Jump to content

Lunt vs Coronado


Tayson
 Share

Recommended Posts

Bardzo prosz o jakies wskazówki przy zakupie teleskopu slonecznego.

Glowne przeznaczenie to wizual, a dokladniej pokazy dla ludzi.

Zakładam, ze astrofoto glównie poprzez przykladanie telefonu do okularu :)

Montaz najprawdopodobniej HEQ5.

 

Na chwile obecną sa dwa typy w wersji double stack:

1.    Lunt 50 mm H-alpha Telescope with Blocking Filter B600 and Pressure Tuner    

       https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p7046_Lunt-50-mm-H-alpha-Teleskop-mit-Blockfilter-B600-und-Pressure-Tuner.html

      +

       Lunt LS50C Double Stack Etalon for the LS50THa Telescopes

 

2.    Coronado ST 60/400 SolarMax II BF10 <0.5Å Double Stack OTA

       https://www.astroshop.pl/teleskopy-sloneczne/coronado-st-60-400-solarmax-ii-bf10-<0-5a-double-stack-ota/p,47896

 

Czy obraz jak ponizej mozna uzyskac w wizualu za pomoca single stack?

image.png.6c2c0d3c2e93207489ace0bff58cb356.png

 

Edited by Tayson
Link to comment
Share on other sites

W ogóle w wizualu to trzeba umieć się skupić i poświęcić dłuższy czas żeby dostrzec te szczegóły. Założę się, że 90% ludzi z przypadku podchodzących do okularu w h-alpha nie widzi żadnych szczegółów, może poza protkami na krawędziach. To trzeba jednak mieć trochę doświadczeń z obserwacjami. W double-stack oczywiście z tym lepiej.

Link to comment
Share on other sites

Za Coronado przemawia większa średnica obiektywu, większy BF oraz cena. SolarMax II nie jest już produkowany i został zastąpiony nową III serią, więc ciekawe jak jest tak naprawdę z dostępnością. Minusem jest fakt, że po dłuższym czasie filtr ITF w kątówce filtra blokującego może zacząć się zużywać (obraz może stać się ciemniejszy). Do tego dochodzi serwis Meade - w razie problemów jedyna możliwość to odesłać sprzęt do USA, a cała procedura gwarancyjna to 1-2 miesiące. Coronado teraz jest "Made in Mexico", co odbiło się jednak na ogólnej jakości optycznej (wiem, bo miałem PST zrobione w USA oraz w Meksyku). 

Lunt ma lepszy system regulacji etalonu i jak wynika z opisów na forach - o niebo lepszy serwis oraz kontrolę jakości. 

Jak napisał Alice - ktoś kto nie miał wcześniej styczności z h-alpha na pierwszy rzut oka nie zobaczy nic poza czerwoną tarczą Słońca. Do tego typu obserwacji przede wszystkim trzeba przyzwyczaić oko oraz wiedzieć na co patrzeć, na co zwracać szczegóły. Podstawowym warunkiem udanych obserwacji w h-alpha jest seeing, a z tym za dnia jest bardzo różnie, zazwyczaj kiepsko. Wielu przeżyło zawód po zakupie teleskopu h-alpha, ponieważ nakręcili się na podstawie zdjęć Słońca, a w wizualu wygląda to jednak inaczej. Nie twierdzę że nie da się osiągnąć w wizualu obrazu jak ze zdjęć, ale wymaga to bardzo dobrych warunków. Jakby tego było mało, Słońce jest w minimum aktywności i nawet protuberancji jest jak na lekarstwo. Jednak w h-alpha zawsze coś się dzieje, wokół tarczy Słońca rozpościera się cienka "trawka" chromosferyczna w której ciągle się coś kotłuje i zawsze jest na co popatrzeć.  

 

Link to comment
Share on other sites

Ja osobiście to uważam, że nie da się ogarnąć obrazów w okularze jak na zdjęciach.

Przede wszystkim wielkość widzianego obrazu jest mniejsza niż to co widzimy na monitorze.

 Mamy zwykłego "pestkę" coronado i lunta 60 B1200 double stacka - no i nie ma co porównywać. Lunt wygrywa wszędzie. No i sterowanie podpinanie lustrzanek kamer itp itd - to wszystko ma lunt.

 

Największym problemem w obserwacjach  póki co to jest leniwe Słońce.....

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, Tayson napisał:

Co to? 

https://www.daystarfilters.com/Quark.shtml

nie mam tego (jeszcze?) ale to jest filtr Ha z oprzyrzadowaniem dedykowanym obserwacji i fotografii slonca- tarczy i korony.  Powinno dzialac podobnie do dedykowanych teleskopow (z pewnymi roznicami) ale kluczowa zaleta wg mnie jest taka, ze mozna to podpiac do "istniejacych" teleskopw,czyli roznych ogniskowych. 

Link to comment
Share on other sites

51 minut temu, pawelpm napisał:

https://www.daystarfilters.com/Quark.shtml

nie mam tego (jeszcze?) ale to jest filtr Ha z oprzyrzadowaniem dedykowanym obserwacji i fotografii slonca- tarczy i korony.  Powinno dzialac podobnie do dedykowanych teleskopow (z pewnymi roznicami) ale kluczowa zaleta wg mnie jest taka, ze mozna to podpiac do "istniejacych" teleskopw,czyli roznych ogniskowych. 

Problem z Quarkiem jest taki, że posiada wbudowany barlow X4,2 dając w efekcie dość kłopotliwe ogniskowe. Nie każdemu może to odpowiadać.

Link to comment
Share on other sites

W dniu 24.05.2019 o 14:56, Krzychoo226 napisał:

Problem z Quarkiem jest taki, że posiada wbudowany barlow X4,2 dając w efekcie dość kłopotliwe ogniskowe. Nie każdemu może to odpowiadać.

Jest też wersja bez Barlowa

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 47 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 70 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.