Jump to content
Edgens

APM APO-ED 152/1200mm.

Recommended Posts

Cześć.

Refraktor APM w domku , czekał na mnie jak wróciłem ze szpitala , jest wizualnie piękny.Kolorek tuby biała perła z połyskiem , zsuwany odrośnik , mechanicznie super , wyciąg pracuje jak sprzęty z najwyższej półki.Optycznie sprawdzimy z Kolegą Józkiem i Zbyszkiem ZP53 w Naszym Obserwatorium na wschód od Krakowa.Obiektyw ma Ekstra powłoki , widać na pierwszy rzut oka że to już nie zabawka.Piękne wyczernienie i diafragmy , wszystko dograne jak w Refraktorach Premium.Opiszę wrażenia z wizuala jak tylko zaliczymy pierwsze światło.Sama waliza na sprzęt to kawał dobrej i fachowej roboty.Mam nadzieję że było warto.

Pozdrawiam Krzysztof.:-)

IMG_0053.JPG

IMG_0054.JPG

IMG_0055.JPG

IMG_0056.JPG

IMG_0057.JPG

IMG_0058.JPG

 • Like 6

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cześć Dziękuje , muszę sprawdzić w praktyce czy tak dobry jak piszą na CN.Do wizuala w zupełności myślę wystarczy stosunkowo lekki Dublet , jak jest tak dobry jak SW Equinox 120ED a tak mniej więcej porównywany jest korekcją tylko w wersji 152mm.W Krakowie pada i aktualnie pogody brak.:-) 

Edited by Edgens

Share this post


Link to post
Share on other sites

No takie coś, to ja rozumiem :)

Czekam na recenzję, ale nie spiesz się - na spokojnie poobserwuj w różnych warunkach.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cześć.:-)

Oczywiście wszystko w swoim czasie i z krytycznym podejściem.

Pozdrawiam Krzysztof.:-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cześć

A ja głupi myślałem że to ciągłe zachmurzenie tylko dlatego że chce przetestować nędzne 102/460 Bressera.

 • Like 1
 • Haha 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

blisko 11 kg, dodaj też akcesoria :)  To już ciężki sprzęt, raczej stacjonarny. Ale cieszy oko – gratuluję Krzysiu! i czekam relacji!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ciężkie to... na czym będzie wisiało?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cześć.

 

Waży bez szukacza i kątówki 10,7kg z obejmami i dovetailem Losmandy.Będzie wisiało w naszym Obserwatorium Roll Off 10km na wschód od Krakowa na montażu Celestron CGEM.W porównaniu do innych Trypletów 6" , jest stosunkowo lekki.

A w domku spokojnie na balkonie na SW HEQ5 do wizuala , teraz wisi na nim mój Mak Intesa 8" , F10 , DE LUX.Ale czekam na pogodę i od razu pierwsze światło z domu.Podkręciłem w oryginalne otwory od Losmandy pełnego dovetaila typu Vixen i mogę już posadzić Refraktor na montażu SW HEQ5 , który ma nośność około 16kg.

 

Pozdrawiam Krzysztof.:-)

Edited by Edgens
 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cześć.

 

Trochę opisu ze strony sklepu.

 

Proszę Specyfikacja Producenta:

Dane techniczne:

Typ teleskopu:
Apochromat Doublet ED ze szczeliną powietrzną
Obiektyw:
Doublet ED APO z elementem FPL51 , drugi element to też lantan , nie podano gatunku szkła , myślę (tajemnica handlowa projektu obiektywu Pana Duringa)
Kolor:
czarny lub biały perłowy z połyskiem , wybrałem białą perłę , pięknie wygląda
Materiał rury:
aluminium
Obejmy czarne CNC z rączką do przenoszenia Refraktora i dovetailem Losmandy
Czynna średnica obiektywu:
152 mm
Współczynnik ogniskowania:
F / 7.9
Ogniskowa:
1200 mm
Powłoka:
Szerokopasmowy Mulitcoated
Rozdzielczość:
0.76 "
Wartość limitu:
12,7 mag.
Maksymalna użyteczna moc wizualna:
300x
Back Focus:
180 mm
Focuser:
2.5" Crayford i wałek zębaty z mikroogniskowaniem 1:10 , pracuje bardzo podobnie w sumie idealnie jak nasze Baader Steel Track i Starlight które posiadamy w innych sprzętach
Połączenie z okularem:
M68, 2” i 1,25”
Szukacz:
brak w zestawie , kupiłem z prostym szukaczem 50mm i przykręconą do wyciągu stopką pod szukacz
Średnica rury:
156 mm
Długość podczas obserwacji:
1220 mm
Długość transportu:
1020 mm
Średnica Odrośnika chowanego na czas transportu w walizce:
186 mm
Waga rury:
23,6 funta wraz z tubingiem i 3" jaskółczy ogon, 18,6 funta rurka bez czapek
Waga Kufra:
26,4 funta
Całkowita waga:
55,66
Adapter do okularu:
2” i 1,25” Twist Lock

Waga OTA z obejmami i dovetailem Losmandy około 11kg z jakimś tam oczywiście mniejszym błędem "plus-minus" po zważeniu na wadze łazienkowej.
W Wyciągu mocowanie złączki kątowej 2" i okularów Twist Lock , bardzo dobre i praktyczne rozwiązanie.Nawet zaślepka 1,25" w wyciągu to nie plastik tylko fachowo wykonana czarna z alu.
Zakręcamy i popuszczamy trzema co 120* wystającymi "wałkami" , dużo lepiej się to sprawdza niż kręcenie pierścieniem i jest praktyczniejsze i łatwiejsze w obsłudze wymiany akcesoriów.Oczywiście wyciąg rotowany i praktycznie zero luzów czy jakichś kołysań podczas rotacji.Wyciąg pracuje doskonale coś jak nasz Baader Steel Track i Starlight , które posiadamy w innych sprzętach.

Pozdrawiam Krzysztof.:-)

Edited by Edgens

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cześć.

 

Oczywiście postaram się bez naciągania i kolorowania rzetelnie napisać Wam jak jest w praktyce , czekamy w Krakowie na pogodę i zabieramy Refraktor do Obserwatorium.Opisy na CN piszą że to w praktyce pod względem korekcji AC Equinox 120mm czy ORION EON 120mm , tylko że to 152mm i prawie 70% więcej zebranego światła. Jeżeli tak będzie w praktyce to będę bardzo zadowolony.Często też piszą że korekcja AC jest widocznie lepsza od SW ED APO 150mm , więc chyba też nie "leją wody". Mechanika i ogólne wykończenie , materiały sporo lepsze od SW ED APO 150mm a to już wiem na pewno i Refraktor jest pod tym względem Klasy Premium jak piszą recenzenci na CN , innych mocno stojących Firm budujących Doskonałe Refraktory APO.
Refraktor zakupiłem z myślą tylko i wyłącznie o wizualu i jak będzie tak dobry jak go opisują to mi w zupełności wystarczy.
Jest to stosunkowo lekki i jeszcze możliwie mobilny Dublet , więc i w góry też go sobie na montażu HEQ5 SW spokojnie wezmę.

Waliza też Solidna , tylko ciężka i chyba zamówię na wymiar wyścielaną zasuwaną torbę.
 

Pozdrawiam Krzysztof.:-)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Cześć.

Dzisiaj pogoda dopisała i miałem teraz w nocy koło 1.30 czas.
Refraktor dobrze pracuje na montażu SW HEQ5 i do wizuala w zupełności wystarcza.Drgania tłumione dość szybko około 2s i komfort oglądania jest dobrze zachowany.A co z obrazami? Hah... , jest lepiej niż się spodziewałem. :D Kolimacja Obiektywu PERFEKT , sprawdzałem na Altairze z okularem TV DE LITE 4mm przy powiększeniu 300X , prążki idealnie rozmieszczone.Nic nie trzeba dłubać i poprawiać , kolimować , itp. :D
Altair przy 120X z okularem TV Delos 10mm , zero AC i żadnej niebieskiej poświaty , jest delikatna poświata ale naturalna jak kolor gwiazdy biaława co występuje w każdym sprzęcie, TV Delos 6mm Pow.200X zero poświaty np. niebieskiej i zero AC , widać już delikatnie prążki dyfrakcyjne. Przy 300X z TV De Lite też nie widziałem specjalnie poświaty choć chwilami miałem wrażenie że może coś tam jest bardziej zielonkawego w czym mogła by być zanurzona na około gwiazda , ale to raczej była obawa że coś może tam jest faktycznie.Tak jak piszą na CN jak mamy idealnie wyostrzony obraz to jest Klasa , przy rozogniskowanym w jedną czy drugą stronę przed ogniskiem obraz wpada rozogniskowany w delikatną żółć a za ogniskiem w delikatną zieleń i czerwień.W Centrum przy ostrym obrazie gwiazdy w punkt jest bardzo dobrze i specjalnie nie widzę nic AC.120ED daje moim zdaniem widoczną niebieską poświatę wokół jasnych Gwiazd a tu nawet jak chwilami wydawało mi się że coś jest to na pewno sporo mniej niż w 120ED , nie ma o czym mówić , bez dwóch zdań.Obrazy porównał bym spokojnie pod tym względem do 100ED lub nawet jeszcze lepiej. :D
A co na Jowiszu , Seeng porażka , ale też i całkowite zero AC przy 300X z TV De LITE 4mm , to za duże powiększenie moim zdaniem nawet przy idealnych warunkach Seeingowych jak dla tej Apertury na Jowiszu i bardziej myślę sprawdzi się około 240X.Z TV Delosem 10mm 120X obrazy piękne kontrastowe , ostre , detal ma piękny naturalny kolor i brąz i łosoś i odcienie w pociemnieniach , kolorek samej planety jakby delikatnie kremowy , ale może nie wiem czy to takie złudzenie ze względu na niskie położenie czy też Dyfrakcję atmosferyczną.Zero jakiejś otoczki AC wokół Planety i na jej brzegach, jest Klasa , Rewelacja.Do 240X z Pentaxem XW 5mm zero AC nic na krawędziach Planety , obrazy piękne jak ze 100ED , tylko że detalu co najmniej 3X tyle przy 150X z okularem TV Delos 8mm , więcej Seeing dzisiaj nie pozwalał. :D Jest potencjał od razu go widać , pomimo nie najlepszych warunków Seeingowych chwilami majaczy MNÓSTWO DETALU. z okularem TV DE LITE 4mm 300X dalej zero AC , jest tak jak pisałem na Altairze wrażenie że może coś tam z poświaty majaczy , ale nie mogłem jej uchwycić patrząc na wprost.Refraktor to Faktycznie jak co najmniej EQUINOX 120ED lub lepiej tylko że z Aperturą 152mm , F-7,9.
Mój zakup był przemyślany i wiele o tych Refraktorach czytałem , dla mnie osobiście trafiony i strzał w przysłowiową dziesiątkę.
Jednym słowem jest lepiej niż się spodziewałem i wydatek za ten Refraktor około 3K EURO to dobrze wydane pieniądze , Satysfakcja Gwarantowana , na pewno są lepsze sprzęty , ale w tej cenie myślę wyrób APM , optyka , mechanika jak i ogólny Design nie do pobicia przez żadne inne chińskie Refraktory.Oglądanie Refraktorem dopiero teraz rozpocząłem i będę informował jak tylko pojawią się jakieś plusy i minusy w dawanym obrazie.Musze też porównać koniecznie sprzęt z moim Makiem Intesa 8", F10 , ale muszę poczekać na dobre warunki i myślę tu lepszy będzie Księżyc ze względu na niskie położenie Jowisza i Saturna , ale i tak porównam wszystko.Dzisiaj to było tak na szybkiego , ale zadowolenie ogólne jest.Dobry Refraktor 6" to już spora Apertura i można się cieszyć widokami nocnego nieba.

Markusie Ludesie wykonaliście bardzo dobrą pracę i projekt obiektywu w APM.Podziękował Krzysztof P. z Krakowa. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


_________________
INTES MK-RUTTEN DE-LUX 203/2030mm F-10 na HEQ5 Syn Scan , APM ED-APO 6" na CGEM , MK-GREGORY 127/1500mm na EQ3-2 , Lorneta Fujinon Japan 10X70 FMT-SX i Masa Szkliwa.

Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza.

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.

Edited by Edgens
 • Like 7

Share this post


Link to post
Share on other sites
Cześć.

Wczoraj byliśmy z kolegą Zbyszkiem ZP53 i kolegą Józkiem w Luborzycy w naszym Obserwatorium Roll Off.Zawiesiłem tam na stałe Refraktor APO-ED APM 152/1200mm na montażu CGEM w zastępstwie za Maka-Newtona Intesa 180/1080mm F6 , który teraz stoi sobie chwilowo w kącie Obserwatorium. Oglądaliśmy M13 i Jowisza pomimo chmurek i świecącego Księżyca. APM ładnie pokazuje gwiazdki w M13 , to już Aperturowo odpowiedni sprzęt , był też w użytku bardzo dobry optycznie SCT 9,25".Mamy na stałe w obserwatorium też wybrany optycznie z wielu egzemplarzy SCT Celestrona 11" , ale tej nocy zastąpił go też nasz na stanie sprzętu mniejszy SCT 9,25". Jowisz ładnie wyglądał przy około 140X w obydwu sprzętach , ale kontrastem szczegółów , ostrością i naturalną kolorystyką szczegółów z odcieniem tych kolorków obrazu był widocznie lepszy w Refraktorze APM.Przez chwilę Seeing był nawet przyzwoity i było widać sporo na tarczy Planety w obydwóch instrumentach.Jest to bardzo dobry Refraktor , bez dwóch zdań i sprawdza się na niebie znakomicie.W domu zostaje ze mną na balkonie mobilniejszy Mak Intesa 8".Refraktor APM będzie tam miał swój dom i zostanie na pewno lepiej wykorzystany na większej ilości obiektów nieba , niż na moim balkonie z mocno ograniczonym zakresem widocznego nieba.Refraktor APM przy pow. 240X pokazuje idealnie rozmieszczone Prążki Auriego , przy idealnym trafieniu w punkt ostrości występuje delikatny zafarb zielonkawy i czerwonawy przebłyskujący , ogólnie Refraktor daje znakomite obrazy bez widocznej AC Gwiazd i śmiało może być nazywanym dobrym Refraktorem APO-ED.Na Jowiszu trudno się doszukać czegokolwiek z AC przy idealnie ostrym obrazie.Tak samo na Księżycu nie stwierdziłem obecności AC przy powiększeniu 2D , 300X.Nie zdecydowanym osobiście Polecam zakup tej maszynki , zadowolenie gwarantowane a cena praktycznie przy tej jakości , mechanice i ogólnym wykonaniu oraz Design , moim zdaniem nie do pobicia.
Wrzucam z wczoraj trochę fotek z Obserwatorium , jak i Maka Intesa 8" , F10 z domu na balkonie:

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


_________________
INTES MK-RUTTEN DE-LUX 203/2030mm F-10 na HEQ5 Syn Scan , APM ED-APO 6" na CGEM , WO APO 98 FLT ASTREYA na EQ3-2 , Lorneta Fujinon Japan 10X70 FMT-SX i Masa Szkliwa.

Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza.

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

Mak.jpg

Mak2.jpg

Księżyc Luborzyca 17 czerwca 2019r..jpg

Zachód Słońca 17 Czerwiec Luborzyca..jpg

14718680_1259064934134698_5345508875918109649_n.jpg

Edited by Edgens
 • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Świetne zdjecia i opisy !!!

zabierz go w sierpniu na Kudłacze :) .

 

 

J

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cześć Jacku.

Oczywiście , zabiorę wszystko , Maka Intesa 8" F10 DE LUX , APO-ED APM 152/1200mm i Refraktor WO 98 FLT Tryplet.

Jak jeszcze dojdzie wasz Zeiss 160mm , to jesteśmy w domku.:-)

 

Pozdrawiam Krzysztof.:-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • MGAB-V249 - nowy rodzaj gwiazd zmiennych!
   Gwiazdy zmienne można poszukiwać na dwa sposoby. Obserwujemy losowy fragment nieba w poszukiwaniu obiektów zmieniających swój blask lub korzystamy z archiwalnych danych pomiarowych wykonanych przez różne obserwatoria astronomiczne (np. ASAS-SN, ZTF).
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 8 replies
  • Ankieta miesiąca stycznia - wybieramy Polski APOD stycznia !
   Przypominam zasady - każdy głosuje na JEDNĄ z prac wybranych przez ekspertów portalu Polski Astronomy Picture Of the Day w styczniu. Wasz wybór zadecyduje, które zdjęcie będzie brało udział w głosowaniu na zdjęcie roku!
    • Like
   • 18 replies
  • Druk 3d. Projekty wydruków przydatnych w astronomii amatorskiej i nie tylko amatorskiej.
   @Adam_Jesion zachęcił mnie do założenia tematu odnośnie druku 3d. Z oczywistych względów nie ma sensu powielać treści poświęconych zagadnieniom sprzętowym, które można znaleźć w dedykowanych temu stronach/forach. To forum Astro, więc skupmy się naszym podwórku.
    • Like
   • 59 replies
  • Akcja grupowa - montaże Lupus AI
   Ruszamy z akcją zapisów na zakup naszych teleskopów! Oferowany montaż będzie miał sporo istotnych poprawek względem prototypu który przyjechał na jesienny zlot i który obecnie użytkuję. Będzie też przygotowany do instalacji enkodera i gdy skończymy obecnie projektowany sterownik to przyjedziemy i zainstalujemy wszystko co potrzeba.
    • Love
    • Like
   • 49 replies
  • Wydrukuj sobie spektroskop
   Spektroskopia jest dziedziną, w której coraz częściej realizują się astroamatorzy. W Europie szczególnie zaawansowani są tu koledzy z Francji oraz UK. My cóż, dopiero nieśmiało próbujemy, ale nawet tutaj na forum mamy przykłady osób, które osiągają już bardzo dobre wyniki @bajastro.
    • Like
   • 70 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.