Jump to content

Bresser EXOS-2 GOTO


Recommended Posts

Hej.

Czy to dobry wybór do wizuala? Bresser EXOS-2 GOTO przykladowy link

Chce powiesic na tym jakiegos Newtona cos kolo 6" lub 8" f4-5.

To jest odpowiednik EQ5 GOTO czy EQ3-2 GOTO?

 

Jak to widzicie?

Pytanie zadaję w imieniu znajomego.

 

Dzieki za pomoc.

 

Link to post
Share on other sites

Coś czuje że tu chodzi o goto.

Kiedyś spoglądałem przez tubę 200/1000 na EQ5 z goto i było znośnie o ile nie tykało się tuby rękoma. 

Jedyne co doskwierało to to że wyciąg się różnie ustawiał, ale na to jest sposób, luzujesz obejmy i okręcasz tubę do wygodnej pozycji (oczywiście wcześniej na tubie mocujesz ograniczniki żeby się nie wyślizgnęła przy luźnych obejmach, np. z grubej taśmy tesa do przyklejania rzeczy na ścianę).

Link to post
Share on other sites

Exos-2 nie ma ograniczeń w ustawianiu AZ. Nic go nie blokuje. Ktoś dawał zdjęcia w wątku o wyborze montażu HEQ5 czy EQ5 AZ. Mam ten montaż i nie mam żadnych zastrzeżeń. Kupiłem go do wizuala, dokupiłem potem silniki Ra i DEC dla komfortu obserwacji. Wszystko funkcjonuje jak należy. Obecnie służy do nauki astrofotografii. Przy ogniskowej 85mm i Canonie 40D można śmigać śmiało po kilkuminutowe ekspozycje. Przy 200mm już trzeba robić selekcję klatek. Parę razy testowo fotografowałem Newtonem 8". Można było zbierać akceptowalne klatki w przedziale 30-60 sek. decydującym czynnikiem był .. wiatr. 

Link to post
Share on other sites

Użytkuję obecnie EXOS-2 (tyle, że bez goto), wieszałem na nim różne tuby od 80/400, 8" newtona, po refraktor 152/1200.

Powiem tak:

6" newtona pociągnie na zupełnym luzie

Wieszałem na nim newtona 8" GSO 200/1000, pociągnął, ale widać że to już powoli na granicy (choć i tak lepiej niż np: 152/1200) .

Nawiasem jeśli chodzi o refraktory, 120/1000 bez żadnego problemu, 152/1200 wieszam na nim,  ale nie polecam ;-)

 

Edited by Kromcio
Link to post
Share on other sites

Mam ten montaż chyba ze 2 lata, a od ubiegłego roku zamontowałem na nim  SynScan GoTo,  EQ 5 KIT Sky Watchera. Wieszałem na mim tubę NT 150/750, a teraz refraktor TS ED 80/560/448. Naprowadza bardzo dobrze na obiekty, po ustawieniu na 3 gwiazdy. Refraktorem naświetlam 3-5 minut, bez gudingu. Newtonem jeszcze nie miałem okazji focić. Jest trochę solidniej zrobiony niż EQ 5 SW, a przekładnie ma o tych samych parametrach. 

Edited by kiniu-13
Link to post
Share on other sites

Jest to mechanicznie dokładnie taki sam montaż jak najświeższa wersja EQ5 skywatchera.

różnią się szczegółami (np poziomica, usytuowanie śrub ustawienia na polarną, znaczniki punktu zero). Dlatego wybrałem exos2 a nie SW-EQ5.

Oś RA oraz DEC są łożyskowane podwójnie (cała oś opiera się o dwa łożyska). jakość łożysk niestety pozostawia trochę do życzenia i najprawdopodobniej będę je wymieniać na japońskie/polskie.

Mój montaż posiada GO-To bazowany na projekcie AstroEQ: https://www.astroeq.co.uk/

rozwiązanie sporo tańsze, choć wymaga trochę nakładu pracy. GO-TO trafia bardzo ładnie na tym montażu  (zdecydowanie lepiej niż na EQ3-2).

Na montażu wisi u mnie tuba SW 150/750 i trzaska fotki. do wizuala przy prawidłowym ustawieniu na polarną nie odczujesz uciekania obiektu w ogóle.

W fotografii nie jest tak kolorowo ze względu na łożyska.

Mam w głowie rozbiórkę całego montażu, wymianę podkładek na teflonowe oraz wymianę smarów (standardowe chinskie lepiki).

 

Link to post
Share on other sites
 • 2 months later...
W dniu 15.05.2019 o 22:20, kiniu-13 napisał:

Mam ten montaż chyba ze 2 lata, a od ubiegłego roku zamontowałem na nim  SynScan GoTo,  EQ 5 KIT Sky Watchera. Wieszałem na mim tubę NT 150/750, a teraz refraktor TS ED 80/560/448. Naprowadza bardzo dobrze na obiekty, po ustawieniu na 3 gwiazdy. Refraktorem naświetlam 3-5 minut, bez gudingu. Newtonem jeszcze nie miałem okazji focić. Jest trochę solidniej zrobiony niż EQ 5 SW, a przekładnie ma o tych samych parametrach. 

Witam,

Będę wdzięczny za jakieś informacje na temat zamontowania Syn Scana na Exos 2. Czy trzeba coś przerabiać itd. Zdjęcia mile widziane:-) Pytałem u sprzedawców / dystrybutorów sprzętu i nikt nie był w stanie potwierdzić, że to pasuje. Myślałem, żeby kupić oryginalne goto Bressera, ale pomijając wyższą cenę, jak na tę chwilę nie da się podłączyć tego do Stellarium. Stąd moje poszukiwania...

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 14 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 21 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 130 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
    • Like
   • 250 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 85 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.