całość sprawia się naprawdę nieźle.

 

Rozumiem, że w tej kamerze (T7C) kabel ST4 wpinam do płyty głównej (motor kontroler)? A całość ustawiam w PHD2?

 

Z góry dziękuję za cierpliwość i wyrozumiałość :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Tuvoc napisał:

Aha, dziękuję :-) Tuba wprawdzie trochę ciężka i bałem się pakować ją na eq-5 (chociaż entuzjazm początkującego wziął górę - "eeee da radę"), to całość sprawia się naprawdę nieźle.

 

Rozumiem, że w tej kamerze (T7C) kabel ST4 wpinam do płyty głównej (motor kontroler)? A całość ustawiam w PHD2?

EQ5 się nie urwie :) No ale ciężko będzie uzyskać na nim dobre efekty. Miałem taki duet jako mój pierwszy zestaw, choć z napędem "zwykłym". Czasami guidował się nieźle, ale na ogół było średnio. Teraz wylądowałem z EQ6 :)

Jeśli łączysz montaż z PC i używasz EQMod, to ST4 nie potrzebujesz. W przeciwnym wypadku tak - łączysz kamerę z "guide port" na płycie głównej silników.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Tuvoc napisał:

Problem jest jednak z tanimi webcamami.

Taak, po lekturze materiałów z różnych źródeł webkamerki do sensownego guidingu wybiłem sobie od razu z głowy. Też szukałem budżetowej kamerki guidującej. Złożyłem więc zestaw QHY 5P-II Mono + lunetka 60x240. Uważam, że na HEQ5 z tubą 825 mm dostaję całkiem niezłe rezultaty  prowadzenia, obojętnie czy przez ST4 czy direct. Jednak z pilota od montażu i ST4 w pewnym momencie zrezygnowałem. Całkowitą kontrolę nad montażem przejął laptop z "nory", z której nie muszę wyłazić. :emotion-5:

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki jest i mój plan odnośnie komputera. W sumie to już tak robię - EOS Utility, Stellarium/Cartes du Ciel, PHD2 (testy) i sporo innego softu, który na razie ogarniam przez rozpoznanie bojem, a docelowo będę chcieć wszystko trochę bardziej usprawnić/zautomatyzować (Magic Lantern do Canona przy długich ekspozycjach to chyba mus).

 

No cóż, co do guidingu to decyzja podjęta - zamawiam T7C, drukuję sobie przejściówkę i "jedziem". Tak się właśnie zastanawiałem po co mi ST4 skoro kam pójdzie przez USB, napęd też (idzie przez pilot) USB, a DSLR przez wifi.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Tuvoc napisał:

W sumie to już tak robię - EOS Utility, Stellarium/Cartes du Ciel,

Zainteresowałeś mnie tym EOS Utility via Wi-Fi. Możesz dwa słowa na temat tego narzędzia? Zrzuca Ci z DSLR obraz on-line do kompa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. To jest EOS Utility 3 dla nowych Canonów. Wymieniłem sobie teraz EOS'a na 800D więc i oprogramowanie z wersji 2 musiałem na 3. Działa analogicznie jak wersja 2 po kablu. Możesz robić zdjęcia i mieć na komputerze jedynie podgląd, można też od razu je pobierać (działa to różnie - jednak raw'y trochę ważą). Analogiczne narzędzie masz na androida i możesz sobie podejrzeć na telefonie.

 

Oczywiście nie ma zweryfikowanego Magic Lantern dla tego modelu więc na razie będzie pstrykanie na BULB i odliczanie sekund z licznika w programie :P

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Tuvoc napisał:

Oczywiście nie ma zweryfikowanego Magic Lantern dla tego modelu więc na razie będzie pstrykanie na BULB i odliczanie sekund z licznika w programie :P

Pytam, bo teraz używam DSLR SONY A57 i pstrykam ręcznie na BULB po kablu, co jest dosyć zajmujące. :ermm:

Ale już wiem, że niedługo mój poczciwy DSLR pójdzie z astrofoto w odstawkę. Pora na kamerkę dedykowaną do tego celu. :emotion-5:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Canony dają radę. Miałem 650D i pierwsze kroki w astrofoto wykonywałem z jego udziałem. 800D dopiero poznaję, ale już mi się podoba. Ma np. żyroskop ;P wspomniane wyżej wifi, a z poważniejszych rzeczy to niezłe QE, rozmiar piksela itd. Poza tym można zmodyfikować do wersji 800Da ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.