Skocz do zawartości

M106 na pożegnanie teleskopu


Tomasz_Habaj

Rekomendowane odpowiedzi

56 minut temu, Grzędziel napisał:

A skąd przekonanie, że lustro da Ci więcej? Patrząc na Twoją świetną fotkę nie byłbym tego pewien, tym bardziej, że optyka tego APO zasługuje na pochwałę.

Nie wiem czy da więcej, ale ciągnie mnie do apertury, a o 200mm APO mogę tylko pomarzyć. I te male galaktyki coraz bardziej mnie kusza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Tomasz_Habaj napisał:

Tak więc prezentowana tutaj galaktyka M106,

Bardzo ładna M106. :yes:  Widać jednak szum w tle, pewnie z powodu niezbyt dużej ilości klatek w stacku?...

 

8 godzin temu, Tayson napisał:

Dalbym 2lajki ajkbys tak monco nie pojechal z rozdzielczoscia :(

Co dokładnie masz na myśli pisząc "pojechał z rozdzielczością"?

 

4 godziny temu, Tomasz_Habaj napisał:

Nie wiem czy da więcej, ale ciągnie mnie do apertury, a o 200mm APO mogę tylko pomarzyć. I te male galaktyki coraz bardziej mnie kusza.

Rozumiem, że większa apertura da Ci większą optyczną rozdzielczość obrazu. Co w praktyce Ci da, jeżeli chodzi o rejestrację "małych galaktyk"?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, diver napisał:

Rozumiem, że większa apertura da Ci większą optyczną rozdzielczość obrazu. Co w praktyce Ci da, jeżeli chodzi o rejestrację "małych galaktyk"?

 

Większa ogniskowa+wielkość mojego sensora (a wiec jak zauważyłeś "większa rozdzielczość obrazu") pozwoli mi (przynajmniej w teorii) lepiej zarejestrować te mniejsze galaktyki. Praktyka pokaże, czy słusznie myślę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słusznie myślisz. Ja po przesiadce z ATIK 9.0 ( piksel 3.69) na ATIK 6.0 ( piksel 4.54 taki sensor jak Twój ) mocno zyskałem na czułości kamery rozumianej jako czas naświetlania dla uzyskania konkretnego zasięgu. No a ATIK 6.0 założony na Veloce ( apertura 200 mm f3) to już pies na fotony :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.05.2019 o 20:05, Tomasz_Habaj napisał:

Nie wiem czy da więcej, ale ciągnie mnie do apertury, a o 200mm APO

 

16 godzin temu, Tomasz_Habaj napisał:

Większa ogniskowa+wielkość mojego sensora (a wiec jak zauważyłeś "większa rozdzielczość obrazu") pozwoli mi (przynajmniej w teorii) lepiej zarejestrować te mniejsze galaktyki.

Trochę nie rozumiem. Najpierw napisałeś że brakuje Ci apertury (chciałbyś powiedzmy 200), a teraz piszesz o ogniskowej.

Obojętnie czy weźmiesz np. standardowego Newtona 200/1000, czy bardziej światłosilnego 200/800, to różnica ogniskowej w stosunku do Twojego APO (910 mm) jest raczej niewielka. Czyli zmiana w skali odwzorowania przy tej samej kamerze praktycznie żadna. Przy aperturze 200 zyskasz na rozdzielczości optycznej (0,69") w stosunku do Twojego APO (1,06").

W praktyce atmosfera w Polsce na nizinach raczej nigdy nie da Ci rozdzielczości faktycznej lepszej niż 1". Więc Jeżeli chodzi o rozdzielczość to duża apertura jest trochę na darmo. Natomiast z każdym z w/w Newtonów zdecydowanie zyskasz na jasności, co przełoży na krótsze czasy ekspozycji.

Na początku napisałeś, że chciałbyś mieć bardziej szczegółowe obrazy małych galaktyk. Żeby to osiągnąć, powinieneś raczej zastosować mniejszą matrycę z mniejszym pikselem lub zwiększyć ogniskową, a nie aperturę. Czyż nie?...

 

Edytowane przez diver
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż nie. Wieksza apertura to większa rozdzielczość ( kryterium Rayleigha) a tym samym poprawa odtwarzania szczegółu.

Praktyka drogi kolego, praktyka. A praktyka mówi że na 100 klatek 30 może być zarejestrowane przy chwilowym seeingu np. 0.8 . I my musimy być na to gotowi.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, diver napisał:

Natomiast z każdym z w/w Newtonów zdecydowanie zyskasz na jasności, co przełoży na krótsze czasy ekspozycji.

Nie tak zdecydowanie, bo ten teleskop z reduktorem .75 daje F/5.25.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest dokładnie tak jak napisał wessel. Z tym APO miałem skale 1.36", a teraz będę miał 0.82". Pewnie trochę za dużo jak na nasze warunki. Poza tym czas naświetlania tez był dla mnie ważnym kryterium. Biorąc za przykład to zdjęcie gdzie jako luminacje wykorzystałem 25 klatek po 600s, to w przypadku Newtona robił bym ekspozycje 300s. Mowie tu oczywiście o tej kamerze, bo wśród CCD należy ona do jednych z najczulszych kamer obecnie dostępnych na rynku (na poziomie amatorskim i w rozsądnych pieniądzach, choć to jest oczywiście względne).

Udało mi się zrobić kilka klatek testowych nowym zestawem. Dla przykładu pojedyncza klatka 300s galaktyki M101 w słabych warunkach (tylko STF w PI) i 100% crop:

M101_300s.thumb.jpg.885ad39d7b09ca62f4f17c3422ad3637.jpgcrop.jpg.7b482b24a676ac626b825b9a379f135a.jpg

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że będziesz miał przerwę w testach, gdyż bardzo zainteresował mnie poruszony przez Ciebie temat teleskopu TS N-AG10.

Otóż dokładnie rok temu chciałem ten teleskop kupić. Właściwie byłem już zdecydowany. Jednak nie kupiłem.

Otóż zachwyciły mnie zdjęcia autorstwa @Jarzyna B. wykonane refraktorem TEC 140. Oczywiście kunszt obróbki Bogdana to oddzielna sprawa, ale zwróciłem uwagę na rozdzielczość/detal, kontrast i zasięg, czyli w dużej mierze parametry zależne od optyki. I po wielu rozmowach z Bogdanem zdecydowałem się, że jednak kupię refraktor, tym bardziej, że jego znajomy, Catalin Fus, będący producentem teleskopów CFF miał jedną 140-tkę na stanie, do natychmiastowego odbioru. 

Z zakupu jestem bardzo zadowolony i z zaciekawieniem będę śledził Twoje opinie i prace z Twojego nowego Newtona.

Ciekawe, który z nas niemałe w końcu pieniądze lepiej zainwestował.

:)

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Grzędziel napisał:

Szkoda, że będziesz miał przerwę w testach, gdyż bardzo zainteresował mnie poruszony przez Ciebie temat teleskopu TS N-AG10.

Otóż dokładnie rok temu chciałem ten teleskop kupić. Właściwie byłem już zdecydowany. Jednak nie kupiłem.

Otóż zachwyciły mnie zdjęcia autorstwa @Jarzyna B. wykonane refraktorem TEC 140. Oczywiście kunszt obróbki Bogdana to oddzielna sprawa, ale zwróciłem uwagę na rozdzielczość/detal, kontrast i zasięg, czyli w dużej mierze parametry zależne od optyki. I po wielu rozmowach z Bogdanem zdecydowałem się, że jednak kupię refraktor, tym bardziej, że jego znajomy, Catalin Fus, będący producentem teleskopów CFF miał jedną 140-tkę na stanie, do natychmiastowego odbioru. 

Z zakupu jestem bardzo zadowolony i z zaciekawieniem będę śledził Twoje opinie i prace z Twojego nowego Newtona.

Ciekawe, który z nas niemałe w końcu pieniądze lepiej zainwestował.

:)

 

 

 

 

Tez jestem ciekaw porównania z APO, którego miałem. Niestety dla mnie okres maj-wrzesień jest okresem martwym. Mam zdalne obserwatorium oddalone o 1300km, które w tym okresie jest po prostu wyłączane. Chodzi przede wszystkim o burze, a nie mam nikogo na miejscu, kto by to stale nadzorował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.05.2019 o 06:15, wessel napisał:

A praktyka mówi że na 100 klatek 30 może być zarejestrowane przy chwilowym seeingu np. 0.8 . I my musimy być na to gotowi.

A możesz powiedzieć w jaki sposób oceniasz, że na tych "30 klatkach" seeing był np. 0,8?...

 

W dniu 21.05.2019 o 09:11, seg napisał:

Nie tak zdecydowanie, bo ten teleskop z reduktorem .75 daje F/5.25.

Porównałem tuby bez "dodatków".

W dniu 21.05.2019 o 16:52, Tomasz_Habaj napisał:

TS N-AG10

Gratuluję niemałego wydatku! :emotion-5: Też jestem ciekaw, jak się spisze w praktycznym użytkowaniu.

Ja póki co zerkam na nieco mniejszy i "odrobinkę" tańszy https://www.teleskop-spezialisten.de/shop/Telescope/Newtonian/200mm-8-inch/TS-Optics-Boren-Simon-8-f-3-6-Power-Newton-Flat-Field-Astrograph::3557.html?language=en

Mój montaż HEQ5 tę tubę jeszcze pociągnie. Ktoś może coś słyszał o tym wynalazku?

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, wessel napisał:

Obaj :) Refraktor powyżej 125 mm apertury dobrze skorygowany to dobra inwestycja galaktyczna :)

Wessel, zdecyduj się więc w końcu, która apertura (130 z dobrego APO czy 250 z dobrego Newtona) zagwarantuje lepszą finalną rozdzielczość obrazka. Zakładając perfekcyjne wykonanie optyki obydwu tub (możliwie minimalne wady optyczne), po umieszczeniu obydwu tub ponad atmosferą odpowiedź jest oczywista.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.