Skocz do zawartości

M106 na pożegnanie teleskopu


Tomasz_Habaj

Rekomendowane odpowiedzi

55 minut temu, diver napisał:

Mój montaż HEQ5 tę tubę jeszcze pociągnie. Ktoś może coś słyszał o tym wynalazku?

Tak, mieliśmy niezbyt długą ale za to wesołą dyskusję na zlocie między innymi o tym wynalazku przy okazji rozmowy o tym jak ludzie naiwnie wierzą, że światłosiła jest lekarstwem na wszystko i nie niesie ze sobą absolutnie żadnych problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Krzychoo226 napisał:

Tak, mieliśmy niezbyt długą ale za to wesołą dyskusję na zlocie między innymi o tym wynalazku przy okazji rozmowy o tym jak ludzie naiwnie wierzą, że światłosiła jest lekarstwem na wszystko i nie niesie ze sobą absolutnie żadnych problemów.

Nie rozumiem. Pytałem, czy ktoś słyszał coś o wynalazku https://www.teleskop-spezialisten.de/shop/Telescope/Newtonian/200mm-8-inch/TS-Optics-Boren-Simon-8-f-3-6-Power-Newton-Flat-Field-Astrograph::3557.html?language=en

Dość światłosilny ten wynalazek, ale nie napisałem światłosiła ma być lekarstwem na wszystko. Nie wyraziłem takiej opinii.

Twoja odpowiedź dotyczy zatem opinii innych "naiwnie wierzących", bo to nie ja. Któż to taki, albo raczej któż to tacy?... :emotion-5: Czy ci "naiwnie wierzący" uczestniczyli w waszej dyskusji, czy może to byli "inni nieobecni"?...

 

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, diver napisał:
W dniu 21.05.2019 o 09:11, seg napisał:

Nie tak zdecydowanie, bo ten teleskop z reduktorem .75 daje F/5.25.

Porównałem tuby bez "dodatków".

Jakich dodatków? To jest reduktor / flattener i z nim były robione zdjęcia więc stanowił integralną część zestawu. Nie rozpatruj światłosiły samego refraktora tylko układu refraktor-reduktor, który te zdjęcia wykonał.

Edytowane przez seg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, seg napisał:

Jakich dodatków? To jest reduktor / flattener i z nim były robione zdjęcia więc stanowił integralną część zestawu.

TS130 bez "dodatków" ma ogniskową 910 mm, więc jasność f/7.

Tomasz wyraźnie napisał, że do zrobienia fotek użył " TS130+0.75x ". Tam jest znak "+". Więc ogniskową 682,5 i jasność f/5,25 zapewnił mu dodatek do tuby, który nie stanowi jej integralnej części konstrukcyjnej. A ja porównywałem obydwie tuby bez dodatków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.