Skocz do zawartości

Czym zasilacie zestawy?


Rekomendowane odpowiedzi

8 minut temu, count.neverest napisał:

przewiezieniem baterii 160 Wh i 86 Wh w osobnych bagażach- rejestrowany i podręczny

W rejestrowanym? To akurat było głupie i niebezpieczne. Podstawową zasadą brzmi, że nie wolno przewozić li-ion w rejestrowanym. Powinieneś za to bez trudu móc przewieźć obie w podręcznym.

Zawsze mnie zastanawiało, co się dzieje, jak znajdą coś w rejestrowanym na przeswietleniu. Czy wzywają mnie, a może bagaż nie leci, a ja się o tym dowiem na miejscu? W każdym razie, nie ryzykowalbym tak. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minutes ago, MateuszW said:

Zawsze mnie zastanawiało, co się dzieje, jak znajdą coś w rejestrowanym na przeswietleniu. Czy wzywają mnie, a może bagaż nie leci, a ja się o tym dowiem na miejscu? W każdym razie, nie ryzykowalbym tak. 

Jeśli zdążą to wzywają na lotnisku. Mogą też bagaż otworzyć sami - dlatego warto mieć kłódkę TSA. W Stanach bez takiej kłódki przy zamkniętym bagażu się nie pierniczą tylko po prostu rozcinają torbę. Dostajesz później rozciętą i zestrechowaną, jeśli masz kłódkę to poznasz, po tym, że w środku znajdujesz karteczkę z informację o przeszukaniu (dostałem takie przynajmniej z 2-3 razy).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Sebo_b napisał:

Jeśli zdążą to wzywają na lotnisku. Mogą też bagaż otworzyć sami - dlatego warto mieć kłódkę TSA. W Stanach bez takiej kłódki przy zamkniętym bagażu się nie pierniczą tylko po prostu rozcinają torbę. Dostajesz później rozciętą i zestrechowaną, jeśli masz kłódkę to poznasz, po tym, że w środku znajdujesz karteczkę z informację o przeszukaniu (dostałem takie przynajmniej z 2-3 razy).

Ale jeśli mam tam coś, czego nie można przewozić, jak właśnie li-ion, czy butlę pod ciśnieniem, to co robią? Wywalają ten niedozwolonych towar i resztę puszczają? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minutes ago, count.neverest said:

Tak, zgodnie z regulaminem przewoźnika. Moje aku to LiFePo4, nie wiem na czym polega różnica w stosunku do Li-Ion.

Różnica znikoma (LiFePo4 jest odmianą Li-ion). Pokaż mi ten regulamin, bo to dość zaskakujące co piszesz.

 

EDIT: Ze strony FAA:

Quote

Spare (uninstalled) lithium ion and lithium metal batteries must be carried in carry-on baggage only. When a carry-on bag is checked at the gate or at planeside, all spare lithium batteries must be removed from the bag and kept with the passenger in the aircraft cabin. The battery terminals must be protected from short circuit.

 

Edytowane przez Sebo_b
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Sebo_b napisał:

zapasowe baterie (w tym powebanki) tylko podręczny. 

No właśnie. A ja bym raczej zaklasyfikował taką stację zasilającą jako powerbank. Pytanie jak to klasyfikuje lotnisko i czy teraz to było szczęście, czy jednak nie ma problemu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Just now, MateuszW said:

Pytanie jak to klasyfikuje lotnisko i czy teraz to było szczęście, czy jednak nie ma problemu

Raczej nie zaklasyfikuja jako urzadzenie, bo to jest po prostu bateria. Ja tez raz za Stanów nadałem (niewiedza) i przeszło - chyba nie każdy bagaż jest przeswietlany, albo na skanerze wyglądało to jak urzadzenie (bateria Celestrona, w sumie z wbudowaną latarką, więc może i urządzenie już). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Również zastanawiam się nad "lotniczym" zasilaniem zestawu na 12V. Są opcje droższe, jak https://www.celestron.com/products/powertank-lithium-pro. Ale zastanawiam się czy tej samej roli nie spełni akumulatorek 12 V, 14 Ah + ładowarka. Akumulator wg producenta 160 Wh, choć jakby przeliczyć 12 V i 14 Ah to wychodzi 168Wh, czy coś źle liczę?

Wydaje się, że takie akumulatorki można by zabrać 2 do bagażu podręcznego, jak myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, holeris napisał:

Również zastanawiam się nad "lotniczym" zasilaniem zestawu na 12V. Są opcje droższe, jak https://www.celestron.com/products/powertank-lithium-pro. Ale zastanawiam się czy tej samej roli nie spełni akumulatorek 12 V, 14 Ah + ładowarka. Akumulator wg producenta 160 Wh, choć jakby przeliczyć 12 V i 14 Ah to wychodzi 168Wh, czy coś źle liczę?

Wydaje się, że takie akumulatorki można by zabrać 2 do bagażu podręcznego, jak myślicie?

Jak najbardziej, ten akumulator zastąpi celestrona za druzgocąco niższą cenę. Na pewno przyda mu się jeszcze jakiś układ zabezpieczający przed rozładowaniem. Co do pojemności, to moim zdaniem jego napięcie nominalne wynosi 11,1V (3,7x3), co daje 155Wh, myślę że to są jakieś ograniczenia, ale mieści się on w wymogach linii. Tak, chyba 2 są dozwolone, są takie ładne tabelki do tego.

Przy takich dużych pewnie istnieje szansa że ktoś na to zwróci uwagę, ale przy małych i średnich aku generalnie co najmniej dwukrotnie przekraczałem limity i nikogo to nie interesowało (są czasami określone śmieszne ilości dodatkowych aku, nawet małych, nie ma się co tym przejmować).

Taki duży akumulator mógłby przykuć uwagę bo wygląda jak ołowiowy. Fajnie by było jakby miał napisaną pojemność, bo ktoś może chcieć to zweryfikować (jak nie ma, to może jakiś screen dowodu zakupu na wszelki wypadek?).

Z powodu trochę niższych napięć, niektóre urządzenia astro mogą mieć drobne problemy, warto to sprawdzić i ew dodać przetwornicę step-up.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, holeris napisał:

Również zastanawiam się nad "lotniczym" zasilaniem zestawu na 12V. Są opcje droższe, jak https://www.celestron.com/products/powertank-lithium-pro. Ale zastanawiam się czy tej samej roli nie spełni akumulatorek 12 V, 14 Ah + ładowarka. Akumulator wg producenta 160 Wh, choć jakby przeliczyć 12 V i 14 Ah to wychodzi 168Wh, czy coś źle liczę?

Wydaje się, że takie akumulatorki można by zabrać 2 do bagażu podręcznego, jak myślicie?

Jeśli podróżujesz sam, to dwóch sztuk nie wolno Ci zabrać. Maksymalny dopuszczalny limit przewozu baterii LiON luzem to 160Wh/osobę. Musiałby lecieć ktoś razem z Tobą, aby móc wnieść dwie sztuki takiego akumulatora do samolotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, tomchm napisał:

Jeśli podróżujesz sam, to dwóch sztuk nie wolno Ci zabrać. Maksymalny dopuszczalny limit przewozu baterii LiON luzem to 160Wh/osobę. Musiałby lecieć ktoś razem z Tobą, aby móc wnieść dwie sztuki takiego akumulatora do samolotu.

No nie wiem, ja znalazłem taki obrazek i są dwie na osobę.

image.png.cfeb89cac1e49d876458b94efad16eec.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, tomchm napisał:

Coś mi się w takim razie pomyliło...

Chyba że ja to źle rozumiem i tu chodzi o dwie baterie o łącznej pojemności < 160? Tylko wtedy tworzą się chyba inne problemy natury logicznej :P Więc ja sam nie wiem.

 

Tak czy siak, ja brałem kilka razy jakieś 20 różnych akumulatorów, o łącznej pojemności zdrowo przekraczającej te wartości, przy czym chyba każda miała <100Wh i generalnie nikt tego nie liczył ani nie sprawdzał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle coś gdzieś przeczytałem i sądziłem, że łączna pojemność zabieranych baterii nie może przekroczyć 160Wh, a tu chodzi o pojedynczy powerbank. 

Wynika z tego, że można na pokład samolotu zabrać ze sobą max. dwa powerbanki pod warunkiem, że żaden z nich nie przekracza pojemności energetycznej 160 Wh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.