Skocz do zawartości

NGC 5907 - na ostrzu noża


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

Zamówię chyba też Newtona 250 foto Superrr Łukaszu. Co prawda czekam na SW ED80 , ale od przybytku glowa nie boli . Podoba mi sie bardzo skala Twoich fotografii a co za tym idzie skala jaka mozna uzyskac za pomoca tego Nawtona i kamery ASI 178 fajnie dobrany zestaw . Zapoluj na jakas gromade kulista ciekawi mnie jak wypadnie skala i wielkosc obrazu gromady . Pozdrawiam i czystego nieba .

Edytowane przez Meiser
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Darula napisał:

Jak widzę że Łukasz wrzuca fotkę to odrazu cieszy mi się japa bo wiadomo że będzie miazga :)

Mam tak samo. Jak w gąszczu nowych postów widzę słoneczko z boku, reszta się nie liczy :)

Edytowane przez alinoe
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Meiser napisał:

Zamówię chyba też Newtona 250 foto Superrr Łukaszu. Co prawda czekam na SW ED80 , ale od przybytku glowa nie boli . Podoba mi sie bardzo skala Twoich fotografii a co za tym idzie skala jaka mozna uzyskac za pomoca tego Nawtona i kamery ASI 178 fajnie dobrany zestaw . Zapoluj na jakas gromade kulista ciekawi mnie jak wypadnie skala i wielkosc obrazu gromady . Pozdrawiam i czystego nieba .

Dzięki :) Jedyna kulka jaką do tej pory robiłem to M13 - ale generalnie gwiazdy zawsze wychodzą najsłabsze w tej technice - dużo lepiej nadaje się ona do planetarek i mniejszych galaktyk.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Lukasz83 napisał:

Dzięki :) Jedyna kulka jaką do tej pory robiłem to M13 - ale generalnie gwiazdy zawsze wychodzą najsłabsze w tej technice - dużo lepiej nadaje się ona do planetarek i mniejszych galaktyk.

 

 

 

Fajnie wyszła ta gromadka 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki soft i komp potrafi zestackować i zalginować takie ilości materiału? Mi na zwykłej fotometrii, gdzie miałem max 400-500 klatek z całej nocy, wszystko płakało godzinami, mimo całkiem sensownej specyfikacji na i7 

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Hans napisał:

Jaki soft i komp potrafi zestackować i zalginować takie ilości materiału? Mi na zwykłej fotometrii, gdzie miałem max 400-500 klatek z całej nocy, wszystko płakało godzinami, mimo całkiem sensownej specyfikacji na i7 

 

Pozdrawiam.

SiriL  :)  Dla przykładu, bo akurat się "mieli" kolejne foto - 1083 klatki w luminancji.

 

Registration (analiza klatek) - 23 minuty

Normalizacja klatek - 72 minuty

Stackowanie (sigma clip average) - 38 minut

 

Oczywiście im mniej klatek tym krócej. Raz stackowałem 5000 klatek bez cropa to zostawiłem sobie to na noc :)

 

Komputer i5 - 2,6GHz + 16GB RAM

 

PS: Autostakkert też sobie porazi w podobnym czasie ale nie zrobi normalizacji i nie obróci klatek z różnych sesji :(

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Hans napisał:

Jaki soft i komp potrafi zestackować i zalginować takie ilości materiału? Mi na zwykłej fotometrii, gdzie miałem max 100-200 klatek z całej nocy, wszystko płakało godzinami, mimo całkiem sensownej specyfikacji na i7 

 

Pozdrawiam.

Dss bez problemu stackował mi po 600 klatek też na i7 i 8gb ram. z registration ok 25min bez ok 10min i po sprawie. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Lukasz83 napisał:

SiriL  :)  Dla przykładu, bo akurat się "mieli" kolejne foto - 1083 klatki w luminancji.

 

Registration (analiza klatek) - 23 minuty

Normalizacja klatek - 72 minuty

Stackowanie (sigma clip average) - 38 minut

 

Oczywiście im mniej klatek tym krócej. Raz stackowałem 5000 klatek bez cropa to zostawiłem sobie to na noc :)

 

Łyka Ci tyle klatek na raz czy robisz partiami? Mi nie chciał brać więcej niż 500 fotek na raz, ładowałem 700 a brał tylko 500 i to już na pierwszym kroku nie przy "odrzucie" jakościowym. Musiałem stackować 1300 klatek na 3 tury + jedna łącząca.

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, cwic napisał:

Łyka Ci tyle klatek na raz czy robisz partiami? Mi nie chciał brać więcej niż 500 fotek na raz, ładowałem 700 a brał tylko 500 i to już na pierwszym kroku nie przy "odrzucie" jakościowym. Musiałem stackować 1300 klatek na 3 tury + jedna łącząca.

Łyka od razu :) ale w postaci pliku SER.

Wtedy nie ma odgórnego ograniczenia ilości klatek :)

Swoje klatki do SERa możesz złożyć w darmowym sofcie PIPP

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Tayson napisał:

Skoro w polskiej astrofotografii amatorskiej osiągnąłem już praktycznie wszystko, co będzie kolejnym krokiem? 

Na szczęście astrofotografia amatorska to nie wszystko! Powiedziałbym nawet, że to nie dla astronomów amatorów - tylko zabiera czas, a tak trudno się od niej uwolnić! Co robić, co robić!!!.... :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OJ, przepraszam, wątek poboczny się zaczął tworzyć. Więc szybko wracam do meritum. Otóż uważam, że technika która stosuje Łukasz daje nadzwyczajne efekty w fotografii mgławic planetarnych i dzięki temu ma pewne aspekty poznawcze ( można powiedzieć, że gdyby nie teleskop Hubbla i optyka adaptatywna na dużych teleskopach - nawet odkrywcze). Natomiast w przypadku galaktyk już tak nie jest. To są oczywiście dobre zdjęcia, ale to już nie jest to piorunujące wrażenie jak przy planetarkach.

P.S.

Chyba po prostu brakuje apertury, dlatego bardzo jestem ciekaw pierwszego światła na 14"!  :) 

Edytowane przez ryszardo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Tayson napisał:

Skoro w polskiej astrofotografii amatorskiej  osiągnąłeś już praktycznie wszystko, co będzie kolejnym krokiem? 

A skąd Ci przyszedł do głowy taki pomysł :)

Raz, że technika pozostawia jeszcze sporo miejsca na poprawę, dwa - montaż i teleskop - też pewnie można tu coś zrobić żeby jeszcze pójść z zasięgiem i detalem krok do przodu.

Na razie pracuję na zestawie, najprostszym - 10'' stockowy teleskop i opaskowane EQ6. Jako następny krok chcę wejść w większe lustro co mam nadzieję pozwoli mi skrócić czasy naświetlania przy tym samym zasięgu a tym samym poprawić detal.

 

Poza tym na liście mam jeszcze dziesiątki obiektów do sfotografowania.

Także jeszcze wiele do zrobienia....

Poza tym traktuję to jako hobby, oderwanie od codziennego pędu, a że lubię coś robić dobrze to staram się cały czas rozwijać - zerknij sobie na moje stare zdjęcia - tam to dopiero była padaka. Teraz jest już fajnie, ale liczę, że będzie jeszcze lepiej.

 

9 minut temu, ryszardo napisał:

OJ, przepraszam, wątek poboczny się zaczął tworzyć. Więc szybko wracam do meritum. Otóż uważam, że technika która stosuje Łukasz daje nadzwyczajne efekty w fotografii mgławic planetarnych i dzięki temu ma pewne aspekty poznawcze ( można powiedzieć, że gdyby nie teleskop Hubbla i optyka adaptatywna na dużych teleskopach - nawet odkrywcze). Natomiast w przypadku galaktyk już tak nie jest. To są oczywiście dobre zdjęcia, ale to już nie jest to piorunujące wrażenie jak przy planetarkach.

Częściowo się zgadzam - przy planetarkach można uzyskać niesamowity szczegół bo czasy naświetlania są bardzo krótkie - to jest technika typowo planetarna - taka sama jak przy planetach. Stąd widoczny bardzo dobry szczegół.

 

Co do galaktyk - zgadzam się częściowo. Czasy są dłuższe, wpływ seeingu i wady montażu wychodzą przez to na zdjęciach powodując utratę detalu. Natomiast uważam, że tutaj technika krótkoczasowa daje również wyśmienite rezultaty - nawet zaryzykuję stwierdzenie, że zawsze uzyskam lepszy detal na większości galaktyk (tak do 15mag) niż stosując fotografię długoczasową (przy tym samym rozmiarze lustra).

Także ta technika jest też rewelacyjna do galaktyk.

Natomiast kompletnie nie sprawdzi się do ulotnych i słabych powierzchniowo mgławic emisyjnych i refleksyjnych oraz do ciemnych mgławic.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.