Jump to content
Sign in to follow this  
SzymonP

Wymiana pasków w HEQ5

Recommended Posts

Potrzebuję wymienić pasek w moim HEQ5. Oryginalny pasek od belt moda mogę kupić tutaj http://www.rowanastronomy.com - macie jakieś doświadczenie z zakupami bezpośrednio z tej strony? Ile czasu może zająć przesyłka?

Zakładam, że rowanastronomy nie jest producentem pasków i zamawiają je normalnie na rynku, więc czy stoi coś na przeszkodzie żebym zamontował pasek od jednego z lokalnych dostawców? np. https://www.ebmia.pl/zebaty-t251775-p-604.html . Macie jakieś doświadczenia? 

Posted (edited)

Kwestia czy dopasujes, odpowiedni pasek?

Edited by mirek01
L

Posted (edited)

Wg instrukcji Beltmoda pasek ma wymiary: 6mm wide x 2.5mm pitch x 177.5 long. Pasek ma 71 zębów. Przejrzałem katalogi i odpowiadałby tutaj pasek 6 T2.5 - 177.5 - jeśli ktoś jest w stanie to potwierdzić to będę wdzięczny.

edit:

Odlędziny drugiego paska potwierdzają, że jest to pasek 6 T2.5 - 177.5. Sprawdzę w boju "zamiennik z katalogu", który teoretycznie powinien być wykonany wg tej samej normy i dam znać. Jeśli profil zęba i wymiary zgadzają się to pozostaje kwestia sztywności na rozciąganie paska, która może wpłynąc na precyzje przeniesienia korekt guidingu (norma pewnie reguluje same wymiary i typoszereg, a to producent  decyduje czy wykonać pasek z gumy od majtek). Będę wdzięczy za info jeśli ktoś ma jakieś doświadczenie w tym temacie.

Edited by SzymonP

Jeśli chodzi o paski T 2.5 to te z embia.pl  mają metalowe linki w środku więc się nie rozciągają.

Ciekawe czy profil zeba pasuje20190518_163821.thumb.jpg.d5d508f2bc3c7f07a43ec65f2a97083b.jpg20190518_163904.thumb.jpg.0d76eca414809f4425cdf058b046a0d1.jpg

• Like 1

6 godzin temu, SzymonP napisał:

Wg instrukcji Beltmoda pasek ma wymiary: 6mm wide x 2.5mm pitch x 177.5 long. Pasek ma 71 zębów. Przejrzałem katalogi i odpowiadałby tutaj pasek 6 T2.5 - 177.5 - jeśli ktoś jest w stanie to potwierdzić to będę wdzięczny.

edit:

Odlędziny drugiego paska potwierdzają, że jest to pasek 6 T2.5 - 177.5. Sprawdzę w boju "zamiennik z katalogu", który teoretycznie powinien być wykonany wg tej samej normy i dam znać. Jeśli profil zęba i wymiary zgadzają się to pozostaje kwestia sztywności na rozciąganie paska, która może wpłynąc na precyzje przeniesienia korekt guidingu (norma pewnie reguluje same wymiary i typoszereg, a to producent  decyduje czy wykonać pasek z gumy od majtek). Będę wdzięczy za info jeśli ktoś ma jakieś doświadczenie w tym temacie.

Na stronie w opisie tych pasków T2.5 jest wzmianka o stalowym kordzie więc będzie dobrze :) Aż takich wielkich sił w tym montażu pasek nie będzie przenosił.

Nadmienię tylko,  że paski ze stalowym kordem są znacząco twardsze (mniej elastyczne), co przy małej 9cio zębowej zębatce może nie być bez znaczenia dla pracy całej przekładni.  

Znalezione obrazy dla zapytania heq5 belt mod

• Like 1

Posted (edited)

Posiadałem paski T2.5 ze sklepu ebmia.pl przy własnej przeróbce montażu HEQ5 i potwierdzam że są sztywne. Obecnie mam opaskowanie firmy Rowan i potwierdzam to co napisał wyżej Piotr4d.

Moim zdanie nie nadają się ponieważ są za sztywne, a po drugie jakościowo mocno odbiegają od tych z firmy Rowan.

Ja osobiście odradzam zakupu zamienników.

Edited by pablo12311
  • Like 1

Swego czasu kupowałem pojedyncze elementy z zestawu HEQ5 belt mod kit w Rowan. Wszystko odbyło się bezproblemowo , płatność przez paypal i tydzień oczekiwania na przesyłkę.

Tak że polecam Rowan Astronomy. 

• Like 1

A kogo paski sprzedaje Rowan? Sam ich przecież nie produkuje :)

Posted (edited)
Godzinę temu, Krzychoo226 napisał:

A kogo paski sprzedaje Rowan? Sam ich przecież nie produkuje :)

Pewnie mają wypróbowanego dobrego chińczyka (zwłaszcza jeżeli na pasku nie ma żadnych oznaczeń) , albo trzeba by iść w coś markowego: Gates, Contitech, Mitsuboshi. 

Edited by bartolini

Dzięki wszystkim za odpowiedzi. Skoro rowanastronomy.com obraca przesyłki sprawnie w ~tydzień to nie będę się zastanawiał i kupie u nich. Co do wzmocnienia cięgnami to mój obecny pasek też je posiada (zdjęcie poniżej) i jednocześnie jest bardzo elastyczny na zginanie. Nie wiem czy to jest oryginalny pasek czy poprzedni właściciel montażu użył zamiennika, ale dla porównania kupię zapasową sztukę z embia.pl w razie gdyby przesyłka z UK się przeciągała. Jak dostane paski to napisze porównanie.belt.thumb.jpg.d2cc418b6b9bd7c1c145c8f5cfc88f6a.jpg

Posted (edited)

Ok, dotarły paski, poniżej ich porównanie, które może komuś się przyda.

Zacznę od tego dlaczego musiałem wymienić pasek w osi DEC. Regulowałem napięcie paska, bo był w mojej ocenie zbyt luźny. Po wyregulowaniu zakręciłem przekładnią tak żeby sprawdzić czy osie silnika i DEC są równoległe i czy pasek się z nich nie zsuwa. Podczas tej czynności pasek się zerwał. Po oględzinach zerwanego paska okazało się, że poza miejscem gdzie pękł na wskroś jest jeszcze jedno miejsce, w którym zaczyna propagować pęknięcie:

belt_crack.PNG.6508633e62730995e7e988db3b0ce85e.PNG

Wygląda na to, że miałem trochę szczęścia bo pasek mógł dać ciała w polu, podczas sesji, więc odpadł mi stress i szukanie przyczyny awarii. Ciężko stwierdzić czy pasek był wadliwy, czy materiał stracił właściwości czy też po prostu swoje przecyklował. Być może osie były delikatnie nierównoległe i jedna strona paska była bardziej wytężona. Na pewno warto od czasu do czasu przeprowadzić szybką inspekcję. Z drugiej strony nie słyszałem żeby komuś taki pasek pękł zwłaszcza w osi DEC przy zastosowaniu w astro więc pewnie to wina mojego użytkowania/regulacji/pechowego egzemplarza. Nie zaobserwowałem żadnych problemów z prowadzeniem, ale być może to dlatego, że chodzi o oś DEC która aż tak nie zaiwania podczas guidingu. Ogólnie to takie pęknięcie zwiększa podatność paska przy korektach w jednym kierunku (kiedy rozciągamy pęknięcie rzeczywiste korekty są mniejsze niż to co zadaje program guidujacy bo zamiast ruszyć montażem pasek się rozciągnie otwierając pęknięcie) a nie ma wpływu na korekty w drugim kierunku gdzie napina się część paska bez pęknięcia po przeciwnej stronie przekładni.

W niedzielę (19 Maj) zamówiłem jeden pasek na www.ebmia.pl i dwie sztuki na www.rowanastronomy.com. Dwa dni później (21 Maj) dotarł ten z ebmia.pl paczkomatem:

embiabelt.thumb.jpg.cdef3b3e06eef44162672bd6f2dea54c.jpg

Pasek ma identyczny zarys zęba, ich liczbe, podziałkę i wymiary jak oryginaly. Tak jak pisał @pablo12311 pasek jest sztywniejszy niż oryginalny aczkolwiek nieznacznie i w mojej ocenie nie byłoby to problemem w tym zastosowaniu. Podstawową różnicę stanowi tworzywo z którego jest wykonany. Oryginalny pasek ma znacznie wyższą "przyczepność" podczas gdy ten z embia.pl jest śliski jak plastik. Tymczasowo zamontowałem pasek na przekładni, czekając na przesyłkę z oryginalnym. Poniżej filmik na którym widać, że krawędź paska jest krzywo wycięta. Nie powoduje to jego zsuwania się z koła czy nachodzenia na krawędz napinacza ale rzuca się w oczy i świadczy o niższej jakości wykonania. 

Originalne paski dotarły po 8 dniach (27 Maj) czyli tak jak pisał @Piotr4d. Paski są proste, elastyczne i mają cięgna wzmacniające. Poniżej krótki filmik podczas pracy paska:

Podsumowując, warto zamówić oryginalny pasek który trzyma jakość, jego przesyłka zajmuje raptem tydzień przy zachowaniu niskiej ceny. W razie pilnej potrzeby zamiennik można dostać na naszym rynku w 2-3dni zgodny z oznaczeniem: T2.5 177.5/6 lecz może on być słabszej jakości. Ponadto zachęcam do przejrzenia stanu waszych pasków żeby uniknąć niemiłej niespodzianki podczas sesji. 

Edited by SzymonP
  • Like 1