Skocz do zawartości

Reduktor ogniskowej do EDka


Adm2

Rekomendowane odpowiedzi

Już prawie zamówiłem taki reduktor, ale powstrzymałem się i zapytam.

Nie wiem czy dobrze wymyśliłem.  ED80 i kamerka T7.

Chcę zapolować na ISS przelatującą przez tarczę księżyca lub słońca. Widzę, że Canonem 600D nie bardzo wychodzi.

Co prawda ISS rzadko przelatuje, ale inne satelity próbowałem i tylko szarą smugę widać.

Jak próbuję celować w przelatującą ISS ręcznie, to białe szlaczki się nagrywają,  Nie udało mi się jej jeszcze unieruchomić.

 

Chcę spróbować użyć kamerki planetarnej T7, bo ona wiecej FPS może niż Canon.

Zasymulowałem redukcję x0.5 na tej stronie, w Imaging Mode, kamerkę wybrałem asi120, bo to chyba to samo i cały księżyc i słońce widać.

Z redukcją x0.63 księżyc jest od kantu do kantu, ale nie wiem czy to nie za dużo. Jakby odcięło kawałek księżyca, to nie wyglądało by tak ładnie.

https://astronomy.tools/calculators/field_of_view/

 

Nie wiem gdzie się redukcję przykręca, do kamerki, czy do teleskopu? 

Lepiej wybrać 2"  czy 1.25" ? 

Będą mi jakieś przedłużki potrzebne?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trzeba wziąć poprawkę, że ISS jest znacznie bliżej niż Słońce bliżej niż Księżyc :)  Wydłużając ogniskową barlowem zyskujemy powiekszenie, ale jednocześnie skracamy sobie też  minimalny czas migawki  jaki potrzebny nam jest do zrobienia ostrego zdjęcia. Nie wiem czy jakiś montaż ma opcję śledzenia ISS - byłoby to idealne rozwiązanie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ISS i tak zasuwa tak szybko, że sensowne czasy naświetlania są na poziomie 1/1000s.

A w ogóle są montaże z opcją śledzenia satelitów - np. Meade LT albo LS (nie wiem, czy LX też; podobno mocno niewygodnie jest to rozwiązane), poza tym są też do tego sprytne programy na kompa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Krzysztof z Bagien napisał:

A tak z ciekawości - jakich czasów naświetlania próbowałeś z tym Canonem? Czy nagrywasz wideo?

Nagrywałem wideo, na 25fps i na 50fps.

Ale chyba spróbuję zdjecia następnym razem. Właśnie testowałem na ucho i oko i zdjęć RAW zrobił 6 i się zatrzymał, ale zdjęć jpeg zrobił ze 20, w 4 sekundy, 1/1000sek .  Dłużej nie próbowałem, bo tyle wystarczy.

Ty zdjęcia robiłeś?

 

Godzinę temu, krzkrz napisał:

ISS jest znacznie bliżej niż Słońce bliżej niż Księżyc

Coś w tym jest :-) 

To jak to pogodzić, jak ISS jest na tarczy księżyca trochę ponad 2 sekundy?  

Ustawić ostrość jednego dnia i jej nie zmieniać aż ISS przeleci innego dnia ?  Trzeba też ją złapać, żeby ostrość na nią ustawić a i to nie jest takie łatwe :-)

 

1 godzinę temu, krzkrz napisał:

Nie wiem czy jakiś montaż ma opcję śledzenia ISS

Mój EQ3-2 miał dwa lata temu, na Windowsie, ale przerzuciłem się na Astroberry server.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Adm2 napisał:

Nagrywałem wideo, na 25fps i na 50fps.

Ale chyba spróbuję zdjecia następnym razem. Właśnie testowałem na ucho i oko i zdjęć RAW zrobił 6 i się zatrzymał, ale zdjęć jpeg zrobił ze 20, w 4 sekundy, 1/1000sek . 

Na wideo też masz czas naświetlania jakiś ustawiony. Ustaw 1/1000 i będzie git. O ile Twój aparat umożliwia manualne filmowanie.

Zdjęcia dadzą Ci lepszą jakość, ale będziesz miał mniej klatek - coś za coś.

Godzinę temu, Adm2 napisał:

To jak to pogodzić, jak ISS jest na tarczy księżyca trochę ponad 2 sekundy?  

Ustawić ostrość jednego dnia i jej nie zmieniać aż ISS przeleci innego dnia ?  Trzeba też ją złapać, żeby ostrość na nią ustawić a i to nie jest takie łatwe :-)

Ale przecież ostrość ISS i Księżyca jest identyczna. Krzkrz chyba pisał o kwestii szybkości ruchu, a nie ustawienia ostrości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

3 godziny temu, Adm2 napisał:

Ty zdjęcia robiłeś?

Tak, bo wideo nagrywa się tylko w 1920x1080, a zdjęcia można trzaskać z pełną rozdzielczością matrycy. Wadą jest oczywiście to, że wyciąga tylko niecałe cztery klatki na sekundę - a i to chyba tylko dopóki bufor się nie zapcha.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 23.05.2019 o 20:20, MateuszW napisał:

Na wideo też masz czas naświetlania jakiś ustawiony. Ustaw 1/1000 i będzie git. O ile Twój aparat umożliwia manualne filmowanie.

Zdjęcia dadzą Ci lepszą jakość, ale będziesz miał mniej klatek - coś za coś.

Ale przecież ostrość ISS i Księżyca jest identyczna. Krzkrz chyba pisał o kwestii szybkości ruchu, a nie ustawienia ostrości.

czym dłuższa ogniskowa tym mniejsza głębia ostrości i choć ze wzrostem odległości fotografowanego obiektu ma to coraz mniejsze znaczenie to jednak ma. Ustawiając ostrość na Księżyc ok. 400.000 km powinniśmy mieć ostrą ISS ok 400 km, ale czy będziemy mieć tego nie  wiem, bo jeszcze nie trafiłem teleskopem w ISS w czasie tranzytu. W zeszłym tygodniu tranzyt znów zsynchronizował się z chmurami. :(

Reduktor ogniskowej na pewno zwiekszy głębie ostrości, ale też  pomniejszy skalę. 

Kolejnym elementem  który ma wpływ na "głębie ostrości " jest wielkość matrycy.

Ustawiając ostrość na dalsze punkty (gwiazdy) oddalamy szansę,  że  ISS będzie ostra. Niestety nie mam podziałki na wyciągu i nie wiem jakie to jest przesunięcie.

Inny temat to kwestia ustawienia czasu migawki, który pozwoli zarejestrować ostro obiekt, ale chyba 1/500 -1/1000 powinna starczyć. Niech się wypowiedzą inni. 

Edytowane przez krzkrz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, krzkrz napisał:

czym dłuższa ogniskowa tym mniejsza głębia ostrości i choć ze wzrostem odległości fotografowanego obiektu ma to coraz mniejsze znaczenie to jednak ma. Ustawiając ostrość na Księżyc ok. 400.000 km powinniśmy mieć ostrą ISS ok 400 km, ale czy będziemy mieć tego nie  wiem, bo jeszcze nie trafiłem teleskopem w ISS w czasie tranzytu

Policzyłem to na szybko z równania soczewki i dla ogniskowej 5000 mm różnica pozycji wyciągu wynosi 62 um, co jest zupełnie pomijane przy ciemniejszej siwatlosile i skrajnie mało istotne przy jasnej tubie (czyli już wielkiej aperturze). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś tu pisał jakiś czas temu, że na ali są zniżki więc znalazłem taką redukcję x0,5 firmy SVbony za pół darmo.

Albo coś żle robię, albo cena była za niska, albo trzeba przeczyścić soczewkę, bo widać jak przez mgłę, zwłaszcza jak redukcja jest dalej od matrycy.

 

Zbyt wiele możliwości nie mam z osprzętem do kamerki T7.

Było do niej takie czerwone szkiełko, które można wkręcić bezpośrednio w kamerkę, ale nie znalazłem nigdzie opisu, co to jest.

Jak przykręcę redukcję do tego szkiełka, to księżyc jest większy niż matryca.  To jest najktótsza opcja.

Jest jeszcze jedna trochę dłuższa przedłużka do kamerki z gwintem pasującym do redukcji. Z nią księżyc jest dość mały, ze 3 księżyce by się w pionie zmieściły na matrycy i wygląda jak przez mgłę.

Można jakoś wyliczyć w jakiej odległości od matrycy redukcję trzeba umieścić?

Na symulacji tej redukcji z Edkiem wyglądało, jakby księżyc był prawie na całej matrycy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.