Jump to content
Edgens

APM APO-ED 152/1200mm.

Recommended Posts

Cześć.

Refraktor APM w domku , czekał na mnie jak wróciłem ze szpitala , jest wizualnie piękny.Kolorek tuby biała perła z połyskiem , zsuwany odrośnik , mechanicznie super , wyciąg pracuje jak sprzęty z najwyższej półki.Optycznie sprawdzimy z Kolegą Józkiem i Zbyszkiem ZP53 w Naszym Obserwatorium na wschód od Krakowa.Obiektyw ma Ekstra powłoki , widać na pierwszy rzut oka że to już nie zabawka.Piękne wyczernienie i diafragmy , wszystko dograne jak w Refraktorach Premium.Opiszę wrażenia z wizuala jak tylko zaliczymy pierwsze światło.Sama waliza na sprzęt to kawał dobrej i fachowej roboty.Mam nadzieję że było warto.

Pozdrawiam Krzysztof.:-)

IMG_0053.JPG

IMG_0054.JPG

IMG_0055.JPG

IMG_0056.JPG

IMG_0057.JPG

IMG_0058.JPG

• Like 6

Posted (edited)

Cześć Dziękuje , muszę sprawdzić w praktyce czy tak dobry jak piszą na CN.Do wizuala w zupełności myślę wystarczy stosunkowo lekki Dublet , jak jest tak dobry jak SW Equinox 120ED a tak mniej więcej porównywany jest korekcją tylko w wersji 152mm.W Krakowie pada i aktualnie pogody brak.:-) 

Edited by Edgens

No takie coś, to ja rozumiem :)

Czekam na recenzję, ale nie spiesz się - na spokojnie poobserwuj w różnych warunkach.

Cześć.:-)

Oczywiście wszystko w swoim czasie i z krytycznym podejściem.

Cześć

A ja głupi myślałem że to ciągłe zachmurzenie tylko dlatego że chce przetestować nędzne 102/460 Bressera.

• Like 1
  • Haha 1

Ile ta armata waży?

blisko 11 kg, dodaj też akcesoria :)  To już ciężki sprzęt, raczej stacjonarny. Ale cieszy oko – gratuluję Krzysiu! i czekam relacji!!!

Ciężkie to... na czym będzie wisiało?

Posted (edited)

Cześć.

Waży bez szukacza i kątówki 10,7kg z obejmami i dovetailem Losmandy.Będzie wisiało w naszym Obserwatorium Roll Off 10km na wschód od Krakowa na montażu Celestron CGEM.W porównaniu do innych Trypletów 6" , jest stosunkowo lekki.

A w domku spokojnie na balkonie na SW HEQ5 do wizuala , teraz wisi na nim mój Mak Intesa 8" , F10 , DE LUX.Ale czekam na pogodę i od razu pierwsze światło z domu.Podkręciłem w oryginalne otwory od Losmandy pełnego dovetaila typu Vixen i mogę już posadzić Refraktor na montażu SW HEQ5 , który ma nośność około 16kg.

Edited by Edgens
  • Like 1

Posted (edited)

Cześć.

Trochę opisu ze strony sklepu.

Proszę Specyfikacja Producenta:

Dane techniczne:

Typ teleskopu:
Apochromat Doublet ED ze szczeliną powietrzną
Obiektyw:
Doublet ED APO z elementem FPL51 , drugi element to też lantan , nie podano gatunku szkła , myślę (tajemnica handlowa projektu obiektywu Pana Duringa)
Kolor:
czarny lub biały perłowy z połyskiem , wybrałem białą perłę , pięknie wygląda
Materiał rury:
aluminium
Obejmy czarne CNC z rączką do przenoszenia Refraktora i dovetailem Losmandy
Czynna średnica obiektywu:
152 mm
Współczynnik ogniskowania:
F / 7.9
Ogniskowa:
1200 mm
Powłoka:
Szerokopasmowy Mulitcoated
Rozdzielczość:
0.76 "
Wartość limitu:
12,7 mag.
Maksymalna użyteczna moc wizualna:
300x
Back Focus:
180 mm
Focuser:
2.5" Crayford i wałek zębaty z mikroogniskowaniem 1:10 , pracuje bardzo podobnie w sumie idealnie jak nasze Baader Steel Track i Starlight które posiadamy w innych sprzętach
Połączenie z okularem:
M68, 2” i 1,25”
Szukacz:
brak w zestawie , kupiłem z prostym szukaczem 50mm i przykręconą do wyciągu stopką pod szukacz
Średnica rury:
156 mm
Długość podczas obserwacji:
1220 mm
Długość transportu:
1020 mm
Średnica Odrośnika chowanego na czas transportu w walizce:
186 mm
Waga rury:
23,6 funta wraz z tubingiem i 3" jaskółczy ogon, 18,6 funta rurka bez czapek
Waga Kufra:
26,4 funta
Całkowita waga:
55,66
Adapter do okularu:
2” i 1,25” Twist Lock

Waga OTA z obejmami i dovetailem Losmandy około 11kg z jakimś tam oczywiście mniejszym błędem "plus-minus" po zważeniu na wadze łazienkowej.
W Wyciągu mocowanie złączki kątowej 2" i okularów Twist Lock , bardzo dobre i praktyczne rozwiązanie.Nawet zaślepka 1,25" w wyciągu to nie plastik tylko fachowo wykonana czarna z alu.
Zakręcamy i popuszczamy trzema co 120* wystającymi "wałkami" , dużo lepiej się to sprawdza niż kręcenie pierścieniem i jest praktyczniejsze i łatwiejsze w obsłudze wymiany akcesoriów.Oczywiście wyciąg rotowany i praktycznie zero luzów czy jakichś kołysań podczas rotacji.Wyciąg pracuje doskonale coś jak nasz Baader Steel Track i Starlight , które posiadamy w innych sprzętach.

Edited by Edgens

Cześć.

Oczywiście postaram się bez naciągania i kolorowania rzetelnie napisać Wam jak jest w praktyce , czekamy w Krakowie na pogodę i zabieramy Refraktor do Obserwatorium.Opisy na CN piszą że to w praktyce pod względem korekcji AC Equinox 120mm czy ORION EON 120mm , tylko że to 152mm i prawie 70% więcej zebranego światła. Jeżeli tak będzie w praktyce to będę bardzo zadowolony.Często też piszą że korekcja AC jest widocznie lepsza od SW ED APO 150mm , więc chyba też nie "leją wody". Mechanika i ogólne wykończenie , materiały sporo lepsze od SW ED APO 150mm a to już wiem na pewno i Refraktor jest pod tym względem Klasy Premium jak piszą recenzenci na CN , innych mocno stojących Firm budujących Doskonałe Refraktory APO.
Refraktor zakupiłem z myślą tylko i wyłącznie o wizualu i jak będzie tak dobry jak go opisują to mi w zupełności wystarczy.
Jest to stosunkowo lekki i jeszcze możliwie mobilny Dublet , więc i w góry też go sobie na montażu HEQ5 SW spokojnie wezmę.

Waliza też Solidna , tylko ciężka i chyba zamówię na wymiar wyścielaną zasuwaną torbę.

Posted (edited)
Cześć.

Dzisiaj pogoda dopisała i miałem teraz w nocy koło 1.30 czas.
Refraktor dobrze pracuje na montażu SW HEQ5 i do wizuala w zupełności wystarcza.Drgania tłumione dość szybko około 2s i komfort oglądania jest dobrze zachowany.A co z obrazami? Hah... , jest lepiej niż się spodziewałem. :D Kolimacja Obiektywu PERFEKT , sprawdzałem na Altairze z okularem TV DE LITE 4mm przy powiększeniu 300X , prążki idealnie rozmieszczone.Nic nie trzeba dłubać i poprawiać , kolimować , itp. :D
Altair przy 120X z okularem TV Delos 10mm , zero AC i żadnej niebieskiej poświaty , jest delikatna poświata ale naturalna jak kolor gwiazdy biaława co występuje w każdym sprzęcie, TV Delos 6mm Pow.200X zero poświaty np. niebieskiej i zero AC , widać już delikatnie prążki dyfrakcyjne. Przy 300X z TV De Lite też nie widziałem specjalnie poświaty choć chwilami miałem wrażenie że może coś tam jest bardziej zielonkawego w czym mogła by być zanurzona na około gwiazda , ale to raczej była obawa że coś może tam jest faktycznie.Tak jak piszą na CN jak mamy idealnie wyostrzony obraz to jest Klasa , przy rozogniskowanym w jedną czy drugą stronę przed ogniskiem obraz wpada rozogniskowany w delikatną żółć a za ogniskiem w delikatną zieleń i czerwień.W Centrum przy ostrym obrazie gwiazdy w punkt jest bardzo dobrze i specjalnie nie widzę nic AC.120ED daje moim zdaniem widoczną niebieską poświatę wokół jasnych Gwiazd a tu nawet jak chwilami wydawało mi się że coś jest to na pewno sporo mniej niż w 120ED , nie ma o czym mówić , bez dwóch zdań.Obrazy porównał bym spokojnie pod tym względem do 100ED lub nawet jeszcze lepiej. :D
A co na Jowiszu , Seeng porażka , ale też i całkowite zero AC przy 300X z TV De LITE 4mm , to za duże powiększenie moim zdaniem nawet przy idealnych warunkach Seeingowych jak dla tej Apertury na Jowiszu i bardziej myślę sprawdzi się około 240X.Z TV Delosem 10mm 120X obrazy piękne kontrastowe , ostre , detal ma piękny naturalny kolor i brąz i łosoś i odcienie w pociemnieniach , kolorek samej planety jakby delikatnie kremowy , ale może nie wiem czy to takie złudzenie ze względu na niskie położenie czy też Dyfrakcję atmosferyczną.Zero jakiejś otoczki AC wokół Planety i na jej brzegach, jest Klasa , Rewelacja.Do 240X z Pentaxem XW 5mm zero AC nic na krawędziach Planety , obrazy piękne jak ze 100ED , tylko że detalu co najmniej 3X tyle przy 150X z okularem TV Delos 8mm , więcej Seeing dzisiaj nie pozwalał. :D Jest potencjał od razu go widać , pomimo nie najlepszych warunków Seeingowych chwilami majaczy MNÓSTWO DETALU. z okularem TV DE LITE 4mm 300X dalej zero AC , jest tak jak pisałem na Altairze wrażenie że może coś tam z poświaty majaczy , ale nie mogłem jej uchwycić patrząc na wprost.Refraktor to Faktycznie jak co najmniej EQUINOX 120ED lub lepiej tylko że z Aperturą 152mm , F-7,9.
Mój zakup był przemyślany i wiele o tych Refraktorach czytałem , dla mnie osobiście trafiony i strzał w przysłowiową dziesiątkę.
Jednym słowem jest lepiej niż się spodziewałem i wydatek za ten Refraktor około 3K EURO to dobrze wydane pieniądze , Satysfakcja Gwarantowana , na pewno są lepsze sprzęty , ale w tej cenie myślę wyrób APM , optyka , mechanika jak i ogólny Design nie do pobicia przez żadne inne chińskie Refraktory.Oglądanie Refraktorem dopiero teraz rozpocząłem i będę informował jak tylko pojawią się jakieś plusy i minusy w dawanym obrazie.Musze też porównać koniecznie sprzęt z moim Makiem Intesa 8", F10 , ale muszę poczekać na dobre warunki i myślę tu lepszy będzie Księżyc ze względu na niskie położenie Jowisza i Saturna , ale i tak porównam wszystko.Dzisiaj to było tak na szybkiego , ale zadowolenie ogólne jest.Dobry Refraktor 6" to już spora Apertura i można się cieszyć widokami nocnego nieba.

Markusie Ludesie wykonaliście bardzo dobrą pracę i projekt obiektywu w APM.Podziękował Krzysztof P. z Krakowa. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:

Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza.

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.

Edited by Edgens
  • Like 7

Posted (edited)
Cześć.

Wczoraj byliśmy z kolegą Zbyszkiem ZP53 i kolegą Józkiem w Luborzycy w naszym Obserwatorium Roll Off.Zawiesiłem tam na stałe Refraktor APO-ED APM 152/1200mm na montażu CGEM w zastępstwie za Maka-Newtona Intesa 180/1080mm F6 , który teraz stoi sobie chwilowo w kącie Obserwatorium. Oglądaliśmy M13 i Jowisza pomimo chmurek i świecącego Księżyca. APM ładnie pokazuje gwiazdki w M13 , to już Aperturowo odpowiedni sprzęt , był też w użytku bardzo dobry optycznie SCT 9,25".Mamy na stałe w obserwatorium też wybrany optycznie z wielu egzemplarzy SCT Celestrona 11" , ale tej nocy zastąpił go też nasz na stanie sprzętu mniejszy SCT 9,25". Jowisz ładnie wyglądał przy około 140X w obydwu sprzętach , ale kontrastem szczegółów , ostrością i naturalną kolorystyką szczegółów z odcieniem tych kolorków obrazu był widocznie lepszy w Refraktorze APM.Przez chwilę Seeing był nawet przyzwoity i było widać sporo na tarczy Planety w obydwóch instrumentach.Jest to bardzo dobry Refraktor , bez dwóch zdań i sprawdza się na niebie znakomicie.W domu zostaje ze mną na balkonie mobilniejszy Mak Intesa 8".Refraktor APM będzie tam miał swój dom i zostanie na pewno lepiej wykorzystany na większej ilości obiektów nieba , niż na moim balkonie z mocno ograniczonym zakresem widocznego nieba.Refraktor APM przy pow. 240X pokazuje idealnie rozmieszczone Prążki Auriego , przy idealnym trafieniu w punkt ostrości występuje delikatny zafarb zielonkawy i czerwonawy przebłyskujący , ogólnie Refraktor daje znakomite obrazy bez widocznej AC Gwiazd i śmiało może być nazywanym dobrym Refraktorem APO-ED.Na Jowiszu trudno się doszukać czegokolwiek z AC przy idealnie ostrym obrazie.Tak samo na Księżycu nie stwierdziłem obecności AC przy powiększeniu 2D , 300X.Nie zdecydowanym osobiście Polecam zakup tej maszynki , zadowolenie gwarantowane a cena praktycznie przy tej jakości , mechanice i ogólnym wykonaniu oraz Design , moim zdaniem nie do pobicia.
Wrzucam z wczoraj trochę fotek z Obserwatorium , jak i Maka Intesa 8" , F10 z domu na balkonie:

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:

Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza.

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

Mak.jpg

Mak2.jpg

Księżyc Luborzyca 17 czerwca 2019r..jpg

Zachód Słońca 17 Czerwiec Luborzyca..jpg

14718680_1259064934134698_5345508875918109649_n.jpg

Edited by Edgens
  • Like 4

Świetne zdjecia i opisy !!!

zabierz go w sierpniu na Kudłacze :) .

J

Cześć Jacku.

Oczywiście , zabiorę wszystko , Maka Intesa 8" F10 DE LUX , APO-ED APM 152/1200mm i Refraktor WO 98 FLT Tryplet.

Jak jeszcze dojdzie wasz Zeiss 160mm , to jesteśmy w domku.:-)