Skocz do zawartości

Powłoka na lustro....


wampum

Rekomendowane odpowiedzi

4 minuty temu, JSC napisał:

I masz pewnie obiektywną rację, ze nie widziałeś, bo 5% transmisji trudno wychwycić. Ja uzywam pryzmatu i pomimo, ze nie pwinienem widzieć róznic to jednak wolę pryzmat od lustra, bo obraz wydaje mi sie w nim lepszy. Bardziej ostry, bardziej kontrastowy i z lepszym kolorem w porównaniu do zwykłych katówek lustrzanych (niestety nie miałem nigdy dielektrycznej).

Hmm... to dokładnie jak ja, ale ile w tym sugestii...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, bratapita napisał:

Pytanie, czy rzeczywiście dostaniesz to za co płacisz, czyli powłoki 95-96%...

Jest jakaś metoda sprawdzenia w warunkach domowych stopnia odbicia żeby zweryfikować wykonana usługę?

Może tak: https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/5984-atmowe-pomiary-współczynników-odbicia-i-transmisji/&

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok Panowie.

Jako autor wątku i pytający informuję, że wgłębiając się lekko w temat powłok i ich różnic (min. z informacji na tym forum). podjąłem decyzję.

Będę aluminizował (kurdę jak to się pisze) z powłoką ochronną Fluorkiem Magnezu (MgF2).

Różnic w sprawności odbicia pomiędzy tlenkiem glinu a fluorkiem magnezu za bardzo nie ma, fluorek jest bardziej miękki przez co podatny na zarysowania.

Jednakże różnica w cenie jest bardzo duża - powłoka z warstwą ochronną fluorkiem jest od 3 do 4 razy tańszą usługą od następnej dostępnej w kraju.

Jeśli nawet po 3 latach stwierdzę, że trzeba znowu nałożyć powłokę, nie będę żałował.

Ważne jest też, że odnawiam teleskop za który zapłaciłem 250pln z montażem. Gdybym miał do odnowienia lustro z Newtona wartego kilka tysięcy złotych to raczej bym usprawniał najlepszą powłoką jaka jest na rynku, a tak...po prostu chcę mieć "szybki" i w miarę dobry teleskop planetarny na balkon.

Jeśli obrazy będą lepsze od mojego byłego achromatu 6" to będę bardzo zdowolony.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, wampum napisał:

Ok Panowie.

Jako autor wątku i pytający informuję, że wgłębiając się lekko w temat powłok i ich różnic (min. z informacji na tym forum). podjąłem decyzję.

Będę aluminizował (kurdę jak to się pisze) z powłoką ochronną Fluorkiem Magnezu (MgF2).

Różnic w sprawności odbicia pomiędzy tlenkiem glinu a fluorkiem magnezu za bardzo nie ma, fluorek jest bardziej miękki przez co podatny na zarysowania.

Jednakże różnica w cenie jest bardzo duża - powłoka z warstwą ochronną fluorkiem jest od 3 do 4 razy tańszą usługą od następnej dostępnej w kraju.

Jeśli nawet po 3 latach stwierdzę, że trzeba znowu nałożyć powłokę, nie będę żałował.

Ważne jest też, że odnawiam teleskop za który zapłaciłem 250pln z montażem. Gdybym miał do odnowienia lustro z Newtona wartego kilka tysięcy złotych to raczej bym usprawniał najlepszą powłoką jaka jest na rynku, a tak...po prostu chcę mieć "szybki" i w miarę dobry teleskop planetarny na balkon.

Jeśli obrazy będą lepsze od mojego byłego achromatu 6" to będę bardzo zdowolony.

 

Dobra decyzja, różnica twardości jest nie istotna, każde utwardzenie możesz uszkodzić, zarysować. Jeżeli będziesz odpowiednio obchodził się ze zwierciadłem z fluorkiem, to wytrzyma nie 3, a 30 lat. Różnice z achromatem będą: brak chromatyki, długie chłodzenie, częstsze kolimacje, niestety jak zwykle są zady i walety :icon_smile:. Warto mieć oba.

 

Jurek 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.