Skocz do zawartości

Bresser EXOS-2 GOTO


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

Czy to dobry wybór do wizuala? Bresser EXOS-2 GOTO przykladowy link

Chce powiesic na tym jakiegos Newtona cos kolo 6" lub 8" f4-5.

To jest odpowiednik EQ5 GOTO czy EQ3-2 GOTO?

 

Jak to widzicie?

Pytanie zadaję w imieniu znajomego.

 

Dzieki za pomoc.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś czuje że tu chodzi o goto.

Kiedyś spoglądałem przez tubę 200/1000 na EQ5 z goto i było znośnie o ile nie tykało się tuby rękoma. 

Jedyne co doskwierało to to że wyciąg się różnie ustawiał, ale na to jest sposób, luzujesz obejmy i okręcasz tubę do wygodnej pozycji (oczywiście wcześniej na tubie mocujesz ograniczniki żeby się nie wyślizgnęła przy luźnych obejmach, np. z grubej taśmy tesa do przyklejania rzeczy na ścianę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Exos-2 nie ma ograniczeń w ustawianiu AZ. Nic go nie blokuje. Ktoś dawał zdjęcia w wątku o wyborze montażu HEQ5 czy EQ5 AZ. Mam ten montaż i nie mam żadnych zastrzeżeń. Kupiłem go do wizuala, dokupiłem potem silniki Ra i DEC dla komfortu obserwacji. Wszystko funkcjonuje jak należy. Obecnie służy do nauki astrofotografii. Przy ogniskowej 85mm i Canonie 40D można śmigać śmiało po kilkuminutowe ekspozycje. Przy 200mm już trzeba robić selekcję klatek. Parę razy testowo fotografowałem Newtonem 8". Można było zbierać akceptowalne klatki w przedziale 30-60 sek. decydującym czynnikiem był .. wiatr. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użytkuję obecnie EXOS-2 (tyle, że bez goto), wieszałem na nim różne tuby od 80/400, 8" newtona, po refraktor 152/1200.

Powiem tak:

6" newtona pociągnie na zupełnym luzie

Wieszałem na nim newtona 8" GSO 200/1000, pociągnął, ale widać że to już powoli na granicy (choć i tak lepiej niż np: 152/1200) .

Nawiasem jeśli chodzi o refraktory, 120/1000 bez żadnego problemu, 152/1200 wieszam na nim,  ale nie polecam ;-)

 

Edytowane przez Kromcio
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten montaż chyba ze 2 lata, a od ubiegłego roku zamontowałem na nim  SynScan GoTo,  EQ 5 KIT Sky Watchera. Wieszałem na mim tubę NT 150/750, a teraz refraktor TS ED 80/560/448. Naprowadza bardzo dobrze na obiekty, po ustawieniu na 3 gwiazdy. Refraktorem naświetlam 3-5 minut, bez gudingu. Newtonem jeszcze nie miałem okazji focić. Jest trochę solidniej zrobiony niż EQ 5 SW, a przekładnie ma o tych samych parametrach. 

Edytowane przez kiniu-13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to mechanicznie dokładnie taki sam montaż jak najświeższa wersja EQ5 skywatchera.

różnią się szczegółami (np poziomica, usytuowanie śrub ustawienia na polarną, znaczniki punktu zero). Dlatego wybrałem exos2 a nie SW-EQ5.

Oś RA oraz DEC są łożyskowane podwójnie (cała oś opiera się o dwa łożyska). jakość łożysk niestety pozostawia trochę do życzenia i najprawdopodobniej będę je wymieniać na japońskie/polskie.

Mój montaż posiada GO-To bazowany na projekcie AstroEQ: https://www.astroeq.co.uk/

rozwiązanie sporo tańsze, choć wymaga trochę nakładu pracy. GO-TO trafia bardzo ładnie na tym montażu  (zdecydowanie lepiej niż na EQ3-2).

Na montażu wisi u mnie tuba SW 150/750 i trzaska fotki. do wizuala przy prawidłowym ustawieniu na polarną nie odczujesz uciekania obiektu w ogóle.

W fotografii nie jest tak kolorowo ze względu na łożyska.

Mam w głowie rozbiórkę całego montażu, wymianę podkładek na teflonowe oraz wymianę smarów (standardowe chinskie lepiki).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
W dniu 15.05.2019 o 22:20, kiniu-13 napisał:

Mam ten montaż chyba ze 2 lata, a od ubiegłego roku zamontowałem na nim  SynScan GoTo,  EQ 5 KIT Sky Watchera. Wieszałem na mim tubę NT 150/750, a teraz refraktor TS ED 80/560/448. Naprowadza bardzo dobrze na obiekty, po ustawieniu na 3 gwiazdy. Refraktorem naświetlam 3-5 minut, bez gudingu. Newtonem jeszcze nie miałem okazji focić. Jest trochę solidniej zrobiony niż EQ 5 SW, a przekładnie ma o tych samych parametrach. 

Witam,

Będę wdzięczny za jakieś informacje na temat zamontowania Syn Scana na Exos 2. Czy trzeba coś przerabiać itd. Zdjęcia mile widziane:-) Pytałem u sprzedawców / dystrybutorów sprzętu i nikt nie był w stanie potwierdzić, że to pasuje. Myślałem, żeby kupić oryginalne goto Bressera, ale pomijając wyższą cenę, jak na tę chwilę nie da się podłączyć tego do Stellarium. Stąd moje poszukiwania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.