Skocz do zawartości

Co robię żle??


Arctur

Rekomendowane odpowiedzi

Tak jest, Księżyc jest teraz łatwo dostępny , spokojnie zdjęcie wyjdzie bez poruszenia ,jedna zwykła klatka, jak normalne zdjęcie dzienne  z nieruchomego statywu , zwykłą lustrzanką . Tu jest takie zdjęcie ,takie coś ma być bez problemu.

16707701_405545899788283_4507191709339411762_o.jpg

Edytowane przez berkut123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 10 miesięcy temu...

Witam,

Podłączam  się pod temat. Posiadam refraktor star rider 80/400 eq. Dziś próbowałem podłączyć pod niego Nikona d610. Posiadam przejściówkę oraz t ring. Jednak przy fotografowaniu księżyca nie mogłem złapać ostrości. Ustawilem wyciag na minimalne wysuniecie i powoli go wyciagalem. Wyciąg miałem maksymalnie wysunięty. I braklo mi go A co za tym idzie ostrosci też. Próbowałem tak zrobić też z soczewka barlowa i to samo się działo. Jak uzyskać ostrość? 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W dniu 28.04.2020 o 23:43, Krzysiek Zawadzki napisał:

Posiadam refraktor star rider 80/400 

Nie wiem jaki wyciąg ma Twój refraktor ale do SW 80/400 trzeba założyć taka ptzedłużke pomiędzy żeby aparat złapał ostrość. Gwint na niej ok 43mm20200430_074006.jpg.e13f45dc6a8bbecf5184dc4e13209cd7.jpg

 

Pozdrawiam

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam tego refraktora ale patrząc na jego konstrukcję można się domyślać że nie ma tam po prostu miejsca na wystarczająco długą tuleję wyciągu. Być może nawet nie da się uzyskać ostrości bez stosowania kątówki? Jeśli tak to pytanie czy tę przejściówkę stosujesz z kątówką, czy wkładasz ją bezpośrednio w wyciąg. Być może wydłużenie toru optycznego poprzez zastosowanie kątówki wystarczyłoby?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 zdjęcie to maksymalny wyciąg mojego refraktor

2 zdjęciu jest moja lustrzanka z przejściówką

Na 3 wszystko razem do kupy złożone.

Przyznam że nie podłączyłem kątówki jeszcze. Zastanawiam sie czy taka przedlozka 25 mm wystarczy. (Taka jedynie znalazlem) chyba żeby zastosować przejściówka w którą można włożyć okular, ale nie wiem czy będzie to działa z lustrzanką

20200501_164823.jpg

20200501_164907.jpg

20200501_164930.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, proszę! Poprawiona wersja mojego travellerka 80/400. Dobrze,ze atrapę szukacza wymienili na coś na oko porządniejszego... Chyba też tuleja wyciągu dłuższa, choć fotka może mylić.

 Ale do rzeczy: nie ma szans, aby teleskop wyostrzył bez kątówki lub dodatkowej tulei-przedłużki. Krótkoogniskowe refraktory o prostej konstrukcji często tak mają. Wbrew pozorom, ten problem jest banalny do rozwiązania (rzeczona przedłużka). Szykuj się na znacznie poważniejszy: ten plasticzany wyciąg okularowy nie ma prawa utrzymać jakiejkolwiek osiowości po powieszeniu na nim ciężkiego aparatu, a jak jeszcze dodasz przedłużkę, to już w ogóle zapomnij - serio! Wiem co piszę...

Masz dwie opcje:

 

1) Wymiana wyciągu na taki o dużym udźwigu (najlepiej 2 calowy, bo problem z winietą też masz murowany); koszt większy niż tego teleskopu bez montażu, ale warto sprawdzić.

2) Zrobienie z grubego materiału jakiejś szyny zamocowanej obejmą do nasady wyciągu/tubusa refraktora, która będzie podtrzymywać ciężar aparatu, w dodatku nie blokując jego ruchu tył-przód w osi wyciągu. Dla uproszczenia, ta podpórka może nie podpierać bezpośrednio aparatu, tylko tę tuleję-przedłużkę wsadzaną do wyciągu, bo tu wystarczy prosta obejma czy ucho. Warto by ten element był łatwo zdejmowany z szyny, bo inaczej konwersja z wersji foto do wizuala (czyli wsadzenie do wyciągu kątówki z okularem) będzie utrudnione. Ja bym szynę zrobił z 2 sztywnych prętów/rurek, a obejmę w postaci płytki z 3 otworami: 1 na tę przedłużkę, ze śrubka do blokady, a 2 na te pręty pełniące rolę szyny. Wtedy ten uchwyt będzie swobodnie jeździł z aparatem podczas ogniskowania, a  i w każdej chwili zdejmiesz go z wyciągu razem z aparatem i przedłużką. Właściwie, to najlepiej wykonać to w duecie z drugą płytką, która będzie obejmą na tył teleskopu. Wtedy wstępne otwory w obu płytkach robisz z jednego wiercenia (te na teleskop i tulejkę rozwiercasz potem), bo inaczej osie Ci się nie zejdą i nie będzie działać.

 

Aha, sprawdź najpierw doświadczalnie, ile tej przedłużki potrzebujesz, aby aparat ostrzył na nieskończoność. Stół + książki jako ława optyczna, daleki widok za oknem jako cel :P

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.