Skocz do zawartości

Grupa galaktyk NGC 7331 i Kwintet Stephana


lesnikdan

Rekomendowane odpowiedzi

Odnaleziony kolejny materiał :) Tym razem grupa galaktyk NGC 7331 wraz z Kwintetem Stephana. Jest to chyba najlepsze co do tej pory udało mi się wycisnąć z mojego setupu. Noc niemal idealna mojego już byłego EQ3-2 - pierwszy i ostatni raz miałem tak okrągłe gwiazdy. To przyczyniło się do tego, że trochę więcej materiału niż zwykle :) Jedyne czego mi brakuje to detal... Z tym już nie wiem co mam zrobić... Czy to kwestia skali setupu czy robię coś źle... Ostrość ustawiona maską - co prawda tylko na początku sesji ale nie widać różnicy pomiędzy pierwszą a ostatnią klatką. Może ktoś z Was jest w stanie zdiagnozować skąd to rozmycie? Na pojedynczych klatkach ilość szczegółów porównywalna ze stackiem. Więcej info pod zdjęciem.

 

Jak zwykle uwagi mile widziane :)

 NGC7331.thumb.jpg.d3f607c4f584db77a11a2c0be648118d.jpg

 

Atik 314L+ 32x300s L Astronomik
Newton SW 150/750

Korektor Komy SW x0,9

Skala 1,93"/px
EQ3-2 guide ASI 034MC

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwiazdy masz miękkie już na klatkach i to zapewne od guidowania, gdyż, ono sobie operuje w pewnym zakresie, nie trzyma gwiazd w punkt na pixelu, Jesion to nazywa ziarnistość guidowania, mógł tez być tragiczny seeing, ale to pierwsze zazwyczaj przy tak długich klatkach odgrywa kluczowe znaczenie. Musisz pracować nad montażem, aby w czasie akwizycji wprowadzać jak najmniej korekt, musisz też pracować nad guidowaniem, aby wystarczyło minimalnie i bardzo rzadko np co 10s albo próbować bardzo często np 0,5s wszystko zależy od montażu :) a nie kontrolowanie regularnie ostrości jest niedopuszczalne :P

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiany sprzętowe ruszyły więc i na dogranie guidingu przyjdzie pora. Czasy rzędu 0,5s to nie będzie guidowanie seeingu? Poza tym nie wiem czy moja ASI034MC jest na tyle czuła żeby bez problemu znaleźć gwiazdę w kadrze bez kombinowania przy tak krótkiej ekspozycji :P Polecane czasy dla Heq5 to ~3-4s więc takie dla Eq3-2 stosowałem. Zobaczę jak będzie Heq5 pracować - jak DEC jeszcze można stosunkowo łatwo ogarnąć tak RA już niestety zależy od jakości montażu. Tu doprowadzenie do stanu by korekty były nie częściej niż raz na 10s będzie wyzwaniem. A co do kontroli ostrości - to też już w planach - DreamFocuser już jest ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seeingu nie guidujemy bo gdy seeing jest taki, że będzie wpływać na szybkie guidowanie, nikt rozsądny średniej i dużej skali nie robi a w nich nie możemy sobie pozwolić na przebywanie gwiazdy prowadzenia po za wyznaczonym sektorem aż 5 sek , nawet 1 sek to już szmat czasu :) przecież cały ten czas gwiazdy obrazowania malują nam placki miast wypalać punkty docelowe.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mnie trochę nakierowało chyba w czym tkwił problem. Skala mojego zestawu z korektorem to ~1.95"/px zatem Total RMS nie powinien przekroczyć 1/2 skali czyli 1"? Dobrze rozumiem? Jeśli tak powinno być to mam odpowiedź skąd rozmycie - zazwyczaj podczas guidingu Eq3-2 RMS DEC i RA oscylowały w granicach 1.5-2". Jako, że RMS był w obu osiach podobnej wartości nie odbiło się to na kształcie gwiazd bo "szarpało je" równomiernie. Długie ekspozycje ładnie zamaskowały problem z prowadzeniem. Przez to gwiazdy są duże i rozmyte mimo dobrze ustawionej ostrości. Jeśli się mylę to wyprowadźcie mnie z błędu :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I przyszła pora na pierwsze "poważniejsze" LRGB. Kolor nie był kalibrowany żadnym programem - do tego jeszcze nie doszedłem :) Złożone w GIMPie bo na ten moment nie mam dostępu do PS'a. Jak na materiał, który posiadam z efektu jestem nawet zadowolony :)

 

Zachęcam do komentowania bo im więcej uwag tym więcej doświadczenia :)


NGC7331_LRGB.thumb.jpg.46581a3649bc3b9609cdf0d9519c5240.jpg

 

LRGB 32:15:15:15 x 300s w bin1

Reszta jak wyżej

Edytowane przez lesnikdan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, lesnikdan napisał:

Podostrzyłem trochę algorytmem Richardson-Lucy z dodatku G'MIC-QT Gimpa - nie bardzo wiem co jeszcze mógłbym z tym zrobić nie masakrując totalnie zdjęcia... Niestety taki materiał i nadal szukam czym jest ta nieostrość spowodowana.

Sztuczne podostrzanie nic nie da. Materiał jest nieostry i dlatego miałeś okrągłe gwiazdki - bo takowa zajmuje 20pikseli zamiast 10. Ostrość mogła się rozjechać w trakcie sesji albo zwyczajnie być źle ustawiona. Ustawiałeś ostrość na obiekcie czy w innym miejscu nieba? Jeśli w innym to ruch montażu i przeważenie wyciągu mogło spowodować rozostrzenie. Dokręcałeś śrubę kontrującą drawtube? Mogło to też spowodować, że ostrość pojechała w siną dal.

 

Stety, niestety ale ostrość to najważniejsza kwestia na sesji i nie wolno jej bagatelizować - bo wtedy cały materiał idzie do kosza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostrość maską ustawiona nie na obiekcie ale tuż obok niego. Fakt - w trakcie sesji nie kontrolowałem ostrości ale już pierwsze klatki są nieostre więc może coś szarpnęło podczas ustawiania kadru.

 

A jak wygląda sprawa z tym co napisałem wcześniej? Mogło to mieć wpływ na to jak wyglądają klatki czy to na 100% kwestia źle ustawionej ostrości?

 

19 godzin temu, lesnikdan napisał:

To mnie trochę nakierowało chyba w czym tkwił problem. Skala mojego zestawu z korektorem to ~1.95"/px zatem Total RMS nie powinien przekroczyć 1/2 skali czyli 1"? Dobrze rozumiem? Jeśli tak powinno być to mam odpowiedź skąd rozmycie - zazwyczaj podczas guidingu Eq3-2 RMS DEC i RA oscylowały w granicach 1.5-2". Jako, że RMS był w obu osiach podobnej wartości nie odbiło się to na kształcie gwiazd bo "szarpało je" równomiernie. Długie ekspozycje ładnie zamaskowały problem z prowadzeniem. Przez to gwiazdy są duże i rozmyte mimo dobrze ustawionej ostrości. Jeśli się mylę to wyprowadźcie mnie z błędu :P

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, lesnikdan napisał:

na 100% kwestia źle ustawionej ostrości?

Tylko i wyłącznie to. U mnie poruszone klatki są ostrzejsze niż u Ciebie.

Pamiętaj też, że jak masz błędy w prowadzeniu to najczęściej uwidacznia się to w postaci kresek lub lekko rozciągniętych gwiazd - nigdy tym, że masz super okrągłe gwiazdy :-)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to już jakaś informacja :) to jeszcze szybkie pytanko - który program do akwizycji zezwala na automatyczne refocusowanie po np. n zrobionych klatkach? Z tego co kojarzę APT tego nie ogarnia jeszcze a zatrzymywanie planu po to by ręcznie wymusić ustawienie ostrości trochę mało wygodne jest...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, lesnikdan napisał:

No i kolejny wydatek.... A jeszcze gorsze chyba samo przerzucenie się na coś nowego

Nie prawda...Ja używam triala już 70 dni.

Ale wymaga to tylko jednorazowego połączenia z Internetem po instalacji.

I nie łączeniu się już z Internetem w przyszłości.

Wtedy Soft się nie zorientuje. U mnie to tak działa bo steruje zdalnie w sieci lokalnej bez neta.

Ale pierwszego dnia jeśli chcesz używać  mosaic wizard musisz podejrzeć te obiekty które planujesz focić na dłuższy czas by Soft pobrał obrazy z dss.

Podczas poprzedniej instalacji się zapomniałem i podłączyłem z netem bo chciałem zaplanować kadr to wywaliło mi że się okres próbny skończył:-)

Edytowane przez Selmak
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, Selmak said:

Nie prawda...Ja używam triala już 70 dni.

Ale wymaga to tylko jednorazowego połączenia z Internetem po instalacji.

I nie łączeniu się już z Internetem w przyszłości.

Wtedy Soft się nie zorientuje. U mnie to tak działa bo steruje zdalnie w sieci lokalnej bez neta.

Ale pierwszego dnia jeśli chcesz używać  mosaic wizard musisz podejrzeć te obiekty które planujesz focić na dłuższy czas by Soft pobrał obrazy z dss.

Podczas poprzedniej instalacji się zapomniałem i podłączyłem z netem bo chciałem zaplanować kadr to wywaliło mi że się okres próbny skończył:-)

Mało to legalne i ogólnie nie fair wobec twórców programu. Jeśli ktoś już jednak w taki sposób chce trochę wydłużyć okres próbny, to łatwiej odciąć aplikacje od sieci w Windowsowym firewallu. Nie ma wtedy ryzyka, że przez przypadek się połączy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zakończmy temat legalności oprogramowania bo to nigdy nie prowadzi do niczego dobrego :) każdy ma swoje zdanie na ten temat i jak wygląda rzeczywistość też każdy wie. Bardziej zastanawia mnie jak stoi sprawa ze sterownikami do sprzętu na linuksie? Dobrze rozumiem, że indi jest odpowiednikiem ascom'a? Z tego co widziałem większość info to oczywiście Ubuntu a ja raczej nie jestem fanem Debiana i jego pochodnych... Zresztą niema co porównywać wsparcia dla programów windowsowych i linuksowych... Tylko to mnie powstrzymało... Utknę z czymś i zmarnuję kilka nocy po czym wrócę do windowsa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Sebo_b napisał:

Mało to legalne i ogólnie nie fair wobec twórców programu. Jeśli ktoś już jednak w taki sposób chce trochę wydłużyć okres próbny, to łatwiej odciąć aplikacje od sieci w Windowsowym firewallu. Nie ma wtedy ryzyka, że przez przypadek się połączy.

Tylko wspomniałem o takim czymś bo przypadkowo to zauważyłem a wcale nie planowałem kombinować tylko zakupić . Jak najbardziej warto kupić ten Soft... Ma racjonalną cenę.

Też nie chce rozwijać tej dyskusji bo mozna by się kłócić i kłócić.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.